Új hozzászólás Aktív témák

  • hibavissza

    veterán

    válasz dabadab #500 üzenetére

    szerintem neked kéne lazulni, elég bicskanyitogató stílusban nyomod...ami nem lenne gond, ha nem lennél itt moderátor. én inkább olvasok. hálívúd legyen veled

    [ Szerkesztve ]

  • bobsys

    addikt

    válasz dabadab #500 üzenetére

    ezen meg mindig sirva rohogok

    Enterprise Admin? Kirk kapitany leszel? - Ne törődjél semmivel, egyél zsömlét kiflivel

  • fordfairlane

    veterán

    válasz hibavissza #499 üzenetére

    A római birodalom példája jól bizonyítja, hogy a centralizáció soha nem lineáris, monoton növekvő dolog. Addig jó, amíg mindenkinek jó, aztán jön egy hosszabb válságidőszak, és egy ponton túl már nincs az az erőszakszint, amivel egybe lehet tartani a birodalmat.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • emvy

    nagyúr

    válasz fordfairlane #503 üzenetére

    > a centralizáció soha nem lineáris, monoton növekvő dolog

    ... mit jelent ez a mondat(resz)?

    while (!sleep) sheep++;

  • fordfairlane

    veterán

    válasz emvy #504 üzenetére

    Semmit, hibásan használtam a lineáris szót. Csak arra utaltam, hogy a birodalmaknak is megvan a maguk életciklusa. Nem csupán arról szól a történet, hogy a centralizáció az abszolute jó, csak néha bár hibbant szélsőséges szétcseszi a szépen felépített álmot, hanem arról, hogy nagyjából addig jó ez, amíg nem történik valami erőforrásszűke a rendszerben. És akkor általában az történik, hogy az erősebb képes önerőből megtartani a jólétet a redisztribúció leépítésével, a gyenge meg gyors ütemben elkezd leszakadni. És az ilyen sosem kedvez a centralizációnak.

    Szóval ne tegyünk már úgy, mintha az egységes Európa mindenki egyértelmű érdeke, mert ha az, akkor miért nem eléggé transzparensen érzékelhető ez az érdek mindenki számára?

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • cucka

    addikt

    válasz fordfairlane #505 üzenetére

    Szóval ne tegyünk már úgy, mintha az egységes Európa mindenki egyértelmű érdeke, mert ha az, akkor miért nem eléggé transzparensen érzékelhető ez az érdek mindenki számára?
    Mert hosszú távú érdek, amelyet az emberek nem éreznek meg közvetlenül a saját bőrükön, nincs mellé személyes tapasztalat.
    Ha megemelik 1000 forinttal a nyugdíjakat, azt jól érzékeli mindenki, különösen az érintettek. Amikor megnyitották a határokat, az is jól érzékelhető volt.
    Na de mondjuk a közös gazdaságpolitikából mit érzékel az átlagember közvetlenül, tapasztalati úton? Semmit. A politikai elit nagy feladata lesz, hogy valahogy megértesse az átlagemberrel, hogy ez miért jó és hasznos. Nem egyszerű, hiszen generációk nőttek úgy fel, hogy gyermekkoruktól fogva módszeresen mérgezték az agyukat a nemzeti öntudattal. (Ugye a nemzeti öntudatnak sincs semmilyen pozitív hozadéka, amit az emberek a saját bőrükön érzékelnének, de a gyermekkori indoktrináció miatt már a kérdésfelvetés sem merül fel.)

  • azbest

    félisten

    válasz cucka #506 üzenetére

    Nálunk a nemzeti öntudat szitokszó lett. Nyugatabbra a nemzeti öntudat szinonimája a nemzeti érdekvédelemnek. Nálunk nincs közös érdekvédelem.

  • cucka

    addikt

    válasz azbest #507 üzenetére

    A céljaink közösek: hogy Európa viszonylag egységes szuperhatalom legyen/maradjon a 21. században és mi ennek a szuperhatalomnak a részei legyünk. Ez pedig így vagy úgy, de sérti az egyes nemzetek érdekeit. Másképp fogalmazva a nemzeti öntudat háttérbe szorulása nemzeti érdek :) .
    Az egy teljesen más dolog, hogy nálunk a nemzeti oldal az többé-kevésbé egyenlő a hülye oldallal. (Nem csak nálunk van ez így, de nálunk látványosabban kiütközik)

    [ Szerkesztve ]

  • dabadab

    titán

    válasz cucka #508 üzenetére

    "Ez pedig így vagy úgy, de sérti az egyes nemzetek érdekeit."

    A nemzeti politikai elit erdekeit meg plane.

    DRM is theft

  • azbest

    félisten

    válasz cucka #508 üzenetére

    Ne haragudj, de ez nagyon naiv. Az eu jelenleg olyan, mintha az usa lenne központi vezetés nélkül.

    Egyrészt nincs olyan, hogy nemzeti oldal (nem ilyen-olyan pártok idiótaságaira gondolok), csak magyar állampolgárok vannak. Ha lenne bármi összetartás és az átlagember és a politikusok használnák azt a két agysejtjüket, akkor látnák, hogy jelenleg összetartás helyett könyöklés és ügyeskedés folyik, bármi áron. Az unión belül nagyon kemény lobbizás és szövetkezés folyik. Akik össze tudnak fogni, azok a saját érdekük szerint alakítják a többi tagország működését is.

    Pont a fejlettebb nyugati tagországoknál jellemző a nemzeti öntudat. Míg nálunk valami tilos, addig ott hagyományőrzés címszó alatt szabad. A legegyszerűbb példa erre a britt Rivercottage sorozatban is kiütközik. Ott nyomatja a rizsát a falu szélre spobntán kiülést házi készítésű ételekkel, piacolást. Nálunk meg a katasztrófa elhárításán dolgozók számára ingyen meleg ételt osztó vállalkozót megtámadták a hivatalok. A piacot nyitni akaróktól meg 20 milliós eljárási díjat kérnek. Nem hogy a helyi érdekeket védenék nálunk, hanem kifejezetten üldöznek minden egyéni ötletet.

  • helkis

    addikt

    válasz cucka #508 üzenetére

    "Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

  • cucka

    addikt

    válasz azbest #510 üzenetére

    Az eu jelenleg olyan, mintha az usa lenne központi vezetés nélkül.
    De facto igen, ez stimmel. A föderáció egy ilyen központi vezetés létrejöttét jelentené.
    Persze, sok mindenben már megvan központi irányítás, de a sarkalatos kérdésekben (pénzügy, külügy, hadügy) nincs.

    Egyrészt nincs olyan, hogy nemzeti oldal (nem ilyen-olyan pártok idiótaságaira gondolok), csak magyar állampolgárok vannak.
    Akkor mondjuk úgy, hogy azon emberek közössége, akiket hazafias üzenetekkel lehet megszólítani. Ez egy létező népcsoport, még akkor is, ha formálisan nem beszélhetünk róluk (pártként, civil szervezetként).

    Az unión belül nagyon kemény lobbizás és szövetkezés folyik. Akik össze tudnak fogni, azok a saját érdekük szerint alakítják a többi tagország működését is.
    Igen, ezt hívjuk politikának. A politika háttéralkukról, érdekütközésekről és azok feloldásáról szól. Azért ilyen, mert máshogy nem működhet. Te valamilyen erkölcsi zsinórmérték mentén próbálod megítélni, ami téves, pont úgy, ahogy téves gondolat erkölcsileg elítélni az oroszlánt azért, mert megeszi a gazellát. (Pedig ha valami kimeríti az állatkínzást, akkor ez az)

    Egyébként feltárod számomra, hogy mi az összefüggés egy brit főzőműsor (River Cottage) és a sokszor diszfunkcionálisan működő magyar hatóságok között?

  • MageRG

    addikt

    válasz fordfairlane #505 üzenetére

    Szerintem a lényegre tapintottál. A birodalmak esetében az elsődleges bottleneck a centralizáció. A központi irányítást korlátozzák a távolságok, de még a bürokrácia felépítése is.
    Ha meg a távoli részek fokozatos önállóságot kapnak akkor meg tudod mi történik...

    A másik nagy szerveződés valamilyen célból létrejött szövetség. Életciklusa addig tart, amíg a cél meg nem szűnik.
    Na most az EU sokkal inkább tekinthető az utóbbinak, a cél pedig versenyképes gazdasági-katonai hatalomként feltűnni az USA, Kína és Oroszország melett.

    Egyébként meg az EU irányelvei között szerepel a szubszidiaritás (csak addig delegáljuk feljebb a döntéshozást amíg van értelme), amit többé kevésbé sikerül is követni. Tagállamok szintjén nem feltétlenül.

    Az utolsó kérdésedre meg egyértelmű a válasz: politika - mert akkor nem lehet mindenki kiskakas a saját szemétdombján.

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • azbest

    félisten

    válasz cucka #512 üzenetére

    Az egyseges eu es a hatteralkuk elegge utik egymast. Az utobbi eppen azt mutatja, hogy mennyire nem egyseges az eu szintu ugyek intezese. Eu szinen is belso hatalmi harcok mennek az orszagok kozott, ugy ahogy nalunk orszagon belul is ez folyik. A problema, hogy mig masok az orszaguk kozos ugyeiert kepesek egysegesen kiallni, addig nalunk tovabbra is csak a belso marakodassal foglalkoznak. Nincs az orszagnak valos erdekkepviselete, amivel jobb helyzetbe lehetne hozni az itteni gazdasagot, igy barmilyen hatranyba hozo intezkedest lenyomnaka torkunkon. Erre pelda a fozomusor: nalunk a hatosag az eu-ra hivatkozva buntet, ha meg felkapcsoljuk a tevet, akkor lathatjuk, hogy egy masik eu tagallamban megis lehet, mert ott kialltak magukert es talaltak jogi lehetoseget, hogy rajuk ne vonatkozzon a szabaly.

    Nem itelem el az oroszlant, mert megeszi a gazellat. A gazellat itelem el, ha meg sem probal menekulni, ellenallni. Nem ugy lep be egy tagallam sem az eu-ba, hogy majd ok lesznek a gazellak. A jelenlegi hozzaallasunkkal nemhogy gazellak, hanem balekok vagyunk, akivel mindednt meg lehet tenni, ugyis csak magunkat huzzuk vissza amiben csak lehet (lasd egyetemi keretszamos topicok).

    A nemzeti oldalasdi pedig csak politikai jatek. Csak Magyarorszag van magyar allampolgarokkal, minden ezen beluli mesterseges felosztogatas csak a belso konyokleshez kell. Ezkene felretenni az egesz orszagot erinto ugyrekben.

  • cucka

    addikt

    válasz azbest #514 üzenetére

    Az egyseges eu es a hatteralkuk elegge utik egymast.
    Ez nem igaz. A háttéralkuk (és általában a kompromisszumok) szükségesek az egységesen működő EU megteremtéséhez. Fél milliárd emberről beszélünk, eltérő hagyományokkal, szokásokkal, prioritásokkal, igényekkel.

    A problema, hogy mig masok az orszaguk kozos ugyeiert kepesek egysegesen kiallni, addig nalunk tovabbra is csak a belso marakodassal foglalkoznak.
    Ez távolról sincs így. Marakodás még a fejlett országokban is bőven akad.

    Erre pelda a fozomusor: nalunk a hatosag az eu-ra hivatkozva buntet, ha meg felkapcsoljuk a tevet, akkor lathatjuk, hogy egy masik eu tagallamban megis lehet
    Nálunk az EU-ra hivatkozva büntettek meg főzőműsort? Vagy miről beszélsz? Nem áll össze sehogy.

    A jelenlegi hozzaallasunkkal nemhogy gazellak, hanem balekok vagyunk, akivel mindednt meg lehet tenni
    Igen, jól írod: alapvetően mi irányítjuk a saját sorsunkat. Ez akkor is így marad, ha az EU egységesebb lesz és mi részei leszünk. A szabályok változhatnak a jövőben, de ami marad, hogy csakis mi segíthetünk saját magunkon, mi vagyunk az egyetlenek, akik meg tudják oldani a problémáinkat. (És ha erre alkalmatlanok vagyunk, annak a következményeit is mi viseljük)

    A nemzeti oldalasdi pedig csak politikai jatek.
    Politika, de nem játék. Létező dolog (és potenciális problémaforrás is, igen)

  • fordfairlane

    veterán

    válasz cucka #506 üzenetére

    A politikai elit nagy feladata lesz, hogy valahogy megértesse az átlagemberrel, hogy ez miért jó és hasznos.

    Na de mondjuk a közös gazdaságpolitikából mit érzékel az átlagember közvetlenül, tapasztalati úton? Semmit.

    Semmit? Hát mondjuk a piacnyitás túl hamar jött, a tőkebeáramlás helyett hitelbeáramlás és a vagyonkiáramlást tapasztal, versenyképtelen iparágak továbbra is versenyképtelenek, még piaci alapon is, a képzett munkaerő elvándorol a liberalizáció hatására, miután az itt maradtak kifizették a munkaerő újratermelődésének költségeit. Van egy réteg, akinek eddig jól jött, a többiek meg nem. Nem indult meg felzárkózás a nyugati életszínvonalhoz (2007 óta kábé német gazdaság -2% szinten vagyunk mondhatni stabilan). Az infrastrukturális beruházások nagy része a termelékenységre minimális pozitív hatása mellett most majdhogynem finanszírozhatatlan hitelteher. A legális foglalkoztatottság a 90-es évek közepe óta 4 millió alatti, pedig azóta volt mindenféle színű politikai vezetés. Öntötték az embereket a felsőoktatásba, egy része most, látszik, kidobott pénz.

    Ez nem felzárkózás, ez a társadalom egyre nagyobb szétszakadása nyertesekre és vesztesekre. Nincs az a politikai erő, és gyanítom, nem is lesz, aki a veszteseknek meg tudja magyarázni, miért jó ez nekik.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • cucka

    addikt

    válasz fordfairlane #516 üzenetére

    a tőkebeáramlás helyett hitelbeáramlás és a vagyonkiáramlást tapasztal
    Ezt legfeljebb egy HVG cikket elolvasva tapasztalja, a saját bőrén talán közvetve. Az átlagemberről beszélünk.

    versenyképtelen iparágak továbbra is versenyképtelenek, még piaci alapon is
    Melyik iparágra gondolsz, ami versenyképes lehetne, de nálunk piaci alapon nem az?

    a képzett munkaerő elvándorol a liberalizáció hatására
    A képzett munkaerő az utóbbi 2-3 évben kezdett el drasztikus mértékben kivándorolni, leszámítva az orvosokat, ahol az okok egyértelműek. Egyáltalán, milyen liberalizációról van szó?

    Nem indult meg felzárkózás a nyugati életszínvonalhoz
    Elindult, méghozzá elég meredeken, csak 2006-ban megállt. (Oka a 2002-ben kezdődött, ingyen pénz osztogatásán alapuló politikai irány, ami a mai napig tart, lásd a legfrissebb, 10%-os rezsikökkentős hírt)

    Az infrastrukturális beruházások nagy része a termelékenységre minimális pozitív hatása mellett most majdhogynem finanszírozhatatlan hitelteher
    Igen, az EU támogatások jó részét nem működő beruházásokra költöttük, hanem térkövet vettünk belőle a falu főterének felújításához. Itt is mi vagyunk a hunyók.

    Öntötték az embereket a felsőoktatásba, egy része most, látszik, kidobott pénz.
    Most az látszik, hogy a diplomások körében a legkissebb a munkanélküliség és az ország működéséhez szükséges adók jó részét ők termelik meg. Legalábbis a számok meg a tények ezt mutatják, te lehet, más forrásból dolgozol :) .

    Ez nem felzárkózás, ez a társadalom egyre nagyobb szétszakadása nyertesekre és vesztesekre.
    Lehetne jobban is, csak jelenleg egyetlen politikai erőnek sincs olyan politikai tőkéje, aminek kárára meg tudná állítani a lefel mutató folyamatokat. Egy hosszú távon pozitív lépés rövid távon többnyire negatív következményekkel jár, ez pedig kockázat, amit az uralkodó elit nem tud/mer bevállalni. Bokros Lajos annak idején bevállalta, nem is volt azóta komoly súllyal bíró közéleti tisztsége, pedig jól láthatóan nagyon szeretne.

    [ Szerkesztve ]

  • fordfairlane

    veterán

    válasz azbest #514 üzenetére

    Így van. Az EU-ban nem látok közös érdeket, mindenki a saját pecsenyéjét sütögeti. Jó példa erre a mostani kohéziós pénzalap csökkentésére tett próbálkozások.

    x gon' give it to ya

  • MageRG

    addikt

    válasz cucka #517 üzenetére

    ...2002-ben kezdődött, ingyen pénz osztogatásán alapuló politikai irány, ami a mai napig tart, lásd a legfrissebb, 10%-os rezsikökkentős hírt.
    Nem csak ez, hanem azóta nem történt tényleges reform a nagy állami elosztórendszerekben.
    Még mindig csak pofozgatják a matériát, de az adónövelés és kiadáscsökkentés után még mindig rossz rendszer marad.
    Adórendszer? Nem jött be. Gyakorlatilag kiszámíthatatlanul változik.
    Egészségügy? Kivonják a pénzt, magántőkét nem engedik be.
    Önkormányzati rendszer? Pazarlás. Most majd lesznek járások is, amire pénzt lehet költeni. Önkormányzatok számának csökkentése, elektronizálás a kanyarban sincs.
    BKV, MÁV - vicc. Úgy spórolnak, hogy a transzparenciát, szolgáltatásminőséget nem vizsgálják.
    Nyugdíjrendszer - isten óvja a nyugdíjasokat!
    Oktatás - most dől el a felsőoktatásban, hogy képesek-e egy használható rendszert kialakítani, vagy egy jó elvet (tandíj) valósítanak meg kretén módon - ezzel hosszú időre elvágva a reform lehetőségét.

    És a fentieknek mind semmi köze az EU-hoz...

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • Huma

    addikt

    válasz cucka #506 üzenetére

    "Ugye a nemzeti öntudatnak sincs semmilyen pozitív hozadéka, amit az emberek a saját bőrükön érzékelnének, "
    Fenéket nincs. Pl ez sarkalja a népet arra, hogy hazai árut vásároljon. Valamint emiatt részesíti mindig előnyben a hazai vállalkozót, céget a külföldivel szemben.

    Érdekes mód ez nyugaton megszokott dolog és nagyon jól működik. Ott a politikai elit és az emberek az országuk érdekeit tartják szem előtt. Ellentétben velünk.
    Ha valaki nálunk ilyent csinál akkor azt le nagymagyarozzák. Ami nyugaton dicsőség, az nálunk szégyen.

    (#506) cucka:
    "Te valamilyen erkölcsi zsinórmérték mentén próbálod megítélni, ami téves, pont úgy, ahogy téves gondolat erkölcsileg elítélni az oroszlánt azért, mert megeszi a gazellát."
    A hasonlatod a téves. De nagyon. Most tapsikolnunk kéne, hogy eladják a bőrünket és hogy az EU kihasznál bennünket?

    "Egyébként feltárod számomra, hogy mi az összefüggés egy brit főzőműsor (River Cottage) és a sokszor diszfunkcionálisan működő magyar hatóságok között?"
    Szerintem elég egyértelmű a dolog. :U

    (#515) cucka :
    "Fél milliárd emberről beszélünk, eltérő hagyományokkal, szokásokkal, prioritásokkal, igényekkel."
    Csakhogy itt nem ez a probléma. Nem a hagyományok meg az igények miatt tapossák sárba a magyar gazdaságot, hanem a pénz miatt. Ami nekünk 100 milliárd veszteség az nekik 100 milliárd nyereség. Erről szól az egész.

    (#517) cucka:
    "Most az látszik, hogy a diplomások körében a legkissebb a munkanélküliség és az ország működéséhez szükséges adók jó részét ők termelik meg."
    Na ne nevettess. Mire is mennénk ügyvédek, politológusok, hivatalnokok, kivándorló orvosok, büfészakos diplomások nélkül...

    Igazából a termelés szó az ami nagyon viccesen hangzik mivel nem jellemző a diplomával rendelkezőkre, hogy bármit is termelnének. :N

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Huma #521 üzenetére

    Igazából a termelés szó az ami nagyon viccesen hangzik mivel nem jellemző a diplomával rendelkezőkre, hogy bármit is termelnének. :N

    Az, hogy neked halvány lövésed sincs arról, hogy mit jelent a termelékenység, még nem jelenti azt, hogy a szellemi munka nem munka.

    x gon' give it to ya

  • Huma

    addikt

    válasz fordfairlane #522 üzenetére

    "Az, hogy neked halvány lövésed sincs arról, hogy mit jelent a termelékenység, még nem jelenti azt, hogy a szellemi munka nem munka."

    És onnan tudod, hogy lövésem sincs róla, hogy... várjunk csak. Nem is tudod, max feltételezed.
    Maradjunk annyiban, hogy a termelékenység és a diplomások között általában nincs túl szoros kapcsolat.
    Persze ha úgy nézzük, hogy valaki aktatologatásért kap bruttó 400e-t és ebből adózik míg másvalaki egy bányában gürcöl bruttó 250e-ért és ezután adózik akkor van benne valami, hogy többet ad az államnak.
    Viszont az igazság az, hogy a fizetés mértéke semmilyen mértékben nem tükrözi a termelékenységet.

    Csak a fele szólt neked. A másik fele még mindig cuckáé.

    Amúgy meg sosem szóltam le a szellemi munkát. Csak nem bírom mikor valaki azt állítja, hogy az fontosabb mint a fizikai. Mindkettő fontos. Kiegészítik egymást.
    A fizikai munkások képezik azt az alapot amire épül egy társadalom. A szellemi munkások pedig segítenek, hogy az alapon egy ház álljon.
    No persze nálunk ez nem teljesen így van. Van egy rakás léhűtő bürokrata akik kb semmit nem csinálnak és csak viszik ki a pénzt az államkasszából.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • Ringman

    nagyúr

    válasz Huma #523 üzenetére

    a szellemi/fizikai munka megítélésében sokszor az ellenkezője igaz, ami pl a mérnöki szakmában:
    - minek terv? régen is megvoltunk nélküle, meg műszaki ellenőr se kellett (olyan is lett a kivitelezés sok esetben...)
    - nem is munka az, csak klikkolni kell.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Huma #523 üzenetére

    És onnan tudod, hogy lövésem sincs róla, hogy... várjunk csak. Nem is tudod, max feltételezed.

    Igen, a hozzászólásod alapján feltételezem. És ne maradjunk annyiban. Max. te maradsz annyiban, hogy nem tudod, mi az a termelékenység, nekem ehhez a hülyeséghez semmi közöm. Nem is ezért hoztam fel a fölösleges diplomák kérdését, hogy az egybitesek ráreplikázva kétségbevonják magának a diplomáknak a létjogosultságát.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • azbest

    félisten

    válasz Huma #523 üzenetére

    "nem bírom mikor valaki azt állítja, hogy az fontosabb mint a fizikai. Mindkettő fontos. Kiegészítik egymást."

    Ez itt a lényeg. Van szellemi termelő munka is (tervezés, kutatás-fejlesztés...), de természetesen legalább olyan fontos egy takarító vagy szemétszállító is, mint a szellemi munkás, hiszen nélkülük nagy sz@rban lennénk. :R

  • Huma

    addikt

    válasz Ringman #524 üzenetére

    Persze, van ilyen is. Amikor a "mindentudó" élmunkás azt hiszi, hogy minden olyan egyszerű mint ahogy ő azt elképzelte.
    Viszont van olyan is, hogy tényleg olyan egyszerű.

    (#525) fordfairlane:
    "Max. te maradsz annyiban, hogy nem tudod, mi az a termelékenység, nekem ehhez a hülyeséghez semmi közöm."
    Én tudom hogy mi az a termelékenység. Maradjunk ennyiben, jó? ;)

    "Nem is ezért hoztam fel a fölösleges diplomák kérdését, hogy az egybitesek ráreplikázva kétségbevonják magának a diplomáknak a létjogosultságát."
    Gondolom szerinted én is az egybitesek közé tartozom. :)
    A diplomának van létjogosultsága. Ennek sehol nem írtam az ellenkezőjét. Nem is tudom, hogy hogy jön ez ide.
    Mindenesetre tény, hogy túl van ragozva a fontossága. A diplomás munkák túlnyomó többségéhez bőven elegendő egy technikusi végzettség, de sokszor már egy érettségi is.

    (#526) azbest:
    Így van. :)

    [ Szerkesztve ]

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • gtasystem

    őstag

    válasz fordfairlane #525 üzenetére

    szerintem Huma a túlburjánzott bürokráciára gondolt..komoly különbség van az értékteremtő szellemi munka és a seggmeresztő bürokrácianövelő szellemi munka között, ami nálunk speciel akkorára növekedett hogy még az imf is a csökkentését kéri pedig azok se valami fizikai munka pártiak.. :)

    amúgy magánvéleményem szerint rendkívül primitív az a társadalom amelyik nem becsüli a fizikai munkát..márpedig nálunk a jövedelemviszonyok ezt tükrözik.. :)

    http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

  • fordfairlane

    veterán

    válasz gtasystem #528 üzenetére

    Ezt írta. Szó sincs itt bürokráciáról.
    Na ne nevettess. Mire is mennénk ügyvédek, politológusok, hivatalnokok, kivándorló orvosok, büfészakos diplomások nélkül...

    Igazából a termelés szó az ami nagyon viccesen hangzik mivel nem jellemző a diplomával rendelkezőkre, hogy bármit is termelnének.

    Nem tudom, hogy ő mire menne orvosok nélkül, szerintem elpatkolna az első fertőzéstől, például. Vannak olyan diplomások, akiknek nem venni hasznát, de nem csak ilyenek vannak. Mindegy, részemről lezártam a témát, vitatkozzon vele más (például a nemdiplomás hóhér).

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • Huma

    addikt

    válasz gtasystem #528 üzenetére

    "amúgy magánvéleményem szerint rendkívül primitív az a társadalom amelyik nem becsüli a fizikai munkát..márpedig nálunk a jövedelemviszonyok ezt tükrözik.."
    Pontosan. Nyugaton ez is teljesen másképp van. Ott egy nehéz fizikai munkás többet keres mint egy irodista. Nem véletlenül.

    És. Ja, az értéktelen szellemi munkát végzőkre gondoltam amiből rengeteg van az országban. Nem is az építészmérnökökre vagy a programozókra.

    (#529) fordfairlane:
    "Nem tudom, hogy ő mire menne kiváló orvosok nélkül, szerintem elpatkolna az első fertőzéstől, például."
    Kiváló orvosok? Azokat nagyítóval kell keresni. Aki tényleg jó az vagy magánpraxisban nyomja, vagy pedig külföldön tengeti az életét. Jelenleg az van, hogy ha bemész egy kórházba akkor kb olyan ellátást kapsz mintha valami afrikai vagy dél-amerikai országban lennél. Nem ritkán jobban jár az ember ha a helyi henteshez néz be ha valami komolyabb baja van.
    Amúgy meg szót sem ejtettem az orvosokról. A kivándorló orvosokról volt szó. A kettő nagyon nem egy kategória.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Huma #530 üzenetére

    Ok, maradjunk annyiban, hogy az, hogy a diplomások foglalkoztatottsága jobb, mint a nemdiplomásoké, még nem jelent semmit, ebben egyetértek. Ha egy diplomás elmegy takarítani vagy felszolgálni egy étterembe, és később sincs esély arra, hogy a munkában hasznosítja a diplomáját, akkor a diplomájára szánt állami összeg kidobott pénz. Kvázi munkanélküli segélyt kapott pár évig.

    [ Szerkesztve ]

    x gon' give it to ya

  • Huma

    addikt

    válasz fordfairlane #531 üzenetére

    "a diplomások foglalkoztatottsága jobb, mint a nemdiplomásoké"
    Ez sem biztos, hogy így van. Általában a nemdiplomás munkavállalói réteg az akiknél trükközni szoktak a munkáltatók. Pl nem jelentik be, vagy esetleg csak minimálbérre. A diploma nélküliek foglalkoztatottsága jóval nagyobb mint ahogy az a statisztikákban szerepel.

    "Ha egy diplomás elmegy takarítani vagy felszolgálni egy étterembe, és később sincs esély arra, hogy a munkában hasznosítja a diplomáját, akkor a diplomájára szánt állami összeg kidobott pénz. Kvázi munkanélküli segélyt kapott pár évig."
    Ez így van.
    Abban egyetértek a mostani oktatási reformmal, hogy a büfészakok állami támogatását meg kell szüntetni. Semmi szükség nincs rájuk. Azzal persze nem értek egyet, hogy a nem büfészakokba is belekontárkodnak.

    [ Szerkesztve ]

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • cucka

    addikt

    válasz Huma #521 üzenetére

    Pl ez sarkalja a népet arra, hogy hazai árut vásároljon.
    Szerintem a jó minőségű és árú termékek fogják arra sarkallni. Ha valahol azt hallod, hogy a túlzott nemzeti öntudat kontraszelekcióhoz vezet, akkor pontosan arról van szó, amit te írtál.

    Szerintem elég egyértelmű a dolog.
    Mi köze a Top Gear autós műsornak a magyar közlekedési hatóság működési hatékonyságához? Nulla.
    Mi köze a River Cottage főzős műsornak az ÁNTSZ működési hatékonyságához? Jó kérdés :) .

    Ami nekünk 100 milliárd veszteség az nekik 100 milliárd nyereség
    Ezt már elmondták jópáran, hogy a gazdaság nem így működik, nem nulla összegű játszma. Az egy dolog, hogy amit itt produkálsz, az gazdasági analfabetizmus, az meg egy másik, hogy ennyire eltökélten ragaszkodsz a fejedben lévő tévedésekhez.

    Mire is mennénk ügyvédek, politológusok, hivatalnokok, kivándorló orvosok, büfészakos diplomások nélkül...
    Elsősorban tönkremennénk.

    Igazából a termelés szó az ami nagyon viccesen hangzik mivel nem jellemző a diplomával rendelkezőkre, hogy bármit is termelnének.
    Egy dolgot termelnek: pénzt. Meglepő, mi?

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Huma #532 üzenetére

    Azzal persze nem értek egyet, hogy a nem büfészakokba is belekontárkodnak.

    Kell a friss, új munkaerő, mielőtt a Ratkó generáció rászabadul a nyugdíjrendszerre, szerintem ez lehet a hirtelennek tűnő döntés hátterében. Amit az oktatáson spórolnak ezzel a lépéssel, az minimálisnak tűnik.

    x gon' give it to ya

  • Huma

    addikt

    válasz cucka #533 üzenetére

    Aham. Inkább hagyjuk. :U

    (#534) fordfairlane:
    Hát igen. Bajok lesznek. Egyre tovább jutunk a lejtőn.

    Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

  • azbest

    félisten

    válasz fordfairlane #531 üzenetére

    Sikerült éppen látnom egy interjút iparkamara elnökével tegnap. Azt kérdezte a riporter tőle, hogy mit mondanak az adatok arról, hogy milyen képzésekre lenne szükség. Nekik meg kell legyen minden ide vonatkozó adat a gazdaságról. Nem hangzott el válasz a kérdésre, csak hárítás, hogy neki nem feladata megítélni hogyan alakítják az oktatást, őt csak a végeredmény érdekli. Azt sem feladta megítélni, hogy jó irányba történik-e a változás. Igazából neki semmi sem feladata, bár hozzá futhatnak be az adatok és ők adnak tanácsot a döntéshez. De nem pontosan idéztem, egyszerűen botrányos az ő pozíciójában ilyeneket mondani:

    link

    Érdemes megnézni. Sajnos ilyen hozzáállású emberen múlik a gazdaság fejlődése. :U

    [ Szerkesztve ]

  • gtasystem

    őstag

    válasz azbest #536 üzenetére

    érdekes hogy mennyire másképp látjuk a dolgokat..
    szerintem teljesen korrekten és érthetően elmondta hogy mi az ábra és amiket az olgika kérdez az nem az ő dolga.. inkább az a szánalmas ahogy a műsorvezető mindenáron azt akarja mondatni vele amit hallani szeretne.. :U

    Sajnos ilyen hozzáállású emberen múlik a gazdaság fejlődése ebben egyetértünk de én kettőjük közül ezt inkább az olgikára értem.. ;]
    és abban is egyetértünk hogy érdemes megnézni, különösen a végét ahol a gazdasági összefonódásokról és a személyi érdekekről beszél..próbálja megvilágítani hogy miért is van ez a nagy hisztéria meg diákfelvonulás..01.26-tól igazán érdekes..

    http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

  • azbest

    félisten

    válasz gtasystem #537 üzenetére

    Valamit nagyon félreérhettél... ez az ember a magyar kereskedelmi és iparkamara feje, aki azt mondja, nincs szinkronban a munkaerőpiaccal az oktatás. Ha ő nem tudja megmondani, hogy melyik szakma az amiből szakemberhiány van és melyik az amelyik csak a munkanélküliek táborát gyarapítja, akkor nem tudom miért kapja a fizetését. Hogy képviseli a vállalkozások érdekeit, ha fogalma sincs semmiről. :W Statisztikákra hivatkozik, de adatok helyett csak üres frázisokat ismételget konkrétumok nélkül. Milyen keretszámokat kellene megadni, hogy az ipar igényéhez igazodjon? Erre ő a költségvetést szeretné megkapni, hogy majd akkor megmondják hogy legyen. Na persze.

    Látszik, hogy fogalma sincs, miért nincs nyelvvizsga, ami miatt nem vehetik át a diplomát a végzettek. Aki az egyetemen van az tudja ezt. A passzív félévről sem tudja mi az. Ha már fikázza a hallgatókat, akkor legyen tisztában vele, hogy miről beszél, mert semmi konkrétumot nem mondott a közhelyeken kívül. Sokszor teljesen másról kezd beszélni, mint amit kérdeznek tőle.

    Különösen tetszik, amikor azt bírálja hogy a hallgatók harmada életvitelszerűen az egyetemen él, ez a foglalkozása. Hát mit csináljon a nappalis hallgató, ha egyszer ez a dolga. Persze sokan dolgoznak is emellett, mert élni is kell valamiből. Te nem voltál ott beiratkozáskor, amikor az oktatási dékánhelyettes leordította egy elsős hallgató haját, mert az kérte, hogy (egyébként TVSZ-t sértő módon) fixen kiosztott óráit hadd cserélje el másik időpontra, mert a 8-21 óra közt random szétszórt időpontok miatt nem tud dolgozni a suli mellett. Tudod milyen rossz szemmel néznek arra a diákra néhányan a vezetésből, ha dolgozik a suli mellett? Úgy, hogy ráadásul kötelező 240 óra gyakorlatot is elvégezni cégnél.

    Ezzel szemben állandóan azt hozza fel, hogy jogtalan adatgyűjtéssel megtudta, bezzeg a hallgatók közt milyen emberek vannak. Vajon egy üzleti tárgyalás kapcsán miért néz utána és keres fogást a hök képviselőn a vállalkozó? Csak nem zsarolni szeretné a döntéshozót (hallgatói rendezvények szervezésével való megbízásért)? Tényleg vannak problémák a hökök működésével. Egyébként ez egy másik probléma, amire nem most kell megtalálni a megoldást, mert nincs összefüggésben a keretszámokkal. Persze örülne, ha belső viszályokkal lenne elfoglalva a hök ilyenkor is. Ha a gazdasági és politikai élet szereplőinek ügyeit előveszik, ott is látszik, hogy egyik sem feddhetetlen, de mégis velük kell beérnünk jelen pillanatban.

    Nem kéne csípőből fikázni a riportot csak azért, mert egy adott csatornán hangzott el, ennél jobb kérdés nem hangozhatott volna el a konkrét probléma és ember kapcsán.

    Egyébként valóban elég idegesítő tud lenni Kálmán Olga, de most éppen jó kérdéseket tett fel, nem csak üres kötözködésről volt szó.

    [ Szerkesztve ]

  • gtasystem

    őstag

    válasz azbest #538 üzenetére

    mondom másképp látjuk, szerintem nem értettem félre semmit sem.. ;)
    én megnézném azokat a jelentéseket a vállalkozóktól, mert ha az van benne amit gondolok, akkor mindjárt érthető lenne hogy miért akar valaki 30 éven keresztül egyetemista lenni..
    nem a riportot fikázom mégcsak nem is a csatornát, mindössze nekem az ahogy csinálják ott a riportokat egy kicsit komolytalan..najó nem kicsit.. ;]

    [ Szerkesztve ]

    http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

  • azbest

    félisten

    válasz gtasystem #539 üzenetére

    Én is megnézném az adatokat, de ő nem hajlandó konkrét számokat mondani... egyébként meg pontosan szabályozott az, hogy mikor és mennyi ideig lehet valaki állami finanszírozott. Azon túl keményen fizetni kellett eddig is. Ha itt vannak kiskapuk, akkor azt könnyedén be tudnák foltozni megfelelő szabályok módosításával. Lehet, hogy furcsán hangzik, de szerintem azoknak a hallgatóknak, akik időben végeznek nincsen idejük a hallgatói szervezetekben dolgozni, általában fogalmuk sincsen semmiről, ami az egyetemen történik. A 10 éves jogviszony pedig egyébként sem jellemző, bár bsc+msc+phd képzés ideje csúszás nélkül is kitesz legalább 8 évet. Nem lehet 3 év alatt kiismerni egy egyetem működését, úgy az 5ödik év környékén kezdi átlátni az ember felszínesen, hogy milyen érdekcsoportok működnek az intézményen belül és milyen belső hatalmi harcok folynak a normatívák feletti kontroll miatt.

    Mondjuk arra kíváncsi lennék, hogy szerinted mi az amiért sokáig egyetemista akar lenni valaki? Mit gondolhatnak a vállalkozók a hallgatókról?

  • gtasystem

    őstag

    válasz azbest #540 üzenetére

    én konkrétan korrupcióra gondolok, esetleg megszokott pénzekre, vagy baráti vállalkozóktól kapott támogatások elmaradására magyarul magánérdekekre gondolok a diákérdekek helyett..szerintem a parragh erre próbált célozni, de persze ez csak tipp, mindenesetre nem lennék meglepve..

    általában fogalmuk sincsen semmiről, ami az egyetemen történik
    na ebben is egyetértünk és pontosan ezért gondolom hogy itt egyszerűen csak utcára vittek diákokat valami egész más miatt..legalábbis nagyon úgy tűnik..

    http://db.tt/fdsEa7Ff <--itt regisztrálj és nem bánom meg..:-)

  • Ringman

    nagyúr

    válasz gtasystem #541 üzenetére

    parragh ne nagyon hivatkozzon baráti pénzekre, miután kisírta a kötelező iparkamarai hozzájárulást, amiért ráadásul semmit olyat nem kapsz, amit nem tudnál meg másképp (neten fellelhető adatokat). [link]

    ezt kb védelmi pénznek nevezhetném.

    ráadásul ezt akkor is fizetni kell, ha más kamarának is tagja az ember.

  • azbest

    félisten

    válasz gtasystem #541 üzenetére

    Ja hogy te a hök vezetőkre gondolsz... hát az meglehet, de ennek semmi köze a hallgatói keretszámokhoz. Ezt csak azért piszkálják most, hogy eltereljék a figyelmet a nagyobb problémáról. Amikor a hök-ök kapcsán botrányoktól volt hangos a sajtó, akkor ez senkit sem érdekelt.

    A diákok utcára vitelével is teljesen másra gondolsz. Egy mintadiák nem lenne jó hallgatói képviselő, mert csak a tananyag magolásával foglalkozik, minden más alacsonyabb prioritású. Ismerek néhány ilyet. A hallgatók többsége ugyanolyan közömbös a leendő diákok, a gazdaság és úgy általában mindenki más ember kapcsán, mint a "felnőttek" többsége. De megmondta a tutit a döntéshozó: „Erős hete volt a kormánynak, csökkentettük a rezsiköltségeket, elfogadtuk a költségvetést, megoldottuk a minimálbért, és a hét végéig megoldjuk a felsőoktatási reformot is”. Tehát a rektori konferencia, hallgatói önkormányzat, iparkamara és más érintett szervezetekkel való konzultálás nélkül majd megmondják a tutit, ami akkor is úgy lesz, ha beledöglik is az ország. 400 ezer középiskolás - a jövő egyetemistái sorsát fogja ez megpecsételni. A diákhitel2 állami kamattámogatása pedig hatalmas költségvetési kiadás lesz néhány éven belül (kamatos kamat). Az Iparkamara is észhez térhetne, mert legközelebb nem az adóztatás és a jogbizonytalanság miatt zárnak be a cégek, hanem mert nem lesz szakember, aki itthon dolgozna, ha már nyugaton szerzik meg a diákjaink a végzettségüket is.

    Teljességgel hiányzik az emberekből minden szolidaritás. Ezért nem fog soha felemelkedni az ország gazdasága - csak hogy visszatérjek a topic eredeti témájához -, mert a saját érdekeknél már csak mások kárának kívánása nagyobb a többségben. :(

    [ Szerkesztve ]

  • MageRG

    addikt

    válasz Huma #523 üzenetére

    Amúgy meg sosem szóltam le a szellemi munkát. Csak nem bírom mikor valaki azt állítja, hogy az fontosabb mint a fizikai. Mindkettő fontos. Kiegészítik egymást.
    A fizikai munkások képezik azt az alapot amire épül egy társadalom. A szellemi munkások pedig segítenek, hogy az alapon egy ház álljon.

    Közelednek az álláspontok, de ez előző kommentjeidből szerintem nagyon kilógott az ominózus két mezőgazdasági és ipari kézi munkaeszköz.
    Halottál arról hogy tudásalapú társadalom? Mostanában kevésbé szokás emlegetni, de nagyjából arról szólna, hogy a fizikai munkát egyre nagyobb mértékben váltja ki a gépesítés, ezért mindenkinek fontos a hogy szellemileg is befektessen saját magába.
    A jövő munkahelye nem arról szól, hogy 8 órában esztergálsz mint a güzü, hanem megtanulod beprogramozni a CNC marógépet. Ha új technológia jön, azt is megtanulod.
    Egyedüli kivételt talán a kézzel készült luxuscikkek (pl. kesztyű, csizma) jelentenek, ott tényleg a saját mesterségedet finomíthatod a végtelenségig. De még ott is érdemes megtanulni gazdasági-vállalkozási alapokat.
    Az árokásást hagyjuk, az sose lesz megbecsült meló.

    "What is bravery, without a dash of recklessness!"

  • helkis

    addikt

    válasz MageRG #544 üzenetére

    a sírásás viszont jól fizet, csak lehet új májra gyűjteni..

    egyébként egyetértek. :K

    "Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

Új hozzászólás Aktív témák