Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz Allien #30 üzenetére

    Mondok egy másik példát az arányokra. DT tavaly ősszel bejelentett egy infrastruktúra fejlesztési projectet. 3 millió előfizetőt akarnak majd elérni a nagyobb városokra koncentrálva - mert ott alacsonyabbak a beruházási költségek és nagy népsűrűség miatt jobb a megtérülési mutató -akarnak kiépíteni FTTC+VDSL2 infrastruktúrát. Ez magyarul azt jelenti hogy az előfizetőkhöz elég közel kerül kiépítésre egy optikai végpont egy fémszekrénybe úgy az előfizetőktől pár száz méterre én onnan tovább a meglévő telefonos réz infrastruktúrán menne a csatlakozás VDSL2 DSLAM és modem párosokkal. Ezzel 30-50Mbps közötti sebesség lenne realizálható ami már elégséges kapacitás IPTV szolgáltatásra is.

    Nos ennek a nagyvárosokban 3 millió előfizetőt(jelenleg van összesen több mint 8 millió ADSL előfizető németországban) elérő projectnek a fejlesztési költsége 3 milliárd euro.Az 750 milliárd magyar forint. Az elmúlt 10 évben amióta DT-é a fatáv többségi tulajdona az összes nettó nyereség együttesen nem volt ekkora összeg. A fatáv éves bruttó bevétele 600 milliárd forint, még az is kisebb ennél az összegnél, a tavalyi nettó 40 milliárdos nyereségből meg 20 év alatt sem lehetne összespórolni csak ezen egyetlen project fejlesztési keretét. És ez csak egyetlen project a Tícomnál, ami csak egy szűk előfizetői kört fog érinteni, közel sem országos méretű.

    Rezes területen, ha túl nagy a távolság és nagyobb a beállított sebesség mint amit a vonal bír akkor szakadozhat. Többeknél pont e miatt vett is vissz a fatáv az elmúlt év során. Ha 1.6mbps körül van a vonalának a maximum teljesítő képessége bőven lehet az általa leírt jelenség.

    Hytas esetében pont az a gond hogy a fatáv által használt eszközök hiába tudják az általad említett 100Mbps-es uplinket, ha nem építnek ki hozzá optikai csatlakozást az említett sebességen. Helyette a Hytas-os hálózaton megoldható E1-es(2Mbps-es) kapcsolódásokból fognak össze. A 12 portos DSLAM az egy Ericsson EDN312-es aminek 12db ADSL2+os portja van és két db 100Mbps-en ethernet uplinkje. Csak épp a DSALM és a távközlési szolgálató gerinchálózata nincs összekötve ezzel a sebességgel.

    Helyette van egy konvertáló eszköz, ami a 100Mbps ethernetet átalakítja 4xE1 kapcsolatra, a telefonközpontba pedig egy ugyanilyen eszköz vissza. Így a 100Mbps ''lefolytódik'' 4x2Mbps-re mivel átvitelni közegnek a távközlési hálózatot használják fel, 2Mbps-es bérelt vonalakat összefogva. Viszont mind a 4db E1-est sem kötik be, azon szerelők akik ezt csinálják azok hsz,-ei alapján 8 előfizetőnként 2Mbps-es uplink kapacitást kötnek.

    Természetesen ha nem a távközlési hálózaton E1-es bérelt vonalakra lebutítva oldanák meg ez DSLAM-ok uplinkjét, hanem optikán megkapná a 100Mbps kapcsolódást akkor nem lenne szűk keresztmetszet a rendszerben és ezen megoldások sokkal jobban teljesítenének mint a főközponti monstrum társaik.

    Ezek a kis Ericsson EDN312-es miniDSLAM-ok egyébként roppant jól és modulárisan bővíthetők egy nagy egész rendszerré. Az Ericsson ad hozzájuk 8 portos switchet amivel 8 ilyen 12 portos egység fogható össze. De egy 24 portos switch-csel 288 előfizető is összeköthető, sőt mivel mindegyik DSLAM-nak 2 db 100Mbps-es uplinkje van 2 db 24 portos switch-csel akár rendundás akár terhelés eloszott összekapcsolás is megoldható. Egy 24 portos switchnek meg jellemzően 1-2 gigabites uplinkje van. Ezen kívül az Ericsson ad még olyan fémszekrényt is amivel 4db ilyen 288 portos együttes összepakolható.

    További részleteket itt találsz: [link]
    A 11. oldalon megtalálod az Fast Ethernet to E1 converziót is.De felraktam ide [link] külön PDF-be is.

Új hozzászólás Aktív témák