Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz gejala #19 üzenetére

    Régebben azt gondoltam, csupán arról van szó, hogy az intel kizárólagossággal és volumenre adott kedvezményekkel fizeti le köti magához a OEM gyártókat. Azt ugye tudjuk, hogy a nagy volumen ott van, főleg a mobil gépekben, nem pedig a DIY piacon. Aztán jött valaki és azt mondta, hogy nem (csak) azért látni a polcokon intel termékeket, mert az intel ilyen értékesítési tevékenységet folytat, hanem az OEM-ek azt teszik ki a polcokra, amiket a vásárlók keresnek és visznek. És a vásárlók az inteles cuccokat keresik.

    Nem állítom persze, hogy ennek részben nem lehet olyan oka, hogy az AMD - IGP-ben erős - termékeit rendre kiherélték, gyengébb körítéssel, kevésbé nívós külsővel, árkategórián aluli kivitelben készítették el és így értelemszerűen nem volt versenytársa az azonos árkategóriában levő intel alapú termékekkel.

    Mindenesetre a kereslet kiszolgása legalább annyira hihető magyarázat, mint a lefizetés kedvezmények.
    Azt is tudni véljük, hogy az OEM és brand gépek vásárlói kevésbé informáltak, kevésbé rugalmasan reagálnak a techológiai változásokra, mint az újságolvasó, saját gépet építő entúzieszt réteg.

    Ha ebből indulunk ki, akkor világossá válik, hogy lehet akármennyivel gyorsabb az AMD processzora, és kerülhet akár felébe is, ha az OEM azt érzékeli, hogy "ennek nincs brandértéke", és a vásárlók továbbra is a megszokott termékeket keresik, akkor egyszerűen nem fog rá terméket építeni. Vagy nem annyit, és nem olyat.

    Az OEM és brand gépek között akkor fog elterjedni a Ryzen (és akkor fog az AMD innen volument elhozni), ha amikor bemegy a vásárló a boltba, azt mondja az eladónak, hogy "de ilyen rájzen gép nincsen? Azt hallottam, azok nagyon jók", meg "rájzent szeretnék, a kollégámnak/tesómnak/apámnak/nagybátyámnak az van és nagyon dícséri, azt ajánlotta"
    Amíg ez így végigfut a társadalmon, addig a mindfactorynak nagyon sokáig kell 80%-ban AMD CPU-t eladnia és csak amikor már a szomszédnak, apámnak, öcsémnek, kollégámnak is rájzenje van és bemegyek a media marktba és én is azt kérek, Na akkor lehet majd árat emelni.

    Az elterjedtéséggel aztán jön minden. Linus Torvalds mondta, hogy az X86 szerver azért terjedt, mert a fejlesztők x86-on programoztak és hogy az Arm akkor tudja csak majd érdemben megvetni a lábát, ha elterjednek Arm alapú fejlesztő platformok. De ha a fejlesztőnek Ryzen gépe van, és arra forgatja a programot, esetleg Zen alapú szervert is fog kérni, hogy a helybeli optimalizációi a végleges környezetben is működjenek. Ugyanez igaz lehet a játékokra is.

    Ha A Ryzen 3k-val az AMD árat emel kihasználva azt, hogy az Intel esetleg elmarad és ez csalódást kelt a vásárlókban (a vásárlók hangadóiban), akkor az könnyen eredményezheti azt, hogy ez a csalódás fog terjedni. Szerintem ez sokkal jobban megéri, mint bekaszálni a következő 1 évben $50-100 prémiumot néhány 5-10 millió döntően DIY piacon eladott proci után.

    (Távol álljék tőlem azonban az, hogy én akarjam határozni, hogy mi jelent áremelést, vagy mi jó ajánlat.)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák