Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz dokanin #1 üzenetére

    Én több kísérletet tettem már a megértésére, de eddigi érdeklődéseim mindig abba az irányba mutattak, hogy a kriptovaluta az digitális arany.

    Nem önmagában az hajtja a használatát, hogy decentralizált digitális készpénz. Az árfolyamát az hajtja fel, hogy tavaly a FED és az EKB 3-3 ezer milliárd dollárt és eurót pumpált a gazdaságba, elsősorban persze a cégek és bankok számára. Ez a rengeteg pénz nem igazán jutott el a ténylegesen rászorulókhoz, hanem a befektetési piacra került, ezért a pénztömeg nem a hagyományos fogyasztási indexben jelentkezett infláció formájában, hanem a tőzsdéken.

    Nagyjából ugyanaz zajlik a részvénypiacokon, mint a kriptovaluta tőzsdéken: egy "lufi" fújódik. Lufi - abban az értelemben, hogy nem valós gazdasági teljesítmény van mögötte. Ugye régen a részvényeket elsősorban azért az osztalék végett vásárolták, ami eléggé kapcsolódik a cég gazdasági teljesítményéhez. Talán mondhatjuk, hogy leginkább az osztalék-várakozás határozta meg egy részvény kelendőségét. Ma meg úgy tűnik, mintha az árfolyamnyereség céljából zajló kereskedés teljesen önálló lábra állt volna. Mindenki mohón igyekszik a vagyona értékének megőrzésére, vagy növelésére és kétségbeesetten keresi azt a befektetési formát, ami felfelé megy.
    De ez a lufi nem feltétlenül fog kipukkadni. Mert ez a lufi nem úgy fújódott, hogy az emberek máshonnan vonták ki, csoportosították át a vagyont. Az új pénzt a FED és az EKB biztosította.

    Ha a kriptovaluták használata tényleges pénzhasználati cél miatt történne, akkor egy kevésbé energiaigényes rendszerre átszoknának az emberek, mert értelemszerűen alacsonyabb tranzakciós költséget számolnának fel egy tranzakció után.
    De mivel a kriptovaluták forgalma, tranzakcióigénye, és a hozzákapcsolódó energiaigényes bányásazati folyamat nem tényleges pénzhasználati igényból fakad, hanem a kriptovaluták pont olyan értéktárgyként funkcionálnak, mint az arany, a művészeti ereklyék, vagy most a részvény, ezért egy új, kevésbé energiaigényes kriptovaluta megjelenése nem fog megoldást jelenteni, nem leváltani fogja az energiagiényes kriptovalutákat, hanem egy párhuzamos értékmegőrző rendszer alakul ki.

    Ha nem érkezik új pénz a rendszerbe, akkor persze stabilizálódhatnak az árfolyamok. De én nem nagyon látnék más megoldást a "lufi" kipukkasztására, minthogy az államok elkezdjék a nagy vagyonokat megadóztatni.
    Ez nem valamiféle gonoszság. A pénzt eleve a FED és az EKB tette bele a rendszerbe válságkezelés céljából. Ez a pénz viszont ahelyett, hogy utat talált volna keresletbe, vagy munkahelyek teremtésébe, a spekulációs piacon kötött ki. Társadalmi értelemben valójában semmi értelme, hogy ott kering.

    Az irány ettől függetlenül szerintem jó. Nem tudom, hogy kriptovalutákban hány tranzakció történik mondjuk a banki tranzakciók számához képest egységnyi idő alatt, de azért azt el tudjuk képzelni, hogy ha a világon mindenki ezeket használná tényleges fizetőeszközként, akkor ahhoz milyen iszonyatos mennyiségű energia volna szükséges. Szerintem nyilvánvalóvá vált, hogy ez életszerűtlen és ezért jönnek elő azok az alternatívák, amelyek a pénzhasználat eme akadályait kezelik.

    De a jelenlegi helyzetben én is inkább arra számítok, hogy legfeljebb felveri a HDD-k és SSD-k árait.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák