Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #3 üzenetére

    Hasonló szűrőket láthatsz még a BT-hangszóros bejegyzésemben is.

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • #90088192

    törölt tag

    válasz bkercso #3 üzenetére

    Na ezt nem gondoltam, hogy az elko nagyobb frekvencián hatástalan.
    Valami új megint, köszönöm :R

  • IO.sys

    őstag

    válasz bkercso #13 üzenetére

    Ha nem érzed elég szarul magad, próbálj segíteni az embereknek. :D

    凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #20 üzenetére

    "Az meg, hogy szerintem nincs hatása, nem a mi bajunk."

    Freudi elszólás? ;)

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • VIPowER

    senior tag

    válasz bkercso #26 üzenetére

    Nekem csak az nem tetszik ebben hogy nyerészkedésnek tűnik, pláne ezekben az időkben esik ez jól az embereknek. Ahogy számoltam az alkatrészköltség 1500ft körül lehet. Én maratással együtt kb 30 perc alatt összedobom. Viszont én nem mondom hogy nem ér semmit, már én is építettem hasonlót, és valamit javított.

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #26 üzenetére

    A passzív szűrő további előnye, hogy nem ejt feszültséget még nagy áramnál se, max. 0,1V-ot. Ezért van az ellenállás a párhuzamos ágban. Szomorú, hogy még nem láttál ulyet.

    Amit írtál, az egy félképzett ember okoskodása.

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #32 üzenetére

    "De ezek teljesítménye kiélezett, szóval jó nagy pufferkondi kell, nehogy terhelésváltáskor megugorjon a feszültsége (túltöltse a tekercs)."
    Mi az a kiélezett teljesítmény? :D És a terhelésváltás? :D
    "Jó nagy pufferkondi" olyan csak a hifistáknál van, elektronikában ideálisan méretezettről beszélünk. Egyfelől azért kell, hogy elegendő töltést tudjon tárolni és szolgáltatni a fogyasztó számára addig, míg a tápegység felől nem kap újabb periódust. A feszültség akkor ugrik meg, ha rosszul van beállítva a visszacsatolás reakcióideje, épp ezért kell ismerni legalább a tápot, de jó esetben a fogyasztót is. Vagy annyira alulméretezett a puffer és olyan alacsony a tartandó feszültség és olyan kicsi a terhelés, hogy a tápvezérlés minimum kitöltési tényezőjénél is túltölt.
    A soros fojtótekercs az nem fog túltölteni, annál az kevesebb energiát tud tárolni.
    "Jó nagy pufferkondi" akkor kell még, ha a folyamatos terhelésnél nagyobb mértékű kiugró terhelést kell kiszolgálni, de itt se lehet több az átlag a táp által folyamatosan leadni képes teljesítménynél.

    Ez sima pufferelés. Az egyik a "tápnak", a másik jelenleg a "fogyasztónak". Minek ide ez az értelmetlen áramkör?
    A PC táp zaját kell szűrni és a saját frekvenciájához puffert választani. Tekercs, pufferkondi, kerámiakondi, mint minimum. Aztán újra. De alapvetően a primeroldali pufferelés fogja ezt meghatározni, mert ott van az alacsony 100 Hz. Meg persze a meghajtó teljesítménytranyó, ami elsőnek fog megnyekkenni.

    "50Hz-es tápnál a nagy puffer azért kell, mert csak rövid ideig tölt rájuk a trafó: amikor a feszültsége éppen magasabb az RMS-szintnél."
    Mégis mikor máskor kellene töltenie? Ha alacsonyabb? :D
    Ezért kell tartalékfeszültség, nem az üresjárati feszültséghez tervezni, mert az óhatatlanul esni fog.

    De valamiért úgy érzem, te nem szeretnél tanulni, mert már mindent tudsz.

    CounterBoci
    PC táp egyszer 12 Volt és erősebb egyágú terhelésre ez leesik. Át kell alakítani, Vargáné és Codegeneket általában lehet, ha van hozzá késséged és bizonyos gyakorlatod. Lesz belőlük +/- 20 – 30 Volt stabilan. 4 – 10 amper. Összesen 150 – 300 Watt körül.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #36 üzenetére

    Rohadt unalmas egyébként ez a se füle, se farka öncélú okoskodás, mindig ugyan azokkal a körökkel, amire egy-egy nagyokos villamosmérnök (aki megcsinálta a beadandóit) rendre igényt érez, amikor talál egy hifis topikot.
    Miért nem mész az "oktassuk a kezdőket" topikba? Vagy, ha nincs, csinálj egyet!

    Ez a szűrő a legtöbb 150kHUF alatti készülék hangján nyugtat, ez a tapasztalat róla. Ez van. :U
    Lehet ezzel problémád, és már megértettük, hogy van, nyugi.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • IO.sys

    őstag

    válasz bkercso #37 üzenetére

    Nem jöttél még rá, úgyhogy súgok. :) Ez a csávó egy mestertroll, nézz csak körül a blogján. Nem tud ellenségkép nélkül létezni.

    凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #36 üzenetére

    "Ez az "értelmetlen áramkör" a kapcsolóüzemű adapterek zaját szűri. Azt, amit megadnak az adatlapok, hogy pl. 200mVrms. ;) "
    Az a ripple lesz, azaz feszültség hullámzás, nem a zaj.

    "Pl. melyik készülékben van fordított polaritás elleni védelem?"
    Elég sokban. Általában egy soros dióda, ami nem rövidre zár, hanem nem fog vezetni. Ha akarod, legyen schottky, azon alig esik valami. Kellő bekötővezeték hosszal a parazitakapacitása nem kéne, hogy zavarja a kapcsolótáp visszacsatolását. Esetleg soros tekercs, párhuzamos fóliakondi, és utána a védődióda.

    "Ebben van, pont ezért, mert ezt az ember eléköti mindennek, ami a keze ügyébe akad."
    Hát ez az. Akkor hülyebiztosra kéne tervezni, nem rövidzárasra. Csatlakozókkal ellátni bőséggel. Itt ajándék áron elkészítik a NYÁKot.

    "Egy relével az alkatrészszámot és -költséget dupláznád is."
    Ne haragudj, de ha 15 ezer forintos cuccba nem fér bele egy relé az ötszáz forint teljes alkatrész költség mellé...

    "Ez a szűrő a legtöbb 150kHUF alatti készülék hangján nyugtat"
    Az, hogy "nyugtat", se nem audiotechnikai, se nem elektrotechnikai fogalom. Audiofool ködösítés.

    IO.sys
    "Ez a csávó egy mestertroll, nézz csak körül a blogján. Nem tud ellenségkép nélkül létezni."
    :) Néha tényleg szoktam trollkodni, de itt erről szó sincs.
    Ha valakinek van véleménye és nem úszik az árral, amit ki is mond, óhatatlanul ellenségekre tesz szert. Azért még nekik is próbálok segíteni, mert ha megnézed, csak ezt a hozzászólást, tanácsokat is adok bőséggel.
    De lehet, ez az az eset, ahol tényleg hiába töröm magam. Lehetősége lett volna segítséget kapni, de ő durcáskodott inkább, mert csak ő lehet helikopter. Hát legyen. :R

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #46 üzenetére

    "Soha semmit nem építettél még? Látom.."
    Egy ideje tényleg nem, ez volt a legutóbbi, saját terv, elég kényes, 20+ kV-os dolog. De rá lehet keresni a nevemre a hangfalépítő topikban is, ott nem "szagolgatjuk az audiot", hanem vagy fél tucat igazi hangsugárzót publikáltam.
    A többi hülyeségre nincs ingerenciám válaszolni.

    Agyturbina, nyilvánvaló, hogy nem tudod, mit beszélsz, így a válaszom olyan hosszú lenne, amihez nincs kedvem ilyen fogadtatás mellett. A rövid válasz az, hogy egész más az okuk, így teljesítménybeli eltérés van, ezért az eltüntetésük is más módon történik.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • CounterBoci

    senior tag

    válasz bkercso #51 üzenetére

    Hasonló okok miatt van az is, hogy laptopot erősítőre kötve hallani a hdd motorját és a fejmozgásokat a hangszóróban? Jártam így egyszer, sok bosszúságot okozott.

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #55 üzenetére

    elhanyagoltam a fóliakondi elhanyagolható ESR-jét és ESL-jét
    Annyit azért megjegyeztem, hogy a kimeneti vezetéket a fóliakondi lábairtól illik elvinni. :)

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #69 üzenetére

    :) Erre még válaszolok neked. Bár tényleg elég unalmas a bigottságod.

    "Milyen lezárás? Az a dióda normál működés közben nem csinál semmi."
    Akkor nem is. Induktivitás vasmagjában mágneses energia tárolódik. Mértéke függ a terheléstől, ami a DC áramot meghatározza alapvetően. Táp levesz. Ez a felépített energiája valahova "menni fog". Feszültség indukálódik a tekercsben. Dióda nyitóirányba kerül előfeszítésre. Vezető állapotba kerül. Áram megnő. Remélhetőleg ott meg a tekercsen fűtődik el mind. Vagy nem. DC DC konverter topológia:

    "És nem a 2,2uF fogja felvenni a töltést, hanem a pufferkondi."
    Elko puffer soros R-el még tovább van rontva. Mire az így felveszi, amit nem az R fűtött el, akár kiszaladhatott nagyobb feszültség a kimeneten. Illettve remélem, hogy nem, mert elég a fóliakondi. Valószínű elég az, meg a másik az R-el. De ez sem a körültkintésedé, hanem a véletlen műve.

    "További érdekesség, hogy nem mutattál semmit, ami szerint valóban rossz lenne ez a szűrő.
    :) Hjajj, vagy másfél hete egyfolytában azt magyarázom, de a végtelenségig lehetne, mivel ez a valami annyi sebből vérzik, hogy összeszámolni is nehéz, nem hogy megoldani. Mintha egy zúzdából kikerült autót akarnék megjavítani. Amit betonkeverőnek akarsz eladni. Tényleg hiányzik egy kerekem, hogy ilyesmivel töltöm az időmet. Aláhúztam neked, hogy könnyebben idézgesd majd.

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #72 üzenetére

    Tekercs energiája = 390uH*5A^2/2 = 5mJ
    4700uF energiája a R-en eső 1,5V mellett = 4700uF*1,5V^2/2 = 5mJ, vagyis egyszer nő 1,5-tal a kondin a fesz, és ugyan ennyivel az R-en rövid ideig.

    A 2,2uF-nak gyök(2000)-szer ekkora fesz-re kellene töltődnie, hogy felvegye ugyan ezt an energiát --> butaságokat írsz. Nagyon! :K

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • szaszlaci

    addikt

    válasz bkercso #69 üzenetére

    Ma tíz percet fogok rászánni, hogy a butaságaid egy rendkívül csekély részére válaszoljak.

    !!!!!
    "A diódát a cikkíró tervezte oda. Másik szerepe a freewheel, ha áram alatt kihúzod a szűrőből az adaptert."
    Csakhogy a cikkedben annyit mondtál a diódáról, hogy a fordított táp ellen "véd", semmi több. Ha valaki megépíti ezt a valamit, és úgy dönt, nem kell neki polaritásvédelem, kihagyja a diódát. A tápját meg jó eséllyel teszi tönkre a tekercs, mikor kikapcsolja.
    !!!!!

    "egy szabadidődben épytett / vásárolt tápszűrőt véletlen egy fordítot polaritású, 2500Ft-os adapterrel dugsz meg, vajon melyik menjen tönkre?"
    2500 forintos táphoz 15 – 25 ezer forintos "tápszűrő"? Érdekes tendencia.

    "Ezt akkor szimuláld le"
    Bocsi, de teljesen értelmetlen dolgok nem férnek bele az "időmbe". :D

    "Ha egy valódi hibát mutatnál, megváltoztatnám a rajzot, hidd el."
    Kizárt, mivel a te kreálmányaid épp oly tökéletesek, mint te magad.
    Na tessék, röhögőgörcsöt kaptam, elment most egy perc. :))

    "Szedj szét egyszer egy olcsó adaptert és less bele! Ahhoz képest ez a szűrő egy diplomamunka."
    Azért egyet-kettőt szétszedtem, meg pl. labortáp vagy egyéb dolgok is készültek Codegenekből és társaiból.
    A valóság, hogy azok a diplomamunkák, ha a költséghatékonyság témában készülnek.

    "Hadoválsz itt 3 értékes jegyre megadott számításokkal, mikor a szűrő leírását úgy kezdtem, hogy 2x-es szorzó belefér az értékekbe...
    Kiszámoltam a megadott értékekre, még a kondi elrontásától is eltekintettem, és kijött, hogy kHz-es tartományra sikerült "méreteződnie". Így nehezen dolgozik majd az általad ígért 20 Hz-től fölfele.

    Aztán kiszámoltam a kétszeres és felezett értékre, ahogy azt a cikkben ajánlottad. Az eredmény még rosszabb természetesen.

    Eleve érdekes dolog egy "pontosan szimulált áramkört" ilyen tűréssel megadni. Alkatrészenként egy megadott érték, egy kétszeres és egy felezett. Öt alkatrésszel ez 243 "tápszűrő" változat, plusz a közbenső értékekkel végtelen számú. :D

    Ami a számításodat illeti.
    A kondi töltve van tápfeszre, ahhoz adódik hozzá az, ami a tekercsből kijön. Az ismeretlen paraméterű induktivitásod – hiszen mint mondtad, te nem mérsz – vasmagja jó sok energiát tud tárolni. És ami a feszültség elvételekor azon kiszalad, az tényleg elég nehezen meghatározható, de biztosan sok lesz.
    Nem számolgatok, így is túlcsúsztam 50 %-al a tíz percen, kapsz képleteket:
    Q = U * C
    1 C = 1 As
    P = U * I
    W = U * Q
    W = P * t
    1 Wh = 3600 Ws
    1 Ws = 1 Joule
    E = (1/2 * L) * I^2

    "Kérlek, ide írjatok!
    Kb. én vagyok az egyetlen, aki ide írt. Ja meg te. Szóval írjatok, én úgyis ráuntam, a mesternek meg kell a társaság, különben átjön az én irásaimhoz fröcskölni. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    ■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #80 üzenetére

    Meg persze a stílussal is kezdhetnél valamit. Amikor jól megtermett legényekkel ástam az árkot a UPC-kábelnek nyári munka keretében (nem lévén diákmunka akkoriban), megtanultam, hogy még az ostobább emberekkel sem beszélünk úgy, mint egy darab szarral. Igazából eszembe se jutott volna. :DDD

    Továbbiakban több ingyen tanácsot nem adok! Remélem, ez kölcsönös!

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • Kovbob

    senior tag

    válasz bkercso #83 üzenetére

    Na, hogy ne csak a kapcsolás szidásáról szóljon a topik én szeretném megköszönni a bejegyzést, illetve, hogy segítettél még előtte privátban is :) Valamint egy gyors kérdés is lenne akkor már, az ellenállás kihagyása mennyire rontja a szűrést? Az nálam kimaradt, privátban azt nem említetted, csak tekercsből és kondiból raktam össze. Noha így is jót tett az olcsó ebayes erősítőnek, sőt mintha azért kicsit a Presenteren is javított volna, bár lehet az csak placebo :D

    szaszlaci Én nem kérdőjelezem meg a szakmai tudásodat, mivel én kb semmit nem konyítok hozzá. Viszont minek ennyit ragozni, hogy szar-e a kapcsolás? Biztos meglehet oldani hatékonyabban is a dolgot, lehet hogy hibák is vannak ebben a kapcsolásban, de nem hiszem, hogy a bejegyzés azoknak készült volna akik igazán jártasak a témában. Nekem tökéletes volt, hogy javítsak az olcsó d osztályú erősítőmön és akadhatnak még ilyen emberek, akiknek ez szintén hasznos lehet. Biztos meglehet oldani profibban is, meg igen vehettem volna jobb erősítőt is alapból meg jobb tápot, de jelen esetben ez kit érdekel, a kapcsolás az működik. Az meg, hogy bkercso vállalja az építését is, és van mersze úgy árazni, hogy még haszna is van rajta, ebben mégis mi kivetni való van? Nyilván nem fogja ingyen feláldozni a szabadidejét, arra, hogy másoknak építgessen, ez általában így szokott lenni. Viszont senkinek a fejéhez nem tart fegyvert, hogy vegye meg, ha ez lenne a célja szerintem nem teszi nyilvánossá a kapcsolást, hogy az is megépíthesse, aki mondjuk nem veszi meg :D

    [ Szerkesztve ]

  • Kovbob

    senior tag

    válasz bkercso #85 üzenetére

    Akkor okés, mert nem igazán terveztem utólagosan szerelhetőre :D Így jól teszi a dolgát fülre, köszi ismét :)
    Jó hát igazából én nem is gondolom, hogy lenne benne hiba, a prohardveres írásaid, nomeg erősítőid alapján nem az jön le nekem, hogy ne tudnád mit csinálsz. Viszont vannak itt akik szerint hibás, amiatt írtam én, hogy ha még az is lenne, nálam akkor is jól teszi a dolgát :D

    [ Szerkesztve ]

  • szazbolha

    addikt

    válasz bkercso #93 üzenetére

    Üdv! 2 éve megvan egy TPA3116-ra épülő kis-kínai erősítőm. Nem rossz de sosem voltam vele teljesen elégedett, pár hónapja majdnem lecseréltem bkercso által gyártott tuningolt tápszűrős verzióra. A hangfalépítési projektjeim elfajultak és jelenleg 2.2.-es hobby rendszert építek Beszereztem egy olcsó 2x100W-os szintén TPA3116-ra épülő erősítőt valamint egy HP laptoptöltőt 19,5V 230W.

    A lényeg: egy dobozba integrálnám a 2x50W + 2x100W TPA3116-os erősítőim, amelyek 19,5V-os kapcs.üzemű tápról max. 150-200W vennének fel és ehhez szeretnék tápszűrőt építeni.

    A témaindító írást venném alapul, az abban lévő kapcsolást, de az alkatrészeket átméretezném. Ehhez kérnék segítséget.
    A HP táp max. árama 11,5A, ezért diódának egy 14-15A választanék. [ezt] vagy [ezt] - kell a diódára hűtőborda? Én tennék rá egy 10x10-eset lagalább...

    C1 kondi maradna 2,2 uF.
    C2 kondit viszont cserélném nagyobbra: 10.0000 vagy 2x10.000 uF-ra a sub miatt - van ennek értelme? Vagy akár 4x10.000 uF-nak? (egyéb indok: 10.000 uF kondik vannak itthon 4.700 uF rendelni kéne)
    A C2 előtt lévő R1 ellenállást vagy elhagynám, vagy 0,3 Ohm / 10W-ot szereznék be.

    Az L1 tekercs választásnál van a legnagyobb gondom.
    Ha jól gondolom az üzemi árama max 5-10A lesz.
    Ilyen paraméterrel nem nagyon találok 200 mH felett kész tekercset. Tekerni meg nem szeretnék.

    Van a fiókban hangváltóhoz vásárolt légmagos 620 uH (0,38 ohm) - nincs megadva üzemi áram, de legalább a huzal vastagsága elegendőnek tűnik. Viszont ha üzem közben max 5-10A folyik át rajta, akkor 1,9-3,8V esik rajta vagyis ennyivel csökkenhet a kimenet fesz. Ez kicsit soknak tűnik.
    Érdemesebb lenne beszerezni kisebb ellenállású tekercset? Hol és milyet?

  • bkercso

    nagyúr

    válasz bkercso #95 üzenetére

    Az erősítőpanelekre tegyél OSCON kondit, csatornánként min. 330uF-ot! A kapcsolóüzemű teljesítményerősítőknek jól jön a gyors puffer, nagyon meghallatszik! ;)

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • szazbolha

    addikt

    válasz bkercso #95 üzenetére

    Köszönöm a válaszokat.
    Ezt a tekercset találtam kis ellenállással: [link]
    60W az elég sok, méretes hűtőborda kéne a diódára.
    A dióda elhagyható?

    Más:
    Ha egy dobozba rakom az erősítőt és a HP laptop tápot (elég közel lesznek), akkor nem fog valamilyen zavart kelteni?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák