Új hozzászólás Aktív témák

  • viktorhu

    veterán

    válasz #40553216 #26 üzenetére

    A megszorítás vagy nem megszorítás nem ízlés kérdése, nagyjából annyi pénzből kellene gazdálkodni, amennyi bevétel van, különben nem lesz jó vége (főleg, ha a hitelek mögött nincsenek arra fedezetet nyújtó megtakarítások). Attól, hogy ezt rejtettebben csinálják, meg felélik a maradék tartalékokat (lásd a jövőbeli nyugdíjak előre elköltése, EU által nem finanszírozható kiadások elhanyagolása), nem teszi jobbá az eredményt, főleg a kiszámíthatatlan kapkodással (nem tudsz hosszú távra tervezni, mert folyamatosan változnak a játékszabályok), amik összességében ma is megölik a növekedést Magyarországon. A szlovákok sokkal keményebben végigjárták a megszorítások és a piaci liberalizáció útját, mire a lesajnált szegény szomszédból eljutottak a mienknél magasabb fizetésekig, szóval de, tud működni az IMF-féle út.

    A görögök az euró bevezetése előtti időszak óta folyamatosan hamisították a statisztikákat, hogy felvegyék őket az eurózónába, így sokkal nagyobb katasztrófát tudtak összeszedni (olcsón finanszírozta őket a piac, és mindenki el volt ájulva tőlük, hogy hogy összeszedték magukat, miközben csak az adósságot növelték fedezetlenül). Ezt nem az IMF hozta össze nekik, és nem is az IMF miatt vergődnek, egyszerűen semmilyen módon nem finanszírozható az adósságuk, így a kedvezményekkel is minden pénzük a törlesztésre megy, szóval a német adófizetőknek mélyen a zsebükbe kell előbb-utóbb nyúlniuk, hogy a görögök kimásszanak ebből. Viszont Magyarország soha nem volt a görögökéhez hasonló helyzetben, legközelebb a Bokros-csomag előtt voltunk, na ott tényleg pár hét vagy max. hónap volt a teljes bukásig, ha nem húzzák meg a kéziféket, de akkor sem volt olyan elképesztő túlköltekezés és eladósodás, mint a görögöknél - itt akkor sikerült az eladósodási spirált hosszú évekre megfordítani önerőből úgy, hogy az első sokk után a növekedés is komolyan beindult, és el is tartott a lendület kb. 2001-ig. 2002 első felére megállt a gazdaság, aztán a száznapos program meg a további költekezés új lendületet adott neki, de az már a pannon puma fajtából, vagyis súlyos eladósodással.

    A nem lesz gázáremelés az pont arról szól, amiről beszéltem - mitől lett kampánytéma a gázáremelés? Az Orbán-kormány a választás előtt olcsóbban adatta a Mollal a lakosságnak a gázt, mint amennyiért ő vette, ami nyilván nem hosszan fenntartható dolog, csak ugye ott a választás (ezt a játékot később Gyurcsány is eljátszotta az EON-nal választás előtt). Mivel erről megjelentek kritikák a sajtóban, az lett hirtelen a kampánytéma, hogy Medgyessy gázáremelést akar, ő meg szépen belesétált a csapdába, ami az egész kormányzását jellemezte - semmilyen konfliktusos döntést nem vállalt fel, egy igazi gyáva ciklus volt, a konfliktusokat meg persze megint pénzszórással lehet kerülni. És ez a fajta demagógia nem is múlt el, az utolsó kampányban is a rezsicsökkentés volt a fő téma, igaz, olyan piaci környezetben, amikor mindenütt csökkentek az energiaárak.

Új hozzászólás Aktív témák