Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    Teljesen felesleges azon kombinálni lakossági előfizetőnél mi lenne ha, mivel ezt a technológiát nem igazán oda szánják. A többszörös bonding vagyis a kettőnél több párhuzamos érpáron megvalósított xDSL kapcsolat L1 szintű összekapcsolása eddig is létezett, de jellemzően G.SHDSL-nél alkalmazták amely szabvány már alapból az üzleti ügyfélkör igényeihez készült. A G.SHDSL szimmetrikus 2.3Mbps-es DSL kapcsolat amiben egy 2Mbps-es bérelt vonali E1-es elérést lehet belepakolni. Többszörös bondinggal pedig akár 2-4-8 vagy mégtöbb ilyen kapcsolódást lehet egy nagyobb sebességű kapcsolattá összefogni. Üzleti, vállalti ügyfélkörnél vagy pl. mobil adótornyok uplinkjének kiszolgálásakor van ennek jelentősége, ahol jellemzően TDM NxE1-es kapcsolódásokból építkeznek.

    Lakossági csomagok esetén maximum 2x-es bonding létezik pl. ADSL2+ vagy VDSL2 eszközökből, de ezek sem túl széleskörűen elterjedtek hisz dupla költséget is jelentenek. Ezeknél nem is a nagyobb elérhető sávszélesség a lényeg, hanem az hogy adott cél sávszélességet a két összekapcsolt vonalon nagyobb távolságig lehet biztosítani így egy adott kritikus sávszélesség elérhetőségének hatótávolsága kitolható. Pl. az amerikai AT&T tervezi hogy idén bondingos VDSL2-t használ majd hálózatának egyes részein ahol szükséges. Az AT&T FTTN(fiber to the node)+VDSL2 hálózatot alakít ki, ahol a nodeok távolságát úgy lőtték be hogy 25 Mbps sebesség minimum biztosítható legyen(úgy 1-1.5km körül réztávolság marad ekkor) még a legtávolabbi ügyfélnél is persze aki közelebb van annál lehet akár 100 Mbps is ami a VDSL2 maximuma. Viszont az IPTV HD igényei miatt több sávszélre van, legalább 40 Mbps-re ami a távoli ügyfeleknél gondot jelent. Így azok az ügyfelek akiknél a 40 Mbps-es linksebesség megoldható maradnak változatlanul, a távolabbi ügyfeleknél viszont VDSL2 bondinggal, két előfizetői érpár kapacitását összefogva próbálják kialakítani a nagyobb sebességet.

    Amit most az Ericsson bemutatott, annak nem sok köze van a lakossági bondinghoz, ez az üzleti G.SHDSL "tovább fejlesztése" VDSL2 alapokon. A célterület is ahogy az a sajtóhírből kiderül a vállalati szektor és a mobiltornyok uplink kiszolgálása, amire korábban is soxor G.SHDSL eszközöket használtak többszörös bondinggal. Mondjuk pl. egy HSPA toronynak ami három 120 fokos szektorba szórta a netet eddig volt 6 érpáron 6xE1 vagy 12 Mbps uplinkje. Most ezt lecserélik erre az új VDSL2 alapú bondingos megoldásra és ugyanazon a 6 érpáron, persze rövidebb hatótávolság mellett lehet akár 500 Mbps sávszél is. Erre az uplink sávszélre pedig a pár éven belül elterjedő nagyobb sebességű mobil LTE hálózatok esetén szükség is van. Persze nem olyan 1xű a történet hogy elég csak a két végpontot a két 6 érpáras bonding eszközt kicserélni is hip-hop akár 40x-esére ugrik a maximálisan elérhető sávszél. A VDSL2 esetén kell egy végponthoz viszonlag közeli 500 méteren belüli optika node ahova át kell helyezni a szerver oldali eszközöket és azt meg kell táplálni optikán sávszéllel. És ezt ugyanígy el lehet játszani a vállalti ügyfelek hasonló G.SHDSL-es jelenlegi megoldásainál is. De sok szerepe ennek lakossági fronton nem igazán lesz, ez nem oda készült.

Új hozzászólás Aktív témák