Új hozzászólás Aktív témák

  • #44630784

    törölt tag

    Sokan nem értik ezt az új irányt, pedig aki a dos-os idők óta követi a pc-k fejlődését, jól láthatja milyen stratégia húzódik a döntés mögött.
    A Microsoftot sokan szoftvergyártónak hiszik, holott az MS fő terméke nem a Windows, vagy az Office, hanem a különböző iparági szabványok.
    A dos-os időkben ha valaki mondjuk grafikus alkalmazást akart írni, akkor saját magának kellett alacsony szinten programoznia a video hardvert. Ugyanez volt a helyzet a hangkártyákkal, nyomtatókkal, raztáblákkal, stb.
    Ez azt jelentette, hogy a fejlesztőnek az összes szóba jöhető hardverhez be kellett építenie a drivert a programjába. Ha később új hardver jelent meg, akkor vagy a hardver gyártó adott minden komolyabb szoftverhez driver csomagokat, vagy a szoftver gyártónak kellett újabb és újabb drivereket kibocsátania. (Klasszikus példa a dos-os Autocad.)
    A Windows erre a fenntarthatatlan helyzetre adott megoldást: a windows lett a közös nevező a szoftver és a hardver gyártók között. A fejlesztőnek csak arra kellett ügyelnie, hogy a programja fusson windows-on, a hardver gyártónak meg csak a windows drivert kellett adnia.
    Innentől beindult az MS szabványgyár öngerjesztő folyamata: minden új MS szabvány (pl. Netscape helyett IE, stb.) növelte az MS piaci erőfölényét és minél nagyobb lett az MS erőfölénye, annál könnyebben tudta lenyomni az iparág torkán a saját szabványait.

    Csakhogy az MS (Ballmerrel az élen) elkövetett egy hatalmas hibát: nem ismerte fel a trendváltást, amit a mobil informatika rohamos terjedése hozott. A tartalom készítés és fogyasztás elvált egymástól és a kompatibilitás másodrangú kérdéssé vált. A tartalomfogyasztó többséget csak az érdekli, hogy tudjon Facebookozni és fusson a mobilján az Angry Birds, a többit oldják meg a "computer geek-ek" ahogy akarják.
    Eljutottunk odáig, hogy már csak nagyon kevés megkerülhetetlen MS szabvány maradt, így viszont az MS csak egyike lett a sok szoftver fejlesztőnek, és nem "A" szoftver fejlesztő, ahogy a windows is csak egyike lett az oprendszereknek és nem "AZ" oprendszer.

    Az MS tehát a "mindenre rakjunk windowst" stratégiával a szabványhivatali pozícióit próbálja visszaszerezni. Eleinte csak arról lesz szó, hogy megjelenik a windows alternatíva mindenre, amiben processzor van, de ha a felhasználók és a fejlesztők száma eléri a kritikus tömeget, akkor az MS ismét megkerülhetetlenné válik és ismét beindul a "szabványból piaci erőt, piaci erőből szabványt" folyamat.

    A magam részéről nem nagyon hiszek a stratégia sikerében, mert ahogy a win8 példája is megmutatta, a különböző felhasználási területek eltérő igényeinek félreértése könnyen olyan megoldásokhoz vezethet, amiben ötvözik a különböző területek hiányosságait azok előnyei nélkül.
    A másik, hogy az MS-ből hiányzik az a vállalati kultúra, ami a termék sikerét nem a monopolhelyzet kihasználásával, hanem a termék minőségével igyekszik elérni. Márpedig ha a windowst olyan területeken is terjeszteni akarják, ahol a felhasználók többé-kevésbé elégedettek a piacvezető megoldásokkal, ahhoz vagy nagyon komolyat kell villantania minőség és ergonómia terén az új windowsnak, vagy nagyon agresszív marketinggel kell elárasztani a piacot úgy, hogy itt alapvetően egy fizetős megoldás akarja átvenni az ingyenesek helyét.

Új hozzászólás Aktív témák