Új hozzászólás Aktív témák

  • Béééla

    őstag

    válasz #06658560 #18 üzenetére

    Szerintem nagyon laikus vagy a témában. Mondjuk kutatás, fejlesztés téren.
    Bocs, ott dolgozom, nagyon laikus lehetek...

    De, be fogják.
    Jó érzés funkcionális analfabétának lenni? :U
    Ezerszer nagyobb dicsőség egy működőképes projektet beleírni mint egy elhasaltat vagy paperlaunchot. Igen, bele fogja írni. És mit fog kidomborítani?
    a) gyakornok/alkalmazott voltam itt és ott, ilyen tapasztalatom van
    b) részt vettem egy majdnem sikeres projektben
    c) részt vettem az első hazai fejlesztésű sikeres műhold fejlesztésében.
    Ha a c) pont megvalósult, akkor azt. Ha nem, akkor egy melóhelyen magasról tesznek a hangzatos nevű "garázsprojektekre" és inkább az érdekli a munkáltatót, milyen hasznos tudást szedett össze (mondjuk verziókezelés, risk analysis, stb). Persze egy majdnem jól működő szatelit is több mint a semmi, sok tapasztalat meg ilyenek, csak nem morzsáznék mert etikátlan lenne - maradjunk annyiban, hogy hiába van X év paperlaunch tapasztalatod, lehetsz akármilyen professzor, az iparban lehet ez is kevés. Főleg ha mások teljesítményét mutogatod, a "részt vettem a projektben" elég tág fogalom.

    Ennek a mondatnak a valósághoz túl sok köze nincs, ha figyelmesen elolvasod csak az itteni hírt.
    >a Galileo több műholdján az elmúlt két év során egymás után több atomóra is leállt
    >minden műholdon négy atomóra van (kettő-kettő a két típusból), és mivel csak egyetlen esetben történt meg, hogy egy műholdon két óra is leállt
    GOTO 2. bekezdés

    @Cifu
    Ha a masat nem indul be, ciki, egy-két tanszékvezető mehet havat lapátolni, a résztvevők nem fogják olyan nagy betűkkel beleírni a CV-be hogy részt vettek a projektben.
    Miért is? A műholdat akkor is megépítették, átment mindenféle, az indítás előtt kötelező tesztelésen, tehát még ha valami miatt a műhold nem is működött volna, akkor is tiszteletre méltó teljesítményt tettek le az asztalra.

    Még mindig az "olyan nagy betűkkel" a hangsúly. Összetettem volna a kezem, ha a tanszékünkön vagy az egyetemen hasonló komolyságú projekt lett volna amihez csatlakozhatunk (Mondjuk finanszírozás terén a legnagyobb a probléma, amikor ARM clustert építettünk, akkor "kaptunk" kemény kettő panelt az egyetemtől... Vagy egyéb, meg nem nevezett esetekben megakptuk a feladatot hogy az egyetem arcával jelenjünk meg, saját zsebből...). Ők nagyon szerencsések hogy azt a több tízmilliót amibe került, elő tudták teremteni. Ha pedig eltapsolsz valamire sok-sok pénzt és be se indul, akkor sok egyetemen nem kapsz második esélyt, mert nincs rá és rosszabb esetben még ujjal is mutogatnak hogy "ez volt aki két labor árát égette el a légkörben". (külön köszönet a szponzoroknak, nélkülük biztos nem jutott volna a feléig sem)
    Mert ugye arról elfelejdkezik mindenki, hogy egy ilyen összerakása egy elszúrt kilövéssel is rengeteg tapasztalatot ad, előtte a földön is tesztelték a cuccot. A tanulópénznél jobb tanár pedig nincs.

    Ellenben ha egy Eu-GPS műhold lerohad, ott fejek kell hogy hulljanak.
    Vagy nem. Ez nem az a kategória, ahol két számot kell összeadni, vagy két szögvasat ponthegesztéssel összehegeszteni...

    Még szériahiba is lehet annak fényében hogy egymás után hibásosnak meg. Elszáll egy műholdon egy óra? Megesik, ezért tervezték redundásra mert az FMEA-n kijött hogy ha az egy óra elpukkan, egy nagyon drága doboz fog fenn repkedni, tegyünk bele kettőt. De egyik ilyen fajta, másik olyan, mindegyiket kettőzzük meg, hurrá, négy óra, legalább négyszeres költség, de legalább sokkal biztosabb hogy menni fog.
    Ennek ellenére veszélyesen gyorsan romlanak el az órák, ha ilyen ütemben folytatják akkor 15 éve múlva egyik se fog működni (mondjuk ez még benne van a tervezett élettartamban, de akkor is). EZÉRT fognak fejek hullani ha hibásan lettek felküldve.

    Hogy némileg képet alkoss a helyzetről, esetleg gondold át, hogy a SpaceX első két Falcon-1 rakétáját a DARPA pénzelte
    DARPA: xxx RESEARCH agency. Láttak benne potenciált. Kutatás. Az űrügynökségnek pedig az a feladata, hogy működőképes műholdakat lőjön föl, amibe talán már nem fér bele a kísérletezgetés, ebben a fázisban legalábbis nem.

    @dchard
    Kopival arra reflektáltunk (nem csak neked szól), hogy ez már a többedik olyan cikk, ahol valamilyen nagy komplexitású tudományos projekt kisebb nagyobb döccenőjéről olvashatunk, és rögtön megjelennek az önjelölt műhold mérnökök az olyan ostobábbnál ostobább kijelentésekkel, hogy "ménem tesztelték őket jobban", meg hogy a "maszat bezzeg diák projektként milyen faszán működik", vagy hogy "ha egy Eu-GPS műhold lerohad" és társai. Ezek olyan szinten gyermeteg összehasonlítások, amik komolytalanná teszik a kérdezőt. Ne alacsonyodjunk le ide.
    Én "csak" az iparról tudok nyilatkozni, és az alapján a nagyon kevés információ alapján ami elérhető, lehet még az iparnak se felelne meg amit letettek az asztalra fellőttek az űrbe. Ez a bajom. Igen, a maszat tervezett élettartama 3 hónap volt, fenn volt helyette majd' két évig kisebb-nagyobb döccenőkkel, de "csak" egy garázsprojekt volt ha összehasonlítjuk. A Galileo műhold 12 évre van tervezve profik által, és van olyan amiben egy rendszer két év után fél gőzzel üzemel csak, ki tudja hogy javítható-e. Ez a ciki.

    nincs következetesség az órák hibájában
    Ami egyfelől jól hangzik, másrészt a kedvenc kommentem idézném:
    "Happy debugging, suckers"

    főleg olyan figuráktól, akik a linkelt sajtótájékoztatón annyit kérdezhetnének legfeljebb, hogy ki kér még kávét vagy pogácsát...
    Áhh, nem bírtad kihagyni? És még te papolsz lealacsonyodásról? :D
    Inkább cain69 kollégáról kéne példát venni.

    Félreértés ne essék, az ESA-ban sem hülyegyerekek ülnek, lehet a tapasztalatok alapján ebben a formában vígan elkegyegnek még 20 évig. De az hogy itt cikk lett belőle azért jelzésértékű.

    Bélabá

Új hozzászólás Aktív témák