Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    válasz jocobacsi30 #55 üzenetére

    "Ha a felhasználó tudása várhatóan szerény, akkor a tájékoztatás segít: "VIGYÁZZ? HA MOST ... AKKOR AZTÁN ...". (Most is ez történik ott, ahol potenciális veszély lehet a termék használata során.) "

    Ezek szerint van megoldás: az Apple (Sony, Nintendo, srb.) írja rá nagy betűkkel a termékeire, hogy "VIGYÁZZ! ERRE AZ ESZKÖZRE CSAK APPSTORE-JÁBÓL LEHET TELEPÍTENI!" és onnantól a felhasználó már képes lesz felelős döntést hozni. :DDD

    "Szerintem az általánosan vett piaci szereplőket ne keverjük a felhasználókkal.
    A bevatkozás a piaci szereplők életébe éppen a felhasználók érdekében történik, nem egy-egy szereplő ellen/kedvében."

    Pontosan. Ezért abszurd a felhasználók lehetőségeit korlátozni, hogy csak adott üzleti modell szerint működő platformok közül választhassanak, mert azzal nem a felhasználók érdekeit szolgáljuk, hanem egyes piaci szereplőkét.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz jocobacsi30 #43 üzenetére

    "Ezzel együtt, vagy ennek ellenére is érdekük lenne, hogy szabad platform legyen."

    Nem feltétlenül, mert ez egyéni szempontokon dől el.
    A zárt platform előnye, hogy egy csomó mindent pont a limitációknak köszönhetően garantál.
    Az iOS csak adott hardverekre elérhető, viszont pont ezért egy bugfix azonnal az összes hardveren garantáltan működni fog.
    Vagy pl. az Apple meg tudta lépni, hogy két év alatt több millió alkalmazás 64bitre váltott pusztán azzal, hogy egy határidőn túl nem engedett 32bites alkalmazást az Appstore-ba.
    A userek érdeke, hogy a telepíthető alkalmazások optimalizáltak és biztonságosak legyenek? Igen.
    Ha viszont az Appstore kikerülésével megszűnik az optimalizálási és biztonsági kényszer a fejlesztőkön akkor azok a könnyebbik utat fogják választani és inkább terjesztik az appot egy kevésbé szigorú disztribúciós rendszeren keresztül.
    Tehát ahogy "a felhasználók általában nincsenek tisztában és/vagy nem érdekli őket, hogy az általuk használt platform milyen", úgy ez igaz az alkalmazások kezelésére is, azaz nincsenek tisztában azzal, hogy egy alternatív store-ból vagy pláne közvetlenül telepítve milyen kockázatokat kell viselniük.
    Na most vannak, akiknek megvan a műszaki tudásuk, idejük, kedvük, hogy ezeket a kockázatokat kezeljék, de sokaknak meg nincs, és inkább a rendszertől várnak garanciákat, hogy bármilyen applikációt telepítve az a lehető legbiztonságosabb és legoptimalizáltabb legyen.
    Tehát míg az egyik usernek a rendszer zártsága hátrány, addig a másiknak előny.

    Piac szabályozás:

    A hatóságoknak valóban lehetőségük van versenyjogi szempontból beleavatkozni a piac működésébe, de egy egészséges piacgazdaságban a hatóságok nem egy-egy piaci szereplő privát érdekeit támogatják vagy gátolják, hanem a piaci evolúciós környezetet szabályozzák, hogy egyetlen piaci szereplő se tudja azt a saját előnyére formálni.
    Márpedig a zárt platformok pusztán a létezésükkel nem írják át a verseny szabályokat, hanem a már régóta meglévő szabályokat betartva versenyeznek egymással.
    A verseny by definition azzal jár, hogy egyesek nyernek, mások meg veszítenek. A hatóságok pedig nem büntethetik a sikert a versenyszabályok önkényes megváltoztatásával csak azért, hogy más, kevésbé életrevaló piaci szereplőket helyzetbe hozzanak.
    Egy NVIDIA-ARM fúziót vizsgálva a hatóságoknak azt kell eldönteniük, hogy az ARM szabványok esetleges módosításával az NVIDIA át tudná-e írni a verseny szabályokat egy olyan piacon, ahol saját maga is résztvevő.
    Ugyanakkor ha a hatóság erőszakkal rákényszeríti a zárt platformokat a nyitásra, azzal sikeres termékek olyan tulajdonságait módosíthatja, amelyeknek a sikert köszönhetik, tehát a hatóság olyan módon befolyásolná a piacot, amely piaci viselkedés ellen egyáltalán létrehozták.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz jocobacsi30 #36 üzenetére

    "Igen, de amikor kifizették az előnyöket nyújtó windows platform árát, nincsenek kényszerítve az OS gyártó piacterének használatára."

    Viszont n+1 rendszerösszetevő használatára meg igen. Ahogy pl. a kényszerített frissítések elől sem tud kibújni a user vagy licenctől függően a telemetriai adatok küldését sem tudja megakadályozni, stb.

    A lényeg, hogy a user a limitációk ismeretében dönt egy adott platform mellett, mérlegelve az előnyeit és a hátrányait, mivel az ő joga eldönteni, hogy mire költi a pénzét és miért.
    Az iOS esetén is van, akinek a kötelező Appstore limitáció, másnak meg nem az.
    Az iOS-en lassan 14 éve van Appstore, senki sem állíthatja komolyan, hogy nem áll rendelkezésére kellő mennyiségű információ a szoftver vásárlás szabályairól, mielőtt iOS készüléket venne.

  • lo_jo

    senior tag

    válasz jocobacsi30 #35 üzenetére

    Mondok egy példát. Te, mint a jocobacsi30 kft. megcsinálod a csodás n+1-edik naptár appot, saját döntésed szerint kiadod Androidra, mert ahhoz értesz, abban vagy jártas vagy mert szimplán csak így döntöttél, nincs szükséged a világ összes userére. Majd jön egy szabály, hogy neked mostantól iOS-re, Windowsra, Linuxra és MINDENRE meg kell csinálnod. Eddig lehet, hogy jól elvoltál egyedül, de most hogy ennyi platformot támogatnod kell, fel kell venned x embert, hogy MINDENRE elérhető legyen az appod, supportot kell biztosítanod, le kell követned a különböző oprendszerek változásait, stb. Vállalod? Vagy inkább azt mondod, hogy majd te, mint jocobacsi30 kft. eldöntöd, hogy kinek és mit fejlesztesz, annak teljes tudatában, hogy nem fogsz mindenkit elérni.

  • Busterftw

    nagyúr

    válasz jocobacsi30 #35 üzenetére

    A gond a fogyasztok vedelmevel az, hogy egy kisebb %-ot ugyan de hatranyba helyeznel.
    Mert ugye az Apple vs Epic perben sem lettek az iOS userek megkerdezve, nincs errol statisztika, de az Epic vitte Twitteren a veres kardot, hogy mi az userekert vagyunk es milyen jo lesz nektek.

    Nem pont ezt a kisebb reteget kellene vedeni a piacnak? Errol miert nincs szo?
    A duma megy, hogy milyen jo lesz az iOS usereknek a nyitott iOS, de ok nincsenek megkerdezve.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz jocobacsi30 #29 üzenetére

    "A felhasználók nem preferálnak zárt platformokat, legfeljebb elégedetten használják ezeket.
    A felhasználók nem is értik mi az, hogy zárt vagy nyitott: az xbox-ra, ps-re, ios-re is meg tudnak venni (szinte) bármit."

    Lehet, hogy a felhasználók nem tudják egzakt módon megfogalmazni, hogy miért részesítik előnyben a zárt platformokat, de ez még nem jelenti azt, hogy a zárt platformoknak ne lennének előnyeik, amelyek miatt a felhasználók azt használják a nyílttal szemben.

    Pl. miért használ a PC felhasználók többsége fizetős, zárt forráskódú, a rendszerhez való hozzáférést erősen limitáló Windowst az ingyenes, open source és teljesen szabadon konfigurálható Linux-al szemben?
    Mert a Linux nyíltsága nem akkora előny a számukra, hogy cserébe hajlandóak legyenek lemondani a Windows ökoszisztémáról.Tehát inkább fizetnek a Windows-ért, mint hogy az ingyenes alternatívát választanák.

    Ugyanez a helyzet a PC kontra konzol esetén: a játékosok egy jelentős részének sokkal fontosabb, hogy egy helyről, egy gombnyomással meg tudja venni a játékot, az automatikusan települ és a játék garantáltan működik a célhardveren. Rádugja a TV-re és játszik. Ez a zárt rendszer előnye: a user a referencia hardvernek és a stabil, kontrollált szoftver környezetnek köszönhetően pontosan azt a felhasználói élményt kapja, amire befizetett.
    Ez nem mindenkinél prioritás, de egy jelentős százaléknak az.

  • Busterftw

    nagyúr

    válasz jocobacsi30 #32 üzenetére

    En azt irtam, hogy nem biztos a kedvezobb ar, erre van pelda.
    Illetve pont az iOS/Apple a cafolat arra, hogy nem biztos a kedvezo arut valasztjak a fogyasztok. Ha ez igaz lenne, akkor senki nem hasznalna iPhone-t, senki nem venne Mac-et tobb, amikor egy Dell olcsobb ugyanolyan hardverrel.

    Sot, Androidon belul senki nem venne Samsungot, amikor a Xiaomi ugyanazt a hardvert 300 euroval olcsobban adja. Tradicionalisan az AppStoreban az alkalmazasok is dragabbak, mint pl a PlayStoreban, mert az Apple userek tobbsege egy jobban fizeto reteg. (ez faj a konkurencianak, ezt akarjak megfejni, csak fee nelkul)

    XY platformot hasznalni sokkal tobb, mint mit kapsz a penzedert.
    A zart okoszisztema kenyelme is hozzaadott ertek. (Mondjuk szerintem ebben a Google jobb, de ugye az is zart ilyen formaban).

    Miert nyitna ki az Apple a platformot egyszeri fix osszegert, amikor hosszutavon 15-30%-t kap hosszutavon? Uzletileg nem erne meg.

  • Busterftw

    nagyúr

    válasz jocobacsi30 #29 üzenetére

    Erre sajnos nincs bizonyitek es eleg wishful thinking kategoria.
    Lasd PC-n az Epic Store vs Steam. 12% a fee vs 30%, viszont az usereknek koppra ugyanannyi a jatekok tobbsege. A kulonbseg csak annyi, hogy nem az Epic, hanem a fejleszto teszi zsebre.

    Azt sem ertem miert kellene nyitotta tenni, ezzel nagyon rossz precedenst teremtenenek, hiszen rengeteg ceg hasznal sajat, maguk altal kifejlesztett proprietary szoftvert.
    Ez nagyon nem tenne jot a versenynek.

  • jocobacsi30

    csendes tag

    válasz jocobacsi30 #29 üzenetére

    "(vagy ahogy te hívtad, államnak)" -- ezt kpbendeguznak kellett volna címeznem, de talán a beszélgetés fonalába valahogy beleilleik így is.

  • Busterftw

    nagyúr

    válasz jocobacsi30 #27 üzenetére

    A felhasznalo donthet, hogy zartabb vagy nyilt platformot preferal, annak elonyeivel es hatranyaival.
    13 eve van zart iOS es nyilt Android, szerintem a piac es az userek mar eldontottek ki milyen %-ban preferalja az egyiket es a masikat.
    Ez azt eredmenyezte, hogy az userek tobb mint 2/3-a nyilt platformot preferal, a maradek pedig zart platformot.

    A kulonbseg az, hogy a zart platformot hasznalo userek nem akarnak semmi raeroltetni a masikra, a nyilt platformot hasznalok viszont (sarkitva) Androidot akarnak csinalni az iOS-bol, mert csak.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz jocobacsi30 #19 üzenetére

    "Inkább úgy értelmezd, mintha a Dell vagy a HP csak a saját boltján keresztül engedné a notbookjára/desktopjára feltelepíteni pl. az Acrobat Readert."

    Ha a Dell vagy a HP saját fejlesztésű OS-el árulná a notebook-jait, akkor jogukban állna eldönteni, hogy milyen disztribúciós rendszeren keresztül engednek a gépre applikációkat telepíteni. A Dell és a HP szuverén döntése, hogy milyen üzleti modellt követnek.

    "Tulajdonlok egy hardvert, használati jogom van egy operációs rendszerre, hagy telepítsek rá azt, amit én akarok."

    A hardverre azt telepítesz, amit akarsz, ha megvan hozzá a technikai tudásod. Az OS-t viszont nem birtoklod, így vagy elfogadod a licencfeltételeket, vagy nem.

    "Az ilyen beszélgetések (viták) e között a két felfogás között zajlanak."

    Pontosan, csak éppen az egyik felfogás támogatói valamilyen belső kényszertől vezérelve rá akarják kényszeríteni a felfogásukat a másikra úgy, hogy közben nem is áll szándékukban használni az érintett termékeket.

    "A "zárt platform"-gazdák (apple, MS XBOX, Sony PS) célja az, hogy rajtuk keresztül, (ezáltal bónusszal) kerüljenek a termékek a felhasználókhoz. Üzletileg érthető, de előbb-utóbb a fékek és ellensúlyok elkezdenek működni (nemcsak az egészséges szerkezetű politikában, az egészséges szerkezetű gazdaságban is így szokott lenni)."

    A zárt platformoknak vannak előnyeik és hátrányaik és a felhasználók dolga eldönteni, hogy milyen előnyöket preferálnak vagy milyen hátrányokkal tudnak együtt élni. Az állam nem kényszerítheti eltérő üzleti modellre a gyártókat, csak hogy néhány - a partvonalról bekiabáló - harmadik fél üzleti érdekeit érvényesítse.
    Egy egészséges szerkezetű gazdaságban a piac természetes evolúciós környezete a meghatározó, a fékek és ellensúlyok rendszere (értsd: az állam erőszak monopóliuma) csak akkor érvényesül, ha az evolúciós környezetet valamilyen üzleti magatartás jelentősen torzítja.
    Az Apple (és általában a zárt platformok) esetében ilyen torzító tényezőről nem beszélhetünk, mivel léteznek a piacon versenyképes nyílt platformok, így a felhasználók döntési lehetőségeit a zárt platformok üzleti modellje nem szűkíti.

    "Visszatérve a példára, az Adobe nem platformon akar megjelenni, hanem eladni szeretne (és akkor a továbbiakban ne a Reader, hanem a fizetős Photoshop legyen a példa). Neki tök mindegy a platform. "

    Nem tök mindegy neki, mert Linuxra pl. nincs Photoshop. Nyilvánvalóan az Adobe szuverén döntése hogy mely platformokra fejleszt és melyekre nem, a döntést pedig több tényező is befolyásolja (pl. a fejlesztés költségei és a megtérülés kockázata) és ezekből csak egy a platform szoftver disztribúciós rendszere vagy licencfeltételek.

  • Busterftw

    nagyúr

    válasz jocobacsi30 #23 üzenetére

    "Tulajdonlok egy hardvert, használati jogom van egy operációs rendszerre, hagy telepítsek rá azt, amit én akarok."
    Ezzel nincs gond, en is PC-s vagyok (meg android), de iOS-t csak licenszeled az Apple-tol.
    Ez az elso amit elfogadsz a telefon bekapcsolasakor. Ezt lehet szeretni vagy sem, de igy van, ilyen az uzleti modell.

    Az user el tudja donteni, hogy zartabb iOS-t akar vagy nyitottabb Androidot. Miert akarunk az iOS-bol Androidot csinalni?
    Ahogy a fejleszto is tudja merlegelni, hogy az adott OS szabalyai es koltsegei mellett megeri-e neki jelen lenni.

  • Busterftw

    nagyúr

    válasz jocobacsi30 #21 üzenetére

    "az Acrobat Reader fejlesztoje donti el, melyik platformon akar jelen lenni, nem forditva."

  • Busterftw

    nagyúr

    válasz jocobacsi30 #19 üzenetére

    Rossz pelda, eleve az Acrobat Reader fejlesztoje donti el, melyik platformon akar jelen lenni, nem forditva.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák