Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #12 üzenetére

    A tapasztalatokat megtalálod róla a DAC-topicban, valamint amerikai DIY-oldalakon is, mivel nem én építek egyedül ilyet. Vagy 2-3 tucat elment már belőle az évek alatt..

    A bunkó megnyilvánulásod alapján BME villamosmérnöki. Talált? :)
    (Elnézést a kultúrált BME-sektől! :R )

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz szaszlaci #12 üzenetére

    Amúgy valami érdemi kifogást, építő jellegű kritikát, helyreigazítást, esetleg egy jobb verziót is volnál szíves bemutatni, vagy ez a szint a szakmában?

    Mutogatni való hater díszpinty

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz szaszlaci #15 üzenetére

    Még mindig nem hallottunk konkrétumot. Hogy 15-ért ad pár ellenállást + tekercset, az jó, sok. Ezen kívül valami?
    Miért rossz a kapcsolás?
    Mitől lenne jobb?
    Minek köszönhető a hangnem?

    Szal' ilyen belépő után leginkább egy Logout post lenne az elvárható, amiben egy sokkal jobb, egyszerűbb, olcsóbb kapcsolást mutatsz be, nem házikórajzokat.

    @IO.sys : Ja :D

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #15 üzenetére

    Egyébként nem véletlen nem készítem. Dobozolva ezt összerakni, csomagolni stb. 1 óra. HiFi-n kívül meg máshova nem kell ilyesmi. 5-10 alatt nem szívesen fogok neki, csak néhányan van, hogy kérik.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz szaszlaci #23 üzenetére

    " Amelyik tápon ez javít, az a táp hibás. "
    Egy rakás "hibás" tápom van ebay-ről, amiről nagyon frankón jön a magasfrekis zaj :D Azokhoz pl. tök jó lehet.

    Ugyanakkor végre leírtad, hogy miért. Lehetett volna ezzel kezdeni, mert ennek végre volt teteje, nem csak össze-vissza szarozás. A hosszával nincs gond, mert normális információátadást nem lehet 3 mondatban megoldani. Szakmailag is OK. Én nem gondoltam ennyire végig, csak ránéztem a postra, hogy hm, szűrő, ez még jól jöhet, tekintve az autómban található 5V-os stabilizátorok zajosságát, mondom majd egyszer építek hozzá.

    [ Szerkesztve ]

    Mutogatni való hater díszpinty

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #23 üzenetére

    Nálad hiányzik ismeret, nem kevés. Ezt látom az írásodból. Pl melyik viaszacsatolt disszipatív szűrő szűr 100kHz fölött. Ezel drágák, és MHz-es zajra akár hangfrekvenciás belengéssel válaszolnak.
    Ezen kívül fix feszültségszintűek, tehát nem használhatók univerzálisan, mint az itt közölt szűrő.

    Ha a négyzetesen hosszú válaszodból kisülne valami, az használhatna... De sajna fogalmatlan vagy a témában, csak összeolvastál pár alap dolgot. Majd linkelek neked application note-okat, azokból lehet tanulni.

    A.LED-es polaritásfigyelőd zseniális! A LED ellenfeszítve csak 5V-ot bír. Ha ez nem lenne elég: fordított polaritáskor a piros LED-en kívül a pufferkondi robbanása is jelezné a hibát.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz szaszlaci #33 üzenetére

    Mondjuk szakoldalakon is láttam párhuzamos diódát polaritásvédelemnek. Nekem sem tetszett, nem azt csináltam meg.

    Mutogatni való hater díszpinty

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #34 üzenetére

    De valamiért úgy érzem, te nem szeretnél tanulni, mert már mindent tudsz.
    Hát bocsi, máshova kell menned oktatni. Ez van.

    Ez az "értelmetlen áramkör" a kapcsolóüzemű adapterek zaját szűri. Azt, amit megadnak az adatlapok, hogy pl. 200mVrms. ;)
    Én azt nem értem, mit nem értesz. Pl. melyik készülékben van fordított polaritás elleni védelem? Ebben van, pont ezért, mert ezt az ember eléköti mindennek, ami a keze ügyébe akad. Az adaperek pedig védettek rövidzár ellen, az olcsóak is.
    Egy relével az alkatrészszámot és -költséget dupláznád is. :C

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #40 üzenetére

    utóbbi :K

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #40 üzenetére

    Mindentudásodban biztosan benne foglaltatik, hogy nincs az a Shottky, amin 5A mellett ne esne 1V. Nem 0,2V...

    Évek óta használom és árulom ezt a szűrőt, okkal olyan, amilyen. Így is generál elég fölösleges, értetlenkedő kérdést a vásárlók részéról, noha faék egyszerű. Tegyek rá még csatit, hogy az elterjedt "belső pin a pozitív" adaptereket is be lehessen dugni fordítva?! :C A kondi ettől még ugyan úgy robbana. Vagy írjam, hogy Te cseréled?

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • IO.sys

    őstag

    válasz szaszlaci #40 üzenetére

    Figyelj, hozzászagolni se tudsz az audióhoz. Annyi se esik le, hogy a teljesítményelektronika a hangzás alapja. Alapvető kifejezésekkel nem vagy tisztában, de megmagyarázod, hogy az nem az. Durrogsz itt a leckéddel, de arra nem vagy kíváncsi, hogy érdekel-e valakit. Ügyes vagy, micsoda kincseket termel ki a magyar közoktatás!

    Te csak önkielégítesz a nárcisztikus szociopátia oltárán.

    Olvastam a Windows gyorsításos firkádat, 1 parancsos natív műveletekről írtál 30 sorokat. De még az is hülyeség volt. Annyira értesz hozzá, mint a hanghoz. Inkább ne taníts, senki se jár jól vele.

    凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

  • #90088192

    törölt tag

    válasz szaszlaci #40 üzenetére

    Hello

    Egy kérdés, nem tanították, miért is szükséges szinuszos összetevőkre szetbontani az adott jelformát? Ha ezt megteszed egy DC áramforrás esetében akkor lesz egy DC komponens egy AC harmonikus ami 2utas egyeniranyitas után 100 Hz, es a felharmonikusok.

    Vagyis mi a ripple, egy szinuszos összetevő az Alap DC feszültségen.
    Mi az ha nem zaj?

    És mit csinálunk a zajjal?

    Az induktivitas mitől függ? Csak nem a fizikai tulajdonságain az induktivitásnak és az azon átfolyó áram erősségétol?
    Akkumulátor töltő áramkör esetében 1-2% a megengedett AC tartalom RMS.
    Ez is képes akár 5-10 ampert áthajtani egy akkumulátoron.
    Nem érdemes akkor megszabadulni minél nagyobb %-ban az AC tartalomtól?

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #40 üzenetére

    ötszáz forint teljes alkatrész költség mellé
    Soha semmit nem építettél még? Látom..

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • #90088192

    törölt tag

    válasz szaszlaci #47 üzenetére

    Fussunk néki mégegyszer, azt mondod ez az áramkör nem segít egy kapcsoló üzemű tápegység kimenetek megjelenő AC ripple eltávolításában.

    Amit szerény tudásom fel tud mutatni az egyszerű

    A kapacitás alacsony impedancia AC áramkörben, és nagy ellenállást mutat DC áramköri elemként miután feltöltődött.

    Az induktivitásnak pont az ellenkezője a karakterisztikája.

    Vagyis ha egy LC szűrőt építünk aminek 0 felé konvergal a rezonancia frekvenciája azon a módon amit a kapcsolási rajzon látható(most tekintsünk el az RC tagtol), akkor az nem fog alul áteresztő szűrőként funkcionálni. Te ezt állítod, amit EN nem hiszek el mert az elmúlt evben több száz LC szűrő jóságát vizagaltam ugyan azzal a konkluzioval. Alul áteresztő szűrőként viselkedik.

    Az igaz MHz tartomány nem érdekelt ezért is kérdeztem minek az elko mellé másik kapacitás. Láttam rengeteg inverterben a DC buszon ugyan ezt de sosem kérdeztem miért.

    Akkor most mondd el mit értettem félre :R

    [ Szerkesztve ]

  • hcl

    félisten

    LOGOUT blog (1)

    válasz szaszlaci #47 üzenetére

    "Agyturbina, nyilvánvaló, hogy nem tudod, mit beszélsz, így a válaszom olyan hosszú lenne, amihez nincs kedvem ilyen fogadtatás mellett."
    Ö, megnézted már a saját belépőd ide? Mit vártál? :D

    Mutogatni való hater díszpinty

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #54 üzenetére

    Viszont a szükséges párhuzamos kerámiakondi sincs ebben a csodaáramkörben, hát minek is az. De közben szó van a 100+ kHz hangrontó hatásáról a tápágban. Ami persze eltűnik a szimulátor hozzá nem értő használatakor, mert hát az ideális alkatrészeket használ. Ha ez ilyen egyszerű lenne, minden tápba elég lenne egy tekercs és egy kondi, mehetne is vele az atomóra.
    Nem ez a zavaró abban, amit művelsz, hanem hogy mindezt te látod bele. Doktori disszertációt vártál? Ez egy hifi áramkör építését bemutató rövid bejegyzés.
    Kerámia kondi helyett fóliát használtam, 2,2uF-osat. Ez van a leírásban is. A sok MHz-eket úgyis a céleszköz áramköreinek hidegítése szűri ki.
    És nem ostobán ideális alkatrészt használtam, csupán elhanyagoltam a fóliakondi elhanyagolható ESR-jét és ESL-jét, mert azt úgysem tudjuk kikerülni. Értelmetlen lett volna ezzel bonyolítani. Egy hobbistának amúgy is nehezen magyarázod el, ahogy az a 2 alkatrész valójában csak 1, meg az a 3 is csak egy.

    Ez egy klasszikus, unatkozós, otromba beleugatás volt részedről, semmi több, de nem baj, nem kell megérteni a dolgot.

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #54 üzenetére

    Minél hosszabb bejegyzést írsz, hogy hiteles legyél, annál többet rontasz a helyzeteden, ha lehet ilyet... :U :U

    Egyébként látom, nem csak Bkercso van, hanem Mkercso is. Épp ilyen hozzá nem étéssel árulja/árulta, gondolom ugyan ennek a valaminek a költségcsökkentett változatát, még hihetetlenebb árakon. Saját bevallása szerint 1 amper terhelésnél 1 Volt esik rajta. Ez gyakorlatilag a harminc forintos induktivitás "tudása".
    Ebben 6V / ?A-es trafó van, aminek a szekundere az induktivitás, és 6600uF-nyi kondi. Nem ejtenéd a lábadra. Ez kb. 10Hz-től szűrhet (nem mértem, mert nem érdekelt). Analóg (trafós) adapterekhez lett fejlesztve. Ennek a költségcsökkentett változata a TápszűrőMini5A a bruttó 2k-s induktivitással, össz. kb. 5k anyagköltséggel.

    Teggy félre lsz. a többi agymenésedet, és kérlek, ne taníts engem! Több embertől is tanultam és tanulok, de megválogatom, ha megengeded. :R

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • #90088192

    törölt tag

    válasz szaszlaci #54 üzenetére

    Köszönöm

    Amit leirtál a passzív szűrőkrol kb megvan fejben, hiszen a a kondenzátor sem tisztán kapacitív, főleg nem az elko ugye egy "tekercs" van benne. És ugyan ez igaz fordítva az induktivitásra. Az ellenállás meg szenved mindkettő parazita jelenség től. Ezeket bele kell kalkulálni.

    Értem hogy a négy Pólus H11 és h22 fontos a h21 itt kisebb mint egy ha a rezgő kör hangolasa miatt a tekercs nem dönt úgy hogy rádió vevő ként üzemel. A h12 mint vissza hatás pedig igen érdekesen alakul.
    A feszültség simitasa a kapacitás által két módon történik ha jól értelmezem, hiszen a parazita ellenállás miatt nem rövidzárlat csak közeli, így az AC komponens gyakorlatilag az induktivitáson keresztül haladva feszültség esést szenved el rajta miközben a kapacitáson visszatér az áram forrás felé ebből következik a ripple csökken a kimeneten. Az ellenállás/reaktancia viszonyok pedig a négy Pólusra kötött berendezések azonos viszonyaitol függnek. Ezt értem ismét. Ha jól s sejtem.

    Ami viszont érdekes, az induktivitásra jellemző, hogy az egy adott áram értékre értendő az adott frekvencián.
    Vagyis a szűrő áramkör jóságát dominánsan az induktivitáson áthaladó áram fogja meghatározni ha jól sejtem. Persze a kapacitásának tudni kell feltölteni a "völgyet" vagyis elegendő energiát kell tárolni.

    Ha ez igaz és a határ frekvencia úgy van méretezve, hogy kielégítse amit fent a kolléga írt akkor gyakorlatilag max terhelésen a szűrő elég jó megközelítéssel tudja a leírtakat. Extrém esetekről nem beszélve gyakorlatilag függetlenül a táp/terhelés H11/h22 párostol.

    Köszönöm az infót az elko problémájáról magas frekvencián.

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #60 üzenetére

    Viszont tápkör lévén kellene (az ismeretlen) terhelő ellenállással számolni, amihez az induktivitást is és a kapacitást is hasonló mértékben (!) kellene változtatni.
    Még mindig nem világos, min kellene változtani. Mire méretezel egy univerzális szűrőt? Miből indulnál ki?

    Az ellenállás szerepét szerintem nem sikerült még megértened. Snubbering, damping szavakra keress rá!
    Amúgy a rezonanciafrekvencián csillapít, ennyi a szerepe (a tekercsnek a fóliakondival alkotott rezonanciafrekvenciáján is. Ugyan ezért teszünk pl. digitális IC-k táplábához a ferrit bead-en és kerámiakondin kívül egy 1..47uF-os gagyi elko-t is: ennek ESR-je lesz a dampingellenállás, ami a bead+kerámiakondi rezonanciáját csillapítja.)
    A szűrő hatékonyságán érdemben nem csökkent, ha kicsit belegondolsz / utánaszámolsz. Legalább egyszer szimuláld le vele és nélküle, és meglátod a túlovést az átvitelen!
    A szűrő kimeneti impedanciáját csökkenti, de az audio áramkör úgyis a céleszköz belső tápját látja; az számít.

    szóval megintcsak méretezni kellene, valószínű ismerve az előtte lévő táp ripple frekvenciáját.
    Zajt szűrünk, nem csak ripple-t. Annak frekvenciája pedig ismert: mondjuk 1Hz..1GHz. Szűrni szeretnénk mondjuk pár 100Hz és 1-2 MHz közt. Így jó? :)

    Méretezi szerintem itt a következőkre lehet: határfrekvenciára, áramra, feszültségesésre és költségre. Szóval PhD értekezést továbbra sem lehet köré keríteni. :(
    (Remélem, az autódban sem cserélsz rugót és lengécsillapítót, ha beleül +1 utas. :D Kb. ennyire kell itt is méretezni.)

    A trafós szűrő meg sima adapterekhez készült elsősorban, de, lévén a szekundernek ~1ohm az Rdc-je, így valamennyire szűr ott is, ahol a vasmag már nem funkcionál.

    Még egy megrökönyítő hír: ezeket a szűőket nem csak számolgatni kell, nem is csak méregetni, hanem meg is kell hallgatni. :K :R

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • #90088192

    törölt tag

    válasz szaszlaci #60 üzenetére

    Az LC szűrő aluláteresztő formában tekinthető egy frekvencia függő áram osztónak SZVSZ, ebből kiindulva csökkenti a ripple mértékét, hiszen az áram a kisebb impedancia fele szeret haladni ami a kapacitás ez esetben.

    Persze ez függ a terhelés impedanciájátol is.

    Vagyis egy induktivitással az LC tag után elméleti síkon javítható a szűrő. Nem számoltam utánna csak elmélkedés

  • E.Kaufmann

    addikt

    válasz szaszlaci #12 üzenetére

    Hát ez valami döbbenet, ezek szerint a HO agybaj elérte a villamosmérnököket is.
    Amúgy meg érthető lenne felháborodásod, ha az író mutatna egy dobozt, hogy tessék, ez jó lesz, vedd meg. Ehelyett ott a kapcsolási rajz, valamint alkatrész választási szempontok. Egy lelkes ember HO-ban elszórakozik olcsóbb alkatrészekkel, ha mázlija van, akkor még segít is, ha nem, akkor meg nem.
    Én jártam már úgy, hogy barkácsoltam erősítőt, volt valami alapzaj és valamiért pont az általad linkelt rajztól nem sokkal bonyolultabb kapcsolás, amiben véletlenül még LED is volt :DDD , meg is szüntette a zajt. Villamosmérnök ismerős meg csak nézett, hogy ezt hogy. Igaz, nem kereskedtem a kész termékkel, magamnak volt szórakozás. Annak pont jó volt és egy évig működött is. Próbanyákon, fatalpon, bontott PC ventis hűtéssel és PC-s tápról :DDD
    Utána vettem egy fa Genius 2.0-át (abban is cserélgettem a végfokot, kicsit tuningoltam, sok haszna nem volt, de eltelt az idő, most épp garázsban pihen, mert nincs hely)

    [ Szerkesztve ]

    Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #60 üzenetére

    Ha a szűrő jósága alatt azt érted, hogy lényegében milyen meredekséggel dolgozik
    Ezzel se lenne baj egy hobbifórumon, ha nem adtad vola elő a fene nagy elektroszakit. Azért a jósági tényezőt illene tudnod, micsoda.
    Az ellenállás szerepének menj utána, és megérted ezt is!

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #68 üzenetére

    A diódát a cikkíró tervezte oda. Másik szerepe a freewheel, ha áram alatt kihúzod a szűrőből az adaptert.
    Fordított táp ellen is véd, bár igaz, hogy nem divat így védekezni.

    Nincs eredeti terv. Nelson Pass úr hatalmas toroidokat alkalmazott, talán ennyi a kapcsolat.

    Amikor meg felhívom a hiányosságokra a figyelmet,
    Bár tettél volna ilyet; örültem volna neki! Csak ahhoz előbb meg kéne értened, mi ez itt.

    Azt pedig reméljük, hogy az így lezárt egyik oldal miatt, így a kimenetre jutó feszültséget, az az el nem rontott jóságú fóliakondi eléggé megfogja
    Mi vaan??!! Egy rossz thrillerben érzem magam. :W
    Milyen lezárás? Az a dióda normál működés közben nem csinál semmi.
    Milyen feszültséget? Múltkori megnyilvánulásod szerint nincs a tekercsben elég energia ahhoz, hogy az elkot túltöltse (nyugi, megnéztem, mielőtt elkezdtem volna árulni, és tényleg nincs; ld. a BT-hangszórós cikkben a szimulációt egy hasonló szűrőről).
    És nem a 2,2uF fogja felvenni a töltést, hanem a pufferkondi. :U

    helikopter
    Nézted a véleményeket a szűrőről a DAC-topikban? Mind helikopter? :U Van pár...

    normális szűrőáramkört tápokhoz
    Az is elég lenne, ha megmondanéd, miből indulsz ki. Ugyanis túl általános a feladat.

    Rád mostmár nem reagálok, mert uncsi.....

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #68 üzenetére

    A pszichológiai önkielégítésedre szerintem önmagában is elegendő bizonyíték, hogy nem reagálsz a válaszaimra, hanem tovább szajkózod a magadét. Pl. az adapterek túláramvédelmét sem veszed tudomásul.

    De, ha nem is lennének védettek, akkor is adódik a kérdés: ha egy 50eFt-os DAC-ot, vagy aká egy szabadidődben épytett / vásárolt tápszűrőt véletlen egy fordítot polaritású, 2500Ft-os adapterrel dugsz meg, vajon melyik menjen tönkre?
    Na, erre is jó az a dióda!

    További érdekesség, hogy nem mutattál semmit, ami szerint valóban rossz lenne ez a szűrő.
    Hol a 0,33 ohmba kötsz bele (mikor egy elko 0,1 ohmos ESR-rel br), hol a fóliakondi elhanyagolt 0,1ohm-os ESR-je nem tetszik. :W

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #71 üzenetére

    Első bekezdésed
    Erre írtam egy szóval, hogy a dióda freewheel-ezik. Így hívjuk.

    Elko puffer soros R-el még tovább van rontva. Mire az így felveszi, amit nem az R fűtött el, akár kiszaladhatott nagyobb feszültség a kimeneten. Illettve remélem, hogy nem, mert elég a fóliakondi.
    Ezt akkor szimuláld le, mert 2000x-es szorzó van a 2 kondi között.
    A 0,33ohmon meg még 5A mellett is csak 1,5V esik. Ennyivel járunk tehát rosszabbul miatta, ennyivel lesz magasabb a kimeneti feszültségcsúcs.

    De ez sem a körültkintésedé, hanem a véletlen műve.
    Pl. a Wikipédia is elég körültekintően ír az érvelési hibákról. A leggyakoribb a személyeskedés. Ajánlom figyelmedbe!

    annyi sebből vérzik
    Ha egy valódi hibát mutatnál, megváltoztatnám a rajzot, hidd el. :R
    Szedj szét egyszer egy olcsó adaptert és less bele! Ahhoz képest ez a szűrő egy diplomamunka.
    Hadoválsz itt 3 értékes jegyre megadott számításokkal, mikor a szűrő leírását úgy kezdtem, hogy 2x-es szorzó belefér az értékekbe... :P

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • Eugene Roe

    őstag

    válasz szaszlaci #76 üzenetére

    "egy szabadidődben épytett / vásárolt tápszűrőt véletlen egy fordítot polaritású, 2500Ft-os adapterrel dugsz meg, vajon melyik menjen tönkre?"
    2500 forintos táphoz 15 – 25 ezer forintos "tápszűrő"? Érdekes tendencia.

    Ez általános tendencia hifiben. A külső tápos cuccok jellemzően 150k alatti áron futnak. Ezekhez ált 500 ft-os tápok vannak, míg egy meanwell az 4000 ft.

    A kínai hifi tápok 20k, a nyugatias (szintén made in china) hifi tápok 40-80 ezerbe kerülnek.

    Az elmélet az, hogy az 500ft-os táp + 15k szűrő kvázi 15 ezerért hozza azt egy átlag felhasználónak, amit egy 40-80k-s táp ígérne.

    Ebben az értelemben a 15k olcsónak számít :) és igen, 500-4000 ft-os tápok mellé szánják.

    It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #76 üzenetére

    Semmi értelme ennek már az eejétől fogva, de már mind1.

    Ha valaki megépíti ezt a valamit, és úgy dönt, nem kell neki polaritásvédelem, kihagyja a diódát. A tápját meg jó eséllyel teszi tönkre a tekercs, mikor kikapcsolja.
    Ezt félig el tudom fogadni. Kellett volna szólni a freewheel-ről is.
    Bár a tápban is van kimeneti puffer, amiből ki tud szívni a tekercs annyi töltést, amennyit az utána kötött pufferbe tölt. Ezért is nem ment tönkre még egy táp sem az előző verzióktól.

    2500 forintos táphoz 15 – 25 ezer forintos "tápszűrő"? Érdekes tendencia.
    A hifi ilyen kontraintuitív. Egyébként a szűrő összerakható olcsóbban, ha van hozzá eszköz.
    Tendenciát nem látok.

    Az ismeretlen paraméterű induktivitásod – hiszen mint mondtad, te nem mérsz – vasmagja jó sok energiát tud tárolni.
    A tekercset linkeltem a farnellen és a paraméterét (induktivitás) is megadtam: 390uH +-. Az energia ebben 5A mellett 5mJ, ld. előző hsz-em. Ehhez egyedül az induktivitást kell tudni, amit nyilván a vasmag is befolyásol: attól akkora, amekkora. Nem kell eytra dolgot tudnod ehhez a magról.

    És ami a feszültség elvételekor azon kiszalad, az tényleg elég nehezen meghatározható, de biztosan sok lesz.
    Ennek se füle, se farka. Meghatározható és ki is számoltam előző hsz-emben. Maradj inkább az informatikánál!

    Nem tudom, mit akarsz a képletekkel, de lets keep making your day freely in my topic pls.!
    15 éve végeztem fizikusként az ELTÉ-n, 20 éve építek hifit, 12 éve hobbiból árulom. Munkában jelenleg invertert fejlesztek elektromosautó hajtáshoz. :B
    Ez alatt kialakul az emberben az érzék arra, mi számít és mi kevésbé, ill. mi elhanyagolható. különben egy könyvespolcot se tudnék felrakni, mert a csavarok teherbírását számolgatnám a még nem létező könyveim súlya alapján öregségemig. Ne vedd célzásnak!

    Kb. én vagyok az egyetlen, aki ide írt. Ja meg te.
    Akkor vak is tetszik lenni.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #76 üzenetére

    ezt a "jó sok" meg "kevés" dolgot illene hanyagolni egy szakmai témában, mert semmitmondó. :R
    Pl. a "nagységrendileg kisebb, mint" vagy "összemérhető": ilyen kifejezésekkel már mondunk is valamit.

    Passzív agresszió helyett próbálkozhatnál összefüggően gondolkodni és írni, meg persze mások leírt gondolatait értelmezni és kontextusba helyezni. Kezdheted akár a Vuk c. művel is, a fiam is azzal gyakorolja most ezt.

    [ Szerkesztve ]

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

  • bkercso

    nagyúr

    válasz szaszlaci #82 üzenetére

    Mi lesz benne? :)
    Aktív háromfázisú PFC mikrokontrollerrel?

    Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

Új hozzászólás Aktív témák