Új hozzászólás Aktív témák

  • #56573440

    törölt tag

    válasz Komplikato #93 üzenetére

    komolyan érdekel az a cikk ahol kifejtik hogy munkaerő hiánnyal küzd egy komolyabb kínai cég. nem a dzsunka fiba póló hamisítvány hamisító, hanem egy normális. voltam kint. céges ügyben, meglátogattam pár gyártót. beszélgettem a srácokkal nem keveset. azóta is tartom velük a kapcsolatot hol céges hol magán levelezésben. ahogy lehet mind tűzött el a multikhoz. jobban fizet, jobb munkakörülmények vannak. olyan verseny megy akár a szalagos melókért is mint az állat. mind a mai napig. ennek az egyik oka, hogy az oktatás marha drága, az állam áll pár évet, de utána iszonyat összegek. töménytelen a szakképzetlen munkaerő, akik bármit megtesznek csak hogy ne kelljen a földet túrni. és ez nem fog változni még sokáig. a foxnál változott egy kicsit.

    btw volt egy műsor valahol ahol mutattak egy indiai ruhagyáros fószert, aki visszavonult, és a fizetését szétosztja a melósok között. csak annyit tart meg amennyiből ő szerény körülmények között megél. viszont he elvárjuk hogy a vállalkozó amikor jól megy akkor ossza szét a saját vagyonát akkor az is elvárható lenne, hogy ha nem fut akkor a dolgozók dobják össze a vállalkozónak a lét hogy a cég ne csődöljön be. nekem is volt sok köcsög főnököm. volt aki a második ferrariját vette és lenyúlta a fél jattomat az étteremben mert csak alapon. fősuli mellett örültem hogy keresek valamit és ki tudom fizetni a lakbért. meg tudom érteni a kínai szalagmunkásokat maximálisan.

    zsömi:
    A magánemberek adakozása túlnyomó többségben szintén önös érdekeket szolgál

    hovatovább ez inkább az esetek jelentős részében inkább a saját lelkének megnyugtatása. hogy az afrikai gyerekeken segít pár ezer forinttal. holott többet tehetne csak a lakókörnyezetében a szomszédaival. nálam tele van nyugdíjjassal a ház. az egyik egyedül él, hihetetlen aranyos, de télen 16 fokot se tudott tartani a lakásában. lementünk hozzá 4-en, az egyik rendberakta a konvektorokat, és összedobtuk neki a gázra a pénzt minden hónapban. havi 1.5k-ba "fájt". ennyi. mindenki a saját háza táján söprögessen, amíg itthon ilyen állapotok vannak, addig fölösleges kínán görcsölni, mert akkor az afrikai éhezőkön is kéne...

    [ Szerkesztve ]

  • emvy

    nagyúr

    válasz TESCO-Zsömle #100 üzenetére

    > Aki tényleg változtatni akar a dolgokon, az nem adakozik, hanem megy

    Fenet. Minek menne mondjuk egy kivalo fizikus Afrikaba kunyhot epiteni? Az ossztarsadalmi haszna joval alacsonyabb, ha odamegy.

    while (!sleep) sheep++;

  • azbest

    félisten

    azért látom vannak elég élettől elrugaszkodott kommentek a topicban...

    Csak a BBC riportra alapozva, ami a linkelt korábbi hírben volt:
    A kínai szalag-munkás havi 500 dollárt megkeres a foxconn-nál. Gondolom ez bruttó, szóval még adózik belőle. Heti 6 napon át napi 10 óra meló, napi két étkezés biztosítva az 1-1 órás szünetben. Szállás biztosítva. Kap munkaruhát és modern felszerelést. A riport szerint ez után jött a béremelés (?).

    Nézzünk körül itthon: az 500 dollár az a képzettséget követelő munkakör minimálbére, gyári melós inkább az ennél kevesebb minimálbért kapja (430 usd). Magának kell biztosítania a szállást és az étkezést. Magasabb adóteher és magasabb árak. Még a munkahelyi körülmények is lehet rosszabbak mint a kínai kollégánál. Nálunk magasabb az öngyilkossági ráta, mint a kínai szalagmunkások közt (itt százezer lakosra 25 fő jut, ott a gyárban 4 alatti ez a szám).

    Nem szánalmassági verseny ez, de nem kell olyan messzire menni, ha hasonló vagy még rosszabb körülményeket akarunk látni. :(

  • TESCO-Zsömle

    félisten

    válasz emvy #102 üzenetére

    Kihagyod, hogy a szegény régiók megsegítése nem össztársadalni érdek, hanem regionális. Az össztársadalomnak nagyon jó úgy, ahogy most van, különben már rég nem úgy lenne és nincs ez másként a kínai munkásokkal se...

    Sub-Dungeoneer lvl -57

  • Gyuri27

    félisten

    válasz azbest #103 üzenetére

    [link]
    Ennek fényében az 500-430 dodós fizu gyári munkás esetén nekem kicsit utópisztikus.
    Ha ehhez a lakhatást és 2x étkezést hozzá vesszük Máris 600-700 dollárnál tartunk. Ennyiért meg kelet európában (itthon mindenképp) magasabban iskolázott munkaerőt kapni.
    [link]

    Amd - Radeon - Ryzen

  • azbest

    félisten

    válasz Gyuri27 #105 üzenetére

    Jaj bocs, nem BBC hanem ABC csatorna, rosszul emlékeztem... de a linkeden lévő videó alapján írtam a véleményemet. Valamiért hitelesebbnek tartom a videó tartalmát (akik ott voltak tényleg), mint a hozzá írt magyar szöveget, ami nagyon másról szól. Ráadásul ahogy látom az öngyilkosok száma sem stimmel más híreket is átfutva ugyanerről az időszakról, valsz csak összemásolgatták alaposabb utánanézés nélkül más híroldalakról a tartalmat.
    (nem az első eset lenne, hogy téves infók jelennek meg és sosem kerülnek javításra)
    Persze valószínűleg a 2 dolláros órabér is kerekítés, szóval egyik sem pontos. A minimálbér feltételeit sem ismerjük, hogy az milyen munkarenddel értendő.

    [ Szerkesztve ]

  • Gyuri27

    félisten

    válasz azbest #106 üzenetére

    Nyilván a média szeret felfújni dolgokat.
    Az viszont tény, hogy van mit. Abban is biztos vagyok, hogy a sima munkás minimálbért kap.
    Abban is biztos vagyok, hogy a cégek nem azért települnek kinába, hogy nekünk olcsóbban adják a termékeket, hanem, hogy nagyobb legyen a haszon amit zsebre raknak.

    Amd - Radeon - Ryzen

  • #56573440

    törölt tag

    válasz Gyuri27 #107 üzenetére

    "Abban is biztos vagyok, hogy a cégek nem azért települnek kinába, hogy nekünk olcsóbban adják a termékeket, hanem, hogy nagyobb legyen a haszon amit zsebre raknak."

    persze. csak itt vannak gondok az eszmefuttatással. a cég azért települ kínába mert olcsóbb a mukaerő, ÉS mindent ott gyártanak eleve, nem alkatrészenként kell beszállítani kínából a németekhez pl vagy amerikába, ami iszonyat többletlogisztika és drágább is (eleve alkatrészenként csomagolva hosszabb távra drágább a szállítás) ÉS persze nagyobb is a haszon. a nagyobb haszon mire megy el? részben marketingre, részben az új modellek fejlesztésére, részben osztalék formájában a befektetők fele, akik nem kevés lóvéval vannak benne a buliban, és értelem szerűen ebből ők pénzt akarnak látni...

    jó hangzik az ötlet hogy kisebb legyen a hasznon, de akkor az a fejlesztést vagy a befektetőket befolyásolná. nincs befektető akkor a részvények mélyrepülnek, és az alma becsukhatja a házat.

    más kérdés hogy mennyire jó hogy teljesíteni KELL a "független" piaci elemzők által előre jósolt bevételeket, mert ha nem akkor a tőzsdén megint esni kezdenek, és nem egy cég került már bajba vagy zárt be egy ilyen pánik miatt.

    és ha már itt vagyunk mennyire kemény már hogy a fejeseket szúrod ki magadnak aki lehet hogy véletlenül dolgozik is, és nem a részévest, aki betolja a milkákat dollárban aztán kapja a zsíros osztalékot a semmiért. pénzből csinál pénzt. meg tőzsdén szórakozik...

    a gazdasági berendezkedésünk sajnos ilyen már egy ideje. tetszik nem tetszik, így működik. nekem se tetszik. és? csinálni nem tudok semmit...

    egyébként meg ezek a költségek meg még egy rakat más is benne van az árban persze. ha nem kínában gyártanák akkor is benne kéne legyen az árban. tehát vagy drágább lenne vagy nem érné meg gyártani mert annyiért már nem venné senki.

    [ Szerkesztve ]

  • Gyuri27

    félisten

    válasz #56573440 #108 üzenetére

    Logisztika, szállitás drága?
    Tudnám a kinaiak hogyan tudják 2000 forintért a recbok cipőt árulni a négytigrisen. :U
    A haszonnak ált a tiszta pénzt nevezzük ami már a zsebben van.

    A részvényesek adott esetben bukhatnak is. Minden üzletbe benne van a lehetőség.
    A fejes felmarkolja a nagy lét semmit nem kockáztat.

    A mondokám lényege az volt, hogy nem az almát sajnálom mert fél igaszságokat közölt le valaki. Hanem a kinai szalag mellett álló munkást. Tudom, hogy csúnya az újság mert azt írta 14 órát dolgoznak 2 dodós bérét. Holott csak 10-t dolgoznak és 2,5-t kapnak.

    Amd - Radeon - Ryzen

  • azbest

    félisten

    válasz Gyuri27 #109 üzenetére

    "Holott csak 10-t dolgoznak és 2,5-t kapnak."
    Szerintem ezt itt is elfogadnák sokan, mert ez 6 napos munkahétel 550 dolcsi. :P Inkább az a baj, hogy gyakorlatilag nincsen hiteles információnk, hanem kitalációk és többszörösen átvett és mindig tovább színezett hírek kamu történetei (amiről ez a hír éppen szólt) alapján mindenfélét gondolunk, pedig semmit sem tudunk róluk.

  • Gyuri27

    félisten

    válasz azbest #110 üzenetére

    A minimálbért kapják vagy ahhoz nagyon közel. Ki lehet gugglizni az mennyi.
    A foxiról és a kinai minimálbérről, helyzetről több cikk is van.
    Azok meg nagyban összevágnak.

    Amd - Radeon - Ryzen

  • #56573440

    törölt tag

    válasz Gyuri27 #109 üzenetére

    "Logisztika, szállitás drága?
    Tudnám a kinaiak hogyan tudják 2000 forintért a recbok cipőt árulni a négytigrisen. "

    biztosan darabokban szállítják ide és helyben varrják. jah nem pont úgy csinálják ahogy én mondtam. ott összerakják és csak a kész terméket hozzák át egy dobozban, nem 20 ban a cipő darabjait. értékelem törekvésedet hogy engem igazolj...

    "A haszonnak ált a tiszta pénzt nevezzük ami már a zsebben van."

    amit mind elisznak, vagy elverik csajokra, még véletlenül sem fejlesztésre, vagy cégek megvásárlására és a techológiák további felhasználásaira fordul. mindet ferrarikban manifesztálják vagy csak ülnek rajta mert az jó. látom vállalkozó vagy és átlátod hogy melyik cégnek milyen céljai vannak, miért halmoz fel tartalékot, és mire megy el a zsebben lévő haszon.

    "A részvényesek adott esetben bukhatnak is. Minden üzletbe benne van a lehetőség.
    A fejes felmarkolja a nagy lét semmit nem kockáztat."
    a részvényes ha bukik akkor ránthatja magával a céget. onnantól a tőzsdén esik az árfolyama a papíroknak, mert mindenki elad a veszteséges cégből. az pedig akár a cég számára kritikus...
    jah látom te mégse lehetsz vállalkozó. a fejes felmarkolja a lét és nem kockáztat. biztos mind úgy került oda hogy semmit nem tett le az asztalra és a haverok betolták hogy jó lét keressen. van rá példa ez tény. ettől még ez durva általánosítás, főleg egy alma topikban, ahol azért voltak páran akik le is tettek valamit az asztalra...

    "A mondokám lényege az volt, hogy nem az almát sajnálom mert fél igaszságokat közölt le valaki. Hanem a kinai szalag mellett álló munkást. Tudom, hogy csúnya az újság mert azt írta 14 órát dolgoznak 2 dodós bérét. Holott csak 10-t dolgoznak és 2,5-t kapnak."

    júúúj és még kiket sajnálsz? én inkább itthon kezdeném a sajnálkozást a nyugdíjasoktól a dupla törlesztőrészletet fizető munkásokig, de ha már kína akkor afrikában éhező aidseseket miért nem sajnáljuk? álszent hozzáállás a tiéd.

    tényleg nem tudsz elmozdulni a köcsög semmit nem csináló vezérigazgató degeszre keresi magát amíg a kínai meg rizsért robotol hozzáállásról? hol megy ez máshol? minden cégben így van. az meg hogy mekkora a kockázat azt ne már egy befutott világviszonylatban is elismert cégen akarjuk leverni. miért nem a cocacola vagy a meki? jah hogy ez az almás topik

    akkor ajánlom figyelmedbe az összes intel, amd, nvidia, hp, lenovo, msi, stb topikot, hogy oszd meg velük is nézeteidet, miszerint a termékeik túlárazottak, és fox gyárában rizsért robotoló rabszolgák készítik.

    köszi

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    válasz Gyuri27 #109 üzenetére

    "Logisztika, szállitás drága?"

    Te mindenbe beledumálsz, amiről halvány lila fingod sincs? Képzeld el, a szállítás drága, hagyd most már szépen abba az okoskodást. :W

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • Gyuri27

    félisten

    válasz bLaCkDoGoNe #113 üzenetére

    Nyilván igazad van. Arra figyelj ne személyeskedjünk feleslegesen. ;)

    Téged igazol, hogy nagyjából mindent azon a környéken gyártanak és idehozzák. Marha drágán (szerinted). Ráadásul mivel eu-n kivül készül még "büntető" vám is van rajta.
    Te ezt nem találod érdekesnek?

    Amd - Radeon - Ryzen

  • #56573440

    törölt tag

    válasz Gyuri27 #114 üzenetére

    "Téged igazol, hogy nagyjából mindent azon a környéken gyártanak és idehozzák. Marha drágán (szerinted). Ráadásul mivel eu-n kivül készül még "büntető" vám is van rajta.
    Te ezt nem találod érdekesnek?"

    tényleg ennyire nem megy? a téma arról szólt hogy miért kínában készül minden. leírtam hogy alkatrészenként szállítani drágább mint kvázi helyben összeszereltetni és úgy áthozni. ha ezt se tudod belátni akkor nincs miről vitatkozni...

    a fizetésednek meg nem a legfontosabb jellemzője hogy hány dollár, hanem a vásárlóértéke. tehát hogy hány dollárt keres valaki a gyárban pont irreleváns, mert az se tudod mi mennyibe kerül kint, és még mindig ott tartunk hogy a dollárban megadott számokon lovagolsz, meg azon hogy egy készüléket miért kínában gyártanak és nem eu ban. ha nem kínában gyártanának akkor már hamarabb usa egyébként, és le lett írva miért. ha képtelen vagy felfogni akkor sajnállak...

  • azbest

    félisten

    válasz Gyuri27 #114 üzenetére

    Az adott terméktől függ, hogy mennyi vámot kell fizetni rá. Van amit egészben vámmentesen behozhatnak, de alkatrészként meg vámos lenne. Másnál meg kevesebb a vám alkatrészként behozva, mint egyben. Nem véletlenül vannak EU-n belüli összeszerelő üzemek is, amik szintén kínából hoznak minden. Azt választják, ami összességében olcsóbb.

    [ Szerkesztve ]

  • Xero

    nagyúr

    válasz Gyuri27 #109 üzenetére

    Az ottani munkakörülmények és a fizetések is kiemelkednek az ottani átlagból. Ezek az emberek ebből a pénzből általában a teljes otthon maradt családot fenntartják.

    Az pedig, hogy egy idióta egy kiemelkedő brand nevével próbálta a saját nevét felfuttatni és mindenféle marhaságot próbált hitelessé tenni az arra fogékony társadalom körében több mint szánalmas.

    A Foxconn-nál egyébként az elektronikai piac jelentős hányada gyártat. Vajon ez a majom miért nem egy Lenovo vagy Microsoft névvel robbant be a köztudatba? Azért mert az emberek nagy ívben tesznek rá. Pusztán megy a cirkusz az Apple név körül, ahogy az már megszokott pár éve. Fura módon 2000-ben le se sz*rták, hogy "szegény" kínaiak milyen körülmények között dolgoznak, márpedig az akkor legyártott PowerMac-emben is jó pár helyen szerepel a Foxconn felirat.

    Képmutatóak és irigyek az emberek. Egyszerűen a nép nem tudja simán elfogadni valakinek/valaminek a sikerét, így "vért" akar látni.

    Saját közvetlen tapasztalatom ugyan nincsen, de közeli ismerős több külföldi beszállítóval is tárgyalt helyben, és bizony megállapította, hogy az indiai körülmények a példának okáért gázosabbak mint a kínaiak. Tessék szépen gondolkozni... :U

  • fateless

    veterán

    válasz Xero #118 üzenetére

    Nem "ez a majom" volt az, aki hatalmas hibát követett el. Ő egy performance-t adott elő, egy monológot színházakban, amit a média átvett, mint tényt.
    Mintha valaki azt hinné, hogy a pókember egy tényen alapszik.
    Gondold végig, ki volt az igazán hibás...

    "A HELYESEN alkalmazott bölcsesség a hasznos" Prédikátor könyve 10:10

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    Hogy tisztába tegyük a dolgokat.
    Kínában egy szalagos munkás 1500 nüan körül keres, ami kb 50 ezer forint.
    Ha a Big Mac indexet vesszük alapul, akkor a havi pénzből ~100 Big Macre futja.
    Az átlagos magyar bolti alkalmazott (mivel komoly gyárak már nincsenek) cirka 80 ezer forintot keres, miközben hazánkban a Big Mac 1100 forint. Nem kell nagy matek, 72 Big Mac-et tud venni.
    A kínai munkások bére szerintem a kvalitásukhoz mérten rendben van. Az oktatás ott nagyon drága és körülményes, összesen 7 millió diplomás van az országban! Összesen, amivel megütik kb a 4 ezrelékes diplomás arányt, ha alapul vesszük, hogy a lakosság 1.5 milliárd fő.
    Ha hazánkkal összevetjük, hogy hányan dolgoznak diplomával de ilyen 100-120 ezres "minimálbérért" a helyzet nyomasztó és elkeserítő.
    Én Gyuri27 helyében a magyar munkavállalók miatt aggódnék, nem a kínaiakért. Ott ha a Foxconnál dolgozol, még ha takarítóként is, akkor biztosított az egzisztenciád. Egyéb esetben mehetsz földművesnek, ami nem túl kifizetődő a jelenlegi éghajlati változások és időjárás mellett.
    Egy szó mint száz a kínai gyártelepek biztos, hosszú távú, kiszámítható életet kínálnak, ahol ugyan feszített a tempó, de valljuk be, ha itthon nem multinál dolgozol, akkor itt is jön a másod meg harmadállás ha valamit el is akarsz érni.

    [ Szerkesztve ]

  • [O]-[C]-[B]

    tag

    válasz [O]-[C]-[B] #120 üzenetére

    Helyesbítek: magyarországi viszonylatban a 80000 ft-os bér mellé a 650 ft-os BM áron 124 BM vásárolható.
    Nem is értem miért, de Mo. esetében nem a szendvics, hanem a menü árával számoltam...
    Lényeg a lényeg, annyira nem szörnyű a helyzet.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák