Új hozzászólás Aktív témák

  • taichi_panda

    csendes tag

    Hi all

    Én tai chi chuant gyakorlok és a mesterem meg az oktatóim csöpögtetik belénk az anatómiát is ezért tudom mitől alakul ki alsóháti gerincsérve és a megelőzés módját is és ezt szeretném megosztani veletek.

    A gerincsérvet a gerincet érő terhelés okozza de csakis akkor jön létre ha rossz a gerinc tartása. Az emberi gerinc akár 500kg -t is képes megtartani ha jól vannak rendezve a csigolyák, szóval nem a test tartása fogja kikészíteni.
    A gerincsérv azért alakul ki mert a csigolyák a hát deréktáji szakaszán elmozdulnak befelé és ekkor már nem az egész felületükön fekszenek egymáson hanem csak részben és ezen a részen a porc elkopik vagy eldeformálódik.
    A csigolyák elmozdulása egy izom elgyengülésésnek következménye. Ez az izom a gerinc deréktáji szakaszának belső oldalán található nem az amit lehet érezni a gerinc mellett. Ennek az izomnak az elgyengülése okozza a csigolyák befelé mozduását.
    A fent említett izom edzésével el lehet kerülni ezt, de tudatosan is figyelni kell arra hogy megpróbáljuk a gerinc ezen szakaszát egyenesen tartani.

    Leírok két gyakoratot az edzéshez. Az egyik egy dinamuikus a mási egy statikus gyakorlat. Lássuk az elsőt. Álljunk kis terpeszben enyhén rogyasztott lábakkal , a kezekt nyújtsuk előre válszélességben olyan tartásba mintha egy könnyű válszélességű labdát tartanánk , a könyökök enyhén behajlítottak és a tartás laza. Helyezzük testsúlyunkat az egyik lábra, a másik láb térdével pedig érintsük meg az azonos oldali kéz tricepszét és közben próbáljunk meg ne összegörnyedni , egyens hát a lényeg. Kezdetben csak keveset majd egyre többet csináljunk. Napi 20-20 bőven elég. A gyakorlatot lassan végezzük ne hirtelen rántsuk fel a lábakat.

    A másik gyakorlathoz vegyünk fel fekvőtámasz tartást, mad az alkarokat rakjuk le a földre úgy hogy a tenyér felénk néz. Zárjuk ökölbe a kezeinket és érintsük helyezzük szorosan egymás mellé a két kart, az két ököl és a két könyök összeér. Hölgyeknek ennél a gyakorlatnál nem kötelező összeérinteni a könyököket ha nem megy. Ha ez megvan vegyünk fel egy fekvőtámasz tartást úgy hogy a hát legyen teljesen egyenes a fenék kicsit kiemelve, és a lapockákat érdemes széthúzni. Ezt a pozíciót kell tartani. Ebből érdemes eljutni 2 percig.

    A gyakorlás előtt bemelgítést javaslok és gerinccsavarásokat hogy helyreenjenke a csigolyák. De a bemelegítést tudm javasolni minden esetben.
    Én reggel tornával kezdem a napot , és ha fizikai munkát kell végezni akkor előtte kicsit átmozgatom magam. Ha nehezet kell emelnem vagy cipelnem akkor is megpróbálom helyrerakni a csigolyákat.

    A bemelegítést mindenkinek tudom javasolni.

    [ Szerkesztve ]

    The yesterday is a history, the tommorow is a mistery, but today is a gift.

Új hozzászólás Aktív témák