Új hozzászólás Aktív témák

  • Puma K

    veterán

    "Utólag visszanézve tök érdekes, hogy már akkor is 3 GHz körüli processzorok léteztek, és a teljesítmény növelését akkor még főként az órajel növelésével képzelték el. Az órajel azóta sem kúszott igazán magasabbra..."

    2008-ban az Intel E8000 szériás procik megfutották a 4000 MHz-cet és felette is. A nálam lévő példány ami egy E8400 volt az 4200MHz-cen is használható volt, de batch szám alapján 4700 MHz-cet is vitte, de ahhoz már nem volt rendes hűtésem és türelmem, hogy kiteszteljem.

    2009-ben az Intel i7-860 és 920 procik 4000 MHz és akár felette is szaladtak meg a többi is ami ebbe a generációba tartoztak.

    Az Intel i7-2600K közül nem egy vitte az 5000 MHz-cet.

    Az Intel i7-3770K is szaladt vígan 5000 MHz-cen vagy ekörül, de ezek közül a jobb hőátadás érdekében skalpolni kellett.

    Az Intel i7-4770K már gyengébb történet volt és ezek 4500 MHz körül pörögtek, de a frissített verziója az i7-4790K közül szintén nem egy szaladt 5000 MHz-cen.

    Az Intel i7-6700K és 7700K is megfutották ezeket az órajeleket, de mint ahogy a 4790K-t úgy itt is kellett skalpolni a procikat és újrakenni valami jobb hővezető anyaggal a szilícium és a hőelosztó kupak között.

    Az Intel i5-8600K és i7-8700K procik is futottak 5000 Mhz-cen vagy felette.

    A nálam lévő 9900K fixált órajelen és feszültségen jár 5100 MHz@1,275v-on. Ha tudnám stabilizálni akkor 5400 MHz-cet is megfutja és akár úgy is tudnám használni, de az a 6% plusz inkább benne marad és alacsonyabb feszültségen használom.

    A nagy lassulásból nem tapasztaltam semmit... inkább grafikusmotor függő melyik és hogyan tudja használni a 4-nél több feldolgozószálat, de igazán manapság az online-multiplayer címek profitálnak a több
    magos és több szálas procikból.

    A 4790K-nál sem tapasztaltam lassulást, amit 4 egész évig használtam és egyedül a VGA kártyákat kellett cserélgetnem mellette:

    GTX 760 --> GTX 1070 --> GTX 1050 Ti --> GTX 1080 Ti

    A most meglévő alaplapon a BIOS a legfrissebb... a Windows 10 frissíti magát... a 8mag/16szálas porcim a fórumon lévő AMD 8magos/16szálas procikat szintetikus tesztekben és játékokban is egyaránt lenyomja.... ha akkora lassulás lenne mint ami itt a proamd.hu-n be van harangozva már egy pár éve... akkor nem így kéne lennie...

    De független tesztelők-videósok méréseinél sem ez látszik, hogy gond lenne...

    Tavaly úgy voltam még év elején hogy CPU csere lesz, mert a 4700 MHz-cen használt akkor már lassan 4 egész éve meglévő 4790K leszolgálta az idejét... később az év közepén megépítettem a vízhűtést, hogy bármi is jön majd a 4790K helyére annak ne legyen gondja a hűtéssel.

    Vártam a Ryzen 3000 szériát és vártam, hogy az Intel árazás szempontjából mit lép 9700K és 9900K fronton.

    Úgy voltam, hogy az akkor meglévő 4mag/8szálról duplázva érdemes váltanom, így 8mag/16szál az ami nekem kelleni fog, de egy 8mag/8szál sem lenne rossz.

    Az új AMD szériában ezeket a procikat néztem, hogy érdemes lenne rá váltani:

    3700X / 3800X / 3900X / 3950X

    Viszont úgy tűnt a korai tesztekből és a felhasználók visszajelzéseiből, hogy ez még egy toldozás-foltozás alatt lévő platform és kb december környékére lesz kiforrott.

    Ha már esetleges kezdeti béta tesztelő leszek AMD Ryzen 3000-rel a gépben, akkor kellene valami jó X570 chipsetes alaplap.

    Elvárások az alaplappal szemben:

    - Asus gyártmány
    - kellő erősségű és kialakítású VRM
    - 2 karakteres hibajelző
    - kettő M.2 foglalat
    - új állapotú
    - boltból és rendes kisker garanciával

    Ezt, a fenti kritériumot szeptember elején X570-ből ~140.000 Ft-ért mérték. Ugyan ez X470-tel 100.000 Ft és ettől többe került.

    Intel oldalon nézelődve ugyan "csak" Z370 chipsettel, de ugyan ez ~67.000 Ft-ért elérhető volt.

    A fenti árakat látva adta magát a helyzet és így lett egy fórumtárs által kitesztelt, használt, garanciás és dobozos Intel i9-9900K (szeptemberben egy új Ryzen 3800X árában) + Asus Maximus X Hero alaplap ami magabiztosan a legerősebb 8mag/16szálas proci jelenleg. Ennek is jó lenne kitartania 4 évig...

    [ Módosította: Barthezz2 ]

    "Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

Új hozzászólás Aktív témák