Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    Én arra leszek kíváncsi, hogy mikor esik le a politikusoknak és nagyobb cégeknek az, hogy mekkora hiba Ázsiába vinni a termelést. Persze rövid távon nekik ez haszon, nem is kevés, de hosszútávon, ami már ma is látszik, a piacaikon olyan munkanélküliség alakul ki, hogy nem lesz aki megvegye a termékeiket. Ez kb. annak felel meg, mintha a gyárak emberi munka helyett robotokkal végeztetnék a gyári munkát. Biztos hatékonyabb, pontosabb, gyorsabb és olcsóbb lenne, de ha az emberek otthon ülnek munka és kereset nélkül, akkor ki és miből veszi majd meg a tévét, mobiltelefont, autót, vagy akár a filmeket, zenéket? Ez a Kínába visszük a gyártást egy nagyon buta ötlet a nyugat részéről. Megoldani viszont csak állami beavatkozással lehet, mert a cégek az utolsó pillanatig csak arra a profitra gondolnának, amit az olcsó munka jelent nekik, illetve egyedileg ki se szállhatnak ebből a mókuskerékből, mert azonnal nagy versenyhátrányba kerülnének. Ezt valahogy állami korlátozással kellene helye tenni. Például védővámot kellene alkalmazni a külföldön gyártott termékekre, hogy ne érje meg azokat kint gyártani, ezzel védve azokat a cégeket, akik munkát adnak a saját állampolgárainak. Az ideális állapot nagyjából az lenne, ha minden ország legalább abban önellátó lenne, amiben képes az lenni, mind a mezőgazdaságban, mind az iparban. Ma ez a globalizáció miatt teljesen felborult. Vannak nyertesei a folyamatnak, mint pl. Kína vagy Brazília és azok az országok, ahova megy a gyártás és a legerősebb gazdaságu országok, ahova megy a profit. A többi ország mind vesztes, többé kevésbbé, kivéve azokat, akik a mai napig is függetlenek és önállóak tudtak maradni.

    Persze nem vagyok közgazdász, jöhetnek a fikázások, de józan paraszti ésszel azt látom, hogy sok bajt okozott már és még többet fog okozni az, hogy Ázsiában gyártatnak a cégek, majd ott akarják eladni a terméket ahonnan elvitték a gyártást.

    A másik aspektusa a Kínai gyártásnak az, hogy ne legyenek illúziói senkinek, ők aztán minden szellemi tulajdont ellopnak, lemásolnak ami a kezük közé kerül, szóval elég hamar komoly versenytársakat kap majd minden technológiai cég, aki Kínába viszi a gyártását. Ha annyira szorulna a hurok, hogy kizárnák a Kínai cégeket a külpiacok egy részéről, akkor arra lesz gazdaságpolitikai válasz is, de ez jelenleg még sokesélyes meccs, mert vesztenivalója pl. ebben az esetben Kínának és az USA-nak is sok van. Egyrészt mindkettő nagy piacot vesztene, másrészt Kína elveszthetné az odatelepített gyártást, a beáramló dollárt, az USA cégei meg a rabszolgáikat kénytelenek lennének lecserélni kicsivel drágább rabszolgákra. Mondjuk bőven van még kizsákmányolható ország, nemzet.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Oppenheimer #10 üzenetére

    +1

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz #56573440 #23 üzenetére

    Nem hiszem. Persze az olcsóbb termékeknél magasabb lehet az emberi munka aránya, de ha a 600 dolláros iPhone-ban lévő 6 dolláros munkadíj helyett 36 vagy 56 dollárt kellene fizetnie az Applenek, az neked csak annyit jelentene, hogy 600 helyett 630 vagy 650 dollár lesz a telefon, ami teljesen elviselhető, főleg ha van állásod ezálltal és elfogadható fizetésed.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz #56573440 #76 üzenetére

    Meg ugye ez gazdasági háború vagy csak csatározás, nem valódi. Maximum lesz ehhez hasonló válaszlépése Kínának is, bár lehet hogy lenyeli inkább a békát, mert ha ez a lavina elindul, ők szerintem többet veszthetnek. Az USA cégek átpártolhatnak mondjuk Braziliához, vagy más rabszolgapiacra. Akkor lesz nagyobb balhé, ha az EU is meglép valami hasonlót, vagy esetleg a nagyobb EU-s országok. Akkor Kínai ott találná magát, hogy hiába lopott technológiát, nem tudja eladni, csak belföldön. Az EU-ban amúgy is kihúzta már a gyufát az autogyártókkal, mert sorra másolja le a modelleket. A fejlett országok azt hitték pár éve, hogy milyen jó, hogy megnyílt nekik a Kínai piac, de úgy néz ki, hogy eddig tartott a tündérmese.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

Új hozzászólás Aktív témák