Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • MASSlag

    tag

    Jó látni, hogy a PH lapcsaládban is jelenik meg 3D nyomtatásos cikk. :R Mivel egy ideje ezzel foglalkozom (hobbi és kutatás szintjén gépészmérnök hallgatóként) egy pár dolgot azért hozzáfűznék.
    Az Ultimaker egy elég jó konstrukció a 3D nyomtatók között, főleg a kis mozgó tömegek miatt (külső extruder, helyben álló motorok). Relatíve nagy sebességekre is képes, de azért az a 750 ezer Ft egy elég vaskos early-adopter ár, márpedig ez egy összeszerelt DIY gép (DIY alkatrészek, open source technológiák pl. firmware) :(
    Ami indokolja, hogy még mindig tart a hype ami az egész iparágat körülveszi, másrészt mivel még nincsenek olyan szolgáltatások, termékek amikre nagy a kereslet és kizárólagos technológiai exkluzivitások, ezért nagy gyártók nem harapnak a dologra konzumer vonalon (pl. HP). A Siemens épített FDM alapú gyártósort, de malmozik mert nincs rá munka (az NX optimáló modulja nem véletlenül alakul úgy, ahogy ;) )

    Ami problémám van vele:
    -Esztétikusnak addig esztétikus, amíg mellé nem tesz az ember bármilyen konzumer tintasugaras nyomtatót, hézagok, ferdén álló kapcsolók stb. (a Makerbotok rosszabb nyomtatók, de igényesebb megjelenésűek)
    -Ennyi pénzért ezért elvárnék több olyan szolgáltatást is, ami fillérekből beépíthető (pl. elektronikus, automata asztal kalibráció).
    -Amikor megjelent, akkor az akkori gépekhez képest kimondottan jó felépítéssel rendelkezett, de azóta a DIY szegmensben ezeken túlléptek (kitérő CoreXY hajtás, fűtött zárt nyomtatótér, rendes lineáris technika /HiWin, TBI lm vezetékek /)
    -A felhasznált 8-bit és 16 MHz arduino alapú hardver eléggé a határon van hajtva, korlátozza már a technológiát (korrekt köt interpoláció, lassú interrupt, korlátozott stepprate), legalább egy DUE dukálna a feladathoz, vagy egy egyedi cortex M3 board.
    - Egy rendes szálerősítésű szíjat betehettek volna, látszik a ghosting a nyomatokon (ránézésre a megvezetés merevsége nagyobb, mint a szíjé /a kínai acélszálas szíj általában fehér színű/)
    - Valami mikroszámítógépes felügyeleti rendszer lehetne benne (rPI + Octoprint)
    (érdemes még kiemelni, hogy rugalmas filamentet, nem lehet vele nyomtatni, mert külső extruderes, ez kilő pár lehetőséget)

    Ezeket mind csak az ára miatt soroltam fel, mert ez egy jó nyomtató, csak drágállom.
    Nem akarok negatív lenni, inkább bátorítanám az embereket, hogy maguk építsenek. Leginkább azért, mert ez még mindig hobbi, a legkevésbé out-of-the box technika (persze, nem az EOS, Stratasys gépekről van szó)

    A prusa i3 rendszerű nyomtatókat annyira nem ajánlom, mivel nagy a helyigényük és az Y irányba mozgó asztal miatt korlátozott a nyomtatási sebesség. Ezek is jók, ha az ember tudja a határaikat.
    A konzumerek közül nekem eddig a magyar CraftBottal vannak a legjobb tapasztalataim. Nagy plusz merevség szempontjából a fém váz.

    A kínaiak nem rosszak, pár dologra oda kell figyelni. Én is vettem már, egy kis állítgatás, reszelgetés és fúvóka csere után meg sem lehetett különböztetni a nyomatot a gyári gépekétől. Z irányba mozgó asztalú, burkolt gépeket keressetek, és figyeljetek rá, hogy ne csak a saját filamenttel menjen (pl.: DaVinci). Pl. egy ilyet: LINK , de százával vannak fent.

    Tájékoztató jellegűleg, a pontossági értékek, amit általában a gyártók megadnak nem a valódi pontosság, hanem a [lépető motor körönkénti lépésszáma*mikrolépésszám*hajtás áttétele]. A mechanika és az extrúzió pontatlansága jóval nagyobb. Általában 100 mikron ami tartható.

    Az építés nagyon jó szórakozás, sokat lehet belőle tanulni, nem utolsó sorban sok gyári gépnél jobbat tudsz építeni kevesebb pénzből.
    A legfontosabb: ha kezdő vagy nézz utána, vagy kérdezz a külföldi fórumokon!
    Én most egy SLS nyomtatót építek, lézerrel, fűtött térrel együtt kijön az is 400k-ból.
    Sok a lehetőség, lehet benne automata kalibráció, nagy pontosság, nagy sebesség, fűtött nyomtatótér.
    Amiket mindenféle képen érdemes megfontolni: Z irányba mozgó asztal, fém váz, linear motion vezetékek, CoreXY mozgatás, áttételes extruder. A hotend ne legyen kompromisszum, én a gyári E3D hotendeket ajánlom. Ez pl. egy jó build LINK

    Huh ez hosszú lett, pedig igyekeztem tömören leírni :B

    A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka

  • MASSlag

    tag

    válasz .DLL #16 üzenetére

    Köszi! Lehet írok majd oda is, főleg, ha kész lesz az upgrade az FDM gépemre (V-slotos vacak kár volt belemenni). Az SLS-t is meg akarom majd osztani, ha valamennyire kész lesz.

    Igaz nagyon gyorsan nyomtat és egyszerű a felépítése, de SLA-val keveset foglalkoztam, mert zavart, hogy limitál a fotopolimer (főleg, hogy drága, 30 ezer Ft/kg). Ami még problémás, hogy mindig közel maxon kell járatni a fényerősséget, napi 4-6 órás üzemmel elég hamar ki lehet végezni a lámpát.

    Az egyetlen nehézség a projektor kiválasztása. A kontraszt a felbontás miatt, a fényerő meg a sebesség miatt kell, ezek mennek katalógusadatokból (DLP-re kell hajtani, az LCD-s nem jó). Ami problémás az az erős UV tartomány, azt nem adják meg a gyártók, részletesebb tesztekből talán kiderül, de érdemes a mások által tesztelt projektorokat keresni. A legtöbben a B9Creatort veszik alapul. A kádat kell még plexiből csinálni, mert az üveg jól szűri az UV-t, és a burkolat is alap a gépre. A fotopolimer elfárad egy idő után (nem tökéletes a fekete a projektorban), ezért korlátozottan lehet visszaforgatni a használtat (mint az SLS-nél). Lehet beépíteni egy UV lámpát az eredeti helyett, az sokat dob rajta, csak olyat kell keresni ami nem jegyzi meg a lámpát.

    Az SLS gépem is fog majd tudni fotopolimert nyomtatni, mert UV lézer lesz benne, de a DLP-s sokkal gyorsabb ez tény.

    A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka

  • MASSlag

    tag

    válasz MASSlag #17 üzenetére

    A 30e Ft-ot visszavonom 40-50 Euróért is árulnak már.
    Ez elég kimerítő írás LINK

    [ Szerkesztve ]

    A bizonyíték hiánya nem a hiány bizonyítéka

Új hozzászólás Aktív témák