Új hozzászólás Aktív témák

  • priti

    addikt

    válasz ngabor2 #549 üzenetére

    De hogy érted azt hogy "ráhúzni" a jelenlegi rendszert? A jelenlegi rendszerben a pénz értéket képvisel. A BTC mit szeretne? Értéket szeretne képviselni. Háhht hogy az égbe ne korrelálna a kettő, amikor végsősoron ugyanazokra a materiális dolgokra akarod cserélni? Nem értem mit értesz azalatt, hogy "ráhúzom". Olyan szavakat és fogalmakat használ mindenki amit egy ha tetszik egy "régi rendszer" definiált, hiszen úgy jött létre, de egyébként is mi ad lehetőséget szerinted egy "új rendszer" létrehozására? Mi változott? Az új rendszert nem emberek hozzák létre?
    Ha egy régi rendszerben szükség van bizalomra az új rendszerben miért nincs szükség rá? Az új rendszerben kevesebb a kapzsi ember? Az új rendszerben nem csapja be az okos a butát, öli meg az erős a gyengét? Honnan a hited? Nem értem.

    (#550) dabadab

    A tőzsde létezésének feltétele a pénz létezése. Ne a szúnyog adjon már vért. Majd ha te először szépen leírod nekem, hogy a BTC hogyan felel meg a pénz összes funkciójának és bebizonyítod nekem, hogy a BTC az pénz, akkor beszélhetünk BTC tőzsdéről, ami a BTC-re épül.

    [ Szerkesztve ]

    Hardverlesen

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz priti #551 üzenetére

    attól, hogy te nem fogadod el, hogy a btc értéket képvisel, attól még elfogadják mint értéket képviselő valami. attól, hogy a wall streeten nem lehet vele részvényt venni, attól még van olyan hely, ahol a jelenlegi fizetőeszközökre át tudod váltani. ameddig a maximális mennyiséget el nem éri, még inflációja is van, amit az esetleges átváltási érték növekedése túlkompenzálhat. igen, nagyon változik az árfolyama, tehát van neki árfolyama, mert kereskednek vele. ha kereskednek vele, akkor értéket képvisel.

    azt honnan vetted, hogy árfolyama annak van, amivel kereskednek a tőzsdén? légy szíves egzaktul definiálni azokat a szavakat ezután, amit használsz, mert akkor biztosan nem beszélsz el mindenki mellett.

    viszont nem csak egy ország egy pénzügyi szervezet felügyeli, hanem egy matematikai modell, amit nyílt forráskódban megírtak, és amellett maradtak. soha nem jelenik meg fizikai formájában, mivel az nincs neki. az ellenőrzése nem a központosításon, hanem az elosztott rendszeren alapszik.

    [ Szerkesztve ]

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Penge_4 #547 üzenetére

    Nem találtam olyan oldalt ahol számítási kapacítást lehetne vásárolni (bányászathoz).
    De ha mutatsz ilyet, küldök majd jutalékot érte.

    Azt sem értem mi lenne benne a kockázat, nem neki bányászok, nem rajta keresztül megy a biznisz, csak erőforrást szolgáltat.
    Max a bányász jelszavát tudná ellopni, de azzal mit ér? Bányászik nekem egy kicsit a másik gépén?

  • dabadab

    titán

    válasz priti #551 üzenetére

    "A tőzsde létezésének feltétele a pénz létezése. Ne a szúnyog adjon már vért. Majd ha te először szépen leírod nekem, hogy a BTC hogyan felel meg a pénz összes funkciójának és bebizonyítod nekem, hogy a BTC az pénz, akkor beszélhetünk BTC tőzsdéről, ami a BTC-re épül."

    Oke, egyes, leulhetsz. A tozsdeken nem csak penzt adnak vesznek (amire te gondolsz, az a forex, a tozsdek egyik reszhalmaza), hanem ugy altalaban barmit (arany, olaj, buza, reszveny, BTC). Mondjuk ez szamodra is kiderult volna, ha nem sajat kutfobol probalod meg kitalalni, hogy mi is a tozsde, hanem megnezed*.

    *: vereb, bagoly

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • priti

    addikt

    válasz ngabor2 #552 üzenetére

    "viszont nem csak egy ország egy pénzügyi szervezet felügyeli, hanem egy matematikai modell"

    Aha, hát akkor én (a hatalmas) akinek eddig jó volt duzzogok a sarokban, egy kis lári-fári. Aztán eszembe jut, hogy azért csak rádfogok egy puskát ha nekem ez így nem jó és megjegyzem, hogy üdvösebbnek tartanám, ha Ft-ot használnál BTC helyett. Ekkor mit fog velem tenni a matematikai modell? Ha meg nem fogom rád a puskát, mert a BTC ugyanúgy jó nekem ahogy eddig, akkor mi is változott? Eddig is nekem volt jó és neked rossz, meg most is.
    Szóval még mindig nem tiszta honnan a hited abban, hogy ez neked jobb lehet.

    (#555) dabadab

    Aha, szóval te kiosztasz itt pár egyest, aztán elmész a tőzsdére a platóssal, legurítasz pár hordó olajat, felpakolsz a helyére egy kis búzát vagy ami kell aztán viszonlátás. Hazafelé meg ütsz magadnak egy jó nőt.
    Nincs több kérdésem. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Hardverlesen

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz priti #551 üzenetére

    Nem értem mit nyűglődsz már ezen. A következő kérdésekre könnyű válaszolni:
    1.
    Lehet BTC bányászattal "jövedelemhez" jutni? Tudsz belőle FT-ot kivenni? Igen vagy nem?
    Válasz: Igen, ha van egy erre alkalmas PC-d

    2.
    Tudsz BTC-vel kereskedni és "árfolyamnyereséghez" jutni? Tudsz belőle FT-ot kivenni? Igen vagy nem?
    Válasz: Igen, ha van egy kis induló tőkéd és jól csinálod.

    Minden más hit és filozófiai kérdésnek tűnik ami a BTC működésével és jövőjével kapcsolatos. Ezt gyúrjátok sok száz hsz-en keresztűl szerintem hiábavalóan.

  • Penge_4

    veterán

    válasz fsb1000 #553 üzenetére

    Ezt mostanság nagyon reklámozzák. BTCCheap.com

    Vagy ott van a PyramidMining, ami már neccesebbnek tűnik számomra a referral rendszer miatt (a referral rendszer nem tartható fenn a végtelenségig), de az elején még nem kizárt, hogy pénzt tudsz kivenni belőle.

    Vagy lehet venni még ASICMINER részesedést is: [link]

    Perpillanat ezekről tudok.

    "Azt sem értem mi lenne benne a kockázat, nem neki bányászok, nem rajta keresztül megy a biznisz, csak erőforrást szolgáltat."

    Az a kockázat, hogy neki küldesz pénzt először, amiért kapsz bányászkapacitást.
    1. Nem tudhatod, hogy tényleg van-e mögötte bányászkapacitás, vagy csak egy ügyesen megírt script van az oldal mögött, ami random mutatja neked, hogy mennyit bányásztál már az általad vásárolt részesedésből.
    2. Ha az 1. pontban állított dolog áll fenn, akkor lehet, hogy az illető pont bányászgépekre (vagy bármi másra) gyűjt tőkét és ha összejön a pénz (vagy ha már mindenki tudja, hogy scam az egész és a withdraw nem működik) lelép az illető és viszi a begyűjtött pénzt.

    Nem árt körültekintőnek lenni. Az is egy aranyszabály, hogy nem mindegyik csaló és sok csaló is kifizet az elején, hogy ezáltal növelje a saját népszerűségét és csak mikor már nagy felhasználótábort tud magáénak, akkor húzza le a rolót.

    Mindig vizsgáld meg, hogy az illetőnek vajon mi az üzlet abban, ha téged (és másokat) tisztességesen kifizet.
    Illetve, hogy nagyobb üzlet-e neki, ha hosszú ideje működő, korrekt üzletet csinál, mintha fogja magát és lelép a pénzzel?
    És ha beszállsz, akkor sem árt folyamatosan résen lenni.

  • Penge_4

    veterán

    válasz dabadab #555 üzenetére

    "A tozsdeken nem csak penzt adnak vesznek (amire te gondolsz, az a forex, a tozsdek egyik reszhalmaza)"

    Már elmosódott ez a definíciós határ. A Forex manapság inkább az, ahova a tőkeáttét miatt magas kockázattal, de relatív kevesebb (100-1000 USD) összeggel be tudsz szállni, de ugyanúgy kereskedhetsz egy csomó instrumentummal, nem csak valutapárokkal.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Penge_4 #558 üzenetére

    Ez megint csak okoskodás. Egy kevéssé valószínű vagy nem életszerű jövőbeni eseménnyel próbálsz valamit ellenezni-

    Amikor tárhelyet bérelek a neten akkor sem tudom, hogy van elég tárhelye vagy sem, illetve a teljes kifizetett periódusban tud szolgáltatni vagy sem. A bizalomra építünk. Enélkül nem működne a világ... csak a keleteurópai mentalítás mondatja velünk hogy mindenki átver mindenki.

    Átverés...
    Mondjuk 3-4K HUF nem vág földhöz, előre meg nem fizetnék 100K-t 2 haví bérletért, meg szerintem senki.

  • Penge_4

    veterán

    válasz fsb1000 #560 üzenetére

    Oké, nem akarlak lebeszélni semmiről, de azt sem, hogy én ajánlottam ezeket és nem hívom fel a figyelmedet a kockázatokra.

    A kelet-európai mentalitás meg azért mondatja velünk, mert
    - Kelet-Európában a történelem utóbbi pár évszázadában nagy hagyománya van az átveréseknek, mutyizásoknak és elkúrásoknak. ;]
    - Havi ~100 000 nettóból 10 000 a jövedelem 10%-a. Míg nyugaton havi ~3000 EUR/USD nettóból 3 EUR/USD a jövedelem 0.1%-a.

    Utóbbi esetben én is sokkal vállalkozókedvűbb lennék. :K

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Penge_4 #558 üzenetére

    Megnéztem ezeket a szolgáltatásokat.
    Ezek nem azok amire gondoltam, ezek felett nincs kontrollja a "bérbevevőnek". Azt sem lehet tudni, hogy valóban van mögötte bányászat vagy csak BTC csere.

    Én olyan szolgáltatásra gondoltam, ahol belépek egy távoli gépre és én döntöm el mire használom. Ha akarom nonprofit számításokat végzek az UFO kutatóknak, vagy ha akarom akkor BTC-t vagy LTC bányászok.
    Ha ahhoz van kedvem akkor meg BF3-azok rajta vagy furmarkkal fűtöm a géptermet.

    Amiket linkeltél azon csak ígéretek vannak hogy majd ők kibányásznak neked valamennyit és többet kapsz vissza, mint amennyit fizettél. Ez tényleg bepalizható 1.0-ás usernek való.

    ***

    Egyébként hasonló szolgáltatás már létezik (nem erre a célra), ki is próbáltam, de csekély a számítási teljesítmény.

    [ Szerkesztve ]

  • szilard28

    aktív tag

    válasz fsb1000 #562 üzenetére

    nincs ingyenebéd, akinek van jelentős fölös kapacitása, az saját maga is tud bányászni, akkor minek adná olcsóbban bérbe másnak?

  • dabadab

    titán

    válasz priti #556 üzenetére

    Bocs, de te most tényleg csak trollkodni jársz ide?

    [ Szerkesztve ]

    DRM is theft

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz szilard28 #563 üzenetére

    Mert például jobban bízik az előre beszedett USD/HUF bérleti díjban, mint a Bitcoinban.
    Ráadásul számítógépes kapacitást bérbeadni legális, és rengeteg költség elszámolható vele szemben.

  • szilard28

    aktív tag

    válasz fsb1000 #565 üzenetére

    1. magyarán tiéd lesz a kockázat, vagyis nincs ingyen ebéd.
    2. a költség akkor is van, ha nem adja bérbe a fölös kapacitást, hanem bányászik, de a bányászott bitcoint jobban el lehet tüntetni az adóhatóság szeme elől, mint az átutalással kapott bérleti díjat.

  • Stanley-B.

    őstag

    ennyit ér most a bitcoin?
    én anno vagy 2500ft/db-ért vettem 20-at el is felejtettem, most meg 170 euro a BTC? vissza is váltom.

  • Penge_4

    veterán

    válasz szilard28 #563 üzenetére

    Mert rohadt nagy biznisz. Gondolj bele. Ma már VGA-val sem éri meg bányászni, ha nincs ingyen az áramod. Ha valakinek van elegendő tőkéje, hogy potenciálisan több terahash kapacitást össze tudjon hozni, ami mondjuk megújuló energiáról megy vagy valami céges kedvezmény van az áramra, annak megéri, mert így gyorsabban megtérül a befektetése.

    Mivel rengeteg olyan ember van, aki bányászna, csak
    1. Nincs megfelelő hardver.
    2. És/vagy nem ért hozzá, hogy kell bekonfigurálni a bányászprogramot, valami userbarát megoldás kell neki.
    3. És/vagy nem fut folyamatosan a gépe és nem is tudja megoldani.
    4. És/vagy nincs elegendő tőkéje, hogy fizikai bányászgépet vegyen.
    5. És/vagy nincs elegendő türelme, hogy kivárja, mire a fizikai bányászgép megjön, ha megjön.

    Szóval ha egy ilyen szolgáltatás csak pár százalékot csíp le a bányászott haszonból, de cserébe a következőket nyújtja a bányászóknak:
    - Just Works - Csak pár kattintás, átlátható, userbarát kezelőfelület és már bányászhatsz is.
    - 24/7 online 99% uptime. Anélkül, hogy neked bárminek is kéne futni, vagy terhelnéd vele a saját hardveredet.
    - Rugalmas bérlési lehetőségek: x $ vagy BTC / GH/s x időperiódusig.

    Szóval ha ilyen még nincs, akkor valaki baromi nagyot kaszálhat, ha egy ilyet elsőként (és jól működően) összedob.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz Penge_4 #569 üzenetére

    Pontosan....
    Az a szisztéma a szolgáltatónak és az egyszeri bányásznak is megérné az általad sorolt érvek miatt.
    Talán még úgy is hogy 1Gh/s VGA-s gépeket is "kikölcsönöz". Én azért is fizetnék.
    De persze 10-100GH/s jobban tetszene és 1-7 napos (elő)bérlettel.
    Jobban tetszene mint bárhol, bárkitől vásárolni.

  • szilard28

    aktív tag

    válasz Penge_4 #569 üzenetére

    igen, jó biznisz a bányászás, ha van ilyen géped.
    Pont ezért kérdeztem, hogy miért adná ezt valaki másnak bérbe, ha ő saját maga is bányászna.
    Ott a gép, bányászik mondjuk havonta 10000 dollárnyi bitcoint, mégis minek adná ezt bérbe bárki is 5000 dollárért? Én fizetem a gépet, beállítom vérpistikének a bányászprogramot, majd a haszon töredékével megelégszek? Mégis miért?

  • Tikakukac

    titán

    Mr. Brooks megmondta: víz és temető az ideális befektetés. Minden más marhaság.

    Node. Én már szerintem 2 hetet beleöltem az életemből, hogy felfogjam ezt a BTC dolgot. Arra jutottam, hogy továbbra is pocsék lennék pénzügyi témákban.

    A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz szilard28 #571 üzenetére

    "Ott a gép, bányászik mondjuk havonta 10000 dollárnyi bitcoint, mégis minek adná ezt bérbe bárki is 5000 dollárért?"

    Már korábban írtam, mert például egy cég jobbnak látja kerülni a bányászgatást, neki legális profit kell.

    Továbbá:
    A bányászok nem konkrétan pénzt bányásznak, hanem macerásan pénzre váltható BTC-t, aminek lehet számukra eszmei vagy jövőben realizálódó értéke is.
    A bérbeadás meg pénzért történik és azonnali bevétel teljesen legális tevékenységből.
    A bányásznak lehet küldetéstudata, vagy csak ezzel akar kitűnni a haverok között, a cég meg csak simán szolgáltat nem érdekli a világ jövője. Csak az hogy az éves profitja X értéket elérjen.

    [ Szerkesztve ]

  • szilard28

    aktív tag

    válasz fsb1000 #573 üzenetére

    oké, van nekem egy óriási nagy kapacitású gépem, és egy full legális cégem.
    mit csinálok:
    1. eladom a bányászkapacitást féláron vérpistikének, aki még a programot sem tudja egyedül telepíteni.
    2. eladom a kapacitást 95%-os áron egy haveri offshorecégnek, akinek adok szép magyar számlát, így a bevételem full legális és adózott. az offshorecég meg beváltja a btc-t és utalja a lóvét.

    Felőlem álmodozhatsz azon, hogy majd valaki jóval olcsóbban ad bányászkapacitást neked, de ennek pont annyi értelme van, mint a lottóötöst a sorsolás előtt fejben elkölteni.
    NINCS ilyen és NEM is lesz. Ha meg valaki ilyen kínálna, akkor az biztos hogy csalás. Ugyanolyan mint a hipermarket parkolóban árult aranygyűrű, a havi 5-100%-os szuper befektetés és társai.

    "Átverés...
    Mondjuk 3-4K HUF nem vág földhöz, előre meg nem fizetnék 100K-t 2 haví bérletért, meg szerintem senki."

    Pont erre épül sok átverés, 10-20 dolcsit kifizet a balek, mert reméli hogy majd 5x megtérül, aztán majd koppan pár nap múlva, a csaló meg eltűnik pár tízezer ember befizetett pénzével.

    "1. Nem álmodozok.
    2. Nem mindenki kerüli meg a törvényket."
    1. ez álmodozás.
    2. most akkor a btc törvénytelen vagy sem? Ha törvénytelen, akkor a bérbányászás is az lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz szilard28 #574 üzenetére

    Látod ez a gond a PH! legtöbb fórumán... meg máshol is, ahol túltengenek a magukat überokosnak gondoló egyedek. Mindenki az abszolút igazságát akartja a másik torkán lenyomni.

    Felvetek egy lehetőséget -> te erre bebizonyítod, hogy álmodozok.
    Leírom milyen feltételekkel érné meg nekem -> bebizonyítod, hogy balek vagyok.

    Amit itt csináltok az minden csak nem kulturált beszélgetés, inkább egymás gondolatainak és agyának megerőszakolása a nagy mélyvörös epéniszekkel, amik érvnek látszó kotonba vannak csomagólva.
    Szánalmas...

    ******
    "most akkor a btc törvénytelen vagy sem?"
    Találd meg rá a magad kulturált válaszát. Vagy ha nem megy egyedül, akkor szerezz hozzá hasonszőrű vitapartnert. Nekem tök mindegy mit gondolsz erről, vagy a BTC-ről.

    [ Szerkesztve ]

  • szilard28

    aktív tag

    válasz fsb1000 #576 üzenetére

    "
    Leírom milyen feltételekkel érné meg nekem -> bebizonyítod, hogy balek vagyok."

    Te most writeonly módban vagy?
    Nem arról beszéltem, hogy neked miért éri meg (ez egyértelmű, hisz nyereséget érsz el), hanem arról, hogy ez NEM éri meg a számítási kapacitást bérbeadónak.

    Igazad van, túlterjengenek az űberokos egyedek, akik azt hiszik hogy majd a bányászatból jól meggazdagodnak. Sok sikert nekik, az űbeokosakat lehetetlen észérvekkel meggyőzni, ez nekem már a legutóbbi quantumXXL-es lenyúlásnál sem sikerült.
    Roppantul sajnálom, hogy a meggazdagodásról szőtt álmaidat mindenféle tényekkel szétromboltam.

  • szilard28

    aktív tag

    válasz fsb1000 #578 üzenetére

    Ez állítólag egy fórum, ahol lehet beszélgetni.

    Álmodozhatok arról, hogy a mobiltoronytól 5 km-re majd csilliárd megabites mobilnetem lesz, de de ha valaki felhívja a figyelmemet arra, hogy ez nem lehetséges, akkor nem leugatom őt, nem nevezem űberokos fasznak, hanem megköszönöm hogy segített.
    Van olyan akinek meg ez nem sikerül.

    Ja és már leírtam:
    "igen, jó biznisz a bányászás, ha van ilyen géped."
    Akinek van fölös kapacitása, és megéri neki, az bányásszon minél többet. Nekem integrált GPU-m van, így nem is próbálkozok. De nem reménykedek abban hogy majd valakitől 50% alatti áron kapok majd bérbe kapacitást, hiszen másnak sokkal több pénze van mint nekem, így megéri neki 95%-ot is fizetni ezért, hiszen az 5% is sok nyereség, főleg ha amcsi vagy éppen német az illető, ahol a banki kamat nulla.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz szilard28 #577 üzenetére

    "Nem arról beszéltem, hogy neked miért éri meg (ez egyértelmű, hisz nyereséget érsz el), hanem arról, hogy ez NEM éri meg a számítási kapacitást bérbeadónak."

    De fogd már fel, hogy bizonyos tőke felett megéri az 51% miatt. Vagyis, hogy ne érje el. Mert ha én most bevásárolok egy rakás ASIC Miner-t, akkor érdekem, hogy pörgessem a Bitcoin gazdaságát.

    És ha én bérbe adom a bányászteljesítményt (amiért fizethetnek akár USD-vel, akár BTC-vel), akkor az érdekem, mert egyrészt visszajön az adott GH/s teljesítményre vetített befektetett pénzem, másrészt az elégedett vásárló profitjának egy kis százalékát megtartom magamnak.

    Megpróbálom egyszerű képlettel leírni. Még dolgozom rajta.

  • szilard28

    aktív tag

    válasz Penge_4 #580 üzenetére

    OK, írj majd privit ha bérbevehetek tőled egy gépet. Vagy bárki más megbízható cégtől.
    Veszek egy misiért kapacitást, egy hónap alatt duplázok. Következő hónapban már duplaannyit bérelek, és így tovább. 1 év múlva 4 milliárdom lesz.

    Várom az értesítést.

  • Penge_4

    veterán

    válasz szilard28 #581 üzenetére

    Na szóval: Kiépítem az infrastruktúrát: 100 000 USD
    Megveszem a bányászgépeket: 400 000 USD ( 1 TH/s összesített teljesítmény)
    Recurring üzemeltetési költségek 1 000 USD/hónap

    Én bérbe adom a kapacitást 1GH/s 1000 USD/10 BTC áron.

    Ha 1000-rel (és nem 1024-gyel) számolok: 1 000 000 forint profitot teszek zsebre a bérleti díjakból.

    Innentől a megtermelt jövedelem 1TH/s elosztott kapacitáson havonta a következő: 99321.25 USD

    Ennek megtartom 10%-át, ami 9932 USD.

    Ha leveszem az üzemeltetési költséget durván havi 8000 USD.

    "Veszek egy misiért kapacitást"

    Nem az a cél, hogy hardcore bányászokat kiszolgáljon a rendszer. Ha van rá 1 millád, akkor miért nem veszel te magad bányászgépet? Jobban jársz, mert nem fölöz le senki százalékot.

    Úgy van belőle hasznod, hogy pörgeted a Bitcoin gazdaságát, mert azoknak is lehetőséget adsz bitcoinhoz jutni, akik nem engedhetik meg maguknak a milliós nagyságrendű kiadást komoly bányászgépekre.

  • szilard28

    aktív tag

    válasz Penge_4 #582 üzenetére

    és mégis miért nem tartod meg a profit 100%-át? Te vagy Teréz anya?
    Elhiheted, hogy akinek van fél millió dollárja, az nem fog megelégedni a profit 10%-ával. Mert ilyen az emberi természet, ilyen egyszerű.
    És hogyan választod ki azt, aki havi 99 dollár befizetésével 999 dollár bevételre tehet szert?

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz szilard28 #579 üzenetére

    "Ez állítólag egy fórum, ahol lehet beszélgetni."

    Állítólag az, csak amíg egyesek álmodozásnak minősítik mások ötleteit ez állítólag is marad.

    Egyébként nagyon eltévesztetted a házszámot, mert én nem vagyok bányász, kb 3 napja halottam a BTC-ről, és ideólogiai vitákba nem folytam bele, nem is érdekel. Csak gyakorlati oldalról közelítettem a dolgot, de már azt is megbántam hogy ezzel kapcsolatban bármit írtam, mert kb olyan itt mintha klozetban kéne Vörösmartyt olvasnom.
    Tényleg szánalmas.

    [ Szerkesztve ]

  • szilard28

    aktív tag

    A bányászoknak további sikeres bányászást kívánok, aki meg régebben vett potom áron BTC-t annak gratulálok.

    Sajnos van aki továbbra is writeonly módban van, így értelmetlen a további társalgás. Kitalálja valaki, hogy majd bérelt géppel sokszoros hasznot ér el, leírom neki hogy elméletben és gyakorlatban is kizárt aztán köszönet helyett fikázás és gyalázás a válasz.

    A 99 dolcsiért bérelhető 999 dollárt termelő bérbányászgép-ajánlatot továbbra is priviben várom.

    [ Szerkesztve ]

  • Penge_4

    veterán

    válasz szilard28 #583 üzenetére

    "és mégis miért nem tartod meg a profit 100%-át? Te vagy Teréz anya?"

    Nem, csak képes vagyok deflációs modellben gondolkodni, ahol az élénkíti a gazdaságot, ha visszaosztod a profitot, nem az, ha harácsolsz, exponenciálisan növekedsz, majd rinyálsz, ha a következő évben már veszteséges vagy, ami jelenlegi közgazdasági szemszögből azt jelenti, hogy ha előző évben 1 csilliárd volt a profitot, most meg csak 0.90 csilliárd, akkor már 10%-os veszteség és brühühű! :O

    A deflációs pénznél a pénz értékét nem a jegybank meg a spekuláció (értsd: a deflációs pénzen belül, nem pedig az USD/BTC árfolyam) határozza meg, hanem a valódi termelés. Ennél fogva rendszerint stagnál vagy növekszik, csökkenés akkor történik, amikor az erőforrások is csökkennek (pl. természeti katasztrófa és társai).

    Inflációs modellben ennek ellenkezője történik, a jen árfolyama is emelkedett a fukushimai katasztrófakor, ahogy az USD is szokott hurrikánok idején. Miért? Mert ilyenkor az újjáépítés miatt rengeteg építőipari beruházás várható és hasonlók. Ez pedig egy nagyon beteg szemlélet, ahogy az is, hogy a GDP-t az is növeli, ha több a beteg ember, vagy ha többen halnak meg és magasabb a temetkezési vállalkozó profitja.

    Tehát, mint régen az arany. Nem kellett bankba tenni sem, mert tudta a szegény parasztbácsi is, hogy ha takarékoskodik, akkor a gyerekeinek már jobb lesz, mert több mindent tudnak majd venni ugyanabból az aranyból. Jelenleg az ellenkezője történik. Gazdasági öngyilkosság jelenleg kevés pénzt félretenni. Sok pénzt meg be kell tenni a bankba, ahol inflációkompenzáló kamatokat kapsz rá.

    A deflációs modellben erre semmi szükség, mivel itt nincs adósság, hitellufi és egyéb mocsokságok.

    Itt abból profitálsz, ha virágzik a gazdaság, nem abból, ha harácsolsz, megtartod magadnak mindet, aztán a csilliárdokból pár "milliócskát" dobsz a szegényeknek ilyen-olyan alapítványok és segélyszervezetek címén és mellesleg PR-nak sem rossz.

  • Penge_4

    veterán

    válasz szilard28 #585 üzenetére

    "Kitalálja valaki, hogy majd bérelt géppel sokszoros hasznot ér el, leírom neki hogy elméletben és gyakorlatban is kizárt aztán köszönet helyett fikázás és gyalázás a válasz."

    Nem fogod fel, hogy itt nem ez a lényeg?

    A bérlő abból profitál, hogy egyszerűbb és olcsóbban be tud szállni.

    A bérbeadó pedig abból, hogy élénkíti a Bitcoin gazdaságát.

    De te csak nem tudsz elvonatkoztatni a jelenlegi inflációs, harácsolós modelltől.

    Korlátozott számú BTC lehet forgalomban, ami maximum csökkenhet azáltal, hogy emberek elhagyják a tárcájukat, elfelejtik a jelszót, stb.

    Ha én összeharácsolok sok millió BTC-t, akkor két dolgot érhetek el.

    1. A BTC gazdasága lanyhul, mert kevesebb BTC fog forogni benne (mivel én ülök a sajátomon).

    2. A BTC árfolyama (ha eladásra játszok) zuhanni fog, mivel a belső gazdaság lanyhul, ezért egyre többen fogják spekulációs célokra használni, mintsem fizetőeszközként (mivel hozzájutni csak bányászattal vagy dollárért tudnak). Amivel még spekulánsként sem járok jól, mert nemhogy felfelé tornázom a jelenlegi 112 USD/BTC-s árfolyamot, hanem lefelé, a béka segge alá.

    Tehát akár hiszek a BTC-ben, akár csak spekulálok, a hosszútávú érdekem az, hogy visszaosszam a profitom egy részét a bérlőknek, ezzel élénkítve a Bitcoin belső gazdaságát (ami az árfolyamot is feljebb tornázza).

  • fsb1000

    nagyúr

    válasz szilard28 #585 üzenetére

    "A 99 dolcsiért bérelhető 999 dollárt termelő bérbányászgép-ajánlatot továbbra is priviben várom."

    Az a gond hogy csak végletekben gondolkozol, árnyaltabb megközelítést még nem olvastam Tőled.
    A pék sem adja 5000 Ft-ért a kilós kenyeret. Ennek racionális okai vannak. És szerszámgépet sem bérelhetsz 2 forintért.
    A számítási kapacitásnak is lehet olyan ára, amely nem a a te elméleted szerint működik.
    Ha jól gondolom a mai állapotot: VGA esetén 30-50% az áram költség, célhardvereknél alacsonyabb. A karbantartás költsége és a beruházás megtérülése nem tudom pontosan mennyi lehet, de ha jól saccolok, akkor a mai árfolyamon számolva 50-70% között mozoghat az össz. költség ha valaki szerverparkot üzemeltetne bérbeadás céljából, amire még egy kis profit is kell.

    Tehát a "bérlős" bányász az én elképzelésem szerint 1 BTC bérleti díjért max 1,2-1,4 BTC-re számíthat. Ez szerintem korrekt és elfogadható arány. Természetesen azt senki nem tudja milyen lesz az árfolyam, de a bérlő/bérbeadó nyilván ennek figyelembevételével korrekciózza majd a bérleti díjakat.
    (ha lenne ilyen szolgáltatás)

  • W.Wilson

    aktív tag

    válasz Penge_4 #586 üzenetére

    Lehet, hogy a társadalmi optimum az lenne, hogy szétosztod a pénzed egy részét, mert az milyen jó a gazdaság egészének, de ez nem egyéni optimum, így aztán nem is fog soha megvalósulni. Az egyén a saját hasznát akarja maximalizálni, és nem fog senkinek se átengedni pénzt.
    Egyébként te kitől tanultad a közgazdaságtant, Drábiktól meg Bogár Lászlótól? Mert én már egy ideje tanulom, de a deflációs modell kifejezést még sosem hallottam, és a Google se nagyon ismeri.
    Mi a fene beteg azon, hogy ha többet kell dolgozni, akkor jobban teljesít a gazdaság? Vagy a temetkezési vállalkozó szerinted nem végez munkát? Miből akarod kifizetni? Mondtam már korábban, a gazdasági teljesítmény meg a jólét két különböző dolog (bár nyilván korrelálnak). Egyébként nem értem, hogy ez miben lesz más a te deflációs modelledben, a reál GDP ugyanúgy nőni fog egy katasztrófa esetén, hiszen többet kell dolgozni, több tranzakcióra lesz szükség. Az más kérdés, hogy még ez a deflációt is pörgetni fogja.
    A legfontosabb kérdés számomra továbbra is: miből lesz beruházás? Ki fog kölcsönadni egy nagy projekt megvalósításához? Hogyan fogja kitermelni a vállalkozó a nominálkamatot + a defláció mértékét?

    [ Szerkesztve ]

    %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

  • Penge_4

    veterán

    válasz W.Wilson #589 üzenetére

    "Az egyén a saját hasznát akarja maximalizálni, és nem fog senkinek se átengedni pénzt."

    És deflációs modellben pont azáltal lesz hosszútávú haszna, hogy visszaosztja a profitot, nem pedig megtartja magának.

    "miből lesz beruházás? Ki fog kölcsönadni egy nagy projekt megvalósításához?"

    Emberek, közösségek. Tudod, amiket már nyugaton is próbálgatnak pár helyen (ahol fizetés helyett részvényeket, ezáltal részesedést kap a dolgozó a cégből, és minél jobban dolgozik, annál nagyobb lesz az osztalék).

    Nem lesz szükség pénznyomtató pénzeszsákokra, a szabad piac fogja meghatározni, hogy mire van szükség és a szabad piac érdekeltjei (és hozzáértői) fognak összpontosulni 1-1 célprojekt köré. Elhiszem, hogy ez nagyon más, mint amit te tanulták közgáz órán (már csak Drábik és Bogár László említése miatt is), de attól még működőképes alternatíva.

    Nem csak az az egyetlen létező megoldás, hogy magukat kurva okosnak képzelő pénzeszsákok ostorral (értsd: hitel, adósság, bérrabszolgaság, mókuskerék) kényszerítik a birkákat bármire, amiről ők úgy gondolják, hogy az kell és abba érdemes pénzt pumpálni, mert majd még több pénzt fognak belőle kivenni.

    A deflációs gazdaságban a pénz nem cél, hanem eszköz. Aminek eredetileg is lennie kéne.

    Deflációs modellben nem kell hitel, mert nem lehet eladósodni. Láttál te már negatív Bitcoin egyenleget? Ezzel szemben negatív OTP, MasterCard és egyéb egyenleget? Na látod...

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz W.Wilson #589 üzenetére

    lehet, hogy a deflációs modellről azért nem hallottál eddig, mert még nem volt rá apparátus, hogy ki lehessen próbálni. ha nincs kipróbálva, akkor csak spekulálni lehet, hogy milyen. meglátjuk, milyen, összejön, vagy se.

  • W.Wilson

    aktív tag

    válasz Penge_4 #590 üzenetére

    Akkor lenne hosszú távú haszna, ha mindenki egyszerre ugyanúgy cselekedne, és lemondana valamennyi jelenbeli profitról a jövőbeli érdekében. Na de ez nem lehet optimum, hiszen az egyénnek ettől érdeke eltérnie, és neki nem lemondania semennyi profitról a jelenben, és így még több jövőbeli profitja lesz, ha közben mindenki más lemond a jelenbeli egy részéről. Ha viszont senki sem mond le a jelenbeliről, akkor neki sem érdemes, mert túl kicsi tényező ahhoz, hogy az ő gazdaságélénkítése visszahozza azt a profitveszteséget. Tehát az optimum az, hogy senki se mond le. Lásd közlegelő tragédiája.

    Viszonylag nehéz lesz akkor bármihez pénzt szerezni, ha úgy kell minden egyes beruházáshoz összekaparni az egyénektől a lét, nem lehet bemenni a bankba, és felvenni a pénzt. Tehát nagy nehezen összekuporgatja a BTC-t a cég, és akkor nem elég, hogy a kamatot ki kell termelni, de még a deflációt is. Merthogy a reálkamat ilyenkor nominálkamat+defláció, az infláció mértéke pedig levonódik belőle. És ne mondd, hogy negatív nominálkamattal adnak kölcsön, hülyék lennének, akkor inkább ott tartják a pendrájvon, az is többet fog érni.

    #591 ngabor2
    Azért nem próbálták ki, mert nem működött. Amikor a középkorban az aranytermelés egyre inkább csökkent a gazdaságnövekedéshez képest, és az arany forgási sebességét már nem lehetett tovább növelni, jöhetett volna egy hosszabb deflációs időszak. Vissza is vetette volna a növekedést. Helyette jött a kereskedelmi váltó.

    %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

  • ngabor2

    nagyúr

    válasz W.Wilson #593 üzenetére

    ezért lenne szükség egy alapos szemléletváltás. vagy összejön... vagy nem. ez ennek a próbája.

    másrészt bankok valószínűleg ezek után is lesznek, kamat is lesz, átváltás usd-re/eurora is lesz, nem tudja (és szerintem nem is akarja az elvakultakon kívül senki) kiváltani a "hagyományos" rendszert.

    [ Szerkesztve ]

  • emvy

    nagyúr

    válasz ngabor2 #594 üzenetére

    A jatekelmelet meg az evolucio nem lesz mas a szemleletvaltastol. (Ergo a szemleletvaltas nem lehetseges abban az ertelemben, ahogy itt emlititek.)

    while (!sleep) sheep++;

  • Penge_4

    veterán

    válasz W.Wilson #593 üzenetére

    "Na de ez nem lehet optimum, hiszen az egyénnek ettől érdeke eltérnie, és neki nem lemondania semennyi profitról a jelenben, és így még több jövőbeli profitja lesz"

    Az egyénnek élnie kell valamiből. És ahogy most is az emberek össze-vissza vásárolnak és hiteleket vesznek fel, akkor ugyanezt tennék. Élnének, ami pénzbe kerül. Csak több pénzük lenne, ezáltal ők is jobban pörgetnék a gazdaságot.

    A nyugdíjasok meg ma is ugyanazt csinálják, ülnek a TV előtt, néha kimennek a parkba sétálni és elköltik a nyugdíjuk egy részét (ha nincsenek eladósodva vagy nem nyúlja le őket a család). Csak akkor nekik is jobban megérné, mert az utódokra hagyott örökség értéke nem inflálódna.

    Ha az elméleted helytálló lenne, akkor az IT és elektronikai ipar a csőd szélén táncolna (vagy már rég csődbe ment volna), mert ez az egyik olyan ipar, ahol masszív defláció figyelhető meg (a globális infláció ellenére is), ugyanis ugyanazt a terméket, legyen az hardver, periféria (talán kivétel az egér meg a billentyűzet), TV, mobiltelefon, stb. azt akár hónapokkal később is olcsóbban veheted meg.

    Ezzel szemben mi figyelhető meg ebben az iparágban? Hogy az emberek folyamatosan veszik az újabbnál újabb termékeket, miközben az amortizáció ezt nem indokolná (értsd: még egy csomó 3310-es vagy P1-es gép is tökéletesen jól működik), ezzel szemben eme deflációs piacon mi okoz visszaesést? Csak nem az, ami nem deflálódik?

    A korábban említett egér, billentyűzet általában annak tönkremenetele után cserélődik, ahogy a HDD iparban történt események miatt mostanság itt is megjelentek a kiváró emberek, akik várják, hogy majd újra csökkenjen az ár.

    "És ne mondd, hogy negatív nominálkamattal adnak kölcsön, hülyék lennének, akkor inkább ott tartják a pendrájvon, az is többet fog érni."

    Még mindig nem értem milyen kamatokról beszélsz. Mondom csoportosulások összefognak és létrehoznak dolgokat. Ha esetleg hozzáértő/lelkes embereknek nincs pénzük, akkor majd valaki adni fog mondjuk 1000 BTC-t. Ezt az 1000 BTC-t pedig vissza fogja adni a cég. Esetleg akkorra már csak 100 BTC-t fog adni, ha az egykor kölcsönkért 1000 BTC már a 10x-esét éri.

    Érted már?

    Annak kell kamat, aki kurvára nem érdekelt abban, hogy az, amire ad, az felépüljön/létrejöjjön.

    Ilyen a jelenlegi kötelező adó, amikor senkit nem kérdez meg, hogy "A te adód sportpályára, 4-es metróra vagy autópályára, esetleg az egészségügy korszerűsítésére menjen?" hanem amit eldönt a kormány, az van.

    Itt szabad piac fog uralkodni, azaz az fog sportpályára úgy kölcsönadni, hogy ő csak a kölcsönadott érték 100%-át szeretné visszakapni, ha

    1. Lát fantáziát a projektben (mert elbukni nem akarja).
    2. Szeretné, ha felépülne az a sportpálya.

    És így tovább. Mindenre az érdekelt emberek fognak majd adakozni. Ilymódon például rendőrség, tűzoltók, közművek, egészségügy fenntartására nagyságrendekkel többen, mint xy képviselő Ferrarijára vagy egy kampánypénisz növelésére felépített szökőkútra, parkra, stb. irreális áron. Mert még ha szeretnének is ilyet,összefognak és létrehozzák maguk.

    Ennek még olyan áldásos társadalmi hatása is lesz, hogy közelebb hozza egymáshoz az embereket, mert látni fogják az összefogásaik gyümölcsét. Mint régen a gazdaságilag virágzó Amerikában.

    "Amikor a középkorban az aranytermelés egyre inkább csökkent a gazdaságnövekedéshez képest, és az arany forgási sebességét már nem lehetett tovább növelni, jöhetett volna egy hosszabb deflációs időszak. Vissza is vetette volna a növekedést. Helyette jött a kereskedelmi váltó."

    De az aranyat nem tudtad felosztani. Vágod?

  • Penge_4

    veterán

    válasz ngabor2 #594 üzenetére

    "másrészt bankok valószínűleg ezek után is lesznek, kamat is lesz, átváltás usd-re/eurora is lesz, nem tudja (és szerintem nem is akarja az elvakultakon kívül senki) kiváltani a "hagyományos" rendszert."

    Ez nem elvakultság, hanem logika. Vagy az egyik vagy a másik. Középút nincs. Két ellentétes filozófiájú pénznem nem maradhat egymás mellett forgalomban.

    Ezért lett befektetési eszköz fizetőeszköz helyett az arany és ezért funkcionál befektetési eszközként fizetőeszköz helyett a Bitcoin is. Egyiknek le kell nyomnia a másikat, különben a Bitcoin nem lesz több, mint egy Google vagy Apple részvény.

    (#595) emvy: Akármennyire nem tetszik, de pont a szabadpiac az, ami az evolúcióval kongruens.

    Emlékeztetnélek, hogy az emberek az emlősökhöz, azon belül is a majmokhoz állnak a legközelebb. Ilyen mértékű hierarchikus dominancia pedig, ami nálunk van az a hangyákhoz vagy a méhekhez áll közelebb. Még a ragadozóknál ahol van "domináns" farkas meg oroszlán, ott is nagyságrendekkel nagyobb az egyenlőség és a szabadság.

    A Nash-egyensúly pedig a szemléletváltás megtörténte után ugyancsak nekünk fog dolgozni. Mert jelenleg az inflációs modellben az van, amit megfigyelhetünk. A deflációs modellben viszont taktikát kell váltani.

  • W.Wilson

    aktív tag

    válasz Penge_4 #596 üzenetére

    "Még mindig nem értem milyen kamatokról beszélsz. Mondom csoportosulások összefognak és létrehoznak dolgokat. Ha esetleg hozzáértő/lelkes embereknek nincs pénzük, akkor majd valaki adni fog mondjuk 1000 BTC-t. Ezt az 1000 BTC-t pedig vissza fogja adni a cég. Esetleg akkorra már csak 100 BTC-t fog adni, ha az egykor kölcsönkért 1000 BTC már a 10x-esét éri.

    Érted már?"

    Aha, értem, tehát mégiscsak azt mondod, hogy negatív (vagy zéró) kamatra fogják adni a kölcsönt. Értem én, csak nem hiszem el. Miért fogadná el a 100 BTC-t? Ha a pendrájvon tartotta volna, még mindig 1000 BTC-je lenne, ami reálértéken már 10 ezret érne. Tehát nem fogod kiszúrni a szemét 100-zal.
    Amit te elképzelsz, annak köze nincs a szabad piachoz. A szabad piacot az egyéni haszonmaximalizálás uralja, te pedig közösségi optimumot akarsz elérni. Az a kommunizmus, és már kiderült, hogy nem megy.

    %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

  • Penge_4

    veterán

    válasz W.Wilson #598 üzenetére

    "Miért fogadná el a 100 BTC-t? Ha a pendrájvon tartotta volna, még mindig 1000 BTC-je lenne, ami reálértéken már 10 ezret érne. Tehát nem fogod kiszúrni a szemét 100-zal."

    Azért, mert érdeke, hogy az a projekt sikeres legyen, amibe beszáll. Vonatkoztass el a jelenlegi trendtől, amikor minden szarba beszállnak csak azért, hogy extra profitot tegyenek érte zsebre, de valójában magasról leszarják a dolgokat.

    "A szabad piacot az egyéni haszonmaximalizálás uralja, te pedig közösségi optimumot akarsz elérni. Az a kommunizmus, és már kiderült, hogy nem megy."

    Tehát szerinted a haszon csak az önmagában értéktelen pénz lehet, nem az, amit abból veszünk.
    Szóval akkor számodra nagyobb érték az, ha kotlasz a pénzeden és azt látod, hogy döglődik a társadalom, mint az, ha befektetsz valamibe amit szeretnél és utána virágzik a társadalom, te pedig visszakapod a befektetett értéket. Értéket, nem pedig mennyiséget.

    Szóval ülsz egy sötét szobában, bámulsz magad elé üveges tekintettel (mert még ha a TV-t bekapcsolod is pénzbe kerül), maximum eszel, alszol és szarsz és vágyakozol, de ahhoz túl sóher vagy, hogy bármire pénzt áldozz a vagyonodból. Ülsz és számolgatod, ebből áll az életed.

    Ezzel szemben, ha befektetnék mondjuk egy strand építésébe, akkor x idő múlva visszakapnád az amúgy sem használt pénzed értékét, tehát ugyanazt az értéket, ami csak parlagon hevert most használatba veheted (ezáltal értéket adsz neki) a részben a te segítségeddel frissen felépült strandon és vidáman úszhatsz, napozhatsz.

    Ehhez még tegyük hozzá, hogy ha mindenki a pénzen való kotlás mentalitását követi, akkor hamar leállnak a gazdaság fogaskerekei és megtapasztalhatják, hogy bizony kurvára elértéktelenedhet ám a deflációs pénz is, ha csökken az elfogadóhelyek száma. És kurvára unatkozni fognak ám az emberek, mert ma is unatkoznak, ha pl. nincs legalább TV (ami jelenleg a legolcsóbb "szórakozás"), ami szintén rengeteg embernek ad ám munkát (és most nem csak a TV székházban dolgozókra és a kábelező munkásokra gondolok, hanem azokra is, akik a tartalmakat előállítják, illetve az ottani személyzetre és szakemberekre, akik mindezt lehetővé teszik, stb.).

    Ez messze van a kommunizmustól, az egyetlen baj, hogy a jelenlegi rendszer elhiteti az emberekkel, hogy a pénz egy varázseszköz, ezzel elterelve a figyelmet arról, hogy baszhatod a jegybankod meg az államod hátterét, ha az emberek (akik a valódi értéket teremtik) beleszarnak az egészbe.

    De ettől inkább a jelenlegi rendszerben kell félni, mert bár az adósrabszolgaság és bérrabszolgaság valamelyest kényszerítő hatást jelent, de az emberek alapjáraton szeretnek fogyasztani. Épp a bizonytalan körülmények csökkentették a fogyasztási kedvet.

    Mert azt egy 2 éves is felfogja, hogy ha én elköltöm a pénzem egy részét és veszek belőle csokit meg cukrot attól én boldogabb leszek (és később az, hogy ez pörgeti a gazdaságot, mert a csoki és cukorárus profitra tesz szert belőle).

    De azt 50-nél magasabb IQ-val rendelkező embernek nem tudják lenyomni a torkán (főleg ha figyelembe veszi az eddigi eseményeket) még neves közgazdászok sem, hogy
    - Vegyél fel még hitelt (igaz, ha már nincs mit jelzálogosítanod, akkor nem fogsz kapni) és költekezz belőle és akkor majd beindítod a gazdaságot. Nem elég, hogy így sem látsz ki az adósságból vagy hajszálon függ, hogy éppen nem kényszerültél még hitelfelvételre (mondjuk leépítés miatti állásvesztés miatt), de nem baj, költekezz még negatív pénzt. Negatív pénzt, ami nemhogy nem a tiéd, de sokkal többet kell majd visszafizetned (ha egyáltalán vissza tudod), mint amennyit valójában felvettél és elköltöttél.

    Bocs, de ezt minden józan ésszel rendelkező ember tudja, hogy anyagi öngyilkosság.

  • W.Wilson

    aktív tag

    válasz Penge_4 #599 üzenetére

    Továbbra is csak annyit tudok mondani, hogy ez a közlegelő tragédiája. Én nem ideológiák mentén megyek. Felírjuk az egyének ösztönzőit és korlátait, abból kijön valami. Na most hiába lesz a közösségnek (és akár minden egyes egyénnek a közösségben) jobb egy kimenetel, ha attól az egyénnek megéri eltérni, akkor az a kimenetel nem egyensúly, és nem valósul meg. Jelen esetünkben mindenkinek (legalábbis kellően sokaknak) benne kéne lenni a gazdaságélénkítésben/projektfinanszírozásokban/stb., de ha mindenki benne van, akkor a (potenciális) bent levők közül megéri valakinek nem belépni, hisz így jobban fog járni. Ez persze mindenkire igaz, így senki sem fog belépni. Ok, akkor vizsgáljuk meg, hogy ez egyensúly-e? Ha senki nem lép be, akkor megéri-e ettől eltérnie az egyénnek? Nem, mert túl kicsi, nem befolyásol semmit, és így csak veszíteni fog. Remek, akkor kijelenthetjük, hogy egyensúly a mindenki általi pénzen kotlás, a nulla és negatív kamatra pénzosztás pedig nem egyensúly.
    És itt most nyilván nem a csokivásárlásról van szó, hanem a csokigyár felhúzásáról.

    Neked van egy ideológiád, hogy a világ rossz, méghozzá oka is van annak, hogy miért rossz, a bankok, állam, tőkések stb. kizsákmányolása. Én azt mondom, hogy a világ olyan, amilyen, és azért ilyen, mert az egyéni magatartásból, ösztönzőkből és korlátokból ez következik.

    %-kal, 2-t, 0-s, 0-ra, 0-hoz, 0-val, 0-n, 3-as, GB-tal, Mhz-cel, 1-gyel, 2-vel, 3-mal, 4-gyel, 5-tel, 6-tal, 7-tel, 8-cal, 9-cel, 10-zel, 100-zal, 1000-rel

Új hozzászólás Aktív témák