Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #54625216

    törölt tag

    Mivel Facebookról van szó, mindenki adavételmi aggályokra hegyezi ki a kérdést, pedig ez sokkal inkább árukapcsolás probléma.

    Adott egy szolgáltatás saját ügyfélkörrel és saját szabályzattal (Facebook), meg adott egy attól teljesen független termék teljesen más ügyfélkörrel és teljesen más szabályzattal (Quest).
    A Facebook meg úgy köti össze a kettőt, hogy a szolgáltatás szabályzata kihat a termék felhasználási feltételeire, miközben azoknak semmi közük egymáshoz.
    Ez a tiltott árukapcsolás klasszikus esete.
    Kb. mintha csak akkor vehetnél mondjuk VW autót, ha az OTP-nél vezetnéd a számlád, csak onnan vehetnél fel lakáshitelt és ha elmaradnál a lakás törlesztővel, akkor addig a kocsidat se használhatnád.
    Abszurd.

    Ez ráadásul alapvető emberi jogi kérdéseket is felvet.
    Pl. a Facebook mondjuk rasszista, homofób, stb. eszmék terjesztéséért letilthat accountokat. Ehhez minden joga megvan, mert a Facebook nem közszolgáltatás és eldöntheti, hogy mit enged leírni a felületén és mit nem.
    Csakhogy a Facebook mint magáncég sem teheti meg, hogy valakit eltilt a megvásárolt javaitól csak azért, mert nem ért egyet a politikai nézeteivel.
    Márpedig a Facebook pontosan ezt teszi: gyakorlatilag használhatatlanná teszi a Quest2-t ha letiltja az accountodat, azt pedig olyan politikai indokokkal is megteheti, aminek az égvilágon semmi köze sincs a Quest-hez vagy a VR-hez.

    A fenti példával élve képzeljük el, ha a VW politikailag korrekt viselkedéshez kötné az autói használatát és ha mondjuk egy VW tulaj szélsőjobbos tüntetésen jelenne meg, akkor kártérítés nélkül működésképtelenné tehetnék az autóját.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz gege547 #23 üzenetére

    "A strandokon ha jól emlékszem tilos is fényképezni. "

    Közterületeken viszont igen. Sőt közterületről lehet magánterületen lévőket is fényképezni.
    Hogy pontos legyek: ha a kertben az asszony pucéran napozik és az utcáról látszik, akkor bárki engedély nélkül lefotózhatja. Ha viszont a fényképezőgép optikája belóg a kertbe, akkor már engedély kell hozzá, mert a fényképezés a magánterületen belül történt.
    Azaz ha perverz tata csónakról fotózza a Balatonon a magánterületen fürdőzőket, akkor semmit sem lehet tenni ellene, de ha kiköt a csónakkal, akkor már igen.

    Persze a fotózás és a kép megosztás az két különböző dolog. Bárki arcát, aki a képen szerepel és nem járult hozzá a kép publikálásához felismerhetetlenné kell tenni függetlenül attól, hogy milyen körülmények között készült a kép. Ugyanígy nem lehet személyes adatokat fűzni a képhez, ha az azon szereplők nem járultak hozzá.

    És itt kezdődik a gond a Facebook-al. Az arcfelismerő algoritmusaik pontosan beazonosítják, hogy egy feltöltött képen kik szerepelnek, így olyan kapcsolathálót is fel tudnak térképezni, amihez az érintettek nem járultak hozzá. Ebből még nemzetbiztonsági problémák is voltak, nem véletlen, hogy a Facebook nem hozhatja nyilvánosságra ezeket az adatokat.
    Ráadásul a Facebooknak vannak olyan alkalmazásaik, amik rögzítik a Quest kamerák képeit és ha valaki mondjuk cheatelésért bejelent, akkor joguk van figyelmeztetés nélkül feltölteni, feldolgozni és korlátlan ideig tárolni a felvételt.

    "Tudom itt 19 ezer pedo képért csak 500 ezer forintos bírságot lehet kapni ami 26 forint képenként azt mondjuk kibírom. "

    Nem mintha szerintem az ilyeneket ne kellene a töküknél fogva fellógatni, de a pedofil képek letöltése és készítése más súlyú bűncselekménynek számít, ebben az esetben pedig csak a letöltést tudták bizonyítani. Azaz ha Te magad készítesz pedofil képeket, akkor garantáltan komolyabb büntetésre kell számítanod, arról nem is beszélve, hogy aztán mit művelnének veled a böriben (egy tv műsorban mondta egy börtönpszichológus, hogy drótkefével egyenként lereszelik a csávó ujjait pl.), szal nem ajánlott ilyesmivel kísérletezni.

    "Azért vagyok felháborodva mert végre lett volna egy headset amire azt mondom hogy megéri beruházni erre ez van. "

    Pont azért adják ennyiért a headsetet, mert a bevétel nem a hardver és szoftver eladásokból, hanem az adatlopásból keletkezik. Ha a Quest nem Facebook termék lenne, akkor minimum a duplájába kerülne. Ezzel persze nem mentegetni akarom a Facebook-ot (sőt), csak a realitásokat akartam tisztázni, hogy ez amolyan valamit-valamiért elven működik.

  • #54625216

    törölt tag

    válasz Márton #25 üzenetére

    Azért az a cikkből is kiderült, hogy ezt a szabályt utólag pontosították, mert még az oculus helpdesk sem tudta jól, hogy mi a követendő eljárás.
    Amúgy meg eleve beszédes, hogy azon kell egy megvásárolt hardver miatt aggódni, hogy milyen agyament szabályozás ürügyén tiltják meg a használatát.

    Frissen hoztad létre az FB accountodat? - beszoptad
    Nem a saját nevedet adtad meg az FB accountodnál? - beszoptad
    Több FB account is van a neveden? - beszoptad
    Privátban tartod az összes adatodat, nem postolsz rendszeresen, és az összes kapcsolat requestet elutasítod? - beszoptad

    ... és így tovább.

    Azaz kifizeted a hardvert, megveszed a szoftvereket, majd valami FB algoritmus (vagy csinovnyik) úgy dönt, hogy hát köszönjük szépen, de Te mint természetes személy valójában nem létezel és nincs jogod használni azt, amiért fizettél.

    És erre azt szokták válaszolni, hogy hát jah, de azért nem tiltanak le embereket olyan gyakran, mint ahogy azt a médiában felfujják. Mintha ez bármit is számítana. Eleve a lehetőség, hogy letilthatják annak a hardvernek a használatát, amiért pénzt adtál már önmagában botrány.

    [ Szerkesztve ]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz gege547 #29 üzenetére

    "Nekem magával az elvvel van bajom hogy kell nekik minden is. "

    Egyetértek, ugyanakkor a Facebook-nak az adatlopásra épül az üzleti modellje, tehát eleve be sem száll olyan üzletágba, amiben nem lát ilyen lehetőséget.

    "Mindegy is én továbbra sem fogok addig Quest et venni amíg ez a policy így marad"

    Én is így vagyok vele. Van CV1-em és van Go-m is, majd használom 2023-ig, amíg engedik, utána eladom, elajándékozom vagy kidobom. Oculus áruzából minden esetre szoftvert már nem veszek.

    " Egyenlőre a Facebook majdhogynem kötelező próbáltam nélküle de egyszerűen nem lehet."

    De lehet. Sohasem volt Facebook accountom és nem is lesz. Aki azért nem hajlandó tartani velem a kapcsolatot, mert nem vagyok Facebook-on, azzal én sem akarom tartani a kapcsolatot, ennyi. Állás interjúkon meg úgyis azon múlik a siker, hogy szükségük van-e a szaktudásodra, így ott is áll az előbbi megállapítás: ha a Facebook account hiánya miatt nem vesznek fel, akkor jobb is az olyan céget elkerülni.

    A professzionális, karrier kapcsolatok ápolására meg ott a Linkedin, nyilván az is bányássza az adataidat, de ott legalább nem illik sem kiteregetni a magánéletedet sem pedig másokéban vájkálni. Így a leendő munkaadó utánanézhet a korábbi munkahelyeidnek meg nagyjából láthatja, hogy milyen emberekkel állsz munka kapcsolatban, de nem fér hozzá olyan adatokhoz, amikhez baromira semmi köze.

Új hozzászólás Aktív témák