Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Chaser #43 üzenetére

    Igen, ebben igazad volt a másik topciban. A mobil monolit felépítés egyértelmű előny de én is azt hittem a Zen+ -> Zen2 között is van nagyobb előrelépés. Ott nincs.
    Viszont te is elég félreérthetően indítasz itt: ez az 5800U cikke, ide bedobni, hogy miért szar az idle "Zennél" mikor ezeknél abszolút nem az... ;)

    Kicsit tovább számolva:
    - 4650G (4.2-es ram/SoC) 27W körítéssel, konnektornál.
    - Anélkül kb. 19-20W.
    - 75% körüli táp hatásfokkal (ilyen kis terhelésen reális, hiába Gold) akkor az táp nélkül 14-15W.
    - Mínusz alaplapi chipset 5W, DDR4 3W, 1-2W hűtő/SSD idle-ben. Ki is jött az a 4-6W kompletten a procira (cpu package/ppt) amit a HwInfo ír. És megérkeztünk majdnem a mobil Renoirok szintjére.

    A többi kicsit részletesebben:
    1. 4650G (4.2) + RX470: 41W (+14W a dvga)
    2. 3600 (3.7es ram/SoC) + RX470: 54W.

    Amit viszont a másik helyen is írtam és érdemes külön kezelni: idle vs light load. És azon belül OC és a hozzá tartozó "általános" energiamenedzsment. Ezen sokkal jobban el tud szállni a fogyasztás mint a fenti architekturális eltérés teljesen idle állapotban.
    Sokszor viszont keveredik a kettő és ezért teljesen fals összehasonlítások születnek. Ezzel nem nagyon foglalkozik senki...

    Visszatérve az előző számokra, ha a 3600 mellé default ram/SoC-ot állítasz be akkor egyből -10W az eredmény. 45W körül. Máris alig van különbség a "mobil kiépítés" 41W-jához képest, de csak idleben.
    A Renoir viszont 3.2 vs 4.4 ram és +0.2-3V SoC fesz között 1-2W a különbséget mutat. Azt alapra visszarakva már szinte semmit nem nyersz ehhez képest.

    Desktopon a ram/SoC OC-t viszont mindenki "alapból" rádobja. És itt jön a többi különbség: Balanced, Ryzen Balanced séma is túl agresszív, ha a PCIe power saving be van kapcsolva akkor az is nagyot lassíthat: kilövik. Az elején sláger volt a core parking tiltása de talán most is az. Sokan a CnQ-t is kiiktatják. A ram/SoC órajel visszavétel is működne tudtommal de senki nem használja, stb...
    Tehát itt ezek is rádobnak igencsak a desktop Zenre... de nem a desktop volta miatt hanem mert így "szokás" használni.

    Ez pedig nem idle-ben, hanem nagyon kis terhelésen, 1-2%-on még tovább rontja az arányokat. Valósan a futó progik pedig ennyi terhelést generálnak a háttérben. Ez nem valódi idle, nem tud energiatakarékos módba menni semmi, se a proci (ha be van kapcsolva egyáltalán bármi) se a PCIe, semmi...
    És itt jön az amit összemosol az idle/architekturális eltérésekkel.
    Ha van load és ez a 4-5-6 dolog nem aktív/rosszul konfigolt akkor megugrik a fogyasztás hiába látszik alig a cpu usage-ben.

    Fenti mérések így: 1-2 Firefox ablak fut a háttérben minimalizálva, nem aktív az ablak, 1-1.5% cpu usage:
    - 3600 (3.7) + RX470: idle 54W helyett 70W. Pedig kb. semmi nem történik. CnQ on, Balanced, PCIe off, core parking off
    - 3600 (3.7) + RX470: 60W. CnQ on, Power saver, PCIe on, core parking on.
    Renoiron alig van különbség on-off között, 2-4W.

    Nyilván CnQ nélkül még gázosabb lenne. Ha aktív az ablak vagy ahogy te írod kattintgatás is van akkor már 75-80W lesz a 70W-ból. Nagyon messze az idle 54W is...
    Ha pedig a default ram/SoC 45W-hoz nézzük akkor már lassan a duplájánál járunk és alig történt bármi. Egyébként épp az irreálisan magas számok miatt néztem ennek utána és pl. egy tray-en "futó" HD Sentinel is tud +10W-ot generálni ugyanígy "idle"-ben. Ránézel a cpu usage-re és 0.3-0.5% csak mégis ennyit jelent.

    Szóval kettős a dolog. A monolit takarékosabb, de:
    1. Valós idle-ben alig van különbség defaulton. 5W-on belül vannak.
    2. A desktop ram/SoC OC és maxra optimalizálás hoz mondjuk +10-15W különbséget.
    3. Kis terhelésnél viszont ez a desktop cpu-nál megszokott ram/SoC OC + maxra hangolt, kikapcsolt energiagazdálkodási feature-ök hirtelen megsokszorozzák a hátrányt a monolit felépítéssel szemben. Ott idlehez vagy a Renoirt nézve light load-hoz képest is azonnal +20-25W még ráugrik.

    Talán így részletezve érhető a különbség.

Új hozzászólás Aktív témák