Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz kwzatz #5 üzenetére

    A boom&bust ciklus alapján természetesen várható volt, ami történik, csak szerintem nem ennyire hamar. A 2020-21 során kialakuló hiányra a termelő cégek a termelőkapacitások bővítésével reagáltak. Az Intelen kívül, Samsung, a TSMC is több Ázsián kívüli projektet jelentett be. (nyilván részben a Taiwant érintő kínai fenyegetés miatt, részben pedig a tengeri szállítás az ellátási láncokra gyakorolt hatásának enyhítése végett) Ezeknek a gyártókapacitásokanak a kiépülését akkor 3-4 évre taksálták, vagyis hogy az új gyártókapacitások bevonásával legkorábban 2023-2024-ben enyhülhet a kínálat szűkössége a keresleti nyomás alatt.

    A GPU egy külön történet. Azt tényleg lehetett sejteni, hogy amennyiben a kriptovaluták értékének felfúvódása megáll vagy vissza is esik, akkor az új bányászkapacitások kiépítésére szolgáló GPU-k iránti kereslet is meg fog torpanni. Én a magam részéről a bányászat irányából a GPU-k felé érkező keresletet leesését az ETH2 - egyébként folyamatosan tologatott - bevezetésére tettem.
    Ez a része nagyjából az elképzeléseim szerint alakul.

    Persze nyilván az egyéb chipekre vonatkozó kereslet sem nő az égig, de úgy tűnik, mintha az elmúlt időszakban a kereslet nem valós igényeket szolgált volna ki, hanem az ellátási láncok felborulása miatt a cégek eddig raktárakat töltöttek volna fel. Teli raktárral nyilván sokkal könnyebb komolyabban megvágni a következő időszakra vonatozó igényeket.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Új hozzászólás Aktív témák