Új hozzászólás Aktív témák

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz bLaCkDoGoNe #49 üzenetére

    Arra utaltam, hogy ma már ki kell takarni a képen mindenkit, aki nem adta engedélyét, hogy lefényképezd, filmezd. A Google Maps streetview-ben arc nélküli emberek vannak, ahogy a híradóban is, de a magánszemélyek se fotózhatnak csak úgy. Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges...akkor is ha nem őt fényképezed, csak bekerül a képbe. De ki kell takarni a rendszámokat is, még akkor is ha van egy videód egy súlyos közúti szabálysértésről.
    A bűnözőket is ki kell takarni a képen...szóval kb. semmi értelme sincs őket fotózni, mert a rendőrök arcát szintén ki kell takarni. Ennyi erővel bábokkal is el lehetne játszani egy letartóztatást. A K. Géza, B. András dettó ugyanez a dolog.

    Angliában teljes név szerint közölték, közlik a helyi lapban, hogy kit kaptak el, ítéltek el mondjuk illegális hulladéklerakás miatt, vagy azért mert kiskorúaknak adott el alkoholt a helyi boltos.

    Gyakorlatilag ma is ezt csinálják, csak a "technológia" más. A rendőrök ma is az utcán vannak, a biztonsági és köztérfigyelő kamerák ma is működnek, csak hogy hatékonyabb legyen, kiegészítik arcfelismeréssel. Ma se megyek oda az utcán járkáló rendőrhöz, hogy megsértette a jogaimat, mert rám nézett és az agyába "beépített" arcfelismerő lefutott reflex szerűen, pedig én becsületes ember vagyok.

    A focis dolog csak annyiban jön ide, hogy nincs személyiségi jogi vonatkozása, nagyon hasznos lenne, mégis ülnek rajta már vagy 10 éve. Pár napja meg azt olvastam, hogy probléma hogy a videobíró "túl pontosan" betartja a szabályokat.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Tigerclaw #46 üzenetére

    "Ez a jog amiről szerinted lemondasz, pár éve még elméletben sem létezett.": miért kell ennyire hirdetni a tájékozatlanságodat?
    Az első magyar adatvédelmi törvény az 1992. évi LXIII. törvény volt, tehát az a pár év az kis híján harminc. A következő törvény, amit elvileg mindenki ismer, az Infotv. néven emlegetett 2011. évi CXII. törvény az információs önrendelkezési jogról. Most abba ne menjünk bele, hogy a magyar infotörvény jobb volt, mint a gdpr. Ez sem pár év, hanem kilenc.

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • Eugene Roe

    őstag

    válasz hcl #1 üzenetére

    Bűnözés elleni küzdelem a cél? Az a baj, hogy az új politikai vonulat bárkit bűnözővé tehet, és azzá is tesz (lásd civilek). A társadalomnak kell eldöntenie (lehetőleg ne a magyarnak), hogy mit tart értékesebbnek: néhány már elítélt(!) köztörvényes bűnöző gyorsabb elfogását, vagy az általános szabadságjogok védelmét.

    Kamerák enélkül is lehetnek, ahogy most is vannak, az utólagos ellenőrzéshez. A szlovák újságírók megölésével kapcsolatos nyomozás megmutatta, hogy élő kamerafeldolgozás nélkül, telefonos, böngészési adatokkal és közlekedési kamerákkal is meg lehet oldani egy nagyon technikás ügyet is.

    Az élő arcfelismerést ellenzem, az utólagos, eseti jellegűt támogatom.

    [ Szerkesztve ]

    It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Eugene Roe #53 üzenetére

    Ha egy technológiának van egy azonnali és kézzelfogható előnye, illetve egy kis valószínűséggel bekövetkező hátránya, ami ráadásul nem is a technológia része, hanem emberi tényező, akkor én támogatom a használatát. Ha visszaélnek vele, az ember a hibás, nem a technológia. Ráadásul nem épp az atomenergia felhasználásáról beszélünk, szóval ha bekövetkezik a legrosszabb, az nem nevezhető katasztrófának. Ennyi erővel a kés, balta, kalapács, stb. is tiltandó dolog. Hasznos, de lehet rosszra is használni. A törvény mégsem ezeknek a használatát tiltja, hanem a visszaélést, az emberi tényezőt.

    Amúgy meg el kell menni szavazni és tenni róla, hogy olyan vezető, politikai vonulat kerüljön hatalomra, akinél nem tart az ember attól hogy visszaél az ilyen eszközökkel. Jelenleg úgy tűnik, hogy az ország nagy részét nem zavarja hogy egyre jobban egy tényleges diktatúrában élünk.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Eugene Roe #53 üzenetére

    "Bűnözés elleni küzdelem a cél? Az a baj, hogy az új politikai vonulat bárkit bűnözővé tehet, és azzá is tesz (lásd civilek)."
    Ezzel az érveléssel az a probléma, hogy ha egyébként törvénykövető állampolgár vagy, akkor semmi szükség ilyen extra eszközökre ahhoz, hogy "elkapjanak" miután ok nélkül kikiáltottak bűnözőnek. Hiszen ismert a lakhelyed, fix helyen dolgozol, stb. Tehát ha valamiért nagyon ki akarnak szúrni pont veled, akkor nincs szükségük az arcfelismerésre, sokkal egyszerűbb megoldani a problémát.

  • Eugene Roe

    őstag

    válasz Cathfaern #55 üzenetére

    Kínai pontrendszer alapján sajnos van. A kormánynak sem éri meg egy-egy egyénre koncentrálnia hagyományos eszközökkel, de MI megoldja a kategorizálást egyszerűen.

    #Tigerclaw: nem értek egyet veled, legfeljebb szupranacionális irányítással, pl.: Eupol engedéllyel lehet személyeket feltenni listára, ami alapján kereshet az MI, de csak pozitív találatot, ne mentsen el semmit sem, és ne kategorizáljon egy utcán hömpölygő tömeget.

    [ Szerkesztve ]

    It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Eugene Roe #56 üzenetére

    Persze, ez a lényeg. Nem kell mindenkit követni, csak azokra kell találatot dobni akit keresnek. Ezt javasoltam én is. Nem egy "Minority Report" szerű dolog kell, ahol mindenkiről folyamatosan tudják, hogy merre járt.

    Itt arról lenne szó, hogy beadod neki a körözöttek arcát és ha találat van, jelez.

    Ezzel is vissza lehet élni, de ez már rendszeren kívüli dolog. Ma is ráállíthatja rendőrséget, titkosszolgálatot egy hatalommal rendelkező politikus egy ellenzéki képviselőre, vagy kvázi bárkire. Az sem lesz jogszerű, az is csorbítja a szabadságjogokat. Ha nem bízol a politikusban, le kell váltani.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • mepet

    addikt

    válasz Tigerclaw #54 üzenetére

    "Ha egy technológiának van egy azonnali és kézzelfogható előnye, illetve egy kis valószínűséggel bekövetkező hátránya,"
    Itt tévedés van, ha valamit lehetséges visszaélésre használni, akkor 100%, hogy belátható időn belül visszaélés fog történni. Ennek oka az emberi jellem. Erre a bizonyíték az emberiség eddigi történelme.

    "ha bekövetkezik a legrosszabb, az nem nevezhető katasztrófának."
    Kérdés, mi a katasztrófa. Ha pl. téged és a családodat letartóztatnak, a fejeteket kopaszra borotválják, megvernek párszor, szétválasztanak a családtól majd egyenként külön-külön átnevelőtáborba zárnak valószínűleg évekre, de lehet, hogy életetek végéig, az katasztrófa? Lásd: az a hely a Föld bolygón, ahol a témaadó technikát a legprofibban alkalmazzák jelenleg, tehát Kína.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz mepet #58 üzenetére

    " Ha pl. téged és a családodat letartóztatnak, a fejeteket kopaszra borotválják, megvernek párszor, szétválasztanak a családtól majd egyenként külön-külön átnevelőtáborba zárnak valószínűleg évekre, de lehet, hogy életetek végéig, az katasztrófa?"

    Ha ilyen megtörténhet egy országban, akkor ezt nem az arcfelismerés tiltása fogja megakadályozni.

    Lehet hogy az a gond, hogy mi olyan országban élünk ahol nagy az esélye, hogy a kormány visszaélne ezzel, és nem akarunk adni nekik még egy eszközt a szabadságjogok csorbításához. A rossz hír az, hogy ebbe lassan az EU-nak se lesz beleszólása, nem hogy nekünk.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • Eugene Roe

    őstag

    válasz Tigerclaw #59 üzenetére

    De még van beleszólása, úgyhogy gondolkodjunk így :P

    It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    válasz Tigerclaw #51 üzenetére

    Amiket itt negatív példaként felhozol, szerintem rosszak. Nem hinném, hogy pl. a Street View-n szereplő emberek arcának kitakarása ördögtől való lenne. Számtalan, a mindennapi életben előforduló kellemetlen helyzetet eredményezhet az emberek felismerhetősége (pl. valakit felismersz, aki nem azzal sétál kézenfogva, akivel "kellene" vagy valaki innen tudja meg, hogy a szomszéd lány az út szélén állva keresi a kenyerét), és ehhez nem kell bűnözőnek lenni. Annak sem látom hátrányát, hogy ha felraksz YouTube-ra egy dashcam-es videót, ki kell takarnod a rendszámot a szabálytalankodó bunkóról. Mi haszna lenne, ha 100 ezer megtekintő látná? Valaki saját kezébe venné az ügyet, és Batmanként igazságot tenne? Az eredeti felvétellel be lehet ballagni a rendőrségre, és ők majd teszik a dolgukat, ha éppen olyan kedvük van (mondjuk ezzel, meg ennek az egésznek a hatékonyságával kapcsolatban nincsenek illúzióim, de az megint nem ide tartozik :) ). Azt azért már én is a ló másik oldalának tartom, hogy pl. Ausztriában már a dashcam megléte miatt is megbüntetnek, de összességében nem hiszem, hogy ezen szabályozások többsége alapvetően rossz lenne.

    (A Street Veiw egyébként egy jó példa arra, hogy a MI sem mindenható: sok esetben közlekedési (vagy egyéb) táblákon látható hasznos infót homályosít el, mivel arcnak nézi – ez néha kimondottan kellemetlen, ha pl. egy számomra ismeretlen útszakaszt nézek éppen amolyan "előtanulmány" jelleggel.)

    Az, hogy itthon (vagy egy-egy másik országban) milyen helyi szabályozások vannak, szerintem irreleváns, legalábbis én az eredeti témaindító kérdést globálisan (ill. EU-szinten) próbálom értelmezni, nem kis országunkra vonatkoztatva. (Hogy itt hogy zajlana, abba ne is menjünk bele a lelki békénket szem előtt tartva. :) )

    Lehet, hogy hülyeséget írok (nem szeretm, és nem is követem a "hagyományos" focit), de mintha a videobíró hasonló lenne az NFL-ben használthoz, azaz bizonyos esetekben (nem tudom, hogy milyen módon lehet "videobírót kérni" az európai fociban) egy másik pofa valahol visszanézi a felvételeket, és az alapján hoz egy döntést. Szerintem ez teljesen emberi üzemeltetésű rendszer, emberek elemzik a felvételt és hoznak az alapján döntést – ezért nem értem, hogy jön ide. (Esetleg a gólbíró rendszerre gondoltál, ami a labda gólvonalon való áthaladását nézi?)

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • Eugene Roe

    őstag

    válasz bLaCkDoGoNe #61 üzenetére

    A batman igazságtevőt a társadalom támogatná. Jelenleg elég nagy deficit van az igazságszolgáltatás táján (remélem nem emiatt maradnak majd kormányon). Milliárdokért 1-2 év börtön, 70 milliós gyorshajtót fosik megállítani a rendőr, de a suzukit rögtön lenyomja az útról... stb.

    It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Tigerclaw #59 üzenetére

    "Ha ilyen megtörténhet egy országban, akkor ezt nem az arcfelismerés tiltása fogja megakadályozni."
    Ezt próbáltam én is kommunikálni, de nem nagyon ment át nekik :)

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Eugene Roe #62 üzenetére

    Én liberális beállítottságú vagyok alapból, de amit a büntető törvények kapcsán tesznek, gyakran külső nyomásra, néha saját érdekből, az nagyon bicskanyitogató.

    A szemet szemért törvénye és a norvég tömeggyilkost nyaraló telepre küldik, azonnali kivégzés helyett és még szabadon is engedhetik, hogy ismételhessen"...mer szegénynek is vannak jogai...között van mozgási terület, de nagyon az utóbbi felé sodródunk. Jellemzően alacsony büntetéseket osztanak ki, amit még feleznek is jó magaviselet esetén. Ha a boltból lopsz kenyeret, talán börtönbe mész, ha már korábban loptál kenyeret, mert nem volt mit enned. Ha milliárdokat lopsz, sikkasztasz, megúszhatod 2 év felfüggesztettel. Ja meg persze a szokásos, az első bűncselekmény "ingyen van, a ház állja", szinte akármi is legyen az. Egyértelműen az látszik, hogy az elvett életnek semmi értéke sincs. Ha ittasan, bedrogozva meghal miattad pár ember és belerokkan ebbe egész életére többtucat ember, az mondjuk 6 év, amit feleznek. Az elkövető jogai magasan verik az áldozatok jogait. Ennyi erővel azt is mondhatják, hogy az áldozat meghalt, annak már nincs semmi joga, meg úgy sem lehet visszahozni, így engedjük is el szegény elkövetőt, mert neki még vannak jogai.

    Ez az egy dolog ami miatt nem sajnálnám, ha kilépnék különböző nemzetközi megállapodásból.

    Az a probléma, hogy szerintem az EU állampolgárok többsége szintén hasonlóan gondolkodik, mégsem az ő véleményük, értékrendjük jelenik meg a törvényekben.

    [ Szerkesztve ]

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • bambano

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Tigerclaw #64 üzenetére

    "Ennyi erővel azt is mondhatják, hogy az áldozat meghalt, annak már nincs semmi joga": és tényleg azt mondják...

    már megint egy dolog, amiről azt hitted, hogy nem úgy van, pedig de...

    Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

  • bLaCkDoGoNe

    veterán

    válasz Eugene Roe #62 üzenetére

    Ez egy másik kérdés, de normális esetben nem ez kellene, hogy legyen a megoldás.
    Próbálok a helyi viszonyokra nem kitérni, mert nem ez a téma (még ha esetleg egyet is értek az állásponttal).

    "«Fuck does Cuno care?» The boy turns to you. (He doesn't care.)" [+] "The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] 

  • mepet

    addikt

    válasz Tigerclaw #59 üzenetére

    "Ha ilyen megtörténhet egy országban, akkor ezt nem az arcfelismerés tiltása fogja megakadályozni."
    Így van, teljesen egyet értek! Nem az arcfelismerés miatt lágeresítettek legalább sokszázezer embert Kínában a közelmúltban. Az arcfelismerés csak lehetővé tette, hogy a Világon még sosem látott hatékonysággal kövessék ezt el. Arcfelismerő rendszer nélkül nehezebb dolguk lenne, sokkal több ártatlan áldozat úszhatná meg.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz mepet #67 üzenetére

    Épp az a lényeg hogy Kínában nem az arcfelismerés a probléma, hanem hogy egy kiba...diktatúra. Szerinted ha nem lenne arcfelismerés Kínában, máris kánaán lenne?

    Ha megszűnne az arcfelismerés használata Kínában, az 1000 életet megkeserítő dolog helyett lenne 999. Ha viszont megszűnne a diktatúra, akkor az arcfelismerés senkit sem érdekelne. Persze gondolom a helyiek nem érzik ilyen negatívnak a helyzetet, mert sosem ismertek jobbat, ahogy gondolom Észak-Koreában sem lázadoznak a helyiek, mert hozzászoktak az éhezéshez. Mi is hozzászoktunk már ahhoz hogy milliárdokat lop a kormánypárt, így lepereg rólunk egy újabb hír, amiben kiderül, hogy megint lopott valaki.

    Amerikában meg hozzászoktak, hogy egy idióta az elnökük, akinek nagyobb rutinja van a hazudozásban, mint a levegővételben. Ezért is van nagy esélye, hogy nem megy át az Impeachment. Sőt jó eséllyel még meg is választják legközelebb. Mondhatni amerikában megválasztották a helyi kétfarkúkutyapárt jelöltjét és már hozzászoktak. Igaz hogy kb. minden országgal összerúgja a port, meg simán háborút kezdeményez Iránnal, ha azzal az újraválasztása esélyesebb lesz, de az kit érdekel.

    Látni kell, hogy ki és mi a valódi probléma. Nem a kés a hibás, hanem az ember aki rosszra használja, meg a tömeg akit ez nem érdekel.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • atike

    nagyúr

    Az újabb (bárki által megvásárolható) kamerákban már elég sokban benne van az arcfelismerés... És ezek csak picivel drágábbak, mint a gagyi kétpálcás kínai és noname csodák...

    Ezeknél az arcfelismerés annyit jelent, mint amit a szó maga - felismeri, hogy emberi arc, és mondjuk képes azt az arcot kivágni a képből és lementeni az amúgy is már lementett képanyag mellé.

    Azaz ha a rögzítő tulajdonosa visszanéz egy felvételt, akkor rendelkezésére áll egy videófolyam, hogy itt ekkor és ekkor volt mozgás (ebben semmi új nincs, elég régóta így működnek a kamerák) viszont már tud olyat is, hogy "kiad" egy arclistát (kb mint az igazolványlépek) és azokra menve megmutatja a hozzájuk tartozó letárolt videót...

    Nem tud egy arcot letárolni és az arcot megkeresni, hogy mikor volt itt mondjuk tegnap, nem tud hozzá semmilyen más adatot társítani. Kvázi a már letárolt videóból arc alapján is tud keresni...

    Ez is arcfelismerésnek számít vajon az értelmezésükben...? :U

  • mepet

    addikt

    válasz Tigerclaw #68 üzenetére

    Bátorkodom a 2. bekezdésed egyetlen félmondattá rövidíteni, javíts ki, ha pontatlan vagyok: nem az arcfelismerés a gond, hanem a diktatúra.

    És ezzel egyet is értek. Viszont, ha marad az arcfelismerés, akkor sosem fog megszűnni a diktatúra, hiszen egy korábban még sosem látott hatékonyságú eszköz került a diktátor kezébe. Ráadásul nem csak arcfelismerés van ott, hanem hozzá pontrendszer, állami kémcuccok mindenki mobiljában, államilag követett fizetési rendszerek (wechat & alipay), stb...Miután a fizetési rendszer meg a pontrendszer kikalkulálja, hogy nem vagy jó elvtárs, utána már véged is van, mert biztos, hogy nem fogsz tudni disszidálni az arcfelismerő cuccok miatt. Elkapnak és véged. Szerintem nem mindegy, hogy van-e arcfelismerés, vagy nincs. Enélkül sokkal nehezebb a diktátornak kontroll alatt tartani azt az 1400 millió embert.

    Nem a kés a rossz. De ha tehetjük, egyes helyekről ki kell, hogy tiltsuk a késeket. Úgy, ahogy most is ki vannak tiltva. Pl. a parlamentbe és az általános iskolába nem viheted be a méteres recés kenyérvágódat. Nem véletlenül. Szerintem a késes példához hasonlóan meg kell tiltani a kormányoknak, hogy ilyen visszás technológiát használjanak. Ne használjanak ilyet semmilyen központosított szervezetnél (főleg ne állami szerveknél), mert 100%, hogy már a bevezetés is a tervezett visszaélésekre fókuszálva fog történni. A titkosszolgálatok (vagy a kenyérvágó kés esetében a jónép otthon a konyhában) meg úgyis használják, nekik mindegy is, hogy be van-e tiltva...

    Ha pl. a munkahelyemen a beléptetőrendszer nem kártyát kérne, hanem az arcomat, azzal nem lenne semmi problémám. De egy központi akárkinek megadni a lehetőséget, hogy köztéren monitorozza mindenki mozgását és minden tevékenységét, ennek már a gondolatát is felháborítónak tartom.

    A témaadó íráshoz visszatérve: feltételezésem alapján az EU-nak is kb az lehet ezzel a gondja, mint nekem. Nem véletlen, hogy nyilvános helyekre vonatkozik a tervezett szabályozás.

    Remélem a pár év alatt jól fogják felmérni az adatvédelmi kockázatokat. Én úgy gondolom, hogy ez a kockázat hatalmas. Egyáltalán nem áll arányban a technológia hasznával.

  • ekkold

    őstag

    Ha mindent "bekameráznak" és a következő generáció ebbe születik bele, akkor nekik ez lesz a természetes. Innen a következő lépés az, hogy az otthonodat is bekamerázzák. Végülis ez részben már működik, hiszen számos eszközben van kamera, amit otthon is használunk, és ezek aktiválhatók is távolról. De lesz ennél több is, pl. megjelennek olyan eszközök amikre szükséged lesz, de kamerát is építenek bele - ha letakarod a kameráját akkor nem fog működni (akkor sem ha egyébként egy hűtőszekrényről van szó, hiszen akkor nem látja ki vette ki a sört).. Aztán egyszer csak elkezdődnek a szankcionálások: pl. nem az elvárásnak megfelelően viselkedsz (akár otthon is, pl. letakarod a laptopod kameráját) és automatice levonják a büntit a számládról... Aztán szarni sem lehet majd kamerák nélkül....
    Ha pedig nem nézed elég áhítatos ábrázattal, ahogy a TV-ben beszédet mond a bölcs vezér, akkor már jönnek is érted....

    [ Szerkesztve ]

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz atike #69 üzenetére

    Nem, itt kifejezetten arról van szó, hogy csak arc alapján beazonosítani egy személyt.

  • pasztomi

    újonc

    Jól megkésve értem ide, de azért hozzászólnék én is. Szerintem maga a tudat, hogy bárhol megfigyelnek, konkrétan táblázatokat-listákat készíthetnek arról, hogy mikor hol voltál, szinte térképen követhetnek elég elrettentő átlag civilként is. Magyarországon nem gondolom hogy emiatt jelenleg kéne aggódni, ugyanis még mindig több évtizeddel vagyunk lemaradva a nyugattól, de akármilyen furcsának hangzik én sem örülnék, hogy a fejem egy kockával körbekeretezve virít egy monitoron, amit ráadásul az országot ismerve csak az nem nézhet meg, aki nem ért hozzá.

Új hozzászólás Aktív témák