Új hozzászólás Aktív témák

  • raszputyin

    senior tag

    válasz #95590400 #18 üzenetére

    Remélem, nem írok semmi hülyeséget; ha biztos infó kell, keress a www.hydrogenaudio.org-on, én is ott művelődöm.
    Eleve többféle AAC szabvány van, a hordozható lejátszók csak az ''LC''-t (low complexity) szokták támogatni. Ez csak a magasabb bitrate-eken (64-től felfelé) teljesít jól, alatta a HE-t lehet használni.
    Többféle encoder van, meglehetősen különbözően teljesítenek. Az mp3-mal ellentétben itt nem tünteti ki magát a szabad szoftver (FAAC), a fizetős tömörítők sokkal jobbak, közülük -- ha jól tudom -- az Apple-féle (iTunes) teljesít a legjobban. A 64-128 tarományban a WMA-nál jobb, de a legújabb Ogg Vorbis patcheknél gyengébb; azt nem tudom, hogy az alacsony bitrate-eken mi van, ezeket kevesen használják (inkább az internetes rádiózásban kerül elő, mint amit az ember otthon kotyvaszt).

    Szvsz bár nem rossz mint olyan, kevés értelme van az AAC-nek. Ha van hely, akkor a (LAME) mp3 tiszteletreméltó minőséget ad ~192 kbps-en (-v 6), mindennel kompatíbilis, és a lejátszásához minimális számítási kapacitás kell. (És egyre inkább ez a ''van hely'' szituáció a jellemző, ahogy nő az eszközök kapacitása és a kapcsolatok sávszéle.)
    Ha abszolút a legkisebbet szeretnéd, ami adott minőségen tárol, számítási kapacitástól és kompatíbilitástól függetlenül (mondjuk számítógépes küldözgetés), akkor 80-160 közt az Ogg Vorbis a legjobb, alatta pedig mindenféle obskurus rádióra és mobiltelefonra fejlesztett formátum, ha tényleg nagyon kell, hogy kicsi legyen. Ha a relatíve kis méret és a kompatíbilitás kell egyszerre (mert zsebrevágós lejátszóra írnád a dolgokat), akkor a WMA jó szolgálatot tesz, mert szinte mindegyik kezeli. Ha pedig netán kis sávszélen rádióadást akarsz üzemeltetni, akkor az ilyen stream tulajdonságok is előtérbe kerülnek, amiben a Real formátuma elég jó, meg a WMA portfólió megfelelő tagja.
    És ne felejtsük el, hogy míg a többi emlegetettnek ingyenes a kódolója (ill. a WMA-ét megkapod a Windows licensszel), addig az AAC tömörítő pénzbe kerül.

Új hozzászólás Aktív témák