Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #2 üzenetére

    Teljes értékű laptop. Én egy Chromebookot használok otthon már 1.5 éve, mindent meg tudok rajta csinálni amit akarok, és egyszerűbben, gyorsabban mind Windowson. Ráadásul egy passzívan hűtött Celeron processzorral hoz olyan teljesítményt mint a Windowsos gépek egy Core i3-al... Ja, és megy rajta pár millió Android app is... És £140-et (kb. 55000 forintot) fizettem érte annó. Windwowsból annyiért nincs használható... Azzal egyetértek, hogy a felsőbb kategóriás Chromebookok árai elszálltak, de hát miért is ne, minden elszállt, a felsőbb kategóriás tableteké és mobiltelefonoké is.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #57 üzenetére

    Igen, ez logikusnak hangzik. Remélem azért erre is fókuszálnak majd, mert a fene se akar ventillátoros laptopot már.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #58 üzenetére

    Igen, ez így van. A kb. £280-ig terjedő belépőszint teljesen rendben van, de aztán elszállnak az áraik valamiért, sokszor annyira hogy egy ugyanolyan procival-rammal-háttértárral-kijelzővel szerelt Windows gép akár olcsóbb mint a Chromebook alternatívája.

    Nekem az egész úgy jött, hogy megvettem Amazonról a legolcsóbb Chromebookot, hogy kipróbáljam mégis milyen. Celeron N3060, 2GB RAM, 16GB háttértár, nem érintőkijelzős 11.6"-es kijelző. Nagy reményeim nem voltak teljesítmény ügyben, inkább csak magára a rendszerre voltam kíváncsi, úgy voltam vele ha nem tetszik / nagyon gáz akkor visszküldöm (Amazonon 30 napig vissza lehet küldeni ha nem tetszik). Aztán kiderült hogy a Chrome OS zseniális. Kiderült hogy a bolhafing teljesíményű proci úgy viszi a rendszert, mint egy közepes-felsőbb Pentium egy Windows-t. A 2GB RAM elég kb. 20 Chrome oldalra vagy ugyanennyi bővítményre vagy kb 15 megnyitott app-ra, ennél többet bőven nem használok egyszerre. A 16GB háttértárból 1.5 év használat és kb. 20 rendszer frissítés után is szabadon van 7.5GB (és nem kellett mindenféle CCleaner-t meg más cleanert használnom, ez nem xarja tele a háttértárat mind a Windows. Összehasonlításul, 32GB-os háttértáras WIndows képtelen volt az évi 2x nagy Windows verzió updatet megcsinálni hely hiányában, image-t kellett USB drive-ra készíteni, aztán manuálisan frissíteni.). A kijelzőről kiderült hogy IPS (140 fontért!), és hogy kitűnőek a láthatósági szögei, kitűnő a kontrasztja, és mivel matt kijelzős a szabad ég alatt vagy akár napsütésben is használható (jól jön, sokszor használom a kertben). Az akkuja meg annyira jól bírja, hogy kb. 2-3 naponta töltöm rengeteg használat mellett (nagyon gyorsan tölt) úgy, hogy csak lecsukom a fedelét amikor nem használom, vagy egyszerűen magára hagyom és elmegy aludni - mióta megvettem, egyszer bekapcsoltam és azóta - becsszóra - nem volt még kikapcsolva, újraindítva is csak akkor amikor havonta 1x újraindul a (pár másodperces) frissítés után. Ráadásul a billentyűzete meg a touchpadja is nagyon nagyon jó (verik a bő ezer fontos céges Dell lapotomét). És könnyű és kompakt. Szóval természetesen megtartottam a próbának szánt gépecskét (most is ezen írok). Aztán fél évre rá eladtam az asztali Windows gépemet, mert egyáltalán nem használtam... Nálam így tűnt le a Windows korszak... (Aztán kipbróbáltam néhény kolléga céges (drága) Chromebookját, és wow - maradjunk annyiban, nagyon várom már mikor cserélik a céges Windows laptopomat is Chromerbook-ra.) Amire érdemes viszont figyelni, hogy a támogatásuk nem tart örökké, viszont (Androiddal ellentétben) pontosan lehet tudni hogy meddig fog tartani: https://support.google.com/chrome/a/answer/6220366?hl=en (meg ebből a listából látszik az is hogy milyen szegényes Magyarországon a Chromebook kínálat). Ez azért fontos, mert volt hogy nagy áruházláncok (PCWorld/Currys, Argos stb.) olyan ősrégi Chromebookat is árultak (biztos maradt régi készlet vagy ilyesmi) amiknek már csak 1-1.5 támogatás volt hátra az 5.5-7.5 éves rendes támogatásból, azért az gáz, de az ő saruk, nem a Google-é...

  • hallador

    addikt

    válasz opr #74 üzenetére

    Szóval, akkor nálad minden szoftver automatikusan frissül (firefox, notepad++, winscp, putty, cisco progik, teamviewr, libreoffice, stb. ) hozzá sem kell nyúlni leszedi a windows update és mident frissít automatikusan. a drivereket szintén?

    Vagy csak nem foglalkozol vele, és nem frissítesz semmit, csak amit a Windows felajánl?

    Mert én ahhoz vagyok szokva, hogy az oprendszer megold mindent. És a legfrissebb dolgok vannak fenn, mindig, tehát nem fél éves bios meg egy éves nic driver.

    Arról nem beszélve, hogy egy update nem minimum órás tevékenység újraindulással, hanem mondjuk 3 perc!

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz opr #74 üzenetére

    Mostanaban kijott par nagyon rosszul sikerult update. Nalam most ket gep is vissza lett allitva majd letiltva a frissites, hogy mukodni tudjon. Az egyiken leallt az Edge is (nincs hibauzenet, egyszeruen nem indul el), igy masik gepen szedtem le egy chrome telepitot pendrivera, hogy legyen bongeszo azon a gepen is. Szinten viszonylag friss update volt, hogy az SSD-ket elkezdte defragmentalni, ami nem csak felesleges, de karos is. Nem tudom hany szazaleka sziv az embereknek ezzel, de szerintem nem keves.

    Tobb olyan csaladtag is van, aki nagyon nem ert az IT-hez, es nekik sokkal jobb lenne egy olyan OS, ami biztonsagos es nem kell felevente ujra rakni.

    Nalam az akadaly csak az hogy nincs magyar billentyuzetes Chromebook es a szurkeimport miatt meg draga is. Ebben csak a Google tudna lepni es fura, hogy nem lepnek tovabb. Pont az ilyen piacokon tudna bekapcsolodni a digitalis oktatasba, ahol pl. az Apple megoldasai szoba se johetnek, az aruk miatt. Viszont ha lekesik errol, Windows ala fejleszthetik majd az oktatashoz szukseges szoftvereket, megha kicsi is az eselye ennek a webalkalmazasok hasznalatanak idejen.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #76 üzenetére

    Biztos erős géped van. Próbáld meg kivárni a Windows frissítést egy belépőszintű Atom N2800-as, Celeron N3060-as, Pentium N3700-as olcsó laptopon. Good luck - simán eltart 6-8 órát. Tapasztalat, sajnos... Egy Chromebookon viszont 2-3 perc a frissítés a leglassabb processzorral is.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz opr #74 üzenetére

    Azért az elég gáz, hogy a napi első informatika óra első 10 perce azzal megy el, hogy bekapcsoljuk a gépeket, és a Windows frissít. :D
    Nem igaz am, hogy a windows-on kívül minden más oprendszernél meg tudták oldani, hogy a frissítés megy a háttérben. Linuxon még a kernelfrissítés sem sz...rakodik ki meg bekapcsoláskor, csak újraindítás után egyszerűen az új kernellel indul. Röhely.
    És akkor ha épp olyan frissítés jön, behal 1-2 gép. Rosszabb esetben az összes.
    De azért az informatika órán nem kompetenciákat fejlesztünk, meg általános elveket tanítunk a számítógéphasználatról, hanem windows-t tanítunk, meg microsoft office-t. :D
    Az egész egy nagy öntökönlövés.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz opr #86 üzenetére

    Ebben is csak az az érdekes, hogy pl. egy linux mint, amit én használok, vígan elszaladgál egy ezer éves atom procin is, és ugyanazt a funkcionalitást adja, mint egy erős gépen. Szóval ja, a windows nem kicsit tele van tömve felesleges kacatokkal. Minden új verzió csak egyre erősebb gépet igényel, pedig annyit nem tesznek hozzá, ami ezt indokolná. Nem véletlenül ragaszkodnak sokan a mai napig az XP-hez. Mert ahhoz még nem kellett ilyen gépigény. És ezzel most nem azt mondom, hogy XP-t használni jó, és biztonságos, de megértem azokat, akik azt használnak, hogy nem akarják csak azért lecserélni a gépüket, hogy fusson rajta a win10, amikor azon is megoldják, ami nekik kell.

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #97 üzenetére

    Én inkább bevállalnám hogy legyen a telefon 1mm-rel vastagabb de legyen benne legalább hatezer mAh-s és cserélhető akku. Legalább nem állna ki hátul belőlük a kamera modul, ami miatt tokba kell tenni őket, amim miatt 2mm-rel vastagabbak lesznek egyből. :DD

  • secretgarden

    aktív tag

    válasz opr #99 üzenetére

    Hát igen. De ha nem az akku, akkor meg a (rendszer/biztonsági) frissítések hiánya miatt nem ildomos 2-3 évnél tovább használni. Csak maréknyi telefon kap 3 évig frissítéseket (OnePlus, Samsung újabb S és A szériái stb.), a többinél 2 évnek is örülni kell, ha meg alsóbb kategóriás, akkor 1 évnek is örüljünk. (Kivéve persze ha Apple-t vesz az ember, érdekes módon nekik meg az 5-6 év frissítés, még az olcsóbb SE telefonjaiknál is.) Amikor egy telefon x százezer forint (illetve sok száz vagy éppen ezer feletti Euro/font/dollár) azért gáz hogy hogy két-két és fél év után ne frissítsék, Vagy hogy az akkuja miatt dobni kelljen. Nemcsak a pénztárcádnak, hanem a környezetnek is, hány százmillió tökéletesen jó telefon megy a lecsóba minden évben elfáradt akkuk, megszűnő támogatás stb. miatt... Én kizártnak tartom, hogy például e két dolog mögött nincs egy olyan gondolat is a gyártók részéről, hogy így majd gyakrabban vesz az ügyfél új telefont - több pénz nekünk, és direkt így tervezik őket, pénztárcád, fenntartható erőforrás és nyersanyag gazdálkodás, környezetszennyezés meg letojva...

  • edward2

    addikt

    válasz opr #86 üzenetére

    Van olyan, hogy Windows 10 S mode. Olcsóbb laptopokon én egy ideje csak ezt látom.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz opr #96 üzenetére

    És ugyan mit állítsak be rajta? Nap végén magyarázzam a gyereknek, hogy csak leállításra nyomjanak, ne frissítés és leállításra, mert akkor reggel induláskor is frissít?
    Am meg lehetne ezt oldani rendes távoli adminisztrálással, de ahhoz olyan rendszergazda is kellene. Maradjunk annyiban, hogy a windows nagyon nem felhasználóbarát. Pedig sokan ezért tartják jobbnak a linuxnál, mert felhasználóbarátabb. Régen lehet, hogy így volt, de ma már nem.

    A linuxnak meg szintén vannak hibái, de közel sem annyi. Ha valaki veszi a fáradtságot, hogy megbarátkozzon vele, egy élhetőbb rendszert kap. De nem is ez a probléma. Hanem hogy digitális kompetencia nevű tanórán Microsoft Office-t tanítonk. WTF! Utána meg szembe kerül a gyerek egy google docs-al, sheets-el, vagy egy Libre Office-al, és azt se tudja, mihez kezdjen. De ugyanez a Windows is. Általánosan kellene tanítani az informatikát, nem vállalatspecifikusan.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz opr #97 üzenetére

    Azért én leszedhető hátlapos telefont még egy gyártónál sem láttam pp mentesben. Természetesen ha nem vesszük a katonai telefonokat kopizókat, amiknél csavarral van rögzítve a gumírozott burkolat.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz opr #99 üzenetére

    Az is elég ciki, ha egy telefon aksija 2 év alatt tönkremegy. Akkor ott valamit te csinálsz rosszul. Egy aksinak 4-5 évet bírnia kell. Addigra meg az egész teló elavul.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz opr #110 üzenetére

    Azért megnézném én annak a telefonnak a vízállóságát. :D
    Am sokan mondják rám, hogy fiatal vagyok. Mihez képest? 31 vagyok.

  • Pingüino

    senior tag

    válasz opr #111 üzenetére

    Aham, oké. :)
    Ilyen stílusú levélre inkább nem is válaszolok.

  • hallador

    addikt

    válasz opr #76 üzenetére

    Ok, na látod én meg ezt a mentalitást magammal szemben nem támogatom. Nekem ha fenn van egy oprendszer, akkor legyen a legfrissebb. A céges nem laptop gépemen van windows 10, ami kb javonta 1 alkalommal van bekapcsolva, köszi, ez a 10 perc arra nem elég, hogy a szoftvereket letöltse ami fenn van a gépen, nem hogy frissítse. Szóval az urban legendeket hagyjuk, ezeket másnak.
    Igen ha mindent frissen akarsz tartani egy windows-on az legalább hetente 1,5 óra, ha jön egy nagyobb build akkor 2.
    Ja és nem 100%on üörög a processzor, mert vagy a vírusírtó vagy a windows update b@sz@ksz1k éppen...
    Na ez a chromebookon, meg a linuxon egy restart és 3 perc. És nem olyan restart, hogy még 10 percet konfigurál előtte, meg utána, meg a frissítés után amit a microsoft kitol vagy megy a gép utána vagy nem, mert hát a microsoft soha nem hibás semmiért de mégis csak azok a szoftverek a stabilak, amit a saját brand által szállított alkalmazás tesz fel pl: HP support assistant. Szóval értem.

    Ja meg a 28-or ingítod újra a gépet mert vagy emiatt vagy amiatt kell mert a microsoft nem hibás, de a komplett rendszer így múködik amúgy...

    Akkor te amit ad a windows felteszed minden mással nem foglalkozol. Ne nálam ez nem így van.
    Ha meg rendesen foglalkozol vele, akkor a Windows-ra elmegy a minimum 6- 10 óra attól függ, milyen a frissítés amit kitolt az MS.

    ha bármelyik OS le merné frissíteni a biost(!) magától

    Szerinted egy nagyvállalatnál, ahol van 6000 Enterprise notebook, vagy egy amerikai iskolában, ahol van 1000 - 2000 chromebook, ott majd egyenként mennek frissítgetni? Komolyan gondoltad?

    (#77) edward2

    Mint fentebb írtam, ha nem foglalkozol semmivel csak feltolod amit a Microsoft kiad, akkor csak 2 - 3. Aztán majd lesz csodálkozás, hogy vagy elindul az alkalmazás vagy rosszabb esetben a gép sem.

    Az utolsó eset a sokból:
    Here’s Why Windows 10 Crashes On Lenovo Laptops - And How To Stop It

    Ez 5 napja volt.

    Na van akinek erre van ideje, ahogy öregszem a Windows kín nem pedig egy jól megtervezett rendszer. Nem csak tartalomfogyasztásra, hanem munkára sem tartom egy jó eszköznek. A másik, ha nekem még a munkámra is megfelel bármi más ami kényelmesebb, akkor a kínkeserves indián lánctalpért kellene nekem Windows-al szenvednem?

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

Új hozzászólás Aktív témák