Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • KROK640

    veterán

    válasz bambano #12 üzenetére

    Jól hangzó nagy szavak.
    Talán a hozzáértés teljes hiánya is.

    Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

  • doooo

    veterán

    válasz bambano #12 üzenetére

    20% elérése 2030-ra minden, csak nem vezető szerep... a mostani 10 helyett, ami meg ugye nem nullát jelent.
    Legalább olvasnád el a cikket (úgy, hogy fel is fogod amit olvastál benne)...

  • doooo

    veterán

    válasz bambano #15 üzenetére

    "Vezető szerep" (főleg az angol nyelvhasználatban, főleg a gazdasági témákban, és főleg kontextustól függően) nem feltétlenül egyenlő a legnagyobb eladott darabszámmal, nem jelenti azt, hogy szó szerint "világelső", mint amire te utaltál a kommentedben. A konkrét rész, amit idézel, úgy hangzott, hogy "... to become a leader in this field...".
    "A leader", nem pedig "the leader". Nagyon nagy a különbség! És van is példa rá az iparágból, amikor azt mondták mások, hogy ők "the leader" lesznek. Például a Samsung nemrégen. De itt nem azt mondták!
    De te mégis darabszámra utaltál, akkor is, amikor azt írtad, hogy "nulláról" kell indulniuk. Persze a jelenlegi 10% sem nulla, sőt, nagyobb, mint amit sokan képzelnek amikor meghallják ezt a témát (mondjuk te, aki bár állítólag elolvasta a meglehetősen összecsapott cikket -meg egyébként is nagyon tájékozott, és rögtön ugrik az "EU" szóra, minden áldott alkalommal, egy kis gyors műhiszti és pocskondiázás erejéig- mégis 0-nak képzeli ezt a bűvös 10-et).
    Ugyanígy a "vezető szerep" is 2030-ig pontosan 20%-ot jelent. Amit a politikusok is elmondtak, és hát valóban hülyének kell lenni, hogy egy tervezett 20%-ra valaki rámondja, hogy "világelső", egy ennyire kevés-szereplős iparágban. Épp ezért nem is mondtak ilyet.

    A törvénytervezet (nem a sajtós, marketinges szöveg, hanem maga a terv, a Bizottság ajánlása) ma kiadott, magyar nyelvű verziójában egészen pontosan így szerepel:

    "Az Unió elkötelezetten törekszik azon stratégiai célkitűzésének megvalósítására, hogy 2030-ra
    az élvonalbeli, innovatív és fenntartható félvezetők uniós gyártása értékét tekintve a
    világtermelés legalább 20 %-át tegye ki, amint azt a digitális évtized szakpolitikai programja
    is rögzíti."

    Látod mennyivel jobban illik ez ide? "Élvonalbeli". És ez is csak a konkrét technológiára értve került szóba, nem pedig úgy, hogy "mi gyártjuk majd a legtöbb chipet a világon".

    És ami a legjobb, az angol nyelvű verzióban egyetlen helyen sem szerepel a "leading" vagy "leader" kifejezés sem, ami szóban elhangzott (de szóban is von der Leyen mondta csak, nem Breton, nem is értem honnan szedték ezt a magyar újságírók (gondolom az MTI rontotta el, és mások csak átvették)). Az "élvonalbeli" is a "cutting-edge" fordítása. Tehát amit esetleg félre lehet érteni a gonosz és laikus politikusok, szóban elmondott szövegéből, az szerencsére írásban, a hivatalos dokumentumban, egyáltalán nem is szerepel. Nincs is hát lehetőség a félreértésékre.

    Összességében tehát nem, nem lesz Európából világelső belátható időn belül, de arra majd talán elég lesz a helyi termelés, hogy a helyi igények döntő többségét kielégítse, és ne legyen ekkora alkatrészhiány és csúszás a gyártásban, mint az elmúlt 2 évben. Emellett persze az R&D terén abszolút lehet élvonalbelinek lenni, sőt, még elsőnek is; az nem függ a legyártott darabszámoktól.

    [ Szerkesztve ]

  • .:ZS:.

    senior tag

    válasz bambano #12 üzenetére

    Azért azt illik nem elfelejteni, hogy az összes csúcstechnológiás chipgyártó (TSMC, Samsung, Intel) egy 100%-ban Európai cégtől veszik a legfontosabb gyártóeszközeiket. Az ASML gyakorlatilag monopol helyzetben van a fotolitográfiás eszközök terén, aki ma élvonalban akar lenni az tőlük veszi. Épp múltkor volt a hír, hogy az Intel x100 millió(milliárd? már nem emlékszem..) dollárt költ azokra a gépekre amik még kész sincsenek.

    Ha abból indulunk ki hogy a chipgyártás legfontosabb technológiájában toronymagasan vezető és egyeduralkodó technológiával rendelkezik Európa, nem is olyan nehéz elképzelni, hogy lehetne erre kész chipgyártást is építeni. Inkább az a szégyen, hogy mi látjuk el a világot ezzel a technológiával, közben meg Európában egyetlen chip sem készül vele.

  • janeszgol

    félisten

    válasz bambano #12 üzenetére

    Leplezni kell azt, hogy az EU egy szar. Mondjuk ki őszintén, szar. Az ukrán háborúba sincs semmiféle beleszólása, az is az USA és az oroszok között fog eldőlni.
    Itt is. Technológiát adunk a chipgyártáshoz (lásd a felettem lévő HSZ), de semmit nem kamatoztatunk ebből.

  • doooo

    veterán

    válasz bambano #20 üzenetére

    Itt meg az ügyeletes, szokásos szinten tájékozott EU-hatert. Remélem egy harmadik, EU-t érintő témát is bedob valaki a topicba, kíváncsi vagyok mikkel kapcsolatban vagy még ennyire képben (még jó, hogy nem kell azért feszülten várakozni túl sokáig, úgyis mindig gyorsan és magabiztosan hirdeted azt a mérhetetlen tudást és megalapozott, racionális gyűlöletet amit magadba szívsz az EU-t érintő ügyek, folyamatos tanulmányozása során).

  • doooo

    veterán

    válasz bambano #22 üzenetére

    Ezt írtam? Nyilván nem érted, mert nem, nem ezt írtam. Ha az oroszok elzárják a gázcsapot, akkor az orosz gazdaság (meg az államháztartás), ami eleve a béka segge alatt van az elmúlt 10 évben, gyakorlatilag bedől (főleg hosszabb távon, tehát mondjuk hosszú hónapok esetén). Mivel Európa gáz-importja (és olaj-importja, ezt se felejtsük el; na meg persze minden más is ezen kívül, hisz ha ebbe a fázisba jut a krízis, akkor minden érdembeli kereskedelem leállna a felek között) az orosz export nagyon nagy része (és így az államkasszának is, főleg most, hogy ennyire magasak az árak). A népharag elsöpörné, vagy legalábbis teljesen lefoglalná és túlterhelné a kormányt. Főleg mivel így is a valaha volt legrosszabb támogatottsága van Putyinnak és pártjának. Ezért nem adnak már a demokrácia halvány látszatára sem az elmúlt 1-2 évben, és minden korábbinál (mármint a rendszerváltás óta számítva) nagyobb kegyetlenséggel és gyorsasággal bánnak el a legkisebb ellenállással is.
    Azaz röviden, kölcsönös haszonról, és kölcsönös függőségről van szó. Legalábbis optimális esetben, a valóság komplikáltabb ennél is, mert az orosz olajat és gázt lehet pótolni (főleg ha sikerülne a tavasz elejéig elhúzni a dolgot, amikor már nem kell úgy fűteni, mint most). Nehezen, és sok szenvedés árán, de lehet (más energiaforrásra való átállással is). Az európai felvevőpiacot viszont nem tudja pótolni Putyin. Semmiképp sem, se Kína, se senki más nem pótolhatja.
    Érdekes egybeesés az is, hogy amint az elmúlt két hétben intenzíven elkezdtek "pótlékokat" keresni az orosz gáz és olaj helyére, azonnal hajlamosabb lett Putyin jobban odafigyelni a diplomáciára, és kicsit finomabb hangnemet megütni, mint mondjuk 3 héttel ezelőtt.
    Nagyon kényes és komplikált az ügy, de olyat kijelenteni nem lehet, hogy az EU teljesen érintetlen és tehetetlen a témában, mert nem az (gazdaságilag se, és persze katonailag se).
    És legnagyobb valószínűséggel nem is fog sor kerülni ilyesfajta eseményekre.

    Szóval érdemesebb inkább a chippekkel foglalkozni. Az mondjuk érdekes módon még egy dolog, ami Oroszországot negatívan érintheti, mert ebben is teljesen a "Nyugatra" támaszkodnak, pénzük meg aligha van saját fejlesztésbe kezdeni, vagy olyan szintre hozni a meglévő technológiájukat, ami elégséges lenne.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák