Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kwzatz

    őstag

    Ez a "direkt keveset gyártanak, hogy magas legyen az ár" dolog a topic-ban... Nem akarok sértő lenni, úgyhogy úgy fogalmaznék, hogy "a közgazdaságtan nem így működik". :DDD Ezt már egyetlen versenytárs megléte, aki hasonló termékkel jelenik meg a piacon (AMD jelen esetben) keresztülhugyozza, maximum totális monopolhelyzetben működne csak.

    A cikk gyakorlatilag arról szól, hogy az Nvidia most vergődik, nehogy még a végén MSRP-t is csökkentenie kelljen az előző generációhoz képest a túlkínálat miatt (illetve a kereslet brutális visszaesése miatt), az árak fél éve folyamatosan havi 10%-okat esnek, a totális kapituláció bányászat terén még valószínűleg meg sem történt, úgyhogy a kínálat jó eséllyel tovább nő a következő fél évben. Új kártyákat dobnak piacra év végén, az még rátesz, és még egyes emberek ilyenkor is azt hiszik, hogy felfelé fognak menni az árak. :DDD
    Lehet, hogy megpróbálkoznak majd indulásnál magasabb MSRP-vel, de nem lennék meglepve, ha pár hónap után csökkenteniük kellene majd.

    A legutóbbi cryptobull után az Nvidiának be kellett dobni az RTX-et, mint feature-t, hogy legyen indokuk arra, miért magasabb az MSRP. Most semmi ilyen nem lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz b. #49 üzenetére

    Igen, szó szerint erről szól a cikk, továbbgondolva meg az van mögötte, amit írtam. Persze, az AMD-re ugyanúgy vonatkozik. A topic-ban azt fejtegeti a jó nép, hogy a visszamondott rendelések azt jelentik, hogy direkt keveset akarnak gyártani, hogy magas legyen az ár továbbra is. Erre írtam, hogy ez monopolhelyzet nélkül nem működik, és pont az ellenkezője a szituáció.
    Attól félnek, hogy olyan túlkínálat lesz, ami mellett túl alacsony áron kellene értékesíteniük. Van egy szint ugyebár, ami alatt már nem feltétlenül lesz rajta túl sok nyereség és olyan alacsony áron kell értékesíteni, hogy a kieső bányászok helyett még a nagyit is meggyőzze arról, hogy kell neki a Minecrafthoz a raytracing. :DDD
    Ár, kereslet, kínálat. Eddig is erről szólt, ezután is erről fog. Amíg a bányászoknak megérte rendkívül magas áron is a kártya, mert még úgyis nyereségessé tudták tenni, addig a brutális kereslet miatt nem tudtak eleget gyártani (a gyártókapacitás növelésén azért el kell gondolkozniuk hosszú távon, mint ahogy a cikk is mutatja az ezzel járó jövőbeli problémákat), rohamtempóban nőttek az árak, hiány lépett fel. Most, illetve a közeljövőben a piacon a kereslet csökken, a kínálat nő, de egyesek szerint ez azt jelenti, hogy az ár majd nő. :D
    Nyilván még ez is leegyszerűsített amúgy, lehetne beszélni promóciókról (AMD már elkezdett játékokat dobálni a kártyákhoz "valami rejtélyes okból" :D ), marketingről, amivel keresleti oldalon próbálnak majd erősíteni, arról, hogy a forint romlása mennyire rontja egy magyar vásárlónak ezt az előrevetített árcsökkenést, stb. de már így is kis esszé.

    paprobert: Ez fog történni, legalábbis ehhez fog a helyzet közelíteni.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz b. #53 üzenetére

    "teljesen jogos amit amit írsz és remélem a próféta szólt belőled :DDD"
    Tavaly év elején/közepén még jól ment a tippelés, amikor hónapra lebontva írtam, hogy fog alakulni:
    150541
    150921
    154515
    Hátha nem tévedek most sem. :U

  • kwzatz

    őstag

    válasz VirsLee #62 üzenetére

    Elég jól végiggondoltam, de köszönöm. :D

    "ahol mindkettő bérgyártóval termel, akkor a piac ezt nem tudja rövid távon ellensúlyozni"
    Az elmúlt fél évben is ez történt, felére csökkent a kártyák ára, ez a cikk, ami alá pedig kommenteltél pont arról szól, hogy az Nvidia hogyan probálja elejét venni annak, hogy még komolyabb problémákkal kelljen szembenéznie. Mi képtelenség?
    Mi olyan bonyolult azon, hogy a kereslet a kártyákra sokszorosa volt a normál állapotnak a bányászok miatt (ahogy 4 évvel ezelőtt is volt, meg ahogy 3-4 év múlva is lesz - akkor is végigmegyünk majd a "sírás, k*cs*g bányászok, mé' nincs videokártya, mé' drága a videokártya, örökké csak drágulni fog, haha beszakadt a kriptó" folyamaton persze, semmi kétségem felőle :D ), ami most fokozatosan eltűnik a crypto bear market miatt. Így skalperkedni sem lehet, mert nincs túlkereslet, a játékosok kereslete ilyen magas árakon meg sokkal kisebb lesz, mint a kínálat. Így tart egyfajta egyensúlyi helyzet felé, ahogy azt látjuk folyamatosan.

    Az utolsó mondatod ezer sebből vérzik, és totál értelmetlen, de fussunk neki:
    Az általad felvetett gyakorlatilag zéró valószínűségű esetben (Nvidia 1 kártyát ad el) - amivel szemben én realisztikus szcenáriókról beszéltem - az AMD kvázi monopolhelyzetben van, ő elégítheti ki gyakorlatilag a teljes videokártya keresletet (-1 :D ), gyakorlatilag nincs versenytársa, ezért már van lehetősége emelni, amennyit szeretne. Ha úgy ítélné meg, hogy ekkor sem tudja kielégíteni a keresletet (mert a balfék versenytársa 1 kártyát kínál eladásra :D ), akkor törekedne a kapacitásbővítésre, és ez egészen addig tartana, ameddig be nem áll egyfajta egyensúly, aminél eladja az összes kártyáját a lehető legdrágábban.

    Az #54-ben olvashatod, mit vázoltam fel tavaly, ezeket a kommenteket meg majd visszalinkelem év végén, jövő év elején. "The Remindooor." :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz VirsLee #62 üzenetére

    Bocs, már nem lehet szerkeszteni, de:
    Azt is jól láthatod a fenti eszmefuttatásból, hogy az, hogy az Nvidia "direkt kevesebbet gyárt", az a versenytárs malmára hajtja a vizet egy ponton túl. (amikor már nem tudja kielégíteni a keresletet és elfogytak a kártyái)

    A cégek arra törekednek, hogy a lehető legnagyobb mennyiséget adják el a termékeikből a lehető legmagasabb áron és így a legnagyobb profitra tegyenek szert, miközben egymással versenyeznek. Most a játékosokhoz (jelentős bányásztöbblet nem lesz most) kell alakítani a kínálatukat, mert ha a legyártott mennyiséget a tervezett áron nem tudják eladni, akkor vagy rájuk rohadnak a kártyát, vagy árat csökkentenek, az meg nem vidám, főleg ha olyan szintű a túlkínálat, hogy veszteséggel kell árulni. :D A fogyasztók arra törekednek, hogy a legjobb terméket vegyék meg, a lehető legalacsonyabb áron. Ezek a folyamatok alakítják a piaci árat.

    A fogyasztói oldalon a bányászok felborították a helyzetet, mert ők olyan áron akartak venni, ami mellett még nyereségesen tudnak bányászni, ez meg jóval magasabban is teljesült, mint a "megszokott" piaci ár, így bumm, túlkereslet, skalperek megjelenése, égbe szökő árak, áruhiány. Ennek - egy időre - vége, megyünk visszafelé, kb. havi -10%-os árcsökkenés. Természetesen nem egyik napról a másikra történik, egyrészt van bányász, aki még nem adja fel, másrészt van játékos, aki már örül, hogy csökkentek az árak, mert úgy látja, hogy már ennyiért is megéri neki, így szép fokozatos a folyamat. Crypto oldalon még egy nagyobb reccs és komolyabb kapituláció -> még több kártya a használt piacon (hardverapró azért már most is jó indikátor mondjuk) + év végén új széria mindkét gyártótól - > kártyák tengere.

    Szerintem logikusnak tartanám a fentieket akkor is, ha nem lennék közgazdász. :DDD

  • kwzatz

    őstag

    válasz VirsLee #67 üzenetére

    Nem, egyáltalán nem ugyanaz. A topic-ban azt fejtegetik, hogy mesterségesen HIÁNYT akarnak előidézni, nézd végig a kommenteket (chip hiány lesz, felmegy az ár, azért lesz drága, mert keveset gyártanak, kevés termékből nagy profit, olcsó kártyákat el lehet felejteni, a gyártók szabályozzák a piacot, stb. ), vagy akár a te "1 kártyát adnak el" példádat, illetve ennek a legutóbbi kommentednek a végét, mindnek ez a mondanivalója.
    Ezzel szemben nem hiányt akarnak előidézni (ahogy írtam, versenytárssal a piacon nehézkes, igen, akár akkor is, ha csak 1 jelentős van), hanem túlkínálatot elkerülni. Az árcsökkenés ennek ellenére végbemegy a fent leírtak miatt.
    Az NV szándékosan nem fog kevesebbet gyártani, mint amennyi a kereslet, mert nem lenne semmi értelme, mindegy hányszor írod még ezt le. :D
    Csak azt az egyszerű kérdést válaszold meg magadnak, hogy miért esett vissza az ár a felére az elmúlt fél évben, ha a játékosok árérzékenysége és kereslete nem szabályozza szerinted. Vagy azt a kérdést, hogy hányszor láttál már "hiányt" azokon az időszakokon kívül, amikor nincs extrém bányász túlkereslet és a gyártókapacitás nem elég a kielégítésére (ami aztán árrobbanást és hiányt okoz), ennek a ciklikussága miatt viszont nem éri meg az extrém kapacitásbővítés (mint ahogy azt a példa is mutatja). :U

    bartos96: Félreértés ne essék, én nem sajnálom őket, csak arról írok, hogy gondolkoznak.

    olymind1: Ezekhez kell némi idő, nem egyik napról a másikra történik. Amikor a hirdetőkben realizálódik, hogy egyre több kártya kerül fel, vág alájuk árban, hetek óta senki nem reagált a hirdetésükre, akkor mennek lefelé az árak. Aztán amikor már sokan bólintanak rá, akkor többen kezdenek használtat venni, és ekkor az üzletek jutnak hasonló megállapításra, hogy visszaesett a kereslet, stb. Az árak pedig mennek lefelé, ahogy azt most is látjuk hónapok óta.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    "NV -nek fogalma nincsen arról, mekkora lesz most a kereslet"
    Persze, miért is lenne, totálisan vakon tapogatózik, kis kezdő cég, nincs több mint 20 évnyi adata, amire támaszkodhat, amiből trendeket elemezhet és következtethet az erre szakosodott dolgozói segítségével és most sem arról szól a cikk, hogy már most készül előre szabályozni a kínálatát. :D
    "Még akár a bányászat is erőre kaphat"
    Jah, úgy 2-3 év múlva. :D
    "IGAZI árcsökkenést még nem láttam, hogy MSRP alatt mennének az új kártyák"
    Van, ami a csúcstól több mint 50%-ot esett, leírtam már vagy 6-szor, hogy ezek a folyamatok nyilván időt vesznek igénybe, és nem 3 nap alatt mennek végbe, stb.
    Jó, én nem fárasztom magam tovább, újra és újra ugyanazokat a köröket futva, és amúgy is ebben is mindenki szakértő. :D Majd nézzétek az árakat év végéig, valamint jövő év első felében.

    [ Szerkesztve ]

  • kwzatz

    őstag

    válasz paprobert #72 üzenetére

    "Nagyon precíz ellátási csatorna kontrollal ez lehetséges."
    Más kérdés, mennyire lehetséges ez, ha a használt piacra a bányászok 3-szor akkora kártyamennyiséget lőnek, mint amekkora kereslet van a játékosoktól.
    Vagy ha az AMD erre a "mínuszban tartásra" úgy reagál, hogy kielégíti a rést, hogy növelje a piaci részesedését, tekintve, hogy gyártókapacitása a jelentősen csökkent kereslet miatt bőven lesz rá.
    Már írtam sokszor, észre kellene venni, hogy ez egyáltalán nem az a helyzet, amikor ők csak úgy "mesterségesen alacsonyan tartják majd a kínálatot".

    A trend árcsökkenés, még nálunk is, (ráadásul annak ellenére, hogy a forint ezt a legkevésbé sem segíti, sőt) és ez is lesz még hónapokig. Ennyi.

    Timer: Leírtam százszor, a teljes gondolatmenetet, ebben a kommentben is, már nem ismétlem. Kiszálltam.

  • kwzatz

    őstag

    válasz b. #77 üzenetére

    "De ehhez mindegyik cégnek( AMD, Nvidia) ezt kell tennie, ezt írja kwzatz"
    Plusz vannak már meglévő készletek, amik nem fogytak el még a bányaláz megszűnése miatt (ezt viszont totálisan napra pontosan nem tudják ők sem belőni - bár azért vannak sejtéseik persze - mert ehhez a cryptopiac hónapra belőtt alakulását, illetve a bányászok árfolyammozgásra adott válaszreakcióját kellene előre biztosra TUDNI, ami még a ciklikusság feltételezése mellett is teret ad hónapos eltérésekre), valamint a bányászkártyák a használtpiacon, ezekre meg nincs semmi befolyásuk már.

    paprobert: "Ha háromszor akkora mennyiség kerülne a használt piacra, akkor már 150-200 dolláros RTX3070-ben fürdenénk. Még nem járunk ott."
    Ezért írom minden kommentben, hogy a piaci ár változásához idő kell (és ahogy mondtam, esélyes még egy nagyobb kapituláció a cryptót tekintve), de maguk a folyamatok egyértelműek, ebből lehet következtetni. Ezért gondolom, hogy az árak lefelé tartanak még jó ideig.
    De mondom még egyszer: Nézzetek rá a hardverapróra. Mennyi kártya van most, mennyi volt fél éve? Érdemes megfigyelni még az elképesztő káoszt is: Hasonló árakon sokszor nagyságrendi különbségek vannak teljesítményben, van aki RX480-at akar eladni olyan áron, amiért más már RTX 2060-at kínál. :D (ez a bányaláz csúcsán nem lehetetlen, mert akkor a nyereségesség dönt, most viszont, amikor játékosoknak akarja valaki továbbadni, akkor már vicces, de az emberek nem tudnak disztingválni, illetve reménykednek, hogy van olyan palimadár, akinek sikerül elpattintani :D) Ez is azt jelzi, hogy még az árak közel sem álltak be. Amikor beálltak, akkor kialakul egyfajta "logikusnak tűnő rend", mert mindenki tudja "hol a helye". Most még reménykedés van és fogalmatlanság.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák