Új hozzászólás Aktív témák

  • Snoop-y

    veterán

    válasz Bici #47 üzenetére

    Szerintem meg az ilyen fajta dolgok megorzesevel lehet erdekesse tenni egy muzeumot.

    Ki a tokom lenne kivancsi erre a gepre ha be van digitalizalva? Total mas dolog latni egy ilyet eloben mint bedigitalizalva nezegetni.

    pl nalunk itt Brooklandsben a muzeumban megvan a regi idojaras tesztelo kamra. Iszonyat nagy helyet foglal el de megsincs szejjelbontva atomjaira merthogy mar nem hasznaljak.

    Latni a vezerlo termet a regi vedooltozekeket meg a cuccot amitol uzemelt eljesen szurrealis es hatalmas elmeny. Ha csak elolvasol rola egy cikket nem jon at ebbol semmi. Az ilyen dolgokra buszkenek kell lenni es ovni!

    [ Szerkesztve ]

    New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

  • Bici

    félisten

    válasz Snoop-y #51 üzenetére

    Okés, ezek szerint ez is emberfüggő. Engem pl. a működése érdekel, mint érdekesség, és mert a régi ketyerék is tartalmaznak olyan megoldásokat, amik manapság is hasznosak lehetnek. Az érzés része engem hidegen hagy. Személyesen soha a büdös életben nem mennék el egy technikai múzeumba (kivéve ha a környéken van egyéb látnivaló), de neten nagyon szívesen nézegetném a régi megoldásokat is, meg az új dolgokat is.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Tapsi

    addikt

    válasz Dilikutya #49 üzenetére

    Nagyon rossz példa, mert a Mona Lisa eleve egy képzőművészeti alkotás gyakorlati funkció nélkül. A vizuális élmény elveszik, ha kettévágod. Ez pedig egy műszaki berendezés, amelynek a vizuális élménye nem változik attól a tudattól, hogy már nem lesz üzemképes.

    (#55) Dilikutya

    Nem mellesleg az utolsó ilyen, még működőképes központ a világon.

    Pont erről van szó, hogy ennek van-e annyi hozzáadott értéke, hogy mondjuk egy minisztériumi költözést meghiúsítson? És most arról ne beszéljünk, hogy maga a költözés ötlete marhaság-e (szerintem is az). Például mi lenne a reakciód, ha mondjuk a gép helyére egy gyerekkórház kórtermét rendeznék be? Akkor ok lenne, hogy szétbontják?

    [ Szerkesztve ]

  • Postas99

    senior tag

    válasz Bici #47 üzenetére

    Ugye ezt a szimulátor okosságot te sem gondoltad komolyan?

    Mit szimulálnál?
    A gondlatvilágod mentén haladva, whatever milyen technikai ( múzeális értékű ) dologról beszélünk csináljunk róla szimulátort az eredetit még zúzzuk be.
    Pl a régi autókat amik már múzeumban vannak. Mert szart sem érnek a múzeumok. Hisz felesleges üzemeltetni őket, mert senki sem kíváncsi már semmire, kultúrát ismeretet nem k özvetít. Hajrá romboljunk le mindent ami régi!!

  • Dilikutya

    félisten

    válasz Tapsi #53 üzenetére

    Azért ez nem teljesen igaz, mivel mégis csak egy mechanikus eszközről van szó, mozgó alkatrészekkel. Nem mellesleg az utolsó ilyen, még működőképes központ a világon.

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz waverider #50 üzenetére

    Nem elképzelhetetlen. Az Indexes cikk szerint:

    Pedig lenne megoldás: a telefonközpontnak helyt adó épületkomplexum története több évszázados, eredetileg templom, zárda, rendház volt. A mai múzeum néhány helyisége a valamikori templom hajójában helyezkedik el, utólag beépített födémekkel és válaszfalakkal elkülönítve az akadémiai irodáktól. Az Úri utca felől egy 1783-ban készült tervrajz szerint a templom bejáratán lehetett bejutni a hajóba, ezt a bejáratot azonban utólag befalazták. Azonban ha újranyitnák ezt a bejárási lehetőséget, úgy a múzeum a Belügyminisztérium egyéb helyiségeitől teljesen elszeparáltan továbbműködhetne.

    Az igazsághoz hozzátartozik, hogy valamikor 1867 körül egyszer már beköltözött ide az akkori Belügyminisztérium, de már akkor sem fértek el. 1923-ban ki is költöztek innen.
    [link]

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • strogov

    senior tag

    válasz Dilikutya #49 üzenetére

    A Mona Lisa kitermeli a költségeit, úgyhogy nem csak eszmei értéke miatt tartják meg, és költenek rá rengeteg pénzt. A Mona Lisa-t többször kellett már restaurálni, nem egyszer rongálás miatt.
    Festmények ezrei mennek tönkre évente, más részüket örökre el kell zárni a nagyközönség elől. A prágai Károly-híd a világörökség része a szobrait folyamatosan cserélni kell. Gyakorlatilag 100 évnél idősebb darabja már nincs a hídnak. A Sixtus-kápolna mennyezetét folyamatosan renoválni kell. Ez a természet rendje. A tárgyak tönkremennek. Van aminek a megőrzésére lesz pénz, van amire nem.

    Meg lehet most menteni ezt a gépet is, akkor 10 esetleg 20 év múlva esik darabokra. A cikk alapján már most szétrohadt az egész:
    "a szigetelőanyagok vászonból vagy papírból vannak, amelyek a közel száz esztendő alatt úgy megmerevedtek, hogy a mozgatástól eltörnének."
    ...
    "Az ellenállások az évtizedek alatt egyedi módon koptak össze, ezek felcserélése működésképtelenné tenné a gépet."

    Ha nem akarnak alkatrészeket cserélni akkor ígyis-úgyis az enyészeté lesz. Ha rendbe akarják hozni akkor meg arra kell pénzt szerezni. Itt viszont a múzeum vezetésének nagy a felelőssége szerintem. Sem itt, sem az eredeti cikkben nem volt olyan, hogy ők erre az eszközre bármilyen pályázatot beadtak volna.

    Egy kis politika: Mi a jó francért akar valaki minisztériumot tenni a várba amikor az teljesen alkalmatlan egy modern iroda kiszolgálására. A közlekedés is borzalmas, a parlament meg max. helikopterrel lesz közel. Ennél még az is értelmesebb lett volna ha Üllőn, vagy Törökbálinton vesznek egy telket és felhúznak oda egy frankó irodát (ahogy a Telenor meg is tette).

  • DonElvis

    tag

    válasz Postas99 #46 üzenetére

    +1, pontosan így van.

    Kizárt dolog, hogy ne lehessen újra üzembehelyezni egy rotaryt. A Kelenföldi (nem emlékszem az eredeti nevére, mekkora szégyen) suliból párszor voltunk a Krisztina kp.-ban akkor még vígan üzemeltek ezek a gépek. Elég sokat tanultunk ezekről a köszpontokról, érettségin sikerült kihúznom ennek a szerkezetnek az impulzus bevételező láncát, mint megépítendő áramkör. Most multam 40, a korosztályomból biztosan sokan vannak, akik konyítanak még valamit ehez a géphez, lehet nem forgógépes-t hanem forgótárcsás-t írnának egy ilyen cikkben.
    Nem lenne egyszerűen utánanézni, hogy melyik suliban tanították ennek a berendezésnek a felépítését?
    Nekem nem lenne szívem kidobni. Tudom, hogy a központ megmentéséhez nem lehet letölteni egy alkalmazást és az is lehet, hogy koszos lenne a kezünk mert full mechanikus, sőt, egy árva darab processzor sincs benne, mitőbb még öndiagnosztikát sem lehet vele készíttetni, de egy próbát megérne.

    Ami nem számít, az nem érdekel

  • Dilikutya

    félisten

    válasz strogov #57 üzenetére

    Szerinted miért kell a várba menni? Mert az olyan menő, ott trónolni, ahol egykor a királyok.

    Jelen esetben nem arról van szó, hogy működésképtelenné válna a gép a karbantartás színvonala miatt. Az a karbantartás meg nem olyan egyszerű, az indexes cikk szerint a rendelkezésre álló dokumentáció nem elégséges mindenre. Viszont itt nem arról van szó. Szét kell szedni, össze kell rakni, az egy kicsit túlmutat egy hétköznapi karbantartáson. Nem csak az ellenállások a gond (nem vagyok műszaki zseni, az összekopást nem is értem elektromos alkatrészeknél), a sok kézi megoldás, forrasztások stb.

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • Celtic

    tag

    válasz xmaas #16 üzenetére

    Nem xmaas, nincs máshol, ez az utolsó példány a világon, így ennél egyedibb már nem is lehetne. És még működőképes is. Pont a költöztetés jelentene sokmilliós kiadást, nem a meghagyás.
    Ráadásul a régi (eredeti), befalazott Úri utcai bejáratot újranyitva, el lehetne különíteni az ideköltöző BM-től (akik amúgy sem férnek el ebben az épületegyüttesben, már a két VH. között sem fértek el).
    Lehetséges, hogy téged nem érdekel, és ezzel nincs is semmi bajom, de sokakat igen.
    Ha személyesen is meg akarsz erről győződni, most hétvégén (szombat és vasárnap), 10-16 óra között INGYENESEN nyitva van a múzeum. Bejárat az Országház utca 30. felől. Várlak szeretettel: Magdó Csaba

    Celtic [L.I.P.] - voltam házigazda, vagyok tag

  • Dilikutya

    félisten

    válasz xmaas #16 üzenetére

    De hiszen most is múzeumban van! Csak nem az eszközt vitték oda, hanem a múzeumot vitték az eszköz működési helyére, ahol 60(!) évig szolgált. Egyedülálló a világon, működésképtelen példány biztos más múzeumokban is van. Önmagában az fantasztikus, hogy egy 1928-ban készült telefonközpont ma is működőképes.

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • Fred23

    nagyúr

    válasz strogov #57 üzenetére

    "a parlament meg max. helikopterrel lesz közel"

    Akkor már meg is van egy lehetséges válasz. :D

    Amúgy ez a digitalizálás vs élőben meghagyni dolog elég nehéz kérdés. Nem lehet mindent a végtelenségig megőrizni, mert vannak fontosabb dolgok is, amikre kell a pénz; de ki tudná pontosan belőni, mi az az összeg, amit x múzeum megér?! A másik oldalon mindig ott egy összeg, ami megmaradhatna másra, és x gazdasági körülmények mellett bizony erősen dühítő is lehet egy számodra nem túl fontos múzeumra betolt milliárd.

  • Tapsi

    addikt

    válasz Fred23 #62 üzenetére

    ...de ki tudná pontosan belőni, mi az az összeg, amit x múzeum megér?

    Erről szól a politika. Btw.

  • Dilikutya

    félisten

    válasz Fred23 #62 üzenetére

    Ebben a konkrét esetben én nem a 7a1-re költött karbantartási összeget érzem fölöslegesnek. Hanem a költöztetésére szántat. Meg azt, amit a BM áttelepítésére fordítanának, miközben a vár nem hiszem, hogy a leggazdaságosabb megoldás egy ilyen intézmény befogadására. Nem kevés infrastruktúra fejlesztés és kiépítés kell, az épület energetikailag az 1400-1500-as évek színvonalán van, az ide-oda költözés helyett még egy korszerű, gyorsan felhúzható épület is gazdaságosabb lenne már rövidtávon is, ezen legfeljebb a közbeszerzés ronthat, igaz, az nagyon. Ja hogy egy új épületben nem lehet nagyzolni, hogy bibibí, én a várban melózom?

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • noPublicFG

    senior tag

    válasz Bici #47 üzenetére

    Teljesen igazad van! Minek is kéne itt őrizgetni a működő dolgokat? Digitalizáljunk be mindent, aztán zúzzuk be a p.csába. Sőt, ha már így állunk, legyen ugyanez a történelmi épületeinkkel. Minek őrizgetjük őket? Csak feleslegesen veszik el a pénzt és a helyet, valami fontosabb beruházás elől. Bedigitalizálni és lebontani azokat is! Sőt! Nem is értem miért nem digitalizálod be a saját lakásod, és bontod le? Hiszen az csak neked értékes, de rajtad kívül álló 10 millió embernek tök értéktelen. ;]

    Ugye, amikor hirtelen érdeked fűződik a dolog megmentéséhez, már más lesz a véleményed... Furcsa nem?
    Személyeskedés? Az. Hisz fentebb pont te fejtegetted, hogy téged személyesen, mennyire hidegen hagynak az ilyen dolgok.

    [ Szerkesztve ]

    plus ça change, plus c'est la même chose

  • Bici

    félisten

    válasz noPublicFG #65 üzenetére

    Aminek van haszna (lakás, régi épület) azt nyilván nem kell lebontani, de ha valaminek nincs haszna, plusz akadályoz is valamit, akkor nem látom értelmét őrizgetni.
    Még akkor sem, ha épület.
    Pl. szerintem sokkal méltatlanabb dolog egy építészeti mesterművet a koszos, kutyaszaros, csövesekkel teli belvárosban hagyni lepukkanni két szocreál épület között, mint valamilyen digitális fomában megőrizni eredeti változatában. pl. nem lenne hülyeség erre használi a VR-t.
    Persze, lebontani nyilván nem kell, csak ha valami hasznosabbnak útjában van.
    Nyilván nem azokra a házakra gondolok, amik mellett sok hasonló korú ház van javítható állapotban, mert ott az összképet megéri megőrizni, de sok olyan omladozó régi ház van, ahol már úgyis lőttek a városképnek a mellé épített modern épületek miatt.

    Szerintem ez a telefonközpont pont nem az a dolog, amire érdemes sokat költeni. Igaz, a vezetőink költözgetése sem épp az azindok, ami miatt érdemes máshova vinni egy ilyen sérülékeny dolgot.

    ui.: Én a múltra koncentrálás helyett inkább a jövő felé nézelődnék, van lemaradásunk bőven.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Postas99

    senior tag

    válasz Bici #66 üzenetére

    Az EGYELTEN MŰKÖDŐ ÉS UTOLSÓ PÉLDÁNY A VILÁGON AMIT NEM LEBONTANI hanem HÍRDETNI (PR) kell hogy minél többen megismerjék.

    Gondolom hogy az a név sem mond neked sokat hogy "Puskás Tivadar" pedig ő volt a telefonközpont feltalálója. Néhány beszólásod is mutatja hogy nem vagy valami nagy múzeum látogató, lehet hallottál már róla de hogy mi fán terem, nem ismered

    Ezt nevezem én igazi technikai analfabétizmusnak. Számodra értéktelen hisz hasznod, előnyöd stb nem származik belőle. A működését megérteni amúgy sem fogod hisz nem érdekel a technika sem ezen része sem egyéb dolgai. A múzeum ott van jó helyen ahol most van. Nem kell elvinni, meg kell őrizni, és büszkének lenni rá, hogy nekünk van ilyenünk is ami még működik.

    A szimulátoros digitalizálás egy agyament baromság. Kifejtenéd 3 lépésben hogy hogyan csinálnád, miközben működik? Hol kezdenéd el mit mutatnál be rajta, hogyan építenéd fel a virtualizálást, hogyan kapcsolnád össze a logikai részeket, mit hagynál ki belőle, mit tennél bele. Hisz a működését sem érted, kíváncsi sem vagy a gépre ugyanúgy mint a működésére.

    Beteges értékrended szerint a Mezőgazdasági gépmúzeum és a Vasúttörténeti múzeum is mehetne a levesbe.

  • távcsőves

    senior tag

    válasz Fred23 #62 üzenetére

    Jelen gazdasági helyzetben elég idegesítő számomra a sok stadionba betolt milliárd. A stadion szó helyetesíthető pár dologgal.

    [ Szerkesztve ]

  • Bici

    félisten

    válasz Postas99 #67 üzenetére

    A hozzáértésemmel és a "beteges" értékrendemmel kapcsolatos részekre szerintem nem érdemes válaszolni, de a digitalizálós kérdésedre szívesen leírom az elképzelésemet.

    - Először is le kell modellezni az egészet fényképek alapján, ezt részben lehet automatizálni, csak utána kell kézzel pontosítani, hibákat kijavítani, külön alkatrészeket külön objektummá alakítani, stb. Nincs benne semmi nehézség, csak ugyebár nagyon sok munka.
    - A mechanikus részeknél meg kell adni valami fizikai könyvtár segítségével a fizikai tulajdonságokat.
    - Fel kell venni a kapcsolási rajzot egy áramkör szimulációs progival. Itt szerintem az jelenti a fő nehézséget, hogy a mai könyvtárakban nem szerepelnek a régi áramköri elemek a szimbólumok között, ezeket létre kell hozni.
    - valahogy összehozni az áramkör szimulációt és a képet létrehozú részt, ehhez nyilván kellene sok fejlesztés, bár lehet, hogy létezik erre is kész megoldás.

    Ha minden kész van, akkor pl. VR szemüveggel körbe lehetne nézni, mintha ott lennél mellete és létnád a működését.
    Ki-be lehetne kapcsolni, meg akár el is lehetne rontani, illetve máshogy működtetni, kisérleti jelleggel, pl. kiveszel egy alkatrészt, és a szimuláció lekövetné.
    Akár bele lehetne zoomolni a belsejébe, hogy lásd azokat a részeket, ami a valóságban nem látszik, stb, stb.

    Meg persze, biztos nem jutott eszmebe sokminden, és az is nyilvánvaló, hogy hatalmas fejlesztés lenne, de ha valaki egyszer megcsinálná az ehhez szükséges keretrendszert, akkor onnantól több régi, már nem is működő eszközt meg lehetne így mutatni az érdeklődőknek.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • Postas99

    senior tag

    válasz Bici #69 üzenetére

    Minek bedigitalizálni mikor ott van működik. Ennyi. Meglehet nézni működképes állapotban. Probléma letudva. Felesleges ezzel foglalkozni is. Az eredetit kell megőrizni, üzemeltetni.
    Nincs elektronika benne, teljesen mechanikus megoldás.
    Egy motor működteti a berendezést (rotary rendszer).

    Nézz utána a wikipédián akár 7a1 vagy 7a2 néven is utána nézhetsz. Ezt készüléket nem elrontani kell hanem karbantartani.

    Látszik nincs családod (I mean gyerek) mert akkor nem mondanál ilyeneket.

    [ Szerkesztve ]

  • mbalint987

    aktív tag

    válasz Bici #69 üzenetére

    Én nem mondom, hogy ez hülyeség, sőt egy nagyon jó ötlet. De nem arra, hogy egy élő, a világon egyetlen ilyen típusú telefonközpontot ezzel kiváltsunk.

    Mondok egy példát: Windows 3.1-től minden eddig megjelent Windows OS-t kipróbáltam már virtuálisan. Nagyon szép volt, nagyon jó volt, de mikor egy 1999-ben összerakott gép és CRT monitor elé odaültem, és ott dolgoztam a Windows 98-cal, olyan volt, mintha még nem is használtam volna a rendszert. A Quantum Fireball wincseszter zúgása, a régi billentyűzet és egér használata, mind nagyon más volt. És hasonló példát tudnék mondani nagyon sok mindenre.

    (#45) Tapsi: Ha nem ebben az állapotában hagyod meg, akkor jobb ha már semmilyen állapotában nem marad fent. Az már akkor csak egy szemétkupac lesz (de ezt már leírták előttem is). Gyakorlati haszna? Hát ez éppen nincs. De egy festménynek sincs. És mégsem digitalizáljuk be, és zúzzuk be.

    Én sem tudtam róla, hogy ilyen létezik. Csak azt nem értem, hogy konkrétan miért is fontos ez? Telekommunikációs szakembernek készülök, az ilyen dolgok nagyon érdekelnek, de eddig még a múzeumról sem hallottam. Csak sajnálkoztam volna, hogy mint minden régi dologból, ebből sem maradt semmi. (A politika meg nem érdekel, a belügy. ott van, ahol jól esik neki, csak ne csesszenek szét közben semmit.)

    „Így száll hát sírba a szabadság... tapsvihar közepette.” /Star Wars Episode III/

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog

    válasz Danex #44 üzenetére

    És akkor már legyen mindenki teljesen hülye mindenhez, ami nem a szakmája? (Gimnáziumban nem is tanulsz szakmát.)

    A baj meg ott van, amikor az embernek az ismereteire támaszkodva kellene önállóan dönteni, illetve amikor "valaki" lesz egy szervezetben, tud mást is, mint amit ott megszokott. Szélesebb látókör.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • #93448704

    törölt tag

    válasz Bici #47 üzenetére

    Mennyiben adna többet egy ilyen szimulátor, mint egy sima leírás képekkel, videókkal? És vajon kinek? Egy ilyen múzeum ugyanis inspirációt, ihletet, élményt ad. Gyerekek fantáziáját hetekig-hónapokig mozgatja. Egy korszakkal, emberekkel kapcsolatban lehet hálát, csodálatot érezni. Ezt nem fogod tudni digitalizálni, ezt el fogod veszíteni. Ha teheted nézd meg egy kisgyerek arcát, amikor rajzfilmet néz és amikor 3 rongybabával báboznak vele, egy világ különbség van közötte. Ezért az élményért és eszméért én szívesen fizetek adót és belépő jegyet.

  • Bici

    félisten

    válasz #93448704 #73 üzenetére

    Hogy miben adna többet?
    Pl. a fogaskerekek közé benézhetnél bármely szögből, ahogy épp kiváncsi vagy rá. Láthatnál egy épületet a bejárata elött, ahogy feléd magasodik, nem csak képen, amin nem érzed, hogy mekkora. Egy régi autóba virtuálisan beülve érezhetnéd a kormány fogását - ugyebár ha mobilteló-kijelzőn már van ilyen, akkor 10 év múlva tuti lesz VR-ben is felület érzékelés.
    Végtelenségig lehetne sorolni az előnyöket.

    - Az egész digitalizálást általánosságban értettem, nem csak ebben az esetben. Itt még van egy működő példány, ami húdejó (tényleg), de van ezen kívül kb. végtelen sok egyéb kütyü, ami már nem létezik, de mégis tök jó lenne működés közben látni.

    - A másik, hogy ha áldozunk is sokat (pénz, idő, egyéb kompromisszum) egy ilyen gép megmentéséért, akkor sem lehet örökre megőrizni, vagy úgy gondoljátok, hogy minden fontosnak ítélt műszaki eszközből kellene egyet őrizni a jövő számára? 1000 év múlva lesz egy erre kinevezett múzeum bolygó, mert itt már nem fér el?
    Nem vagyok semmi jónak az öncélú rombolása mellett, de vannak olyan dolgok, amit bukni fogunk előbb vagy utóbb (szérohad, elromlik, beparkol egy fékhibás busz a múzeumba, vagy akármi), és vagy megőrizzük az utókor számára digitálisan, vagy nem.
    A digitalizálás nem feltétlenül jelenti a valódi darab lerombolását, csak lesz róla egy biztonsági mentés.

    - Az, hogy jelenleg nem olyan élmény a digitális kópia, mint a valódi, az még nem jelenti azt, hogy a technika fejlődésével ne lenne akár majdnem azonos.

    [ Szerkesztve ]

    Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

  • emelhu

    aktív tag

    válasz gulupeti #3 üzenetére

    Ez egyszerűen kulturális fejlettség kérdése.
    Bizonyos szint felett tudja az ember mi az érték és megvédi.
    Csak hát kulturálatlan, etikátlan senkik kormányoztak itthon...

  • Tapsi

    addikt

    válasz emelhu #75 üzenetére

    Bizonyos szint felett tudja az ember mi az érték és megvédi.

    Ez még ma is nagyon-nagyon szubjektív. Bizonyos szint felett is.

  • Dilikutya

    félisten

    válasz Bici #66 üzenetére

    Jelen esetben nem akadályoz semmit. Ja de, hogy a BM, egy rakás senkiházival az élén, nem tud miatta a várban abba az épületbe beköltözni - ahol volt már BM 100 éve, és akkor sem fértek el, akkor most, a bürokrácia-csökkentett többszörös létszámmal majd elférnek. Egyébként is, minek a nagyzolás, minek kell polgári intézményeket a régi világ muzeális épületeibe költöztetni méregdrága infrastruktúraépítéssel? Ettől majd nemesnek érzi magát az a kretén főgengszter? Miközben ő is csak egy jobbágy. Egyik kormányzati intézménynek sincs ott keresnivalója, amíg csak azért kell a vár, mert ott régen királyok uralkodtak.

    Szerintem óriási hiba lenne az egyetlen működő 7a1-et tönkretenni. Máshol a világon, mondjuk Kína, Észak-Korea, Kongó, Szomália meg Indonézia kivételével az ilyennek a megőrzésére törekednek.

    Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

  • scarabaeus

    őstag

    Ma (illetve már tegnap, kedden) a Kossuthon "A hely" témája a Telefónia múzeum volt. Azt hittem, finoman átlépik a témát, mégis csak kormányszócső a "közmédia", de nem, a múzeumot kollégáival három évtizede alapító, most 82 éves Valter Ferenc is megszólalt az első öt percben.

    A műsor

    Ha a hanglejátszás bármi okból nem kívánt, no meg hogy a szó elszáll, az írás megmarad, az élőbeszédet le is írtam. A cikk(ek) olvasása után érdekes volt hallani is.

    Riporter: Itt van velünk az "alapító atyák" egyike, ha ezt a George Washingtoni hasonlatot megengedi, Valter Ferenc.

    Valter Ferenc: Úgy emlékszem, hogy hát volt egy telefonfejlesztési programunk, ami azt jelentette, hogy ennek a térségnek, a XII. kerület - II. kerületnek egy új telefonközpontot kell építeni, az új Krisztina központot, mert a régi Krisztina központ, ma is ismert név szerint, a Postapalota épületében volt. Amikor az elkészült, akkor kellett ezt a központot leállítani. De ez a telefonközpont 1928-ban ide született. Akkor egy olyan technológiai megoldás volt, hogy a Postapalotába került be ennek a központtípusnak az anyaközpontja, hagy mondjam a típusát, 7A1-es központ, és ez a központ az anyaközpontnak, a Postapalotában lévő anyaközpontnak a mellékközpontjaként jött létre, ez egy úgynevezett 7A1-es központ. Nyilvánvaló, hogy akkor is voltak politikai megfontolások, hogy ez a várterület egy önálló, kis mellékközpontot kapott, ami később önállóan is működött, és 1928-tól 1985-ig ezt a területet kiszolgálta. Hát, amikor leállt, akkor közel 60 éves volt, ma a központ közel 90 éves, és annak révén, hogy itt a kollégáim sírva állították le a szolgáltatást ebben a központban, és ott ígéretet kellett nekik tenni, hogy ha meg lehet tartani ezt a központot még a következő évtizedekre, vagy akár évszázadra, akkor ez maradjon itt, ők összefogtak, és úgy felújították a központot, hogy ez valóban képes lesz akár még száz évig is itt működni. Legújabb hírek
    szerint fél- háromnegyed év múlva ez a központ már nem lesz itt.

    Riporter: Hova költöznek?

    Valter Ferenc: Még senki nem tudja, van egy kormányhatározat, ami július végén született, és ez előírja, hogy a múzeumot át kell telepíteni. Ezt a múzeumot, magát, amennyiben a fő értéket, a telefonközpontot, mert ez a fő érték, ez a központtípus a világon egyedül ez az egyetlen, ami még működő, ezt áthelyezni nem lehet. Abban az esetben, ha innen ki kell telepíteni ezt a múzeumot, akkor ez a központ meghalt.

    Riporter: Most akkor azt akarják, hogy itt maradjon az a bizonyos készülék, bármi történjék is?

    Valter Ferenc: Igen, maradjon itt, keressenek a tervezők olyan megoldást, amivel ennek a helyén maradása biztosított lesz, mert csak akkor marad meg ez a műszaki érték az egész távközlési világ számára értéknek. Ezt áthelyezni nem lehet.

    [ Szerkesztve ]

    Quoth the Raven "Nevermore."

  • anadroid

    senior tag

    Feltöltöttem 21 képet a múzeumról a Google Térképre.

    Telefónia Múzeum Budapest

    Kérd privát üzenetben a Curve és a Monese kódot 5 angol font (kb. 2000 Ft) ajándékhoz, a Wise kódot az első, max. 150000 Ft-os ingyenes utaláshoz, a Vivid kódot ingyen fém kártyához és 100 € havi visszatérítéshez! Egyes kártyák ingyen postával érkeznek.

Új hozzászólás Aktív témák