Új hozzászólás Aktív témák

  • Ripper17

    tag

    Sziasztok, hálózati mérnökként enterprise wifire is specializálódtam, szeretnék tisztába tenni pár fogalmat, összefüggést.

    Router: a LAN hálózatod IP-sen végződteti, más LAN-ok (kellően távolról nézve: az Internet) felé biztosít útvonalakat. IP fejlécek alapján dolgozik.
    Switch: a LAN hálózatod felépítő eszköz. Egy sima LAN, fix IP-kkel akár router nélkül is működőképes - lásd: LAN partyzás egy darab switchen.
    Access Point (AP): a LAN hálózatod vezeték nélküli eléréssel kiterjesztő eszköz. Semmi mást nem csinál, mint a két különböző fizikai közeg (rádiós WiFi és kábeles Ethernet) fejléceit cseréli ki - lényegében egy hálózati bridge.

    A funkciókból adódóan a router ARP táblát (IP-MAC összerendelés), a switch MAC-táblát (MAC cím - switchport összerendelés) tárol, egy AP pedig nagyjából semmit - ami a rádióján bejön azt átfordítja az uplink kábelre és vissza.
    A SOHO és az egyszerűbb SMB eszközökben ezek a funkciók softwaresen integrálva vannak és egy vasban vehetitek meg, de a lényeg változatlan.

    A kliens ún. BSSID-kat lát, ezek az AP rádió(k) MAC címei, amivel a wifi linken a kommunikáció történik.
    Az SSID polgári neve ESSID, ahol az E = extended, azaz több access point által lefedett területen azonosítja a szolgáltatást, emberek számára is érthető formátumban - azaz egy szöveggel. :)

    Roaming: wifi roaming nem SSID-k között történik, hanem egyazon SSID-n, de eltérő Access Pointok között. Azaz a BSSID változik, az (E)SSID nem!
    (Emiatt lehet pl. két, tök különböző gyártmányú otthoni WiFi eszköz között is a roaming problémamentes)

    Felhasználóbarát OS-eken a BSSID-t minden esetben a kliens választja ki az egyes AP-któl vett beacon keretek jelszintjei, illetve azok különbsége alapján.
    A legtöbb kliens elsősorban jel/zaj viszonyt néz (ez a paraméter van összefüggésben az elérhető adatsebességgel), nem abszolút jelerősséget, majd ez alapján dönt a roamingról.
    DE ebbe a hálózatnak nincs beleszólása (ellentétben a mobil hálózatokkal, ahol az egész folyamat "handoff", hálózat által vezérelt), mindig a kliens kezdeményezi, így nettó hülyeség azt mondani, hogy "meshnél mindig a legjobb AP-ra csatlakozunk"...ez csak megfelelő telepítés, kellően jól behatárolt cellák és kellően jó kliensdriver esetén lehetséges.
    Említésre kerültek itt 802.11k/r/v protokollok, jobb SOHO/SMB APknál a "band select" vagy "band steering". Csodát ezek sem tudnak, magát a csatlakozási folyamatot késleltetik vagy épp konkrétan ledobnak klienseket...a gyakorlatban rapszódikus működésű és ingadozó minőségben lefejlesztett protokollok.
    (Kínai androidos mobilok pl. simán elcrashelnek ezektől a segédmegoldásoktól...)

    Hagyományos hálózat esetén kliens-kliens kommunikáció mindig egy switchen keresztüli. A repeaterek a rádiós adásidőt rendkívül hatékonytalanul használják, hiszen egyazon rádión vesznek, majd egy másik frekvencián adnak is.
    Az extender már egy jobb megoldás, de továbbra is a "root" access point rádióját terheli.

    A mesh hálózatokban:
    - a rádiós eszközök ténylegesen egy hálót alkotnak, ezen belső protokollt használnak az optimális kihasználtsághoz, load balancing, illetve MAC-adatok továbbítása, stbstb.
    - jobb meshek az uplinket is dinamikusan szabályozzák, azaz az egész hálózat a legjobb minőség irányába igyekszik konvergálni

    1-2 hopig teljesen vállalhatóak enterprise környezetben is, ha a kábelezés kivitelezhetetlen vagy nem kívánatos.
    Emiatt a kliens-kliens kommunikációnak ténylegesen nem kell bejárnia a LAN-t, az AP-kon át bonyolítható kliens-kliens forgalom.
    Az, hogy egy mennyire jó függ ezen belső protokolltól, illetve a rádióktól is. Optimális esetben egy mesh AP dedikált "backhaul" rádiót tartalmaz, az egyszerűbb megoldásokban ez a sima wifi 5 Ghz rádió (így 5 Ghz wifi a mesh AP körül nem érhető el), de enterprise környezetben a 3 rádió (2x5 Ghz + 1x2.4 Ghz)
    vagy a flex-radio (azaz a 2.4 Ghz rádió állítható 5 Ghz-re is) is elterjedt.

    Ahhoz, hogy valóban gyors 802.11ac-t élvezzünk kifejezetten jó jelminőség kell. Ez érhető el úgy, hogy több, kisebb cellát alakítunk ki, amiken belül
    garantáltan magas data rate-ű, 802.11ac kommunikáció folyhat. Ennek egyik lehetséges megoldása a mesh hálózat, de egy rendesen kikábelezett LAN+WLAN-t ez sem pótolhat.

Új hozzászólás Aktív témák