Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz szasza_xp #15 üzenetére

    Azért spanyolban még nincs mindenhol ADSL2+. Az ottani inkubens a Telefonica ugyanúgy elsőgenerációs ADSL infrastruktúrán szolgáltat mint itthon a fatáv. Vannak 1,2,4 és up to 8Mbps-es csomagjuk, de azért az átlag közép csomag ott a 4Mbps-es, idehaza meg a 2Mbps-es. Ott is vannak alternatív cégek akik unbundled megjelentek egyes telefonközpontokban nagyvárosokban saját infrastruktúrás szolgáltatással, ADSL2+ eszközökkel és kínálnak 20Mbps-es csomagot. De azért ez nem ugyanúgy nem országosan elterjedt ahogy idehaza sem ugrik rád minden bokorból egy unbundled szolgáltató. A francia Wanadoo ilyen és még úgy emléxem a JazzTel, a France Telecom pénzügyileg pedig egy erős befektető akik európa más piacain, más országokban is hajlandók komoly beruházásokat eszközölni. Ilyen nagy cégből idehaza sajnos nincs alternatíva, ez nem olyan komoly piac hogy mondjuk a DT, a Telefonica és az FT meg a Telecom Italia egyszerre ugorjon rá egymás torkának esve.

    Az árra elég komolyan hat az előfizető sűrűség, és az előfizetők darabszáma. Ha már látható hogy piaci terjedés véges korlátai közelednek és egyre nehezebb a terjedkedés akkor az árak is lentebb mennek. Gondolj csak a hazai mobilra, egész más árak voltak még Voda előtt és egész máshol alakulnak az árak miután 9 millió fölé kúszott és telítetté vált a piac.

    A nyugati országok netsűrűsége jóval nagyobb mint a miénk úgy 2.5-3x nagyobb. Lassan de csökken a különbség, de a hazai terjedési tempóval közel azonos mértékű növekedést tudnak produkálni még mindig nyugaton, még mindig nem annyira telített a piac hogy drasztikusan csökkene a növekedésük. A hazai fizetőképes kereslet meg nem akkor hogy ennél nagyobb tempót lehessen diktálni így a különbségek is igen lassan tűnnek el, túl lassan, de azért fogyadozik.

    Azért ha ha vissza tekered ezen nyugati országokban az időt, akkora amikor még hasonló volt a broadband sűrűség mint most náluk, akkor azt látnád ott sem voltak sokkal gyorsabb csomagok és az árak sem voltak kedvezőbbek.

    Az a gond hogy a különbségek ledolgozásának legfőbb gátja a fizetésekben keresendő. Addig amíg nem tud a hazai piac hasonló vásárlóerőt felmutatni mint a nyugati országok elég irreális azt várni hogy azonos broadband mutatók legyenek.

Új hozzászólás Aktív témák