Új hozzászólás Aktív témák

  • csako

    veterán

    válasz werszomjas #980 üzenetére

    [link]
    I. (melléknévi)
    1. (néha többes számú névszóval) Minden fajtából való. Mindenféle gyümölcsöt lehet kapni.  Vett sisakot, páncélt, hét tollú buzogányt, Kopját is, gerelyt is, mindenféle fegyvert. (Arany János) Vett… már be… mindenféle porokat, kenőccsel kenték, ecettel dörzsölték…, hiába. (Nagy Lajos)
    2. (túlzó) Sokféle, különféle. Mindenféle embert megismert. Mindenféle könyvet elolvas. Mindenféle nehézségek merültek föl.  A menyasszonnyal mindenféle bajok vannak… Elájul, akaratos, szeszélyeskedik. (Mikszáth Kálmán) A mai néző… fejében mindenféle reminiszcencia zsong. (Ambrus Zoltán) Mindenféle csodadolgok voltak a Döme bácsi belső szobájában. (Babits Mihály)
    3. (rosszalló) Vmely szempontból alacsonyabb rendű(nek tekintett) <(több) személy>. Ne barátkozzál mindenféle emberrel.  De úgy van az, ha mindenféle emberekkel összeülünk… (Mikszáth Kálmán) Akik egykor elcsábitottak, | gyaláznak mindenféle nők. (Szabó Lőrinc)
    II. (főnévi) ..lét, ..léje Sokféle dolog. Mindenféléről beszél; mindenfélét vásárol.  Mert… semmi bolondabb Nincsen, mint az okos levelek, s én iszonyuképen Irtózom tőlök… Esküszöm erre neked túróstésztára, dohányra És mindenfélére, mi csak szent s kedves előttem. (Petőfi Sándor) Beszéltünk közömbös mindenféléről. (Gárdonyi Géza)

    A 2. meghatározásból lehet kiindulni, hogy nem minden egyes fajtát, csak sokfélét/különfélét, de én tartom magam ahhoz, hogy kettőre csak akkor lehet mindenfélét mondani, ha nyelvet nem ismerőnek akar tűnni valaki.

    Holnap országszerte 10 fok várható. Ebből 2 Budapesten, 1 Győrött, 2 Miskolcon...

Új hozzászólás Aktív témák