Új hozzászólás Aktív témák

  • hallador

    addikt

    Ez legalább jó, nagyszerű a digitális analfabetizmus ellen. Én még valamikor 2007-ban csináltam meg. Érdekes volt.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Ron Swanson

    senior tag

    Általános iskolában informatika tagozaton 6-7. osztályban kellett 7 modulból vizsgáznunk. Nagyon hasznos volt, megváltoztatta az életem (ja nem). :B

    Egyáltalán van olyan munka ahol kifejezetten elvárják? :F

  • janos1988

    addikt

    válasz Ron Swanson #2 üzenetére

    Wannabe titkárnők. Nekik az emelt szint is javallott, ha kicsit is komolyabban gondolják az egészet.

    https://www.youtube.com/watch?v=mkDSGbRyjz8&list=PLVJH24yGtE_w5Ke4aWmRV8erFQmqRD1dK Minden egyes új rész rátesz még egy lapáttal :-D

  • Cythyel

    senior tag

    saja én azt látom hogy hiába csinálja meg valaki a 7 modulosat, attól még user error-ok garmadáját csinálja nap mint nap hétköznapi szg használat közben és nem látja be hogy elrontott valamit... túlságosan adminisztratív irányú az ecdl, nincs benne elég hétköznapi szg használati rész

  • Alchemist

    addikt

    válasz Cythyel #4 üzenetére

    Ez is csak olyan képzés, mint a többi hasonló bármilyen szakmában, gyakorlat, tapasztalat nélkül önmagában nem sokat ér.

    Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

  • Depression

    veterán

    Ez nem egy olyan papír, amit azok csinálnak, akiknek fogalmuk sincs a számítógépekről?
    Középiskolában informatikát végeztem, és akkor lett volna lehetőség, az akkori fizetéshez képest egy vagyonért megszerezni ezt a vizsgát. Aztán végeztem gépészmérnökként, és azóta is soha senki meg nem kérdezte, hogy van-e ilyen papírom.

    Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

  • nemlehet

    őstag

    válasz Cythyel #4 üzenetére

    Egyet értek. Én is csináltam 1 vagy 2 modult az ECDL-ből de már gimiben is értelmetlennek tartottam, főleg ha informatikából akar érettségizni az ember.

    Én multinál dolgozok, azt látom, hogy alapvető fogalmi problémái vannak az embereknek. Pl egy csomóan nem tudják mi a különbség a böngésző és internet között, azt hogy mondjuk az xls-be egy csomó program tud menteni (szóval nem csak SAP file létezik belőle....), vagy azt hogy mondjuk funkciókat és felépítést próbáljanak megtanulni ne azt, hogy ha "oda kattinitok akkor zöld lesz" ergo ha esetleg fél centivel arréb kerül egy gomb a programban akkor nem áll le az egész könyvelés emiatt...

    Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

  • Geller72

    veterán

    '97 óta megvan, az elsők közt vizsgáztam..azóta sem volt rá kíváncsi a kutya sem. :D. Valaki(k) ezen is megszedték magukat..

  • hallador

    addikt

    Szerintem ez az egész arra megy, hogy aki leteszi, az ne legyen analfabéta a számítógépekhez. Igazából nem hogy kérném, hanem ha valakinek nincs a számítógéphez sem engedném az embert főleg ha adminisztratív munkát végez.
    Nem egyszer futottunk bele olyan helyzetekbe, hogy adott adminisztrációt végző főleg Rendszermérnök kollégák elkészítettek egy "dokumentációt" csak éppen az ügyfél kifejezetten ECDL kompatibilisen kérte, mert a doksik nem bélusnek készült a GMK-ra, hanem megcsinálták Magyarországon adott formátumban doc, odt és azt Svédországban is folytatták, majd Franciaországban. És végül a Multi adott Service Ownerein keresztül terítették a szakterületeknek. Elég nehéz úgy doksit kezelni, hogy gazsikának fingja nincs arról, hogy milyen Microsoft, vagy a Libreoffice kompatibilis dokumentum, csak összegányol valamit, telecsűrve felesleges enterekkel a behúzást csak a régi ladáról ismeri, mert az enter mellett a tab meg a space a kedvenc billentyűje, na az ilyet addig kergetném, ameddig vissza nem szalad a dunaújvárosi vasművek legrégebbi sarkába, ahol vasvillával fésülték magukat félrészegen a proletárok...
    Szóval nagyon is van ennek értelme, ha a legtöbben betartják, ha senki nem látja a lényegét, mert nincs is igény a rendre, meg a minőségre, meg a struktúráltságra , akkor valóban semmi értelme nincs.
    Az hogy nem kérik? miért kérnének, de hogy alapvetőnek veszik, hogy szabványosan ért valaki egy wysiwyg szövegszerkesztőhöz, vagy megfelelően tud kezelni egy táblázatkezelőt, alapértelmezettnek vehető. Ha ennek valaki nem látja a lényegét, akkor ott van a baj, nem az ECDL-el.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Geller72

    veterán

    válasz hallador #9 üzenetére

    ...'97-ben az ECDL W95-re, vagy rosszabb esetben W3.11-re épült, Novell alapokon.. Na, most elképzelheted, hogy mondjuk az akkori Dbase, Novell és hasonló normák után az akkori vizsgáddal ma mire mennél.. :D. Jó ideig Linux, vagy FSF-hez közeli szoftver az MS mellett gyakorlatilag labdába sem rúghatott, mert MS volt szinte csak, amit fel lehetett használni.

  • Silεncε

    őstag

    válasz hallador #9 üzenetére

    Részben igazat adok neked. Éppen a múltkori ECDL-es cikknél néztem utána, mik is vannak benne és meglepően hasznos és naprakész anyag. Volt 1-2 kérdés amire hirtelen én sem tudtam volna válaszolni, pedig progos egyetemista vagyok és lassan 15 éve a számítógép előtt töltöm a napjaim tetemes részét. De azt azért kissé túlzásnak érzem, hogy hasonlóan kezeljük, mint a jogosítványt. Nekem sincs meg, pedig az infós érettségire járt volna, de én sajnáltam rá azt az 5k forintot amibe került

  • LionW

    tag

    Itt a helyi suliban napokkal a vizsga előtt kiosztotta a tanár a kérdéseket/feladatokat. Próbálnak beszervezni minél több embert, elég jó pénz van a vizsgáztatásban, ezért konkrétan mindenkit átengednek, legyen bármilyen számítástechnikai analfabéta az illető.
    Kíváncsi lennék valami statisztikára hogy 1000 emberből mennyi bukik meg a teszten.

  • hallador

    addikt

    válasz LionW #12 üzenetére

    Én tanítottam ECDL, szoftverüzemeltető OKJ-t még 2007 előtt, konkrétan étek, akkor és ma is abból cégek, hogy az államilag előírt akkori normákat tudom a maiakat nem. 1200 óra helyett, amit az állam kifizetett, 300 óra alatt leadta a tananyagot, majd felvette a pénzt a diákok meg örültek, hogy megúszták ennyivel. Sajnos pont úgy van ahogy írod. A Semmirekellőség ott van mindenhol.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • janeszgol

    félisten

    Hasznos. És ha esetleg normális áron jutnának még hozzá is az emberek, az még jobb lenne. Ki kellene egészíteni egy picit a mai okostelefonos témával (hogyan használjuk, mik a veszélyek).

    [ Szerkesztve ]

  • TomMusic

    őstag

    válasz hallador #9 üzenetére

    Egyetértek!
    vasvillával fésülték magukat félrészegen a proletárok
    :DD

    Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

  • tomazin

    veterán

    válasz hallador #9 üzenetére

    Elég sarkítva látod a dolgot. Akinek szüksége lenne rá (én értek a számítógéphez, mert meg tudom nyitni a facebookot, sőt lájkolni is tudok) annak valószínűleg nincs, vagy ha van, akkor sem emlékszik belőle semmire. Az emberek nagy részének pedig semmi szüksége nincs rá, pláne a példában említett módon. Félreértés ne essék, nem baj az, ha az ember szép dokumentációt csinál, de maradjunk annyiban, hogy a külalak egy hivatalos vagy a marketing doksinál számít, meg mondjuk az ember cv-jénél, de hogy egy átlag infósnak édemindegy, hogy szépen tabulálgatva kap meg egy doksit, vagy 10tabot nyomtak meg egymás után. (abba meg nem látom mi a nagy wasistdas, hogy különböző országokban ugyanabba a doksiba beleírjanak, mikor egy átlagos multinál nem 3, hanem 15országból ír bele ember, és ebből 2 nem latin betűket használó ország)

  • 8th

    addikt

    válasz hallador #13 üzenetére

    Akkor ez is csak olyan lehet mint a okj hegesztő képzés. Komolyan néha olyan emberek esnek be állásinterjúra, hogy tenyerembe temetem az arcom annyira lövése nincs az egészről. De lobogtatja bőszen az okj-s hegesztő papírját, hogy Ő biza végzett hegesztő. Sőt! Minősített hegesztő mert arról is van papírja. De egy szög egyszerű feladatot nem lehet rájuk bízni mert nem tudja beállítani a gépet egy adott feladathoz, a többségük huzalt nem tud cserélni, műszaki rajzot nem tud olvasni a wps lapról pedig egyenesen azt se tudja, hogy micsoda meraztat' nem tanították. Azt mikor poénból megkérdezem hogyan számolunk karbon egyenértéket akkor néznek ijedten, hogy az mi. :DDD

    A vallás akkor keletkezett amikor az első csaló találkozott az első ostobával

  • Geller72

    veterán

    válasz 8th #17 üzenetére

    Egy ilyen OKJ-s hegesztő tanfolyam után dolgoztam hegesztőként majd 10 évet külföldön egy cégnél.. Nem tudom, mit vársz? Ja de, tudom. Legyek 18 éves, 20 év tapasztalattal, mindhárom anyagcsoportra legyen meg saját zsebből a minősítésem, lehetőleg kombinálva, lakjak együtt állatokkal nyolcadmagammal egy tehénistálló tetején, dolgozzak heti minimum 72 órát, de ez alap, ezután jönne még csak a túlóra, amit természetesen soha nem úgy számoltok el, miközben mikor "eladtok" minket, a cég megkapja utánunk...és elég sok cég fizetni sem szeret időben..

    Ez is egy sima tanfolyam, akár a szakmunkás. Én dolgoztam olyanokkal, akik ugyanezt tanulták évekig a suliban és ívet nem tudtak fogni miután végeztek és elmentek egy próbamunkára, csak szólt a fakopács a csövön. Minden az egyénen múlik. 4 szakmám van, most szeretnék egy ötödiket, mert az érdekel. Ebből pont azok miatt ábrándultam ki (és még hosszan sorolhatnám, hogy miért). Ha valaki akar, egy OKJ-s tanfolyamból is el tud indulni. Ahogy egy frissen végzett mérnökre sem bíznak egy gázturbinás komplett erőmű megépítését, úgy egy OKJ-s sem lesz azonnal mindenre használható. Egy hegesztőnek, ha van érzéke és akarja is, akkor is kell 4-5 év mire egy elég jó hegesztő lesz belőle. Abban igazad van, hogy sokan csak azért mennek el ilyen sulira, mert addig is kapják a zsét. De az egy rakás más területen is így van. Dolgoztam programozóként is és dolgoztam frissen végzett mérnökökkel, akik folyamatmérnökként voltak a cégnél és egy excel táblát nem tudtak megcsinálni, nem hogy egy grafikont.. Arról már nem is beszélve, hogy egyetemet végzett ember a derékszíjat x-el írta.. :D. Írni, olvasni nem tudnak és diplomát lobogtatnak...írhatnám én is. Mert igaz. Hogy a nyelvekről ne beszéljünk. Kiküldik a hegesztőmérnökünket és beszélni nem tud? Hogyan engedhetik ki a suliból, ha legalább egy nyelvet nem beszél??? Mégis kiengedik. A rutin, ami hiányzik. És te is elvárod azt, hogy rutin nélkül produktum legyen. Irreális.

    (Bírom, amikor így valaki sztorizgat, de elfelejti, hogy milyen volt, mikor Ő volt a pályakezdő...)

    [ Szerkesztve ]

  • LionW

    tag

    válasz Geller72 #18 üzenetére

    Nyilván nem ezzel van a probléma, hanem azzal hogy semmilyen minimális követelmény nincs a papír kiállításánál, csak nyomtatják az összes ilyen ECDL/OKJ akármicsoda képzéseket hogy meglegyen a fejkvóta és jöjjön az állami támogatás. Szerintem ez top 3-as probléma jelenleg az országban, így volt már 15 éve is, sajnos azóta sem látszik a pozitív változás legkisebb jele sem.

    Érdekes cikk a témában:
    http://web.archive.org/web/20171114092125/nol.hu/belfold/kar-volt-befektetnunk-1458883

    Az hogy a papírral rendelkező emberek jelentős része teljesen alkalmatlan a szakmára az az olyan embereket is hátrányosan érinti akik tisztességesen megtanulták a szakmát önerőből a lehúzás képzés mellett. Ez így ebben a formában az emberek átverése, és az adófizetők pénzének az elherdálása, semmi más.
    Érdekes hogy ez a cikk is pont a hegesztőket említi, ez a gyár azóta is ott áll üresen ha jól tudom.

    [ Szerkesztve ]

  • Geller72

    veterán

    válasz LionW #20 üzenetére

    Egyetértek veled. Létezik ugyan szakembergárda, aki ért is ahhoz, amit csinál, de a legnagyobb számban ezek külföldön dolgoznak. Ez nem csak a hegesztés terén vagy így, de felsőbb szinteken is. A másik vége meg az a dolognak, hogy például tavaly lehetett jelentkezni egy adott szakmára OKJ-s képzés keretein belül, ami most márciusban indult volna, de még április elején is csak két jelentkező volt. Lassan oda lyukadunk ki, hogy már a munkaügyi központokat is össze kell vonni, mert alig lézeng ügyfél. (Tök komoly, saját szememmel láttam). :D. A volt cégem is épített magának egy hegesztőbázist, ahol tanítják a frissen végzett, de hegeszteni nem nagyon tudó szakembereket, cserébe talán belátható időn belül lesz melósuk is, aki terepen is megállja a helyét. De erre a szintre sem nagyon sok cég jut el, mert nem is akar erre költeni, csak várja, hogy találjon egy 18 évest a fent említett 20 év gyakorlattal. Nincs ilyen. De fejleszteni, invesztálni az nem megy. Fikázni az igen. Hogy milyen hegesztő jött be próbamunkára. Érdekes módon egy sem mondja azt hogy - figyi gyere, megtanítalak hegeszteni, cserébe nálam maradsz x évet. Amikor egy spec minősítésre szerettem volna gyúrni, amit még nem ismertem, de a cégnek is jó lett volna, ha nem is akkor, és csak egy hetet kértem, hogy begyakoroljam, szerinted engedték? Dehogy - mondván, kiesek a termelésből. A magyar cégek 99%-a egy vicc. A legjobbak egyetlen jó tulajdonsága esetleg, hogy ők időben fizetnek és pontosan annyit, amennyi jár. Nem biztos, hogy egy kezemen meg tudnám számolni, hány ilyen van. Ott húznak le, ahol tudnak. Egy jó szakmunkásnak a next level mindenképpen az, hogy rázza le magáról a parazita magyar céget és menjen ki egyenesbe egy külföldi, helyi céghez. Nincs olyan, hogy ne lenne jobb. Mindegyik jobb. Azt bánom, hogy elpazaroltam annyi évet erre. De ez már a múlt. Mindenből lehet tanulni. A rosszból is. ;).

    PS: Az Europacraftot sem kell bemutatni. :D.

    [ Szerkesztve ]

  • sKie^

    tag

    válasz Geller72 #18 üzenetére

    Egyet tudok veled érteni. Én sem vagyok a papírlobogtatás híve. Mellesleg azért vicces, hogy pl. olyan helyekre kérnek álláshirdetésben diplomát, amit bármelyik ember józanésszel és logikával elvégez. Munkahelyet szeretnék váltani és mostanában sok álláshirdetést nézek és elképesztő. Kb. ugyanaz az irreális elvárás, amit leírtál. Diploma a legelemibb irodai munkákhoz is. Minek?

    Amit én is imádok, az a nyelvvizsga. Meg kell szólalni angolul, de kb senki nem tud. Ott ülnek a nyelvvizsgájukkal, de egy telefont nem tudnak felvenni. Érdekes módon tőlem még egyetlen interjún sem kérdezték meg, hogy van-e nyelvvizsgám. Mert beszélek angolul és amikor arra kerül a sor, hogy beszéljünk, meg tudok szólalni. Ezért nem értem a diploma mindenhez elvet sem. Nyilván egy gépészmérnöknek, vagy orvosnak kell, hogy legyen minősítése, de egy irodai adminisztrátornak minek? És akkor csodálkoznak, hogy nem találnak embert a pozícióra.

    Sajnos az ECDL-lel is ez a helyzet. Egy jó alap (volna), de sajnos egy teljesen érték nélküli valami idehaza. Csak egy újabb sor a CV-ben.

    ''Genyo Kapitany nem kegyelmez!''

  • Geller72

    veterán

    válasz sKie^ #22 üzenetére

    Olyan céget keress, ahol nem a papír számít, hanem a tudás. Ahol azt kérdezik meg interjún, hogy mit TUDSZ, nem azt, hogy miről van papírod. Sok ilyen cég van, és egyre több. Mert ők is belátják (lassan) hogy egyrészt nem a papír a legfontosabb, másrészt ha egyszer nincs ember, akkor nincs. :D. Érdekes módon, ahol a tudást kérik számon, az a cég amúgy is jobban tud értékelni téged és jobban is megbecsül, többet tesz azért, hogy megtartson. Ne pazarold az időd ilyen cégekre.

    Voltam egy interjún még régebben, még IT vonalon és referenciák alapján - ezt a HR-es is elismerte - én lettem volna a legmegfelelőbb arra a pozicióra, de azt mondták, hogy öreg vagyok (akkor 35 voltam). Inkább felvettek egy pályakezdőt. Aki mondjuk lehet, hogy egy hét múlva már be sem megy, mert nem ízlett neki az aznap reggeli kávé, vagy nem úgy nézett rá a portás, esetleg kevés neki a napi 500 ft a csokiautomatára kreditben.. Mondanám, hogy nem értem őket, de már nem is érdekel, mert az ilyen cég egyszerűen meg is érdemli hogy elbukjon. Majd jönnek ukránok, mert magyart már nem talál...

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    Az én időmben MS Office 2003 képzést jelentett a 7 modulos ecdl. Arra jó volt, hogy az office azon részeit is megtanították, amit magától nem használna az ember, mint pl. az adatbázis kezelője. Mondjuk alapos volt a képzés de az akkori sulis tanáraim tartották szombatonként, így nem lazsáltunk, akkoriban tanultam meg vakon gépelni...

    Aztán arra nem volt elég az ecdl vizsga, hogy fősulin elfogadják info2 tárgyból Word, Excel... ZH-k helyett, mert "itt azért komolyabb szinten kell tudni a dolgokat". Ebből az lett, hogy megírtam 2 óra alatt az összes zh-t a tárgyból és letudtam a tárgyat, meg a "komolyabb szintet".
    Azóta meg nyílt alternatívát használok MS Office helyett.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • simauser

    tag

    válasz Depression #6 üzenetére

    "az akkori fizetéshez képest egy vagyonért megszerezni ezt a vizsgát. "

    ROFL, én azt hittem, ez teljesen ingyenes :Y

    Are you threatening me, Master Jedi?

  • Geller72

    veterán

    válasz simauser #25 üzenetére

    Ha most 5k sok egyeseknek, akkor '97-ben a 10k mennyi volt? :D. (30k-s fizuk mellett). :D.

  • hallador

    addikt

    válasz tomazin #16 üzenetére

    Elég sarkítva látod a dolgot.

    Hát ez attól függ, hogy mi a sarkítás, ha a félrebeszélés a cél akkor sarkítva, ha pedig a gyakorlatiasságot nézem, akkor meg ez pont úgy van ahogy én látom. a többi mese.

    Akinek szüksége lenne rá (én értek a számítógéphez, mert meg tudom nyitni a facebookot, sőt lájkolni is tudok) annak valószínűleg nincs, vagy ha van, akkor sem emlékszik belőle semmire. Az emberek nagy részének pedig semmi szüksége nincs rá, pláne a példában említett módon. Félreértés ne essék, nem baj az, ha az ember szép dokumentációt csinál, de maradjunk annyiban, hogy a külalak egy hivatalos vagy a marketing doksinál számít, meg mondjuk az ember cv-jénél

    Maradjunk annyiban, hogy ha az átlag hozzáállást nézem otthon, a szarok mindenbe majd lesz valami, akkor igazad van. Neki nincs is szüksége ECDL-re, meg semmire sem, mert minek?

    e hogy egy átlag infósnak édesmindegy, hogy szépen tabulálgatva kap meg egy doksit, vagy 10tabot nyomtak meg egymás után

    Már bélusnak az állami vállalatnál, na neki tök mindegy igazad van de bélus és a haverok nem infósok, csak valamikor még ott maradtak 1996-ból, mint "szenior" rendszerjátékos.

    abba meg nem látom mi a nagy wasistdas, hogy különböző országokban ugyanabba a doksiba beleírjanak, mikor egy átlagos multinál nem 3, hanem 15országból ír bele ember, és ebből 2 nem latin betűket használó ország)

    Nyilván, ha egy Audi méretű cégnél írnak egy doksit, akkor nagy eséllyel nem angolul fogják megírni, mert ha kell Mexikóban, Kínában, vagy épp Brüsszelben, Magyarországon is teríthető legyen a doksi. Nyilván a kínai kínaiul a Mexikói, meg spanyolul írja meg a doksit, ezt Te komolyan gondoltad, vagy, csak simán nem láttál még multit?

    Nyilván nem a motorgyári munkásról beszélgetünk, ha doksikról beszélünk, mert Ők vagy nyomtatva, vagy PDF-ben kapja meg a doksit a saját nyelvén. de aki esetleg IT-s az fog tudni angolul, az hogy Magyarországon a Takarítónő is jobban beszél angolul, mint Béla a Szenior, aki még a dunaújvárosi vasmunkásból lett átképezve billentyűzethuszárrá, és az idegen nyelv az a soros terv része, na neki valóban nem kell, de ha én írok Magyarországon egy doksit (szerencsére már nem élek ott), akkor a Német, Angol, Svéd kollégának is kell tudnia kezelni erre meg nem a 39 Tab a megoldás, mert az kényelmetlen nekem is meg másnak is, ha azt látják, hogy a majd lesz valami mentalitást/trehányságot látják. Nem illik Na.... Nem menő a nemtörődömség errefelé...

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Depression

    veterán

    válasz hallador #27 üzenetére

    Nekem van ismerősöm ezzel a vizsgával, akinek fogalma sem lenne, hogy miről hablatyolsz.
    Sőt! Az itthoni ECDL tanárok nagy része sem értené, hogy min vagy kiakadva.
    Remélem a 39 tab költői túlzás, de akinek 4-5 tab a világvége, az gondolom it-s, és nem ECDL vizsgával szerezte meg eme tudását. Tudod, számítógép-használói jogosítvány. Jogsi, ami megvan annak a 70 éves tatának is, aki 40-nel döcög előtted, pedig te formula 1-es versenyző vagy, és az egész életed a vezetésről szól.

    Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

  • válasz Depression #28 üzenetére

    Cégünknél nemrég kerestek adminisztrátort, elég sok jelentkező volt és 95% elbukott ezeken a "feladat"-okon:
    - csatoljon egy fájlt az emailbe
    - a dokumentumot mentse el az asztalra
    - nyisson meg egy böngészőt
    - nyissa meg a szövegszerkesztőt

    A végén jött egy olyan akinek megvolt az ecdl vizsgája. Nekem is megvan még x évvel ezelőttről, azt gondoltam, ott ilyen alap problémák nem lehetnek. Ő azon bukott el, hogy szúrjon be egy új sort a táblázatkezelőben. Sokáig körözött, majd közölte, hogy ő nem ezen a office verzión tanult.

    Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

  • Geller72

    veterán

    válasz Visormail #30 üzenetére

    És mennyit fizettetek volna? ;] Nem lehet, hogy csak azért ilyenek jelentkeztek, mert ennyiért csak ilyenek mennek el? Totál komolyan kérdezem. Párom is panaszkodik, hogy mennyire az alja emberek mennek hozzájuk, de azt nem veszi észre, hogy egyszerűen már nincs választék ebben a fizetési sávban. Mert ennyiért "normális ember" nem megy oda dolgozni. A szomszéd városban egy droid-gyárban 25 év ottani ledolgozott idővel egy középvezető családi pótlékkal, 3 műszakban, műszakpótlékokkal, adókedvezménnyel nem keres 150k nettót.
    2019-ben a minimálbér összege bruttó 149.000 ft, azaz 99k nettó.
    2019-ben a garantált bérminimum (szakmunkás minimálbér) összege: 195.000 Ft Ki lehet számolni, hogy az nettóban mennyi. Én azt mondom hogy ma, Magyarországon a nettó ~150k-s fizetés egy vicc. Havi 168 órában is. Nálunk 1000 ft-os órabérért (nettó) a kutya nem jön el segédmunkásnak még alapvető, tök laza melóra sem. Bár, lassan semmilyen segédmunkás sem lesz, nem hogy szakmunkás.. Hívtak melózni nem messze az osztrák határtól, hogy adnának 6 eurót nettóban, hetente akár haza is járhatok. Megemlítettem neki, hogy két órával utaztam többet onnan nettó 12-ért, és szintén hetente jöttünk haza, majd biztos hatért elmegyek neki. Nem beszélve arról, hogy ha akarnék, ebben a szakmában elégé a közelben el tudnék helyezkedni nettó 2500 ft-ért, mert annyira nincs ember, hogy már ennyiért sem találnak, vagy ha mégis, az olyan is.. mint amit te említesz.. Aki tehette kiment. Én már hazajöttem.... egy kicsit..bár, ha sikerül az új szakmámban ugyanolyan szintre jutni, akkor azzal elvileg már itthon elég jól lehet még vidéken is keresni.. :U

  • válasz Geller72 #31 üzenetére

    Értem én. Az volt a mondandóm lényege, hogy ecdl vizsga ellenére nem tud beszúrni egy sort az excelben.

    Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

  • 8th

    addikt

    válasz Geller72 #18 üzenetére

    Nem tudom, mit vársz? Ja de, tudom. Legyek 18 éves, 20 év tapasztalattal, mindhárom anyagcsoportra legyen meg saját zsebből a minősítésem...

    Nem. De azért az joggal elvárható lenne, hogy ha valakinek van teszem azt PB helyzetre minősítése az tudjon már egyenletesen végig hegeszteni egy fél méteres anyagot anélkül, hogy átégeti. Mert erre a jelentkezők fele sem képes. Mindenki kapott próba darabot, hogy azon beállítsa a gépet a hegesztési feladathoz. De hiába. Volt aki 4.0 mm anyaghoz beállított 350A áramerősséget és hasonlók. Egy egyszerű műszaki rajz eléjük kerül és nem tudták értelmezni sem, hogy mit látnak. Holott konkrétan abból a könyvből van az ábra amiből tanultak a képzésük során és amit elvileg megtanultak. Elvileg. Csak a nagy részük leszarta az egészet és a telefont nyomkodta a tanfolyamon. Co2 hegesztő állásra jön az ember jelentkezni és olyan alap dolgokkal nincs tisztában, hogy mi a különbség mig és mag hegesztés között? Ne vicceljünk már. Szörnyű állapotok uralkodnak az okj-s képzésekben. Tisztelet a kivételnek a képzést lebonyolító cégek nagy része csak a pénze hajt. Az öt hónapos képzésre felveszik a bő félmillió/fő támogatást a tanulók után miközben azoknak nincs se elég anyag, se gáz, szemétre való véres torkú gépeken tanulnak. Nincs elég szakképzett oktató sem így konkrét példát tudok mondani amikor egy sima okj tanfolyamot végzett hegesztő oktatta a többit úgy, hogy neki sincs sok köze a hegesztéshez... vak vezet világtalant. Minősítő vizsga is teljesen komolytalan. Ha röntgen alá kéne hegeszteni a tanulók 99%-a azonnal megbukna. Ehelyett szemrevételezéssel és töréses vizsgálattal megállapítja a tanfolyamot szervező cég által fizetett vizsgabiztos, hogy a munkadarab megfelelő. Vicc az egész. Aki tök hülye az is átmegy mert ha sikertelen a képzése az a képzést szervező cégnek anyagi kiesés. És ez itt a legnagyobb baj. Futószalagon képezzük a munkaügyi központból kiküldött fél-analfabéta hegesztőket akik nagy része a tanfolyamot követően (szerencsére) soha többé nem fog pisztolyt a kezében.

    mod: Nem álszentkedem pontosan emlékszem milyen volt pályakezdőként állásinterjúkra járni és próbamunkára járni (most is annak tartom magam, a lejárt minősítésem sem újítottam meg mert nem érzem magam alkalmasnak rá) és gyomorgörccsel ébredni reggel, hogy most mit fogok elcseszni amikor teljesíteni kell. Olyan vizsgadrukk volt bennem, hogy a fosás rendesen rámjött az idegességtől. :D
    A mai kölkök nem ilyenek ők lazára veszik. Tele van beszélve a fejük, hogy hiány szakma meg micsoda pénzeket lehet keresni ebben a szakmában. Úgy vannak vele zsebükben a papír és övék a világ majd dőlni fog a vastag lóvé. Aztán menetrend szerint jön a koppanás. Bevont elektródás hegesztésről, lánghegesztésről, lángvágásról fogalmuk sincs de arcuk az van. Mert ők hegesztők.

    [ Szerkesztve ]

    A vallás akkor keletkezett amikor az első csaló találkozott az első ostobával

  • hallador

    addikt

    válasz 8th #34 üzenetére

    Ez a legrosszabb amit írsz. Tényleg ez van. Komolytalanok ezek az OKJ képzések. Soha nem felejtem el, hogy informatikusokat kellett tanítanom, 2008-ban szutykos semmirekellő P3-akon. Mert az iskola tulajdonosa ne akart semennyit költeni semmire, csak a pénzt beszedni.
    Kérdeztem, hogy legalább vegyenek már RJ45, RJ11 krimpelőfogót, meg 300 m kábelt, meg 1000 db dugót, meg legalább ledes szakadásmérőt, mert egy informatikusnak legalább a színkódokat, meg a kábelgyártást, és a tesztelést tudnia kellene, meg ha lehet legalább minden második tanulónal a 2008-ban megjelent vt-xes processzoros desktopot, hogy a virtualizációval is megismerkedjenek. Szerinted? "majd az élet megtanítja"

    Na az ilyeneket kergetném ki a Dunára kézzel dévért szedni, mert a lét fel tudta szedni, de cserébe semmit nem adott, és akkor csodálkozunk, hogy mennyire gyengék a fiatalok. Nem csoda, egyszerűen a magyar okj-s sulik vérében van a lopás lehúzás. Tisztelet a kivételnek.

    Soha nem felejtem el 1200 óra volt a szoftverüzemeltető, + 800 óra erre a rendszerinformatikus, a senkiházi okj suli leadta 4 - 500 óra alatt a szoftverüzemeltetőt, meg + 200 óra alatt a rendszerinformatikust a 2000 óra helyett, utána csodálkozunk, hogy a takarítónő is többet tud a patch kábelről, mint az "informatikus", mert legalább a porszívóval néha beleakad.

    Komolytalan az egész...

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Narasim

    aktív tag

    válasz Visormail #30 üzenetére

    én gyakorlatilag 16 éve abból élek, hogy az általad felsorolt dolgok megoldhatatlan problémának számítanak. ezek informatikai problémának számítanak! és én vagyok az "informatikus".

    persze mindegyik koleginámnak van ecdl vizsgája!

    és főiskolán hardver órán soha nem láttunk hardvert, hálózatok órán pedig soha nem láttunk hálózatot. pascal programozással pedig szarrászopattak mindenkit, mert ahhoz értettek.
    nem csak az ecdl oktatás, hanem a többi, akármilyen iskolarendszerű oktatás 98%-ban felesleges baromság, amit azért kell bemagolni, mert valaki kérdezni fogja, nem azért mert szükség van rá, vagy hasznos.

    tudom, hogy én jártam gagyi sulikba, de a keleti végéről így néz ki a dolog. alapvető, emberi logikán kívül semmi mást nem igénylő dolgok sem mennek az embereknek. sem a tanároknak, sem a diákoknak, sem a vezetőknek, sem a munkásoknak.

    [ Szerkesztve ]

    हरे कृष्ण हरे कृष्ण कृष्ण कृष्ण हरे हरे हरे राम हरे राम राम राम हरे हरे Góranga!

  • hallador

    addikt

    válasz Narasim #36 üzenetére

    El kell, hogy keserítselek. Nem te jártál rossz suliba, ez majdnem mindenhol ilyen volt amit leírtál. A magyar főiskola olyan mint a szokol rádió ellopták az a hanyatló nyugattól, a szemetek beleterveztek egy halom felesleges félvezetőt, direkt azért, hogy az nagy szovjet birodalom félvezető készletét fogyasszák feleslegesen. Na a magyar oktatás is ilyen, van egy kettő jobb hely mint a győri egyetem, ahol az Audi is besegít technológiával is, a többit meg rosszul lopták el, mert kb semmit nem ér azon felül, hogy 10 évvel le vannak maradva, de van ahol 20 évvel...
    Na az a bohóc beszél oktatásról... KB vikiboy terve a nemzettel: Érted?

    Ehhez nem kell oktatás.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Geller72

    veterán

    válasz Narasim #36 üzenetére

    A középiskolai szintig biztosan, felette részben a teljes oktatási rendszerünk 100%-ban totálisan elavult, elment mellette a világ. Azt hiszik azok, akik a tematikákat írogatják és ezért pénzt kapnak, hogy ez ugyanebben a formában, szinte változtatások nélkül világvégéig mehet/aktuális. Pedig nagyon nem. Az egész oktatási rendszer van ahol csak 20, de van ahol ennél több év lemaradásban a való világtól, az igényektől. Totálisan követni, naprakészen elég nehéz, de van ahol lehet. Elég megnézni a két mai egyik legjobb prog maszek sulit. Azt oktatják, ami kell, ha nem is up to date, de alig elmaradva. De nincs olyan elmaradásban, amit a "termelésbe" kikerülve ne tudnál azonnal kamatoztatni, használni, napi szintre hozni - ha akarod. És ezt pont az állami csilliárdok bevonásával lehetne szinte minden területen ugyanígy hozni. Ha nem arénákra/stadionokra qrnák el a zsét, meg xarráplakátolásra minden héten újakra.

    A humán tantárgyakat nagyon durván megvagdosnám, mert tulajdonképpen soha nem veszed hasznát, mert ha akkor nem érdekelt, akkor max később ha fog, beleásod magad annyira, amennyire téged érdekel. Amit kötelezően oktatnék, azok ezek a tantárgyak:

    -Matek - totál alapszinten, akit érdekel - next level szinten, választhasson erősebb verziót/plusz órát, fak, akármi.
    -Fizika - dettó alap, u.az, mint a matek.
    -Kémia - megint csak.
    -Kresz. Tudom, hogy hülyeség, de nap mint nap látom, hogy a fiatalok, akik nem jártak külön oktatásra, sík hülyék az egészhez. És igenis, egy gyalogosnak, biciklisnek is pontosan tisztában kell lennie a legalább rá vonatkozó kötelező érvényű szabályokra, és azokra a szabályokra, amik esetleg párhuzamosan - más kategóriából átemelve, de veszélyt jelenthetnek az ő közlekedésére. Vidéken a bicajosok összevissza mennek, és még ő integet. Mondom ezt úgy, hogy nem ritkán havi 1200+ km-et tekerek. Átlagban annyit tudnak max, hogy zebra, meg a lámpa. Slussz. Mert ez annyira egyértelmű, hogy ezt egy kutya is abszolválja egy idő után. (Saját szememmel láttam :-D).
    -Történelem. Alap szint. Nagy vonalakban, az elmúlt 200 év, és ennyi. Ha valakit jobban érdekel, lásd matek.
    -Technika. Régen, nagyon régen volt ilyen tantárgy általános iskolában. Utólag vicc az egész, de kellene valami, ami alap szinten megtanítaná a fiatalokat az eszközhasználatra. Hogy alap dolgokat otthon meg tudjanak csinálni, ha akarnak. Hogy ne legyenek annyira bénák, ha akármit is kell csinálni, amit még nem csináltak.
    -Számtech. Nos, itt azért lehetne szinteket felállítani, elég sokat. Annak függvényében, hogy a delikvens mire képes. Igen. A legnagyobb baj az, hogy a szintfelmérés megint az elavult rendszernek köszönhetően egy nagy nulla.

    Egy nagyon jó mondása van Albert barátomnak, aki sajnos már nem él, de amit mondott az igen elgondolkodtató és nálunk is óriási hiba az, hogy nem keressük meg az egyénben azt, amiben jó és ez alapján hagyjuk hogy ő válasszon utat magának. Pedig lenne rá idő, legalább 12 év a jelen oktatásban, amíg meg tudnák figyelni, hogy ki miben jó.

    "-Mindenki zseni.
    -De ha egy halat az alapján ítélünk meg, hogy milyen jól tud fára mászni, egész életében azt fogja hinni, hogy hülye..."

    --Albert Einstein--

  • Depression

    veterán

    válasz 8th #34 üzenetére

    Én is kerestem hegesztőt kb. 1 éven át. De nem csak hírdetéssel, hanem konkrétan a hegesztő sulit is felkerestem, hogy a frissen végző diákot fel tudjam venni. Aki értelmes volt, és meg is tanulta, annak már iskola ideje alatt megvolt a helye külföldön. Esélyem sem volt.
    De a mai fiatalokat be is etetik, hogy hiány van, és milyen sokat lehet keresni, majd bejöttek alapvető intelligencia hiányával, de többet kértek volna, mint amit én kerestem üzemvezetőként.

    Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

  • Geller72

    veterán

    válasz Depression #39 üzenetére

    Én is dolgoztam legutóbb 3 fiatal sráccal, akik bizony nagyon el voltak szállva maguktól, de ez a korosztályukra jellemző általános hozzáállás. A lányom is ebben a korosztályban van, dettó leszar mindent. A srácokat sem érdekelte, ha hazaküldik őket. Megvonták a vállukat és max mennek haza apuhoz, anyuhoz. Egyik sem tudott hegeszteni. Csövet legalábbis nem. És sajna, egy atomerőműben éppen azt kellett volna. :D. Pedig a legjobb melóhely egy ilyen. De ők, ha éppen nem volt mit hegeszteni, akkor az égvilágon semmit nem csináltak. Ha két napig, akkor két napig. Be nem álltak volna másnak segíteni, akármi mást csinálni, ami éppen nem hegesztés. Pedig egy ilyen melóhelyen nagyon sokszor teljesen mást is kell csinálni. Nekem ez csak jó, én úgy nézem, hogy legalább van némi változatosság. Nekem sem jó, ha egész nap a fényt nézem és szívom be a sok xart. :D.

    Ha nincs egy gyökér magyar főnököd éppen, hanem mondjuk francia a főnököd. Akkor ok. Sajna olyan cégnél dolgoztam, ahol a legnagyobb seggnyaló gyökerekből lett a középvezető. És már nem volt alternatíva, így lépni kellett. Most egy kis pihi, aztán meglátjuk.

    Ps:

    Amíg nem ajánlasz tényleg korrekt béreket, körülményeket, addig aki kint van, nem fog hozzád elmenni. Hidd el, én tudom. Lehet, hogy itthon a 2k nettó soknak tűnne, de egy kint melózónak az csak 6 ercsi, ami meg egy vicc. P91-et hegesztettem 22-ért és mint utólag derült ki, kb. 3x haszonnal adtak el. ;). 20+ országban dolgoztam. És nem ez volt a legmagasabb órabérem.. (Norvégiában egy tűzőr kap 22-t.)

    [ Szerkesztve ]

  • hallador

    addikt

    Itt a magyar OKJ mintapéldája.

    Csak meg kell hallgatni mit mond a srác, nem nehéz kitalálni kiről van szó benne van a videóban a cég weboldala, persze hogy véletlenül ilyen színvonalon tevékenykedhetnek már 20 éve. OKJ-s tanfolyamokat csinálnak nagy haszonnal. Erről szól Magyarországon az oktatás... 3.43-tól - 9:25-ig tart a dolog. Na ezzel a "tanárral" én is találkoztam már egy konferencián megismertem a hangját erdélyi magyar a szívem (na nem mintha számítana, csak mostanában divatos erdélyinek lenni... mert vikike nyomja a dolgot...). Csak meg kell hallgatni mennyire vágja a témát a tanár.... Mindez 201x-es évek végén....

    És akkor jön Palko Lackó és lemondja, hogy az élvonalban vagyunk, teljesen mindegy miben. Ja csak ahhoz a magyarok tőkéjének semmi köze nincs, amiben valóban topon van az ország oktatása.

    [ Szerkesztve ]

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • cog777

    senior tag

    válasz Geller72 #38 üzenetére

    óriási hiba az, hogy nem keressük meg az egyénben azt, amiben jó és ez alapján hagyjuk hogy ő válasszon utat magának

    Ugy gondolom, igen jol felvazoltad a helyzetet.

    A gyerek olyan altalanos suliba jar, hogy nincs osztalyozas, viszont vannak hazik es tesztek es csoport munkak. Ez alapjan adnak a tanarok egy jo visszacsatolast.
    Igy van olyan gyerek akit total nem erdekel egy tema, es nem megy jol neki, viszont attol meg mas teruleten jo lehet. Nagyon fontos, hogy nincs megalazva, attol hogy valamit nem tud.

    Masik dolog hogy nincsen dedikalt szamtech altalanosban. Inkabb a tobbi targyban vonjak be a szamitogep hasznalatot. Szerintem ez pont jo mert latjak a hasznat es nem pedig ertelmetlen feladatokat kell eroltetni.

    M.o-n mondjuk itt is bejon a kepletbe a penzhiany. A tanarokat tovabbkepzesre kellene kuldeni (ami a munkaido resze ofc es nem pedig a szabadidejuk megy el)... de a gyakorlatban tobb tanar ismeros/rokon is sajat penzbol csinalta ezeket meg, mert az iskola nem tamogatta a tovabbkepzest, ellenben felmondtak volna nekik ha nincs meg a megfelelo kepesites.

    Elkeserito volt amikor, egyik ismeros vegzett a foiskolaval hogy megszerezze a megkovetelt kepesiteseket (utazas M.o. keleti felebol BP-re rendszeresen), amikor az allam bacsi megkavarta a helyzetet es semmisse tette a tobb eves esti kepzeset. Csinalhatta volna elorol. Inkabb felmondott.

    [ Szerkesztve ]

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

  • válasz hallador #41 üzenetére

    Én is ugyanilyenbe jártam, csak nem programozóra. Ugyanezeket mondták az elején, kell alaptudás, nem fognak megállni ha valaki nem tudja, intenzíven fogunk haladni. Utána kiderült, hogy minden hazugság volt. Nem a tananyagot adták le, hanem ami nekik eszükbe jutott. Nem biztosították a géptermet amit megmutattak a beiratkozáskor. Nem frissítették a tételsort sok éve, tele volt olyan kérdésekkel ami már rég nem volt benne a tananyagban. Nem jártak be a tanárok így elmaradt egy csomó óra, stb. Végtelenségig lehetne sorolni, röviden egy áliskola. Sikerült beszélni egy előző évfolyamossal, aki megerősítette, hogy ez eddig is ugyanígy ment.
    Annyi a különbség a videón látottakhoz képest, hogy nekem az osztálytársaimmal sem volt ilyen szerencsém.
    - Elmarad az óra.
    - yeeeeeeaaaayyyyy
    - Minek örülsz, te valami idióta vagy? Felnőttoktatás te jöttél ide magadtól, nem általános iskola, még fizettünk is.
    - Jaaaa jaaaa hát őőőő igen, persze nem örülök.
    Nálunk nem 18-al indult az osztály, hanem 30nál több emberrel. Mégis én voltam az egyetlen aki felszólalt a dolgok ellen, nem zavart senkit az átverés. Az első órán az egyik tanár megkérdezett mindenkit, hogy miért ezt a képzést választotta. Fele azt válaszolta, hogy "legyen egy papír a kezembe". 4 fős csoportokra osztottak minket a házi vizsgafeladat elkészítéséhez, az enyémen kívül a többi csoport nem adott be semmit. Hadd ne mondjam, akkor is átengedtek mindenkit, aki bármit tudott mondani bármelyik tételről, ha nem is arról amit húzott. Egy embert buktattak meg, az a vizsga napján nézett bele először a tananyagba.

    Ryzen 7 5700G, 32 GB, RX6600XT, Windows 11

  • beyruth82

    veterán

    válasz hallador #41 üzenetére

    Az okj-s tanfolyamok jelenleg a legmodernebb eu-s szabványoknak megfelelő képzések.Lehet,hogy ezek az ECDL képzések ilyenek vagy legalábbis egy részük de ebből nem kell általános következtetéseket levonni.Én szoc-gondozó és ápoló okj-s képzést végeztem munkaügyi központ által 2010-ben az új modul rendszeres képzésben és ugyan azt tanultam a 10 hónap alatt mint amit a 2 éves nappalisok tanulnak. A vizsgán is ugyan az a követelmény(ahogy pl érettséginél is ugyan az a követelmény estin mint nappalin).Megfelelő gyakorlati(a gyakorlati helyet is a tanfolyamot szervezők biztosították) és elméleti képzésben részesítettek. Azóta már tovább tanultam és felnőtt szakápoló vagyok de a pályafutásom okj-s képzéssel kezdtem. Engem azonnal felvettek anno a gyakorlati helyemre dolgozni ez is jelzi hogy nem lehet akkor olyan rossz az a képzés. Divat szídni ezeket a képzéseket, pedig a régi 3 éves szakmunkásokhoz képest jóval modernebb oktatásban részesíti a tanulókat.Most 1 év alatt tanulják ugyan azt amit régen 3 év alatt.Abból a 3 évből kb 1 év volt régen is amit szakmai tantárgyak tanulásával töltött a diák a többit teljesen felesleges általános iskolai töltelék tantárgyak tették ki.Egyedűl a gyakorlati rendszer volt jobb(vagyis inkább több) mert a 3 év alatt az 1 hét gyakorlat 1 hét suli rendszer és a kötelező nyári gyakorlat során hatalmas tapasztalatra tettek szert a diákok.Ez az amit ma a néhány száz órás kötelező gyakorlati oktatás nem tud biztosítani.

    [ Szerkesztve ]

  • Ghoosty

    őstag

    válasz Geller72 #38 üzenetére

    Alapvetően igaz, hogy az emberek 90%-a feleslegesen fogja ezeket tanulni, de aki meg reál vagy reálhoz közeli irányú felsőfokú tanulmányokat fog folytatni, azoknak szükségük van alapozásra, nem elvárható, hogy 1 év alatt bepótolja azt, amit amúgy 12 év alatt tanulna meg (mínusz az alapokra szánt idő). Bár ez lehet, hogy humán tárgyaknál is előjön, azt kevésbé ismerem. Az sem jó út, hogy már egészen kicsi korában választani kell, hogy téged mi érdekel és akkor azt megtanulod a mostani szinten, mert később még nehezebbé teszi a váltást.
    A tantárgyak megtanulása nem csak önmagukról szól. Egy verstanulás fejleszti a memóriádat. A matek fejleszti a logikai készségedet. Egy történelem segítheti megérteni az összefüggéseket. (Ha normálisan lenne tanítva). A kézírás fejleszti a kézügyességet. Ha megvagdosod a tárgyakat, ezeket valahogy pótolni kell.

    A másik dolog, hogy jelenleg is csak az alapokat tanulják mind általános, mind középiskolai szinten. Felsőoktatásban meg megtanítják magasabb szinten. Bár gondolom, te még alacsonyabb szintre gondoltál. De azért a hétköznapi életben is előjön az amit tanultunk. Pl. Nemrég szükségem volt egy nagyobb derékszögre, de nem volt nálam más, csak pár léc, meg egy mérőszalag. Hát Pitagorasz bácsinak köszönhetően szerkesztettem magamnak egyet. Ha mérőszalagom se lett volna, de van egy madzagom akkor Thalész bácsi segít. Máskor emelőre volt szükségem. De volt, hogy csigarendszerről szóló tudás jött jól. De az is hasznos, hogy ha nem szívsz be olyan marhaságokat, hogy "a margarin csak egy molekulában különbözik a műanyagtól".

  • #73495296

    törölt tag

    Tipikus, hogy ha papír termelésről van szó, akkor élen járunk, ha tudásról, akkor inkább hagyjuk. Az ECDL a kamupapírok csimborasszója, amit szorosan követnek a kamu OKJ képzések.

  • hallador

    addikt

    válasz beyruth82 #44 üzenetére

    Mindkettőbe jártam, 614-es elektroműszerész. Majd jártam OKJ-re, és Tanítottam is okj-s tanfolyamon, csak miután láttam mire megy ki nagyon gyorsan továbbléptem, mert nem akartam a nevemet adni ehhez az egészhez.

    The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

  • Chaser

    titán

    húha, milyen lehet akkor az első 10 után levő? amiket én tapasztaltam itthon ecdl-ben, a szégyenhez konvergál ( : egy értelmesebb yt videóbón többet lehet tanulni:)

    _tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

  • cog777

    senior tag

    válasz Ghoosty #45 üzenetére

    Ugy gondolom a magyar oktatasi rendszer huen tukrozi a szocbol visszamaradt elavult szemleletet - penz nincs, de valamit tanitani kell megha a gyakorlatban nincs senkinek a hasznara...

    "Egy verstanulás fejleszti a memóriádat."
    Verset akarsz tanittatni? Oke, de csak megismertetes celjabol. Ne magoltatas miatt. Mert inkabb nyelveket kellene tanitani! Aki akar, az majd foglalkozik a versekkel, vagy elmegy speckora. Mikozben a nyelveknek sokkal nagyobb hasznat veszed a mindennapi eletben kesobb. Lehetoleg az interakciora es nem a magoltatasra teve a hangsulyt...

    "A matek fejleszti a logikai készségedet." Ebben egyetertek, de csak a szaraz matek vegig, szinten rossebet sem kategoria. Jo kis matek fejleszto weblap (altalanos suli elejen kis figura a weblapon csillagokat oszt ki es ennek orul a kis lurko), ahol a gyerek a sajat szintjenek megfelelo feladatokat kap automatikusan. Hozza egy kis robotika es egybol nem lesz tok szaraz. (En szakkozepben tankos lovos jatekot keszitettem az osztallyal, hajitas egyenlete bejott)

    "Egy történelem segítheti megérteni az összefüggéseket." Az evszamok magoltatasa szinten rossebet kategoria. Majd csoportmunkaban feldolgozzak a gyerekek a temat es osszeraknak jo kis prezentaciot (nem csak szamitogepen hanem gyakorlatban is pl egyiptomi temabol diszeket ragasztottak es festettek). Igy mar latom ertelmet.

    "Ha megvagdosod a tárgyakat, ezeket valahogy pótolni kell." Ugy gondolom lenne mit potolni, de gyakorlati es nem tovabbi szaraz elmeleti oldalrol.

    "A másik dolog, hogy jelenleg is csak az alapokat tanulják mind általános, mind középiskolai szinten."
    Gyerekkent, kesobb tanarkent es most ismerosok gyerekeit ismerve szinten elter a velemenyunk es a vilagot jarva, mashol sokkal jobban egyuttmukodobbek es talpraesetebbek a gyerekek osszehasonlitva M.o-val.

    Az asszony Daniaban jar egyetemre es eg es fold a kulonbseg. M.o-n vert izzadtak a heti tobb vastag konyv kiolvasasaval, magolasaval, ahol a tanar mondott egy mondatot es fel kellett ismerni honnan valo. Daniaban kapnak egy altalanos utmutatot, framework-ot es ugy dolgozzak ki ahogy akarjak. Nincs magoltatas. Ez oriasi kulonbseg - ami minden oktatasi szinten jelen van - , mert nem egy elore vasalt (5 eves tervnek megfelelo) kesz megoldast kell biflazni, hanem hasznalni az agyat es egyenileg v csoportmunkaban feldolgozni.

    Persze egyetertek, hogy ehhez kell befektetni az oktatasba, de latva a dan gazdasagot es mennyi nemzetkozi ceguk van - megterul.

    Bocsanat ha kisse nyersen fogalmaztam, de latom hogy a rokonok gyerekei kb mar altalanos iskola elejen megutaljak!!!! az iskolat, mikozben mas orszagban a gyerekek orommel! es a sajat erdeklodesi koruket keresgelve jarnak iskolaba. Azert nagyon nem mindegy a hatekonysag szempontjabol. Talan a kevesebb frusztracio, jobb tarsadalmi osszefogashoz, es alacsonyabb korrupciohoz vezet.

    HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

Új hozzászólás Aktív témák