Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • vmarci21

    tag

    válasz tibaimp #3 üzenetére

    Nem ugyanazt a mutatót nézed, két okból sem:
    Egyrészt egyik esetben egy teljes ország vasúti közlekedését nézed, elővárosi, regionális és távolsági közlekedéssel, másik esetben meg csak a nagy sebességű vonatokat.

    Másrészt az egyik adat átlag, a másik meg összeg, ami meg nagyon nem ugyan az...

    Csak a shinkanszen, tehát elővárosi, regionális, és nem nagysebességű országos/gyorsvonatok nélkül, 2018-ban: 0.7 perc/vonat [link] (ami másodpercben 42, és nem 7)
    MÁV teljes hálózat 2018-ban: 2.0 perc/vonat ( = 2120970 ösz késés percben / 1031081 vonatok száma) [link]

    Modnjuk az is igaz, hogy a Japán elővárosi közlekedés is világ szinten híres és kiemelkedő, csak nem a pontosságról, hanem a tömegről.

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

  • vmarci21

    tag

    válasz Alteran-IT #22 üzenetére

    Kicsit bele zavarodtam, most melyik "MÁV"-ról van szó?
    Tehervonatozni nem tehervonatozik a MÁV, az a MÁV Cargo volt, de 2010 óta az Rail Cargo Hungaria néven a Rail Cargo Austriáé. Úgy hogy alapvetően semmilyen mozdonyt nem tesz semmilyen tehervonatra a MÁV, maximum akkor, ha valaki tőlük bérel vontatási szolgáltatást.
    Utasszállítás az a MÁV-Start, a Start-os mozdonyok meg még annyira sem visznek tehervonatot, mint a "sima" MÁV-osok, mert nem feladata.

    De ha a vidéki vasutat nézzük, akkor külföldi példákban is nézzük azt, mondjuk az USA-t vagy a briteket, a heti 1 járatos vonalaikkal.. :DD

    Ez jó összehasonlítási módszer, hogy nagy sebességű vasútban Japán, elővárosban Berlin, regionális/vidéki közlekedésben meg Ausztia vagy Svájc a példa, csak valahogy nem tűnik igazságosnak minden kategóriában az adott szegmensben top lista elején lévőkkel összehasonlítani a MÁV-ot, így olyat számon kérni rajta, amit egyben semelyik ország nem tud felmutatni.
    Valójában összességében a MÁV egy közép mezőnyben lévő vasútvonal. Semelyik kategóriában sem kiemelkedő, (leszámítva a bicikli szállításra használható vonatok számát, abban tudtommal élvonalban van), viszont cserébe egyik kategóriában sem tragikusan rossz.
    Budapest elővárosban nem egy Berlin vagy Brüsszel, cserébe nem is Bukarest vagy Los Angeles.
    Távolsági közlekedésben nem TGV vagy Shinkansen, cserébe nem is Kanada vagy Brazília.
    Regionális közlekedésben nem Svájc vagy Ausztia, de cserébe nem is Szerbia vagy Anglia.

    Lehetne jobb? persze, csak akkor az nem ennyibe kerülne vagy állami támogatásban, vagy jegyárban. Viszont a lehetne rosszabb kérsére is igen a válasz, erre is van a világban elég sok példa..

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

  • vmarci21

    tag

    válasz Alteran-IT #25 üzenetére

    A személyszállítás, az áruszállítás és a pálya gyakorlatilag az egész EU-ban legalább 3 külön cég, nálunk MÁV-Start, az az ÖBB-nél pl. ÖBB-Personenverkehr.

    Az igaz, hogy direkt rossz vasúttal rendelkező példákat hoztam, de pont ez volt a célom, ha már a távolsági forgalmat a Japánokhoz hasonlítjuk, akkor nézzük az egészet világ szinten, és akkor elé hamar kiderül, hogy a közép mezőny felsőbb felében vagyunk vasúti közlekedés terén. Sosem írtam, hogy olyan nagyon jó lenne a MÁV, csak cáfolni akartam a te kijelentésedet, hogy olyan nagyon rossz lenne, mert egyik kijelentés sem igaz. A MÁV egy se nem jó, se nem rossz vasúti vállalat.
    Csak EU-n belül nézve persze már rosszabbodik a MÁV helyezése, mert nagyon jó európai vasutak vannak. De a kezdő példát Japán volt, ezért néztem én is világ szinten.
    Másrészről meg jelenleg a MÁV-nál nagyon függ az élmény attól, hogy merre is utazik konkrétan az ember. Összehasonlíthatatlan egy Budapest - Szépesfehérvár vonal akár csak a szintén Budapest vonzáskörzetébe tartozó Lajsomizseivel.

    Ha pénzügyileg nézzük, akkor pedig pl. az ÖBB több mint 3x annyi pénzzel gazdálkodhat egy évben, mint a MÁV. Nem tudom, mások mennyiből gazdálkodnak, mert most csak ezt a kettőt kerestem ki, de vélhetően a legtöbb a MÁV-nál jobbnak tartott vasútnak méret arányosan nagyobb a költség-kerete is. Infrastruktúrális nagy-projektek költség-kerete a következő 6 évre meg nagyjából megegyezik. (mondjuk nálunk ebből egy jelentős részt elvisz egy nem túl értelmes projekt).
    Így azt az állítást, hogy ennyiből lehet kiemelkedően jó helyi közlekedést adni Budapestnek, Debrecennek, Szegednek, stb., lehet adni a szárnyvonalakon ÖBB-s vagy SBB-s mintának megfelelő regionális közlekedést, és még az első posztodban írt 300 km/h-s IC közlekedés is kijöjjön, az már egyértelműen durva túlzásnak tartom. Az ÖBB-nek több pénzből sem ment, ott "csak" 230 km/h a max. sebesség.
    És az ilyen túlzások miatt lett tönkretéve az előző bejegyzéseidben a teljes érvelésed, mivel volt benne nagyon sok jogos kritika is, például hogy nem mindegy az sem, hogy a jelenlegi költség-keretet mire költik, milyen beruházásokat támogatnak vele (tudnék egy nagyon jó példát egy nagyon drága, és minden nagyobb települést elkerülő projektre, amit mostanában kezdenek el, de inkább hagyjuk is).
    Mondjuk ennek a pénznek egy része "láthatatlanul benne van a pályában", pl. az ETCS, csak még nincs átadva / nincs hozzá mozdony, de végeredménybe talán egyszer lesz eredménye a 160km/h-s vonatozás személyében... Mondjuk ha még néhányszor kitolja a Start a mozdony-tenderének határidejét, akkor lehet ebből még jó sok év is.. Csak bírja addig lassújel nélkül a pálya. :D

    >> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

Új hozzászólás Aktív témák