Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • raszputyin

    senior tag

    válasz bambano #16 üzenetére

    Természetesen igaz, hogy egy komplett GNU/Linux rendszerben még több munka van. Csak épp ezt a legtöbbünk számára nehezebb használni, mert nem egy lekerekített egész, hanem a "széle" állandó alfa állapotban van. És nem is hülyebiztos, pedig hülyének lenni nem bűn (és az emberiség 95%-a hülye kockaszemmel).

    Persze, hogy a Windows többe kerül, mint a szabad szoftver, hiszen a nullát nem lehet überelni ezen a téren. De nem biztos, hogy sok értelme van ennek az összehasonlításnak; ha egy tolószékes ember (-> 95%) kér tőled autóvásárlási tanácsot, kínálgatnád, hogy mennyivel jobb megoldás a bicikli?

    Én csak azt mondom, hogy más kereskedelmi szoftverhez képest egy 100 USA$ magasságában (igaz, alapverzió és OEM... de otthonra pont elég) teljes funkcionalitással működő modern Windows nagyon jó vétel; minden hibájával együtt nagy mennyiségű és magas minőségű munka. Hiszen 30-50 dollárt elkérnek mindenféle szirszarért, ami csak egy funkciót tud, azt is alig(ha) jobban, mint a legjobb ingyenes alternatíva. A többi komoly kereskedelmi szoftvercsomag ára pedig valóban kiveri a biztosítékot (persze nem véletlenül, hiszen ezeket professzionális közönségnek szánják).

    A tipikus otthoni gépről: nálam már minden jogtiszta, pedig csak Windowst vettem, 2 kedvenc játékomat eredetiben, és egy víruskeresőt (de az utóbbiakra sincs feltétlen szükségem). Pedig szinte mindent csinálok a géppel, amit egy otthoni PC-vel szoktak, a .doc és .xls bűvészkedéstől kis programok írásán át a szórakozásig.

    Szerintem az átlag gépen a legtöbb felhasználói programot minden gond nélkül ki lehet cserélni ingyenesre; a leggyakoribb kivétel talán pont az Office egy olyan munkahelyen, ahol tényleg ki is használják, amit tud. Nyilván ha valakinek pl. a mérnöki vagy művészi munkájához kell valami különleges, az egy egész más eset -- de akkor általában a hardvere is olyan lesz (24" izom képernyő, stb.)

    (Túl) hosszú postom zárásaként megkérdezném Tőled, hogy végső soron miért baj, ha a gép szoftver-része többe kerül, mint a hardver?

  • Gregorius

    őstag

    válasz bambano #17 üzenetére

    Ha jól informálódtam és a WGA notification jelenleg annyiból áll, hogy az ember kap egy fekete wallpapert meg egy félig átlátszó feliratot az asztal sarkába, szóval semmi komolyabb fícsör letiltás vagy ilyesmi (a validationös letöltéseket hagyjuk), akkor ez az egész felháborodás nevetséges. Max. ott okoz egy cégnek hátrányt, hogy ég a pofájuk a vevő illetve az alkalmazott előtt, hogy még Windowst sem képesek venni. De ha ott mindenki ezt csinálja, akkor talán még ez sem hátrány.
    Egy átlag gagyi primitív try-before-buy shareware kacat durvább megkötéseket használ.

    [ Szerkesztve ]

  • raszputyin

    senior tag

    válasz bambano #22 üzenetére

    Nem értek egyet azzal, amit írsz.
    amit általában vérpistikék felkikkelnek marinéni pc-jére, az meg nem csak windows, ergo a vételára jóval magasabb lenne jogtisztán
    A jogtisztaság nem csorbul akkor, ha felpakolsz egy tucat ingyenes célszoftvert. Pistike feltolhatja a Photoshopot, de feltehet helyette legalább 2-3-féle megfelelő tudású alternatívát is; ha jól választ, még soványabb és fürgébb is lesz a rendszer ettől. Valóban, mindez nincs a dobozba csomagolva: ehhez is kell szakértelem. De nem folyton, és nem ugyanaz a nívó, mint kézzel matatni a konfigfájlokban.
    Amit pedig tud a Windows, azt tudja: korrekt teljesítményű, stabilitású, hülyebiztos, minimális aktív tanulással használható operációs rendszer. Megjegyzem, a magyarok legalább 80%-a nem tud használhatóan angolul, úgyhogy talán ki lehet emelni, hogy a magyarítása példamutató (az elb.ott karakterkódolást leszámítva).
    Szerintem ezért 20-25eFt egyáltalán nem magas ár, még egyszer hangsúlyozom: a többi kereskedelmi szoftverhez hasonlítva.

    Semmi támadó szándékom nem volt, respektálom, ha valaki szerint Linuxot könnyebb használni. Nekem nem, pedig sokkal közelebb vagyok a számítógéphez, mint az átlagfelhasználó. De ezzel semmilyen elnyújtott vitát nem szeretnék újra felizzítani, csak azt az álláspontot védtem, hogy a Windows "nem drága".
    2004 és 2007 között 3 disztribúciót használtam (SuSE, Debian, Ubuntu). Előbb-utóbb mindegyiknél előkerültek a szívások (hardvermeghajtás, formátumok (nem) kezelése, egynapos troubleshooting-ok). Jól működő Linuxot használni nagy öröm, de nem akarom, hogy 50 oldalakat kelljen elolvasnom, ha valami elkenődik.
    Az egyetemen is Linux van (némely gépeken Ubuntu, másokon Debian, de ugyanazt a home könyvtárat használják... a várható következményekkel). Egyrészt valóban lényegesen átláthatóbb, hatékonyabb egy sokfelhasználós környezetben, mint bármi más, amit ismerek.
    Másrészt viszont ha a root nem érti a dolgát, az a halál. Évekig használhattunk 1.3.valahanyas alfa nightly build Mozillát... talán érted, mire gondolok. Egyes programok egyszerűen nem is indulnak el, és userként esélyed sincsen beavatkozni.

  • tlac

    nagyúr

    válasz bambano #20 üzenetére

    ettől csak a háttér lesz fekete. meg kiírja a jobb alsó sarokban azt asztalra, hogy nem eredeti, de ezen kívül minden működik
    ezzel simán együtt lehet élni, nem fog jobban terjedni a linux :)

  • Gregorius

    őstag

    válasz bambano #32 üzenetére

    Gondolom, eddig a kormányt minimálisan se érdekelte, mit lopnak a polgárok.
    Igazság szerint a kormány pontosan azért kezdte el a Red Flag programot finanszírozni, mert szabadulni akart az MS licencelési kötöttségektől. Hasonló okokból próbálkoztak saját DVD/HD lemez szabvánnyal is egy-két éve. Nem tudom, abból lett-e végül valami, egy idő után lekerült a címlapokról.

    szerintem meg pont hogy a nyelvi tamogatas az, ahol a windows nagyon csunyan alulmarad a linuxokkal szemben. ez nagyreszt a rengeteg onkentes forditonak koszonheto, igy adott programot, pl. a supertuxot elinditva egy magyarra allitott linuxon magyarul beszel
    Az, hogy egy 3rd party program rendesen le van-e fordítva adott nyelvre az egyáltalán nem az oprenceren múlik. Mindkét platformon vannak példák és ellenpéldák minőségi és kevésbé minőségi többnyelvűsítésre. A fordítással leginkább ott van baj, ahol szakzsargont fordítanak, mert ez általában (szintén OS-től függetlenül) nem szokott sikerülni. Az egyszerű felhasználónak egyébként is magas technikailag, a hozzáértő meg az eredeti nyelvű kifejezéseket ismeri.

    windows alatt csak mindenfele ritualis szertartasokkal lehet elerni, hogy az eredetileg telepitett pl. angol xp magyarul beszeljen (legalabbis mikor utoljara volt ilyenre szuksegem, meg igy volt)
    Általában nem égető a probléma, mert az egyszeri júzer (főleg nem Mari néni a Garai piacról) nem szokta állítgatni a Windóza nyelvét. Egyszer felrakták a gyárban magyarul oszt jóvan. Esetleg többfelhasználós gépnél lehet hasznos. Egyébként utolsó értesüléseim szerint Vistában minden nyelvi dolog külön resource-okba le van választva, csak a MUI pakkot kell telepíteni és kész is. Ennek köszönhetően ugyanaz a hotfix alkalmazható nyelvtől függetlenül.

    Érdekes dolgok történnek egyik napról a másikra. Oroszország is most jelentette be a kényszerített átállást Linux -ra. Ha ehhez Kínai is csatlakozna, az igen durva ugrást eredményezne a Linux popularitására nézve. Lehet mégsem kellene viccelődni a Linux évével?
    Nem valószínű. Nem az akadémiai licencek adják a Windows példányok zömét, hanem a vállalati és a retail tömeglicencek, vagyis sem az anyagiakban, sem a példányszámban nem lesz egetrengető változás. Persze az oktatás megtámogatja a Linux térnyerését, de annak inkább egy embergenerációval később jelentkezik a hatása (és akkor gondolatban átugrottunk fél tucat "ha"-t is), addigra pedig a jóisten se tudja, hogy hány paradigmaváltáson megyünk keresztül, és hogy az akadályokon melyik oprendszer hogyan küzdi át magát.

    Hát, ha meg olcsóbb lenne a kínai windows onnan rendelné mindenki...
    Kivéve, ha az a Windows csak kínaiul hajlandó kommunikálni, mert akkor csak a célközönség használná.

    amikor a szifon kapcsán az Apple akart leszerződni a China Mobile-lal, koppantak egyet (így is van bőven szifon Kínában, csak szürkeimport). lehet, hogy a MS is így fog járni
    Már nem. Sarki szupermarketben 1-2$-ért lehet kapni Windows+Office+stb összes verziós csomagot integrált keygennel Made in China for China logóval a sarkán. És a kedves vásárló is tisztában van azzal, hogy nem legális árut vesz, szóval különösebben senki nincs attól kétségbe esve, hogy "lopja" a cuccot.

  • FTeR

    addikt

    válasz bambano #17 üzenetére

    nem leállt a win, hanme kiszedte a hátteret. ha vki egész nam teljes képernyőben dolgozik fel sem tűnik neki.
    az meg nagyon vicces, h illegálisan használnak vmit és még nekik áll feljebb. használjanak mást és ms hamar észbe kap.

Új hozzászólás Aktív témák