Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz lenox #22 üzenetére

    "Nem tudom, ez mi mellett vagy ellen erv"

    Semmi ellen, csak amellett, hogy 3x8 bites frame-buffer mellett is van értelme a 3x10+ bites képátvitelnek DP-n és HDMI-n. A plusz bitek a LUT-ból jönnek.

    "ha 32 bitbol csinalok 8 bitet (esetleg szoftverbol ditherelek akar temporalisan is), az jobb vegeredmenyt produkal, mintha 8-bol csinalnek eloszor 16-ot aztan vissza megint 8-at."

    Természetesen! Csak hát a kommersz kártyáknál nem adott a 3x10+ bites forrás-kép, az viszont nem teljesen mindegy, hogy a LUT-ból milyen formában megy tovább az adat.

    "Tegyuk hozza, hogy eloszor a dvi kimenet kene tudja, de nem ismerek ilyen vga kartyat, ami tudna"

    Egyes(?) ATI-kon a DVI kimenet működhet HDMI módban (adtak is hozzájuk DVI->HDMI adaptert). Ehhez csak az adatcsomag-formátumot kell módosítani, mert a többiben kompatibilis a DVI és a HDMI.

    "meg monitort sem, ami fogadni tudna 3x10 bitet dvi-on."

    Ami a 3x10 bitet illeti (nem a HDMI módot): Eizo RadiForce R31.

    Ugyanitt maradva, volt egy ilyen rész az ATI/AMD-s doksiban:
    "AMD’s most recent series of workstation graphics cards give full support to various types of 10-bit displays including all of the models mentioned above. The communication interface can currently be single link DVI, dual link DVI, and DisplayPort depending on the input/output ports configuration of the monitor and the graphics card."

    Egyébként pár napig úgy hittem, ezt pl. a HP Dreamcolor LP2480zx is tudja (mármint DVI-n is), ami szerepelt a fenti "models mentioned above" között is. Épp most vizsgálgatom, és többek között azt találtam, hogy akkor is megmaradt a 256 fokozat, ha a LUT-ban feleztem vagy még tovább csökkentettem az értékeket. Ekkor még nem tudtam, hogy az újabb kártyák (legalábbis a Radeonok) csatornánként 8 bit + 2 bit dither formában küldik ki a képet a LUT-ból DVI-n (és talán DP-n és HDMI-n is, ha a fogadó oldal nem támogat több bitet). És nem is tűnt fel a ditherelés, mert a monitor maga is ditherelést használ a különféle gamma-profiljaihoz (ellentétben a CG-s Eizo-kkal). Másik monitoron nézve kiderült a "turpiszság", majd a HP-n is egy fw-frissítés(! :) ) után, mivel utána már másféle dithert alkalmazott, így meg lehetett különböztetni a kettőt. (Mindenesetre, akár tudhatta is volna a 3x10 bites DVI-t.)

    "Amugy az elobb meg azt irtad, hogy nem szabvanyos."

    Van egy nem-szabványos megoldás (lásd fent) és a HDMI-féle DeepColor csomag-formátum. (Bár az is lehet, hogy a kettő valójában ugyanaz, legalábbis ha 3x10 bitről van szó.)

    szerk: ja, ami az Nvidiát illeti, gondolom, először azért alkalmazták a half-floatos frame-buffert, mert ahhoz csak a kimeneti csatornát kellett módosítani, nem? A 3x10 bites frame-bufferhez a belsőbb részeket is módosítani kellett, hogy kezeljék ezt a pixel-formátumot.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák