Új hozzászólás Aktív témák

  • spidersoft

    senior tag

    válasz GZoli7 #61949 üzenetére

    A fizika könyvvel az a baj, hogy leírja, megérted és elfogadod... de nem tudod elképzelni, mivel az áramot nem látod, nem hallod... leginkább vízvezetékkel lehetne analógiát vonni: ha van egy 5V/2,5A-es táp, az olyan, mintha lenne egy vízhálózat, ami 5 bar nyomást tud, és max. 2,5 liter/perc vízsebességet tud produkálni. Ha erre én ráteszek egy léggömböt (0,3 bart=0,3V-ot elviselő eszközt), akkor azt megöli. Ha ráteszek egy bojlert (10 bart=10V-ot elviselő eszközt), annak nem lesz baja. Áramilag: ha ráteszek egy apró csapot, amit megnyitok tökig, azon csak 1 liter/perc sebességgel tud jönni a víz (=1A-t fogyasztó eszköz), mögötte az 5 bar csak kicsit esik (régi trafós dugasztápoknál például), vagy abszolút nem esik, mert a vízhálózat aktív és van benne egy szivattyú, ami rögtön bekapcsol és fenntartja az 5 bart (=kapcsolóüzemű tápok) -- nyilván a rendszerben lévő 2,5A-es/liter/perces táp kényelmesen kiszolgálja az 1A-es/1 liter/perces fogyasztót. Ha ráteszek egy colos csapot, amin 100l/perc ki tud jönni, akkor azzal megnyekkentem a víztápláló rendszert, a szivattyú nem fog tudni utántermelni, leesik a nyomás (=esik a feszültség), lehet fellevegősödik és megdöglik a szivattyú... vagy életbe lép a védelem, és elzárja/leszabályozza a kifolyó víz útját, hogy a belső nyomás megmaradjon, ezzel védve a szivattyút (=leszabályoz a táp).

    Másnál rendben van a szállítás? Kb. egy hónapja rendelt nyolc cuccból még egy se ért ide (meg semmi, amit azóta rendeltem). Helyi postás ugyanaz, mint régen, de ő nem találkozott csomaggal...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák