Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #54625216 #30 üzenetére

    "....a laser linknek köszönhetően nagy (kontinensnyi) távolságokra a Starlink jobb latency-t tud biztosítani, mint az üveg kábel. A műhold-Föld kommunikáció lassabb ugyan, de mivel a vákuumban a fény másfélszer gyorsabban halad, mint üvegben, nagy távolságokra már beelőzi a hagyományos tengeri kábeleket ráadásul függetlenül a helytől."

    Most mekkora távolságot képesek áthidalni a lézeres adatátvitellel?
    Mármint 2 pont között, egyetlen lézer nyalábbal. Mert az igaz, hogy a lézer fénysebességgel halad a vakumban. A rádióhullámok is. Ezért nem nyújt önmagában sebességelőnyt a lézer használat.

    Logikusnak gondolom, hogy két lehetőség van a lézer használatára. A műholdak alatt elméletileg nagyobb távolság lenne áthidalható, csak légkör szétszórja a jelet. Lehet a műholdak fölött átvinni. Ekkor a levegő nem okoz problémát, csak a saját műholdak "takarják ki" a lézerjeleket, ha nagy távolságot akar áthidalni egyetlen lézer kapcsolat. Nagyobb távolságra mindenképpen repeater holdakat kell beiktatni. Ezzel el is olvad az üvegszálas megoldás szembeni sebesség előnye. Azt gondolom a lézeres kapcsolaton több információ vihető át, mint a műholdak rádiófrekvenciás kapcsolatain. Ez az előny, nem a sebesség önmagában. Ezért kevesebb holdat kell alkalmazni a lézeres adatátvitelhez, nagyobb távolság áthidalásához.

    Az üvegszál előnye, hogy kevesebb repeater kell azonos távolság áthidalásához. Tényleg csak akkor kell, ha már az átvitel során kritikus a fényerőveszteség mértéke. Az üvegszál képes hajlani, az üvegszálon belül a fény nyilván nem hajlik, csak tükröződik. A holdak között közvetlen és zavartalan rálátás kell, nem lehet a trükközni a tükröződéssel.

    (A mondandóm többi részét már tudod, nem kell terhelnem vele ez a témát. :DDD )

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #54625216 #64 üzenetére

    "Az azért megvan, hogy a rendszer nem két műhold közötti közvetlen kommunikációra épít, hanem több ezres konstellációra?"

    Az azért megvan, hogy minél több közvető állomást/repatert/nodot vagy nevezd akárminek, annál lassabb lesz az átvitel. Egy adatcsomagot tovább küld egy hold. A másik nyugtázza vagy ismétlést kér, az ellenőrzőösszeg számítás után. Ezek után tovább adja a csomagot vagy vár az ismétlésre. A csomag integritás ellenőrzése alatt az információ továbbítás sebessége nulla.
    Egy korábbi cikk hozzászólásai között volt egy demonstráció videó a holdak közötti adatátvitelre. Eléggé cikkcakkos az út, ezen segít a lézeres átvitel. Nyilván a lézer sem old meg minden problémát. De csökkenti vagy csökkentheti a két végpont közé kerülő csomópontok számát, ezzel gyorsítva az adatátvitelt. (Arra mondjuk kíváncsi vagyok, ha az adó hold mögött van a Nap, mennyi ideig használhatatlan az optikai adatátvitel.)

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #80 üzenetére

    "Azert nem sut olyan erosen a nap, hogy ne lehessen kiszurni."

    A Földre merőlegesen beeső napfény esetében több mint 1900KWh/m2 besugárzás érkezik a Napból.
    A világűrben nincs légkör ami sugárzás egy részét felemésztené és visszaverné.
    A holdak kommunikációjához mWh elegendő lehet, de legyen Wh. Sehogyan sem tudod kiszűrni a Napsugárzás zavaró hatását.
    A második VH egy szakaszában az angol radarokat átverték a német repülők. A napsugárzás irányát figyelembe véve repültek a radarok felé. "Láthatatlanok" maradtak.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #54625216 #91 üzenetére

    "Egy cég lehet úgy is veszteséges, hogy a szolgáltatásai többe kerülnek neki, mint amennyi pénzt kap értük.
    Meg lehet úgy is, hogy a bevételeinél többet költ fejlesztésre.
    Most komolyan magyarázni kell a kettő közötti különbséget, hogy az első esetben egy fenntarthatatlan üzleti modellről beszélünk, a második esetben pedig befektetésről, amitől a cég hosszabb távon nagyságrendekkel nagyobb nyereséget remél, mint amennyit a jelenlegi szolgáltatásokból ki tudna hozni?"

    A cég szempontjából nincs eltérés a két fajta veszteség között. Amíg vannak saját tartalék erőforrások azért mindegy. Ha már külső tőkét kell bevonni, akkor is mindegy. A veszteség csak kockázati tőkét vonz. Az elhúzódó fejlesztések drágák és folyamatosan nő a teljes összeomlás kockázata. Ha a konkurencia gyorsabban képes lépni, az egész fejlesztés kidobott pénz.

    A legmarkánsabb példát az Nvidia hozta. A piacvető 3dfx helyét bő egy esztendő alatt vette át úgy, fel is vásárolta a céget. A kishal felzabálta a nagyhalat. Mattot adott.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #54625216 #94 üzenetére

    Ha te mondod.
    De ettől még nem változnak a dolgok. Ha elfogy a pénz, pukkan a lufi. A láncfejlesztések láncszemeinek egyidejű fejlesztése megosztja az erőforrásokat a láncszemek között.

    Az, hogy én mit gondolok és te mit gondolsz erről nem befolyásolja a dolgok mozgását.

    "Az űrkutatás esetében pedig pont a SpaceX játssza az Nvidia szerepét. "
    Ámulok és bámulok. És mely organizáció a 3dfx mai megfelelője?

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #96 üzenetére

    A NASA biztosan nem. Kormányzati intézmény és azt csinálja, amit előírnak neki. Ráadásul a NASA nem szolgáltatóként kerül most a képbe, hanem vásárlóként. Egyszerűen kiszervezi a rászabott feladatot "külső gyártóhoz". Korábban is ezt csinálta, csak részfeladatokat szervezett ki annak idején.

    Talán jobb válasz lenne az orosz űripar említése. De a fizetős szolgáltatásik csak másodlagosak, mert állami fenntartású és ellenőrzésűek. A SpaceX nem tudja bekebelezni az oroszokat. A kínai törekvéseket sem tudja letörni. A kínai tőkekoncentráció képességével még Musk sem képes versenyezni. (önkizsákmányolásban nem versenyképes)

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #54625216 #97 üzenetére

    ""És mely organizáció a 3dfx mai megfelelője?"

    Bármelyik, ha nem újra felhasználható rakétákat fejleszt. Az állami finanszírozás a korrupciós csatornák révén egy ideig még képes lélegeztető gépen tartani őket,""

    Szóval egyetlen piacvezető céget sem tudsz megnevezni. Ezen nem is csodálkozok. Nincs nagy hal induló piacon.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz Reggie0 #110 üzenetére

    Nem ez eltérés. ami meghatározó.
    A NASA mindvégig egy állami fenntartású intézmény. Nem lépett ki szabadpiaci szereplőnek. Nem kínált eladásra, például az Apollo programban fejlesztett űreszközöket.

    Az eredeti felvetés a "PR felelős" megfogalmazása volt, hogy a SpaceX az úrhajózásban az Nvidia. Ami nyilván jól hangzik, ám alaptalan kijelentés. Nincs a szabadpiaci űrhajózási piacvezető. Ha van akkor a 3dfx lenne a rá illő hasonlat, mert ennek a cégnek kell majd versenyeznie a később feltörekvő konkurenciával.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

  • Hieronymus

    addikt

    LOGOUT blog

    válasz #54625216 #112 üzenetére

    Azért van olyan statisztika, ami árnyalja a képet.

    Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Új hozzászólás Aktív témák