Új hozzászólás Aktív témák

  • Batman2

    őstag

    Kedves Gold007 !

    Gratulálok a gyüjteményedhez ! :K

    Van nekem is otthon egy két szépségem, pl. egy Gravis Ultrasound hangkártyám, az is szép nagy és sötétkék lakkal van kenve, igen szokatlan kinézetet külcsönözve neki.
    Ami különlegesség még rajta, hogy panelre épített teljesítmény erősítővel is rendelkezik két teljesítmény erősítő chip formájában, ami pár wattra lehetett képes, kisebb hangszórók meghajtásához elég lehetett.

    A második "ismeretelen" kártáyhoz annyit tudnék hozzá tenni, hogy valszeg egy NEC gyártmányú proci van rajta, ami a 8088/8086-os, tehát PC családba tartozó proci, annak is egy különleges, ritkán látott példánya.
    Ismereteim szerint 80186-os felirat egy valódi 16 bites, ugyanakkor XT, vagyis 8088-as processzornak megfelelő képességekkel rendelkezik (utasítás készlet, számítási képességek, üzemmód)
    Tehát elődje a 8088 és a 8086, utódja pedig a 80286.

    Egy kis történelem:
    8088
    Az asztali számítógép (PC) legelső tagja, inkább XT néven ismert.
    Utasításkészlete 8 bites, a külvilág felé 8 biten keresztül tud kapcsolódni, 1024Kbájt memóriát tud megcímezni, csak valós üzemmódra képes.
    8086
    Elvilge létezett megfelelője a 8088-asnak, ami belül 16 bites, viszont a külvilág felé ugyancsak 8 biten keresztül kapcsolódik. Gyakorlatban sosem láttam seholsem ilyet alkalmazva.
    80186
    Szintén elvileg létezett verzió, egész mostanáig még nem láttam alkalmazva shol sem.
    Tudtommal ez is csak az a 8088-asnak megfelelő utasításkészlettel rendelkezik, de már a külvilág felé is 16 biten kapcsolódni képes változat, és az utasítás készlete is 16 bites.
    80286
    Általánosan inkább 286-os, vagy AT néven volt ismert.
    Az első valódi 16 bites procinak tartják, amit ténylegesen építettek PC alaplapokba is.
    Ennek létezett egy XT286-os verziója, ami a perifériák felé csak 8 bittel kpacsolódott, ugyanakkor belül teljes értékü 16 bites proci volt,
    és a normál 286-os verzió, ami kívül-belül 16 bites proci, ennek megfelelő bővített utasítás készlettel, összetettebb műveletekkel, fejlettebb számítási képességekkel és egy új, plusz utasítással, ami a védett üzemmódba való kapcsolást tette lehetővé a valós üzemmódból.
    Ma csak ilyen (vagy hasonló) módban üzemelnek a procik, ezt használja minden multitaszkos rendszer is (mint pl. windows)
    A valóságban sosem találkoztam olyan programmal, ami használta a 286-os védett üzemmódját, a gyakorlatba asszembliben programozva én is csak lefagyasztani tudtam a gépet, mikor erre kapcsoltam. :N

    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

Új hozzászólás Aktív témák