Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • válasz azbest #16 üzenetére

    Nekem már van gyerekkorom óta jövedelmem, amiért soha nem kellett dolgoznom. Ez olyan, mintha alapjövedelmem lenne. Tök jó lenne, ha másoknak sem kellene tönkre tenniük az egészségüket a sok munkával. Mondjuk nekem a pénzért cserébe az aszfaltba kellett csapódnom 10 méter repülés után 6 hetes koromban. Viszont így nem kell olyan betegséget szereznem, ami a munka miatt szokott lenni az embereknek. Akármennyi időt aludhatok minden nap, volt olyan, hogy 24 órát aludtam. Amikor ébren vagyok, akkor olyan dolgot csinálhatok, ami érdekel, pl. információszerzés (informatikai, telekommunikációs, világgazdasági híreket olvasok), filmnézés, zenehallgatás, játék, stb. Nyugdíjam viszont nem lesz, mert 0 nap munkaviszonnyal rendelkezek.

    Fujitsu LifeBook U7411; Samsung Galaxy S23 Ultra; Apple iPhone SE (2020); Nokia 105 4G (2023); EVOLVEO StrongPhone Z6; Nokia G21; Nokia 105 (2019)

  • emelhu

    aktív tag

    válasz azbest #16 üzenetére

    "Ettől függetlenül elvileg van kvázi alapjövedelem, csak nagyon kevés és nagyon bürokratikus."

    A Feltétel Nélküli Alapjövedelem lényege egy hatékony és jól működő rendszer.
    Pont felejtsünk el minden, azaz minden bürokráciát ezzel kapcsolatban!
    Mennyi emberi (felesleges munka) lehetne kiváltva vele. :)

    A FNA kiutalása logikailag egy számítógépes program. A népességnyilvántartás alapján bankszámlákra utal. Ennyi. Egy tucat ember üzemben tudja tartani. (Ha már a népességnyilvántartás úgyis létezik, de az egy állam működésének az alapfeltétele.)

    Az én elképzelésemben a FNA bevezetésekor csak a megélhetési létminimum összege lenne.
    Ez most mennyi? Talán 50.000-70.000 Ft? Természetesen ha a társadalom igényli, a társadalmi folyamatoknak megfelel (pl. munkaerőpiac) és a gazdaság lehetővé teszi, akkor emelhető. Innen szociálpolitika.

    De a megélhetési minimum az Europában a minimum. Senki nem fagyhat meg az utcán vagy éhezhet. Mármint olyanok szemében, akikben a legkisebb humanizmus is megtalálható.

    Ez nagyon kevés pénz. De nem a belvárosokban, és nem önálló lakásra, nem változatos és különleges étkekre, hanem az éhezés elkerülésére talán elegendő. És ennyit még a magyar gazdaság is képes kitermelni.

    Az alapja is megvan. Csak akarni kellene.
    Először is a támogatási rendszer teljes átszabása.

    Jelenleg is számtalan segély, támogatás, kiutalás van, összevissza egy követhetetlen káosz, amiben az ügyetlenebbek (pl. hátrányosabb helyzetűen) elvesznek és kevesebbet tudnak megszerezni belőle, az ügyesebbek meg átfedésekkel sokat, többet kaphatnak, néha teljesen indokolatlanul, mert jövedelemtől független ingyenes étkezés a gyerekeknek vagy jövedelemigazolással támogatások, de a jövedelemigazolások valóságtartalma igen kétséges.
    Ez a segélyezési, támogatási rendszer egyszerűsödne és hatékonyabb lenne. A költsége még alacsonyabb is lenne, különösen ha a hatalmas bürokratikus intézményrendszer megszüntetését is beleszámítjuk.
    A segélyek nagyrésze egyszerűen kiváltható az FNA-val.
    Minimálnyugdíj, munkanélküli segély, rokkantnyugdíj, családi pótlék, beteg gyermek gondozási díj, stb.
    Ekkortól csak sokkal kisebb intézményrendszer szükséges, csak speciálisabb (vagyis kevesebb számú) ügy intézésére. Mert az FNA után még maradhatnak speciális segélyek, de azok már lényegesen specifikusabbak, vagyis jobban kézbentarthatóak és ezért igazságosabbak lehetnek. A jelenleg ilyen célra költött összegek szerintem hasonló mértékűek az FNA alapján kifizetettekkel.

    Vagyis a segélyezettek és a kiskorúak ellátása fedezve.
    A kiskorúak esetében annyi változtatást érzek fontosnak, hogy csak részben kapják bankszámlára utalással a pénzt, mivel akkor nem garantált mindenben az érdekeiknek megfelelő felhasználás. A kiskorúak az FNA egy részét természetben kaphatják, pl. ingyenek tömegközlekedés (hogy eljussanak az iskolákba), ingyenes oktatás, beleértve az összes tanszert, tankönyvet és kirándulást, ingyenes óvodai, iskolai étkezést, stb.

    A nyugdíjasoknál még egyszerűbb. Az FNA az a minimálnyugdíj összege is. Akiknek nincs jogviszonya, azok is ennyit kapnak. Mert emberiesség alapon ennyit kapniuk is kell. Az ennél magasabb munkaviszonnyal szerzett nyugdíj az FNA-val csökken és az ezt meghaladó összeg kerül kiutalásra szerzett nyugdíj címen. Vagyis a nyugdíjasok esetében is fedezve van a FNA alapja.

    Persze a nyugdíjrendszer nem árt ha egyrészt igazságos és másrészt több pilléres. Az FNA mint alap, a szerzett jogviszony alapú (természetesen egyéni nyugdíjszámlák mellett) a dereka és az egyéni megtakarítások rendszere kiegészítésként. De ez egy önálló téma.

    Az aktív korúak két csoport. A munkaviszonyban állók és akik nem. Akik nem dolgoznak azok vagy nem tudnak vagy nem akarnak. Akik nem akarnak, azoknak is érdemes egy nagyon alap jövedelmet (ez ugye az FNA) biztosítani, mert egyrészt -mint írtam- nem szép a hajléktalanság és éhezés látványa egészséges lelkű embereknek, másrészt etikai alapon innen a bűnözés elvi alapjait is megállítjuk, miszerint ("éheztem, kenyérre kellett").

    Akik nem tudnak dolgozni, azokat meg társadalmi szolidalitás alapon nem hagyhatjuk magukra és ugye eddig is kaptak segélyezést. Ha káoszos és igazságtalan rendszerben is, de ezt már írtam.

    A dolgozók meg szja-t fizetnek és egyéb számtalan elvonás van a nyakukban. Ezeknek az FNA-t adóvisszatérítésként lehet értelmezni. Gyakorlatilag adócsökkentés. Ki az aki az adócsökkentést kritizálja? Én nem értem meg! Akár egy egykulcsos (ezért egyszerű, általam támogatott) rendszerbe is behozzuk ezzel az alacsonyabb jövedelműek adókedvezményét, vagyis többkulcsossá vált az alapvetően hatékony és egyszerű adórendszer. Nekem szimpatikus módszer :)

    Persze van kiesett adóbevétel és talán kell az FNA növeléséhez is többlet adó.
    Erre meg ott a vagyonadó illetve az ingatlanadó.
    Egykulcsos jövedelemadó mellé teljesen etikus, de az én értékítéletem szerint minden társadalom igazságosságának az alapja kell hogy legyen a vagyonadó.

    Az ebből befolyó összegek bőségesen fedezik az állami bevételi igényeket.

    Ráadásul egy átlagvagyonnal rendelkező ember is tekintheti az FNA-t adómentességnek.
    Többlet adót kapott, de "ingyenpénzt" is. Muszáj mindent egyenlegben vizsgálni, a teljes adóterhelést és az összes támogatást egységben kezelni.

    De a vagyonadó is egy külön, és hosszú, nem könnyű téma. Majd máskor.

    https://emel.blog.hu/2021/09/03/a_feltetel_nelkuli_alapjovedelem_fna

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák