- Megnyugtatta a Netflix a befektetőket, a vámoktól sem tartanak
- Az egész világon terjeszkednek a dollármilliárdos kibercsalók
- Az EU betartatja a szabályokat, mindegy, hogy kik vezetik az óriáscégeket
- Tömeges bevetésre kész az új Huawei AI-chip
- A Deezer zenei kínálatának 18 százalékát már AI generálta
- Linux kezdőknek
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Synology NAS
- WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Mobilinternet
- macOS PC-re
- Az EU betartatja a szabályokat, mindegy, hogy kik vezetik az óriáscégeket
- Milyen NAS-t vegyek?
- Manjaro Linux
Új hozzászólás Aktív témák
-
Még annyit hozzáfűznék, hogy elfogadom maximálisan az álláspontodat, mert ezek olyan dolgok, amit nagyon nehéz megítélni, belátni, átlátni.
Szerintem jelenleg a szolgáltató szektornak igénye van jó munkaerőre, megfelelően képzettre és oktatottra.
Az oktatás színvonala sajnos lefele süllyed és ezt alátámasztják az utóbbi pár év felmérései, eredményei, csak úgy , mint a minőségi munkaerő kivándorlása gondot okoz.
Nekem is csak egy magánvéleményem van ( természetesen minden amit leírok, az egy privát vélemény, amit benyomásokra , tapasztalatokra alapozok, mint ahogy Te is )
Előfordulhat hatalmas robbanás abban a szférában is, meg bármelyikben. Szerintem jelenleg egy élhető jövőt jelentene a mezőgazdaság felfejlesztése, és persze az mellett a szolgáltató szektornak és az iparnak is kell fejlődnie, sőt hozná magával. Hiba elhanyagolni azt a szektort, úgy gondolom. -
Természetesen tudnánk,a feltételes mód mindig adott.
Csak nem tudunk jelenleg,főleg nem úgy,hogy arra építsük ki kizarolag a társadalmunk fejlődését..Ahhoz sokkal magasabb életszínvonal kellene,erősebb középréteggel.
A lengyel piaccal mindig is tudtunk versenyezni,de igazából nem is kell,mert a legtöbb fejlett ország erős importra szorul ,igazából hatalmas felvevő piac áll rendelkezésre. -
MageRG
addikt
-
-
Komplikato
veterán
válasz
Aliszalámi #134 üzenetére
Kivéve, hogy évtizede visszatérő mérőszám, miszerint a francia, holland, német, osztrák, stb. 2.5x annyit termel hektáronként, mert idehaza valamit nagyon nagyon ... a múltkor volt egy cikk egy osztrák házaspárról, akik 8 éve Magyarországon művelik meg a földjüket és most kitúrnák őket egyesek onnan, ott is ez a viszonyszám szerepelt. Mert nekik is összejött. Ennek konkrét okai vannak, amire a senkiket sem érdeklő szakértők lassan 20 éve (vagy több) próbálják felhívni a figyelmet.
-
Szépen hangzik igaz, de oszt olimpiát tudnak-e rendezni?
-
Sennalacy
aktív tag
Teljes digitalizáció = teljes kiszolgáltatottság a jelen helyzetben. Az, hogy ezt kihasználják-e addig amíg nem állítanak át mindenkit erre, egyértelműen jósolható. Őrültek lennének megtenni. Utána viszont hiába kalimpálna bárki a totális ellenőrzés bevezetése elkerülhetetlen. Jelen fázisban kell most egy példa ország ahol jól működnek a dolgok kialakítják a struktúrákat amit aztán majd lehet gyors ütemben honosítani máshol. Lehetőleg akik ebben érdekeltek támogatják is ezt a modellt amennyire lehet, hogy minél vonzóbbá tegyék, sikeresebbnek mutassák. Akik a reális veszélyekre hívják fel a figyelmet oktalan riogatóknak lesznek beállítva.
Holott semmi sem megjósolhatatlan, mindent pofon egyszerű logikával ki lehet következtetni. Meg kell nézni a lóállományt azután, hogy a munkájukra nem volt szükség. Persze az emberek némileg jobban képesek alkalmazkodni, de ennek is vannak korlátai. A gépek után jönnek a robotok, azok után pedig a mesterséges intelligencia. Nem csak a kétkezi munkák szűnnek meg de az un, fehér galléros munkák is amikhez több évtizednyi tanulás volt szükséges. Ami kreatív munka marad annak az értéke drasztikusan zuhanni fog azzal párhuzamosan, hogy egyre több munkavállaló kénytelen azon a területen próbálkozni. Ugyanakkor a kreatív munkákat jelenleg eltartó tömegek akiknek a fizetése megszűnik tovább csökkentik az eleve osztható tortát. Ebből prognosztizálható a katasztrófa, ha túl gyorsan történik, ha túl lassan, akkor pedig az emberiség lassú visszaszorulása. Erre jött az un. UBI ötlet, hogy mindenki kapjon egyen fizut a semmiért... Ki fogja ezt fizetni és meddig? Nyilvánvalóan a nagytőke annak érdekében, hogy ezzel a manipulációs eszközzel idővel a kívánt szintre csökkentse az emberi populációt. Ergo ugyanaz a végállapot.
A probléma rendszer szintű. A kapitalizmus végjátékában monopóliumok vannak. Már nem a fogyasztók ( az emberiség ) érdekében tevékenykednek hanem csak kihasználják azt és a vagyon egyre nagyobb mértékben koncentrálódik. Ezeknek a jelei már most láthatóak egyre több piacon. A tőke folyamatosan koncentrálódik, a rendszerben egyre több lesz a kiszolgáló személyzet, akiket idővel helyettesíteni lehet nem emberi erőforrásokkal. Miért jó ez? Mert ennek a rendszernek egy Achilles sarka van, hogy "minden ember egyenlő". Így az emberi faktor veszélyes a kialakult helyzetben egyre nyilvánvalóbb előnyben lévők számára. Ezért alakulnak a globalista bábkormányok szerte a világon, hogy menedzseljék ezt a "népírtást" úgy hogy az emberiség ezt lehetőleg ne vegye észre.
Rég eltűnőben van az az álom amit naivan dédelgettünk arról, hogy a technikai fejlődés idővel a Kánaánt hozza el mindenki számára.
Ez egy filozófiai vita és az emberek többsége el sem jut a kérdésfeltevésig sem. A rendszer nyilván reformokra szorul. Ebben a vitában a "digitális társadalom" szimpla szemfényvesztés. Lényegtelen részletkérdés. Nem a valós problémát célozza.
A szocializmussal és kommunizmussal ellentétben az emberiség érdeke nem a totális uniformizálás. A teljesítményt, szorgalmat és tehetséget továbbra is jutalmazni kell, mert ez a fejlődés motorja, viszont elkerülhetetlen az ebből következő vagyoni koncentráció limitációja pont azért, hogy ne lehessen ennek segítségével korlátozni ezt a mechanizmust. Elő kell segíteni a meghatározott szinten túl felgyülemlett vagyonok erodálódását azért, hogy minden generációnak meg kelljen küzdeni a csúcsra jutásért. Egy nagyon egyszerű(bár sosem ragaszkodtam a túlzott egyszerűséghez ha az a cél elérésének a rovására megy) modell segítségével lehetne ezt szabályozni. Tegyük fel az elérhető max vagyon ami még nem veszélyes túlzott befolyás szerzésére az 1 milliárd dollár. ( az összeg vitatható) Örökíteni pedig max a 20%-át lehet a mindenkori vagyonnak, így az utódok szempontjából is érdemes törekedni a maximumra. Gyerekenként 10% lehet a max örökíthető összeg és mivel a max limit 20% így ez a rendszer a két gyerekes családmodellt támogatja ami a túlnépesedés elleni küzdelemben jól jöhet. Ez persze csak egy racionálisan abba az irányba terelő eszköz. A rendszert kell úgy paraméterezni, hogy a kívánt hatás jöjjön ki belőle és az pedig lehetőleg az egész emberiség érdekét szolgálja.
Ahogy mondtam ez egy filozófiai vita az emberi élet értékéről. Egyenjogúságról Az emberiség közös céljáról. Ha minden így marad akkor egy szűk réteg újra feudális mintához hasonlóan el fog válni a tömegektől (ha már el nem vált) akiket immár olyan szinten fog tudni sakkban tartani mint soha eddig a világtörténelemben. Esélyük sem lesz semmilyen forradalomra onnantól kezdve, hogy a totális kontroll digitális oldalról támogatva megvalósul és a szűk elit kellő számú mesterséges intelligenciával felvértezett robothadsereget épít ki. A rendszerből kiszakadni sem lehet majd mert kötelező lesz a chip beültetés a "digitális társadalomban". Ami először kényelmi eszköznek lesz beállítva később a rablánc lesz.
Egy fokkal nem lesznek értelmesebbek vagy érdemesebbek azok akik az elit oldalon állnak, kizárólag a rossz rendszerből fakadó vagyonukból táplálkozó arroganciájuk hiteti majd el velük, hogy azok és bármit jogukban áll megtenni, ideértve a népirtást is. Nincs sok időnk hátra. Ma épp Franciaországot nyerték vissza a változás küszöbéről a szemfényvesztésnek és összehangolt munkájuknak köszönhetően.
Annak idején a jó képességű vállalkozó szellemű emberek képesek voltak Amerikába futni a bebetonozott Európai társadalmi keretekből és végre csak saját maguknak dolgozva példátlan fejlődést produkálni. Ezúttal globális szinten zárul a lakat és innen nem lesz hova futni. Az emberiség tragédiája lenne ha erre a sorsra jutnánk. -
válasz
Aliszalámi #124 üzenetére
Nem, csak szoktam olvasni. Meg jártam iskolába. Oda is figyeltem.
@J.C.G. : Japánból vettem teás szettet emberi áron - ottani iparművész készítette. Megoldható a dolog.
Itthon is megkaptam volna, ugyanúgy Japánból, csak kb. ötszörös pénzért.@dabadab : Azám, közben a kajád jó részét is a mezőgazdaság adja...
-
nem így értettem, hanem úgy, hogy a termelői szektor értékét a szolgáltatói szektor nélkül láthatod a GDP ben.
Most leírhatjuk, hogy mezőgazdasággal nem lehet előre jutni, meg hogy a többi ország persze, de akkor visszakanyarodtunk az első kommentemhez , hogy mi Mezőgazdasági ország vagyunk és kiemelkedők lehetnénk ebben, mert minden adottságunk erre szól és pont azért nem jutunk előre , mert ezt nem használjuk ki szerintem.
még egyszer leírom, hogy Magyarország 78 % része mezőgazdasági terület és azért tartunk itt ahol, mert ilyen hozzáállással akarunk előre jutni , mint amit te is gondolsz erről a dologról. pedig nem így kellene. Attól, hogy fejlett egy ország mezőgazdasága, nem fejlődik vissza a szolgáltatószektor, se az ipar, hanem ezzel együtt nő, arányosan.
nem vagyunk már kiemelkedők sem oktatásban sem szolgáltatásban, nem tudunk versenyezni igazából senkivel, csak várjuk az aranytojást tojó tyúkot, hogy a többi országnak jó lett nekünk is az lesz egyszer. Hollandia élen jár a mezőgazdasági termelés minőségi művelésében és messze sokkal több lábon áll a gazdasága , mint a mienk. Sokan a szolgáltató szektorban látják a jövőt, csak ahhoz mi nem tudunk megfelelő konkurenciát nyújtani, akik meg tudnak azok elhagyják az országot előbb utóbb.#136 : termelői szektor és szolgáltatói szektor. A szolgáltatói szektor az ún. harmadlagos szektor. [link]
-
dabadab
titán
"Ha leveszed a szolgáltató szektort, akkor láthatod a valós jelentőségét a mezőgazdaságnak a termelésben."
Tehát ha a GDP legnagyobb részét adó szektortól eltekintek, akkor mindjárt nagyobbnak tűnik a mezőgazdaság?...
Mondjuk az ipar még így is kb tízszer annyit hoz, mint a mezőgazdaság.
A KSH-s adatokból meg leginkább azt látni, hogy pang a magyar gazdaság, viszont véletlenül jobb volt a termés 2016-ban, mint 2015-ben.
-
A GDP értékét jelentősen átszabta a szolgáltatószektor jelenleg. valós megtermelt javak és ezek arányát itt [link]láthatod. 1. és 3. ábra a legkifejezőbb.
Magyarországon az utóbbi időben az Ipar alatta teljesít a mezőgazdaságnak. a GDP növekedés pedig e nélkül mínuszban lenne.
Ha leveszed a szolgáltató szektort, akkor láthatod a valós jelentőségét a mezőgazdaságnak a termelésben. -
válasz
Komplikato #127 üzenetére
" tudna " és " csökkenthetné"
ebből melyik szót nem tudod értelmezni?Mellesleg 500 ezer ember dolgozik a mezőgazdaságban jelenleg is.
Ajánlom figyelmedbe a 2016 GDP táblázatot , amit a 135. hozzászólásban linkeltem. Nem igazán kell nagyító ott hozzá, hogy lásd mi a szerepe nálunk az ágazatnak. -
dabadab
titán
"Azon országoknak amelyeknek nincs másból semmi jelentős az bizony manapság is mezőgazdaság központú"
Nézzük a konkrét számokat: az egész világ GDP-jének a mezőgazdaság kemény 6%-át adja. Ahol a legnagyobb arányt adja (Nigéria, Indonézia, India, Pakisztán) ott is csak 20% környékén ad.
Ha meg látni akarsz egy modern államot, ami tényleg nagyon durván nyomja az intenzív mezőgazdaságot, akkor ott van Hollandia, ahol 3% alatt van.
Ennyi.
Mezőgazdaságból nem lehet modern, gazdag államot építeni, sőt, ma már ott tartunk, hogy harmadikvilágbeli, szegény államot se.
-
J.C.G.
aktív tag
Volt a fészen egy bőrműves, aki segítséget kért tőlünk, nem pénzt csak egy megosztást, mert nem volt megrendelése. Egy hónap múlva jött a köszönő levél, hogy lassan nem tud eleget tenni a megrendelőinek.
És ez még mindig csak a hazai piac egy kis média segítséggel. Igen olyan emberrel is beszéltem aki szinte csak külföldre gyárt az árak miatt. De ő se akar tovább lépni, mert alkotni akar a saját elképzelései alapján. Persze vállal egyedi megrendeléseket is amikor a vevő mondja meg mit és hogyan szeretne, de azokat nem szívesen készíti el.
Én továbbra is a rossz példa miatt szólaltam meg. Egy kézműves nem a globális piacra akar belépni. -
azbest
félisten
Jó, de aki eddig is majd megszakadt a munkában, vagy nem akar többet dolgozni, jól elvan, nem annak kell az új piac. Nem ugyanarról beszélünk szerintem.
Hanem mondjuk a feltörekvő ifjú titánoknak. A mester tanítványainak, ha vannak egyáltalán. Aki helyben nem talál vevőt, de máshol lenne rá igény.
Vagy, ha olyan dolog, akkor drágábban el tudja adni és jobban profitál ugyanannyi munkából. -
J.C.G.
aktív tag
Pont a minap volt egy vita erről az egyik fórumon. Fórumtárs ezeket az érveket írta, a mester pedig még sokkalja is a szereplést. Gondolkodnak a fejlesztés lehetőségén, de rengeteg pénzbe kerül, hogy kiszolgálják a hazai igényeket, nem a globálisat. Egyébként, ha én tőle akarok rendelni, azt ne más készítse el. Úgy látszik kevés a mester, mert mindenki egy légkondis irodában akar ücsörögni egész nap jó fizetésért.
-
Komplikato
veterán
"A mezőgazdaság hatalmas pénzeket tudna tenni az államkasszába , csökkenthetné a munkanélküliséget, ..."
Mindkét állítás fals, maga a mezőgazdaság ilyen nagyítóval megfigyelhető mértékben számít a gazdaságban, a feldolgozó ipar már inkább, de azokat meg egyesek gyűjtik mint a bélyeget, másrészt off-shore cégként lehet többet visznek mint hoznak.A fenti cukor kvótás dolgokat meg nem is tudom hová tenni. Ha nem lett volna kvóta, csődbe mennek a termelők. Volt kvóta, így termelő átállt másra vagy a kapott pénzből kezdett másik bizniszt ha nem volt hülye hozzá. Maradtak cukorgyárak, cukorrépa nélkül. A 13 gyárból 6-ot összevontak állami céggé, hogy megmentsék. Kevesebb mint egy év alatt összeomlott. Persze mindent rá lehet fogni a nyuszira. Akkor se háborgott senki, amikor anno a sertés tartókat, vagy a gabona termesztőket nyírták ki aktuális politikai szelek okán. Most meg lehet csodálkozni, ha a magyar felvágottban max. 40% a magyar hús.
-
azbest
félisten
ja hogy úgy
Egyébként arra gondolj, hogy ami neked a faludban hétköznapi és a kutya nem fizetne érte, az lehet a világ túlfelén szép pénzért menne el, ha a szállítás megoldható viszonylag emberi áron. Mint a semmire se jó szuvenírek, amit a turisták viszont szeretnek. Szóval szerintem, akár tényleg lehet, aki ebből meg tudhat élni, hogy a már elkészült dolgait, esetleg később akár megrendelésre is, el tudja adni. Ráadásul a legtöbb kézműves termék sem az a fatja, ami annyira sok munkával jár.
Ebay vagy aliexpress például vagy más hasonló piactér egy plusz lehetőség, amivel ha tud élni, akkor lehet belőle profitálnia.
Gondolj a vloggerekre, ha van platform amin megjelenhetnek, akkor lehet közülük olyan, aki ebből akár meg is él. Lehet, hogy csak mellékes, de ha felkapottabb, akkor akár főállású vagy akár céget is alapíthat rá. Fokozatosan.
szerk: azok után, hogy alibabán magyar mangalicát hirdetnek ukrán céggel, nem lepődök meg már semmin
-
J.C.G.
aktív tag
Én a globális piac és a kézműves termékek példáján akadtam fent.
Mert egy kézműves nem tucat termékeket gyárt a globális piacra, hanem egyedi, kézzel készített termékeket. Nem tudják kiszolgálni a hazai piacot sem, nem, hogy még a globálisat célba vegyék. Van olyan mester akinél több mint egy évet kell várni a termék elkészültére. Hogy akarna ő a globális piacra belépni? Gépeket vesz, embereket toboroz? Mekkora befektetéssel jár ez? Ez így már nagyon nem arról szól, aminek indult. Alkotni akar, belevinni a fantáziáját egy termékbe. Nem Adidas akar ő lenni. -
válasz
Aliszalámi #122 üzenetére
Nem. Az, hogy az állam nem beavatkozik, hanem csak a durva vadhajtásokat nem engedi.
Ugyanakkor támogatja az ország cégeinek fejlődését - nem úgy, hogy pár kiváltságosnak oszt vissza nem térítendőt.
Alapvető gazdaságtan. -
azbest
félisten
válasz
Aliszalámi #118 üzenetére
Ha elfújja a szeles idő a ködöt, akkor emlékezz a szerencsejáték monopóliumra (majd adómentes kaszinókra) és a dohányárulásra (majd trafik osztásra).
Ja és az energiára visszatérve.. igazán vicces, hogy az a MET cég kapta meg a tortát, akin keresztül előtte papírcégként keresztüljött vaskos kifizetéssel az orosz gáz, mielőtt a szolgáltatókhoz került volna.De igazából én vagyok a buta, amiért leállok trolall beszélgetni.
(#120) J.C.G.
mindeközben a kínai árusok világhódítók. Miközben kínában lehetetlen külföldiként bármit árulni, addig kínaiként a világ szinte bármely pontjára lehet eladniuk szinte bármit. [link] -
J.C.G.
aktív tag
Megemlítette az Észtországban is jól működő megosztáson alapuló új vállalkozásokat, de hozott egy példát arra, hogy egy Észtországban élő, de egyébként dél-afrikai kézműves az új digitális lehetőségeket kihasználva korábban elképzelhetetlen globális piacot teremtett magának.
Aztán ez a globális piac várni fog akár 3 évet is egy termék előállítására. Nem tudja kiszolgálni a globális piacot, de még a helyit se. Legalábbis én jelenleg nem vagyok hajlandó fél évet várni egy termékre. Persze, ha az ő terméke annyira szimpatikus lesz, akkor igen, pláne akkor, ha olyan anyagból készíti ami kiemeli a többi kézműves termék közül. Na itt már az ár is közrejátszik.
-
Aliszalámi
tag
Az én példám kicsavart, de te nyugodtan beszélhetsz a levegőbe "De ugyanez igaz ott is, ahol az iparág résztvevőit rendelettel eltiltották a munkától, mondván káros a társadalomra, majd egy haver / csoport megkapta a teljes iparágra a jogot, akár adómentesen is" Mivan?! Ki mikor mit hogyan?!
"Mondjuk a multicégnél jobb fizetéseket osztottak"
Ez mondjuk nettó nem igaz. A fizetéseket a piac adja. Villamosmérnököt nem fogsz kapni bruttó 150 ezerért. Vagy ha igen akkor az olyan is. Ha meg elég olyan is akkor minek rázzuk a rongyot 500 ezer bruttós tiszteletdíjakkal?
Nem a közműveken kéne vastagon megszedni magunkat, igen tudom itt a legkönnyebb, mert monopol biznisz, de azért mégiscsak túlzás, hogy a nagy semmire magyarországon volt a 2. legdrágább az energia, mert csak."A sátáni észtországban meg azzal foglalkoznak, hogy lehet életképes az országuk pár év múlva is."
Egy budapestnyi északdunántúli geopoolitikai helyzetű és összetételű országból azért nem olyan nehéz élhető országot csinálni. Lengyelország ugyan abban a helyzetben van mint mi. Vannak viszonylag fejlettebb ipari régiói, meg a német határ és a hatalmas posztszocialista rurális placc. Pedig nekik nincs is orbánviktoruk.
-
Aliszalámi
tag
válasz
#56474624 #52 üzenetére
A 700.000 nagyságú nemzetiségi csoport durván 30-33%-a iskolás korú. A közoktatásban 1 196 ezer gyerek tanul összesen. Ez azt jelenti, hogy 20%-a megy el az oktatásnak a romák közoktatására.
És nyilván megjelenik ez az EÜben is, a tömegközlekedést is leginkább szolidarításból üzemeltetjük a régiókba.
Mielőtt kapnék egy kéretlen megjegyzést nem azt mondtam, hogy ne oktassuk a cigányokat, hanem azt akartam megmutatni, hogy mekkora extra teher a költségvetésre a cigányság puszta léte.
Észtországhoz képest van nekünk ez a kis 10%os éves kötelező mínuszunk, amit csak a romákra költünk.A segélyezés ehhez képest tényleg szinte elhanyagolható
.
-
azbest
félisten
válasz
Aliszalámi #115 üzenetére
Mondjuk a multicégnél jobb fizetéseket osztottak, mint az állami minimálbéres helyeken. De ugyanez igaz ott is, ahol az iparág résztvevőit rendelettel eltiltották a munkától, mondván káros a társadalomra, majd egy haver / csoport megkapta a teljes iparágra a jogot, akár adómentesen is. Ez biztosan gazdaságélénkítő hatású volt.
Persze a kicsavart példád arról szól már, hogy az állam beleszólt az árazásba, versenybe. Majd amikor már fenntarthatatlaná tette azt a korlátozásaival, akkor megvette az eredeti tulajdonosoktól, hogy aztán haveroknak adja. De ez nem ott kezdődött, hanem előtte már elkezdték szétverni, hogy ellophassák. Az, hogy mondjuk utána szar fizetést lehet csak a szektorban kapni és a szolgáltatás minősége a béka segge alatt van, az nem számít.
A sátáni észtországban meg azzal foglalkoznak, hogy lehet életképes az országuk pár év múlva is. Felháborító.
-
Aliszalámi
tag
Az unió egyébként ezt az egészet szerkezetátalakítási reformként futtatta, valamiért meg úgy jöttünk ki belőle, hogy bezártuk a cukoripart, ami munkahely meg lett helyette az a forrásoktól független gépipari összeszerelő üzemek .A szocik ugyan ezt a "szerkezetátalakítást" játszották le a könnyűiparral is.
Na ez a gond!Egyébként sem maga a cukor volt az érték, hanem amit abból gyártottak. A nyugati konszerneknek (pl a nestlé) varázslatos módon kerültek a megszűnésük után monopol helyzetbe.
(#110) azbest
Na nem egyik pillanatról a másikra, de fokozatosan, a középréteg erősítésével és ezt segítő adórendszerrel, oktatás fejlesztésével, állami / eu támogatások nem ellopásával lehetett volna sokat tenni érte. A komolyabb szektorok holdudvarosítása (államilag betiltjuk, elvesszük, majd odaadjuk a jó elvtársaknak mégis) sem segíti ezt elő. Sajnos nálunk mást választottak.Az államosított "komolyabb szektorok" középosztálycsinálását hogy kellene elképzelni? Mondjuk az energiaszektor évi 8% fix profitja, ami egyébként a nyugati tőketulajdonosok osztaléka lesz, hogyan építette a magyar középosztályt?
-
tvamos
nagyúr
válasz
viharhozo #108 üzenetére
A cikkhez meg annyit, h Esztorszag nagyon gyakran elojon bezzegorszagkent,
Termeszetesen ez sem jo, de azert az erdemeiket sem kell lebecsulni. Szerintem, ami a oktatasban tortent, (reszemrol csak a muszaki relevans, a tobbi engem nem erdekel,) az erdekes, es ha nem is kell peldat venni, erdemes lenne jobban megvizsgalni. Marmint, akik ertenek hozza. En csak Robotexnyit latok belole, mert a robotika erdekel, mas nem.(#110) azbest válasza tvamos (#103) üzenetére
Szerintem meg szolgaltato szektor tulburjanzasa a mai tarsadalom egyik legnagyobb tevedese, erosen tularazottak, es egyenesen vezet a fold keszleteinek kizsakmanyolasahoz, mert ledegradalodnak a termeszeti kincsek. Vegul maga az elvegzett feladat erteke is ledegradalodik, es az emberek szuksegtelen feladatokat generalnak, amiket aztan megoldanak, teljesen feleslegesen. Ez az en filozofiai megallapitasom. -
azbest
félisten
szerintem az erős belső gazdasági rendszernek komoly alapja a szolgáltatószektor. Rengeteg munkaerőt képes megkötni. Viszont, ahhoz, hogy ez létezzen, meg kell erősödjön a középosztály. Kellenek olyan fizetések, ami megadja azt az alapot, hogy a többségnek ne legyen luxus beülni egy kávéra vagy egy ebédre valahová, esetleg este sörözni menni. Vagy bármi más "szórakozásra" ami jobb helyeken teljesen hétköznapi.
Na nem egyik pillanatról a másikra, de fokozatosan, a középréteg erősítésével és ezt segítő adórendszerrel, oktatás fejlesztésével, állami / eu támogatások nem ellopásával lehetett volna sokat tenni érte. A komolyabb szektorok holdudvarosítása (államilag betiltjuk, elvesszük, majd odaadjuk a jó elvtársaknak mégis) sem segíti ezt elő. Sajnos nálunk mást választottak.
A mezőgazdaság szerintem részben a belső fogyasztás, de talán még inkább az export miatt lehetne fontos. Önmagában nem annyira sok embert foglalkoztat a modern változata, viszont az export-import egynsúlyának beállításában fontos lett volna. De persze, ezt is ellopták a mindenkori vezetőink.
Persze a szolgáltatóiparnak is lehetnek olyan modern ágazatai, amelyek akár exportként is szerepelhetnek. De jelentleg nem nagyon sikerül vonzó alternatívát mutatni más országokkal szemben. Itthoni cégek pedig nem tőkeerősek, hogy létrehozzanak komoly infrastruktúrát. A próbálkozások pedig sokszor áldozatul esnek a politikai csatározásoknak, mert nehogy már a másik párt embere könyvelhessen el sikerként egy európai szintű fejlesztést, inkább dögöljön meg a szomszéd tehene is.
Ezzel szemben mi a kínai, sőt már inkább a vietnámi betanított munkással versenyzünk. Az indiai és lassan már az egyiptomi konkurenciával szemben sem rugunk labdába. Nem hiszem, hogy a sikerünk titka lehet nyugati árazás mellett a vietnámi bérezéssel versenyzés.
-
viharhozo
addikt
válasz
fogpiszkáló1 #90 üzenetére
Tekintve, h Magyarorszagon nem lehet rentabilisan cukorrepat termeszteni, a klasszikus cukorgyarak bezarasa akar pozitiv fejlemenykent is ertelmezheto. A helyettesito termekre (kukoricabol eloallitott izocukor, pl. a magyar kolaban is ez van) viszont celszeru lenne jobban ramenni, de igazabol mindenki fel a cukorpiactol (egyebkent okkal).
A cikkhez meg annyit, h Esztorszag nagyon gyakran elojon bezzegorszagkent, de ezt vhogy sose sikerul eurositaniuk, mert mindig eleg gyengek a gazdasagi szamaik.
-
-
Kína már évek óta nem tartozik ebbe a kategóriába. Ez egy 2012 -es térkép ,[link] azóta már Horvátország, Szlovákiával, Romániával egy kategóriába ilyen szinten.hatalmas erőfeszítéseket folytatnak ez ellen, hogy az elmaradott területeket felfejlesszék, pont ehhez használják a mezőgazdaságot és az édesburgonyát, .Szégyellik azt a korszakot egyébként, de Petőfi Sándor :Szabadság, szerelem című versét kötelezően meg kell tanulniuk a mai napig,, Szóval azért maradt jó dolog is az "átkosból" náluk.
-
-
Na ne már hogy Usa-t hozod példának, a világ egyik legfejlettebb legnagyobb államát minden szinten.
Lejjebb azért írok pár százalékos adatot, amik azért nagyon fontosak a véleményem megértésében, kérlek azért gondold át azokat a számokat.Nézd meg akkor Kínát akik példaértékűen használják ki a mezőgazdaságot és a világ egyik legnagyobb ipari országa a rohamosan fejlődő iparhoz 60 % a mezőgazdaságban dolgozók aránya.és 3.6 % ra csökkentették 4.3 ról a munkanélküliek arányát egyetlen növény az édesburgonya termesztésével.
Magyarországon egy ágazat sem nőtt annyit, mint a mezőgazdaság 5 év alatt. . Pl 2016 ban a 2.2 GDP növekedésből 0.6 volt a mezőgazdaság, és az ahhoz kapcsolódó 0.2 feldolgozó ipar.( se az autógyártás, se a termelő ipar, se a szolgáltató ipar, bármilyen hihetetlen.)
A legnagyobb probléma az, hogy nincs hozzá megfelelő feldolgozó ipar és az uniós megkötések a termesztést -exportot-importot nagyon korlátozzák. Pl tök röhejes, hogy Afrikából és Ázsiából importálunk cukrot, nálunk meg bezáratták a kiváló minőségű terméket( valóban az volt egyébként) előállító gyárakat, ha már ezen lovagoltam az előbb is.
Jelenleg is a mezőgazdaság tart el nagyon sok embert vidéken.Nekünk közel sincsenek olyan adottságaink mint Amerikának, semmilyen szinten, földrajzilag meg pláne nem.
De azzal azért tisztában kell lenni, hogy Magyarország 57% része termőföld és 21 % Erdőterület.Ezzel az európai uniós átlag( ami 30% ) fölött vagyunk bőven,( 78 % !!)sőt az élmezőnybe tartozunk még világszinten is, és ehhez hozzátartozik még a szenzációs folyó és így édesvíz készletünk ,.
Tehát természeti adottságainknál fogva mi mezőgazdasági ország vagyunk és ezt kellene, lehetne kihasználni és igen ez tudna adni foglakoztatást ipari szinten is, a hozzá kapcsolódó feldolgozó iparral, és csökkenthetné a munkanélküliséget, tök mindegy mekkora mértékben, . ha csak 1-2 % az is kb 30-40 ezer embernek adna munkát országos szinten, kielégítőbb fizetéssel. -
-
mzso
veterán
Szerintem nincs is igaza. Azon országoknak amelyeknek nincs másból semmi jelentős az bizony manapság is mezőgazdaság központú.
Emellett még szóba jöhetne olyan ipari tevékenység amihez nem kellenek jelentős mennyiségben ásványkincsek, vagy energia. De egy ilyen kis országnak nulláról hol lenne már esélye pl CPU tervezésre vagy gyártásra... -
pengwin
addikt
Lehet, hogy háborúban neked ez lenne az utolsó problémád és nem lenne igényed élni, de mi lesz a háború után?
Mert háború alatt egy támadással nem szüneteltetni akarnák az e-államapparátus működését, hanem megszüntetni. Ami elég komoly probléma. Mindenkinek.
Arról ne is beszéljünk, hogy még háború alatt is elég komoly probléma lenne nemzeti szinten, ha nem tudnának ellátni senkit pl. az egészségügyben.
Ha meg nem magánemberként nézed a dolgot hanem az állam szemszögéből, akkor ott a veszély, hogy mi van, ha nem csak a magánembereket vágják el az e-államtól, hanem magát az államot is? -
-
Ringman
félisten
csökkenthetné a munkanélküliséget, megfelelő kereseti lehetőséget tudna kínálni a hétköznapi " közmunkában tolom 50 ezerért "
nem csökkenti a munkanélküliséget számottevően, hirtelen csak usa statot találtam, de jól mutatja, hogy egy fejlett, megfelelően gépesített mezőgazdasággal rendelkező országban mekkora is a mezőgazdasági dolgozók aránya:
Hired farmworkers include field crop workers, nursery workers, livestock workers, farmworker supervisors, and hired farm managers. Some employment estimates also include support personnel on farms, as well as agricultural service workers, who are brought to farms by specialized contractors rather than hired by farm operators. Hired farmworkers make up less than 1 percent of all U.S. wage and salary workers
másik link- itt a teljes szektor benne van, tehát a saját földdel rendelkezők is, nem csak az alkalmazottak (hired workers)
Agriculture, forestry, fishing, and hunting - 1.4%ha még azt mondjuk, hogy minden 2. ember illegálisan dolgozik a szektorban, akkor is 3%-nál járunk
-
Természetesen nem úgy képzeli az ember, hogy kizárólag mezőgazdasági ország legyünk,csak jelenleg a hozzá kapcsolódó ipar fontos ágazat lenne, lehetne.
Mivel nincsenek ásványkincseink, nincs tengerünk, nincs igazából semmink, csak a jó és sok földünk és a jó eszünk.
Drága az adózás, keresztbe tesznek a befektetőknek, bizonytalan a piac a csapongó kormányintézkedések miatt nem fogunk soha nagy ipari társadalommá fejlődni és jelenleg úgy néz ki hogy az oktatási minőségünk is erősen lefele tendálódik.
A mezőgazdaság hatalmas pénzeket tudna tenni az államkasszába , csökkenthetné a munkanélküliséget, megfelelő kereseti lehetőséget tudna kínálni a hétköznapi " közmunkában tolom 50 ezerért " embereknek elvándorlás nélkül és az ehhez kapocsoldó ipari feldolgozás fejleszthetné a gazdaságot.
Régen így működtünk és így működik manapság is rengeteg állam, ahol az ipar többrétű és annak egy nagy része a mezőgazdasághoz kötődik. ( halászat, állatenyésztés, növénytermesztés és a hozzá kapcsolódó feldolgozás.) -
Ha nincsenek ezren a hagyományosnál, akkor is (pl. ha nyitva van elég). Másrészt nekem az automata sem tűnt gyorsabbnak.
Örüljenek, hogy ott költöm el a pénzem, nem ám, hogy még én kasszázzak... ha olyan drága a pénztáros, akkor megéri nagyobb kedvezmény is amúgy csak írtam egy számot, azért lett 20% -
cami][us
senior tag
válasz
fogpiszkáló1 #90 üzenetére
Nem kellett megszavazni. Rendelet volt és az egész egy WTO eljárás miatt indulhatott. Előtte az EU támogatás miatt volt versenyképesebb a nemzetközi piacon a tagállami cukor az ungabungákról jövő cukornádhoz képest, ami dömpingár volt. A többi FUD.
-
Csak ezt tudom belinkelni (igen tanulsagos):
[link]Egészségügyben is rögtön sorra kerülsz. Csak akkor olyat kell csinálni ami itthon nem divat és ehhez hozzászokott a jó nép. Fizetni! Svedeknel a teljes költség felét kell allnod, ami arányaiban ugy hasonul mintha itthon járnál maszekhoz.
-
-
-
-
ceia
őstag
Csak benéztem, az megy-e itt, amit gondoltam: De az ám!
-
Mondjuk a frusztráltságnak sok oka van, de enni hülye ügyfélnél te csodálkozol?
@automata pénztár : Igen a menet közbeni leolvasásnak sem sok akadálya lenne, sőt, az automata pénztár is jó dolog - én egyedül azért megyek mindig normál kasszához, mert ne már hogy a nem kevés ott hagyott összegért még én végezzem a kasszás munkáját is
Mondjuk 20% kedvezmény az automata kasszánál, már deal lenne.
@b. : Ugye? Párfüggetlenül sok-sok tíz év óta semmi nem történik a lényeges területeken.
@buherton : A magát megvédeni képtelen magyar gazdaság, és a nyerészkedő privatizáció-érdekelt politikusaink miatt nem maradtak cukorgyárak. Az kit lep meg, hogy az EU-beli cégek igyekeztek védeni az érdekeiket? Nem szeretetszolgálatokról volt szó.
-
Nézz körül mikor zártak be a cukorgyárak, ajánlom figyelmedbe a " hogy privatizáljunk mindent fillérekért a saját hasznunkra, mert közel vagyunk a tűzhöz " című Magyarországi fejezetet.
legnagyobb poén az ebben, hogy a kórházak meg bérlik az MR gépeket és hónapokat kell várni egy egy eredményre, miközben a rákos sejtek meg köszönik, burjánzanak a szervezetben.Ha csak a 4 es metrónál elsikkasztott 30 % ra gondolok ( ami egy optimista becslés amúgy) akkor abból Magyarország minden kórházának saját MR gépe lenne és több éves szervizköltséget is kitermelné. Hát itt tartunk jelenleg.Spanyolországba orvosként dolgozik egy nagyon nagyon jó barátom felesége, akik mikor itthon voltak arról beszélgettünk, hogy 1 nap alatt teljes MR / CT vizsgálatot kap eredményekkel szó nélkül minden gyanús esetnél.
Nálunk indoklás kell, jegyzőkönyv, hetek alatt lesz meg az eredmény stb. igazából nem a cikkhez tartozik, de ha már elkezdtem leírom, hogy nem értem, milyen jogon van kisebb esélye egy magyar gyereknek, szülőnek túlélnie egy halálos kórt, mint egy más országban lakónak.. felháborító, hogy csak az fontos amiből lehet pénzt lopni, csalni, a kórházak egészségügy sajnos nem az a kategória. Ha majd az lesz, akkor elkezdik fejleszteni. -
azbest
félisten
hát persze... nem ám azért mert előbb áron alul eladtak minden mozdítható gyárat a privatizációkor, aztán meg
kenőpénzért az aktuális vezetőink lemondtak a kvótánkról. A privatizált gyárak pedig eleve az új külföldi tulajdonosok érdekei szerint le lettek építve, az hogy eu pénzt is kaptak a már eleve nem magyar gyárak is a leépítésért, feladott kvótáért, már csak a bónusz.Nem volt muszáj elkótyavetyélni mindent, csak könnyű másra mutogatniuk a sok bűntettük miatt.
-
-
tvamos
nagyúr
Ugyan ezek kozul a frusztralt, begyepesedett emberek kozul kerulnek ki az egeszsegugyi dolgozok, a tanarok, az ugyfelszolgalatosok, a hivatalnokok is. Es persze a politikusok is. Nem hiszem, jobbat lehet toluk varni.
(#75) azbest válasza hcl (#74) üzenetére
En sem probaltam meg, nekem eleg az onkiszolgalo penztar, nem hianyzik, hogy valamit elfelejtek leolvasni maszkalas kozben, aztan meg jon a baj... -
azbest
félisten
ha már digitalizálódunk, hiperben már van ahol mobilos vonalkódleolvasós app is van, vagy kézi terminál, hogy magadnak vásárlás közben töltsd bele a cuccaidat és a végén csak azt kell lecsippantani az önkiszolgáló pénztárnál.
Mondjuk én nem próbáltam még ki, a bejáratnál terminált kínálgató kislánynak azt mondta, hogy péksüteményt is szeretnék és ott lehet gond lenne vele. Mondta, hogy áá dehogy ott is vannak kódok. De túl jól ismerem már a helyzetet, tényleg hiányzott némelyik péksütinél a kód
-
Mondjuk ilyen helyzetekben sok minden kiderül. Sorszámosztó automatától sok középkorú ember is lefagy, nem csak idősek (funkcionális analfabetizmus). Attól is, hogy mondjuk 3 ablak levél és 1 csomagos, és a csomagos nem vehet fel mondjuk levelet.
Meg hát igen sokat szoktam postákon sorban állni, fiatalabbakat nem nagyon láttam tolakodni, valóban inkább az idősebbekre jellemző. Bemegy, se sorszám, se semmi, ablak, mondja a magáét. Nem tudnak vele mit kezdeni, mert nem érdekli, amit mondanak neki, így inkább kiszolgáljákAz más kérdés, hogy az ügyfél a postán, hipermarketben, stb. hogy van leejtve, mert mondjuk van 10 pénztár, megy 4? Birka majd úgyis kiállja a sort...
@Bluesummers : HR-esekkel sokszor úgysem érdemes kommunikálni
-
tvamos
nagyúr
a sorbanállók sem voltak elég körültekintők,a posta sem igyekszik hatékony lenni Ugyan az az ember, aki a postan nem szervezi meg a dolgokat, az a rendelo intezetben tokeletesen tudja, mit kene csinalni. Ki erti ezt?
Ken egy ilyen mozgalmat szervezni, hogy "Legyunk toleransak, es szervezzuk meg kozosen az eletunket!" vagy nem tudom. Tenyleg nem tudom, csak valahogy el kene indulni valamerre...
-
azbest
félisten
múltkor a postán teljesen furán éreztem magamat, hogy most én szemét voltam vagy a többiek idióták...
osztogattak sorszámot, amit valójában nem sorrendhez használnak. Direkt délben mentem, mert se reggel se esete nem lehet értelmes időben haladni, ami természetes, hiszen munka előtt és után érnek rá az emberek leginkább.
Bemegyek, van 5-10 ember 1 sorban. Nézem, hogy két ablak is nyitva van, de az egyikhez nem megy senki. Hát odamentem (észt nem adhatok), 1 perc alatt végeztem. A sorszámot elkérték: a statisztikán rengeteget javítottam a sorrakerülési időmmel.Persze a sorbanállók sem voltak elég körültekintők,a posta sem igyekszik hatékony lenni (na meg ami globálisan megy ott, az egy külön történet). Szóval tényleg, igénye van az embereknek arra, hogy valami negatív érje őket, mert így van miről beszélni a következő napokban. Az egymás szidása pedig kifogyhatatlan téma.
-
-
tvamos
nagyúr
Igen, lehet hibaztatni a politikat, de az csak egy gorbe tukor a tarsadalom elott. Hogy mire gondolok? Bemesz a postara, es lathatod, ami ott folyik az kriminalis. A nyugger (minden tiszteletem az ovek, de hat... nem tud mind viselkedni sajnos.) ul a sarokban, es szidja a tobbi embert, miert nem engedik elore. Meg sem probalja, de egyszer mar allitolag csunyan neztek ra, vagy beszoltak neki. Tolem elore mehetne... mas elkuldene, en tudom azt, de a kuloneljarasert fizetni kell, esetleg lenyelni egy-ket csunya szot. Rossz esetbenfel ora utan kiderul, hogy szamot sem huzott, ami persze mindenki hibaja, a tobbi sorbanalloe, meg a pultos kislanye, de semmi keppen nem az ove. Mondjuk ugyis ul, nem tudom, hova siet, tejecsket loccsintani, a kismacskakanak? Persze nem teszem szova, hisz semmi kozom hozza! Aztan bejon a vallalkozo, aki fel van haborodva, hogy nem valik szet elotte a tomeg, mint Mozes elott a voros tenger... utana meg kiabal a kislannyal, aki amugy, jelen esetben professzionalis modon, es turelmesen cselekszik, hogy marpedig adja neki oda, mert o a nevesincs es tarsa kft-bol a tarsa, pedig a pultos a pecsetnyomo nelkul maganak a nevesincsnek sem adhatna oda, neki meg nem az van az igazolvanyaba, hogy Tarsa Kalman atyauristen vallalkozo. Utana meg velem kotozkodik a kislany, hogy... bla-bla... nem is emlekszem mar. Arrol nem is beszelve, hogy az egyik 30-as no elkezd zugolodni a sorban, hogy neki mennyi dolga lenne, es akkor az emberek elkezdik egymast hergelni, teljesen feleslegesen... Detto ugyan ez az orvosi rendeloben. Ott a rohadt sok ember, 7-tol 11-ig ehgyomorra ott allsz a gyerekeddel vervetelre varva, amit te kibirsz, de az 5 eves gyereket 11-ig eheztetni eleg gaz, a nyugger beszologat, hogy neveletlen a gyereked, met' az o idejeben bevertek volna neki, hogy a taknyan csuszik, persze, ha "elsul" a kezed, (en mondjuk csak a pofon azon oldalan alltam eddig, ahol az arc van, de visszaemlekezve megertem anyamat, hogy lecsavart egyet,) akkor meg sorba allanak teged szidni, szerintem ahoz sincs semmi kozuk. Amikor meg megkerdezed benn, teljesen nyugodtan, hogy minek hivnak oda 40 embert 7-re, amikor nincs is annyi ulohely, sorszamot sem lehet huzni, akkor azt mondja a csaj, minden reggel ez van, no ez igy megnagyobb gaz, mert akkor engem hivhattak volna 10:30-ra, de meg se hallja, mert neki jobb, ha az emberek feszulten, es idegesen mennek be, hiszen akkor van min idegeskenie neki is. Fene erti ezt!
Nem akarom itt magamat semmi fele piedesztara allitani, en magam is csinalok hulyesegeket, rossz dolgokat, amiket nem kene, szerintem ott kezdodne a valtozas, hogy mim agunk, amikor bemegyunk barhova, megprobalunk valtoztatni a hozzaallasunkon. Vagy nem tudom...
Hu... ezt jol kiirtam magambol... -
azbest
félisten
válasz
Bluesummers #66 üzenetére
"nem tud elhelyezkedni a PhD-jével, mint matek logikazseni."
Vannak szakmák, amelyekre nagy igény van és magas fizetést adnak a fejlettebb régiókban. Vannak szakmák/területek, amire itthon nincs igény, mert nem tart ott az itthoni ipari / piaci környezet.
-
hommeros
őstag
A magyar papír alapú létformának az átláthatóság egyenes út a börtönbe. A kényelmes és gyors ügyintézést pedig a lefoglalás, behajtás szintjén abszolválják, a polgár érdekeit képző intézményben pedig hónapokat kell jó eséllyel várni az ügyintézés megkezdésére.
Bluesummers A félelmeik visszavezérelnék őket a középkorba. Olyan, hogy állandó biztonság nem is létezik, az ember szülte a fogalmat is.
-
Bugarov
aktív tag
válasz
Feruendios #63 üzenetére
A tizenx db "közszolgálati" tv csatornát se feledjük évi 60 milliárdért. El se tudnám képzelni a pénzt jobb helyen.
-
"Úgyhogy várjuk csak ki a végét." - egy okos, jó barátom mondogatja mindig ezt az utóbbi 2évben, miközben nem tud elhelyezkedni a PhD-jével, mint matek logikazseni.
Ezt azok mondják, akiknek semmi biztos nincs a birtokában. Ilyan, mintha a Dexter 6.évadjából várnád az Apokalipszist.
Erre alapozni? Várjuk ki?
Hát várd. Addig ne posztolj, majd csak akkor, ha: "de én megmondtam" lesz, ami úgy se fog eljönni. Te ebből élsz, hogy minden felhős/IT technológiát lehurrogsz? Etikus hacker vagy esetleg, hogy értesz hozzá, vagx laikus? Komolyan érdekel már. Köszi! -
-
válasz
Feruendios #63 üzenetére
Minden egyes szavaddal egyetértek, A korrupció, a tolvajlás hatalmas méretben egy nagy probléma, minden területen. Van olyan elemzés a 3x4 oldalán, ahol a négyes metró építésére fordított pénz 30 % része igazából eltűnt, túlárazott , kiszámlázott megbízások, 50-100 milliós elemzések stb.Vizes VB: 23 milliárdról már 56 milliárdnál tartunk, elképesztő. Egy elképesztő cikk erről.[link]
Csak hogy az előző komment színvonalán reagáljak, egy nagy általános "meggyőződéssel"
- A politikus legjobb barátja a beton.Magyarország mezőgazdasági ország. Lehetne. ( Volt már).Erre feléljük pitiáner EU támogatásokkal a termőföldet, azért veszünk földet, mert van rá EU támogatás, lehet belőle kapni pár jó falatot.
EU ban az élmezőnybe tartozunk az egy főre jutó jó minőségű termőföld arányában, rengeteg édesvizünk van. Voltak világhírű cukorgyáraink, konzervgyáraink.
Az emberek nagy része nem tud jó kereseti lehetőséget találni, de boltok tele vannak drága zöldséggel, Olasz almával,eperrel, francia és spanyol paradicsommal.
Ha erre nem jön rá végre valaki és nem rántja helyre az egészet ( nem Torgyán Józsi bácsi stílusra gondolok) akkor az probléma.
Természetesen egyetértek a digitális fejlődéssel, mert szükség van rá és kell, de úgy gondolom, hogy ennek egy velejárója kellene lennie az amúgy erősödő és fejlődő jóléti ipari vagy mezőgazdasági társadalomnak. Szerintem a digitális fejlődés egy elkerülhetetlen út, de nem kizárólagos. -
Feruendios
tag
Egyetértek, el kell felejteni a kisebbséggel való riogatást ez a jobb*k 2010-2014-es kampany programja volt.
A költségvetés igen komoly része, olyan hülyeségekre megy mint VizesVB meg stadion meg Olimpia meg várva költözés...
Ebből sose lesz gazdasagi fejlodes.
Illetve, hogy az Unios agrár támogatásokat zsebpénzként feléljük, közben a legtöbb helyen még ZIL traktorral szántanak. Ezzekből a pénzekből kellet volna olyan termény hozamot elérni amit már nyugaton is tudnak, de nálunk csak felveték a támogatást és vettek belőle autót,házat... -
Nyugis
senior tag
Üdv
Idézem:
polgáraik számára elégedettséget és jövőt biztosító környezetet hozzanak létre.Na itt lehet a hiba!
Nálunk a stadion a lényeg.
Még hogy nép jó lét! Kinek jó az? -
tvamos
nagyúr
-
dabadab
titán
Az a kormányon múlik, hogy a felsőoktatásba önti-e a pénzt vagy stadionokat épít és egyetemekre párttitkárokat rak meg elzavarja őket. Van egy olyan érzésem, hogy az észtek nem a második opciót válaszották.
Ezzel együtt a BME-n is szokott lenni 24 órás programozói verseny, sok szempontból az is hasonló, bár jóval kisebb léptékű rendezvény. -
tvamos
nagyúr
Ott mennek jó irányba a dolgok, ahol ilyen versenyeket rendeznek az egyetemistáknak, nem csak pofáját az innovációról: [link]
És ez nem a kormányon múlik! -
Komplikato
veterán
válasz
DualCoreWin #41 üzenetére
"3b. más "színű" kormány alatt se lenne jobb Magyarország helyzete, akkor el lehet költözni Észtországba (úgy tudom Uniós tagállam, tehát simán)."
3c. Kiváltasz 60 euróért egy virtuális észt állampolgárságot és alapítasz netten keresztül 5 perc alatt egy ottani céget. -
-
#02683648
törölt tag
Már aggódtam hogy elveszőben van a régi jó IT Café Red Brigades.
De jól van, tudtok ti ha akartok:
- neo-kommunizmus - check
- jujuj jönnek a robotok elveszik a munkánkat, mindenki nyomorogni fog - check
- oroszbarát trollok - checkCsak így tovább!
-
#56474624
törölt tag
válasz
#86066176 #48 üzenetére
Ellátás, az. Gondolom, rengeteg fogalmad van róla, micsoda ellátás a rendszeres gyermekvédelmi segély. Vagy a családi pótlék, ami amúgy is alacsony volt, de évek óta nem emelték. Vagy a közmunka, ami viszont nem ingyen jár, tehát nem is segély. Vagy a 3 hónap időre lecsökkentett munkanélküli segély, ami messze nem automatikusan jár. Gondolom, arról is van fogalmad, mennyibe kerülnek a dolgok. Nem csak hangoztatod havi milliós fizetés mellett, hogy 47 ezerből meg lehet élni.
Elég arcpirító azt ellátásnak (s nem pedig könyöradománynak) nevezni, amit nálunk kifizetnek szociális támogatások címén. Vagy mikor arról beszélnek a dolgozó emberek, hogy a nyugdíjasoktól el kéne venni az utazási stb. kedvezményeket.
Amúgy nem igaz, amit leírtál. Nagyon nem.
Ez itt 2010-es adat. Abban biztos lehetsz, hogy azóta nem hogy nem nőttek a szociális kiadások, még csökkentek is. Vagy másképp számolják el azt, ami eddig nem szociális kiadás volt.
-
hemaka
nagyúr
Mi is lehetnénk azok, ha nem más szarra menne el a lóvé. Földrajzi adottságunk is jó, már rég optikának kellene lennie mindenhol.
-
1,3 millió ember.
Ez a lényeg. Kicsi és kezelhető.
De amúgy meglátták a másik lényeget : működő dolgokat bevezetni.
Jó lenne ez a hozzáállás máshol is. -
Lehet meg kellene tanulni Észtül.
-
DualCoreWin
csendes tag
Az itt síró-rívóknak felhívnám a figyelmét arra, hogy több lehetőségük is van.
1.Lehet másfajta kormányt - pontosabban parlamenti többséget, mely kormányt alakít - választani (csak el kell menni szavazni, plusz másokat is meggyőzni erről).
1a. Mivel ma már nemcsak Charles Gati, hanem hazai politikusok (pl. Hadházy) is hangoztatják az erőszakos hatalomátvétel lehetőségét/szükségességét, lehet menni forradalmárnak.2. Ha nem talál valaki megfelelő pártot, amelyikre szavazhatna, lehet alapítani is egyet.
3. Vagy ha nem hiszi el, hogy
3a. le lehet váltani ezt a kormányt
3b. más "színű" kormány alatt se lenne jobb Magyarország helyzete, akkor el lehet költözni Észtországba (úgy tudom Uniós tagállam, tehát simán).Ha valaki ezek közül az opciók közül nem tud választani, csak hőzöngeni, azt csak sajnálni tudom.
Mert akkor miféle ember ő? Azt várja, hogy majd mások - akár politikusok, akár a többi ember - megoldják az ő gondjait? Csak bele akar ülni a készbe? -
Egon
nagyúr
Oké, esetleg a mondandóm többi, érdemi részére tudsz/tudtok reagálni?
Vagy érvek híján megy az eszmerendszerhez kötés, mellesleg merőben alaptalanul? Gáz, hogy nem hiszek pl. a globalizációban? Evvan.Egyébként meg mit is befolyásol, hogy "ősi tag" vagyok, a kor bölcsességét keresed?
Esetleg már azonosulnom kellett volna az itteni "mainstream" vonallal? Ebben az esetben Abu AMD-mániája se tűnne fel...
-
Szép szép, de csak ott működik, ahol mindenki hajlandó valamit tenni a közös jó érdekében.
-
dabadab
titán
válasz
t72killer #27 üzenetére
"A világ 62 leggazdagabb embere mára akkora vagyonnal rendelkezik mint a Föld lakosságának szegényebbik fele, mintegy 3,5 milliárd ember együttesen, miközben a szupergazdagok még gazdagabbak, a szegények pedig még szegényebbek lettek"
Ez az Oxfam jelentés azért némi fenntartással kezelendő, mondjuk eleve kezdve azzal, hogy nettó vagyonnal számol, ami miatt náluk a legszegényebbek nem éhező afrikaiak, hanem amúgy jómódban élő amerikaiak és európaiak, akiknek sok hitelük van. Ebből egyébként az is következik, hogy a statisztikájuk szerint egy Blahán csövező hajléktalannak nagyobb vagyona van, mint a világ legszegényebb kétmilliárd emberének összesen (mert kb. ott van az a pont, ahol az összvagyon nullára jön ki).
-
Bugarov
aktív tag
Mindeközben hazánkban: foci, szotyi, pálinka ...
-
cami][us
senior tag
A magyar kormánynak lehetne példa.
-
vigyori78
őstag
Mi is fejlődünk, már néha lehet telefonon is időpontot kérni műtétre, és csak kb.: 8 hónapot kell várni rá
-
Komplikato
veterán
Látom az államilag propagált luditizmus termékeny talajra talált. Szerintem a kőbaltához való visszatéréssel meg kéne várni a közeli kvantum szingularitást.
-
Rick1111
csendes újonc
Van már digitális jelen nálunk is.
DE!
Ezt többnyire netfüggőségnek nevezik...A 25 éven aluli korosztály általános mobil-, játék-, és netfüggősége már tragikus, gyakorlati dolgokra teljesen alkalmatlan a generáció 80%-a. Próbáltál már felvenni közülük valakit dolgozni? próbáltál már közülük valakivel komoly dolgokról beszélni? Ne is próbáld meg.
Ennyit a digitális életről.... -
Vesa
veterán
válasz
Dr.FantastiK #21 üzenetére
Rezsiböffentés...Digitális Jóléti Trágyahalom...Nemzeti Kamuzáció...
-
#56474624
törölt tag
Nagytőke, basszus. Milyen dátum van, 1948?
Nevetségesnek tartom ezt a nagytőkével riogatást, miután 40 éven át nyomtuk a szocializmust, tönkrementünk bele, de a nagytőkével kell riogatni a népet. Szakértői kormányzás helyett az is megteszi.
A végén oda is eljutunk, hogy milyen szerencse, hogy '56-ban nem győztek az "ellenforradalmárok", még bő 30 évig védve voltunk a nagytőkésektől. Nem mintha nem lenne mindig olyan ember, aki betöltse az aktuális "nagytőkés" szerepét.
Nem lesz igazság, soha. Az emberi természet miatt, bármilyen rendszert is építenek. De gazdasági törvényszerűségek, tények attól még vannak, érvényesek. -
Egyúttal NATO tagállam is, nem szerencsés egy piszlicsáré, erőforrásokban szegény és stratégiailag nem olyan fontos terület miatt globális kiberháborút kirobbantani. A kiberháború, pontosabban hibrid hadviselés annyiban hasonlít a hagyományoshoz, hogy itt se jó több fronton harcolni és nagyon kontraproduktív előre elpufogtatni a töltényt/megtanítani az ellenségnek, hogy milyen az eszköztárunk.
És nem csak arról van szó, hogy Szomáliában éhenhal a túlnépesedő populáció:
A 2008-as válság óta, amikor elszállt a munkanélküliség, majd tesséklássék kicsinosították a statisztikákat (=magyar munkavállaló kirúgása után mehetett feleannyiért közmunkásnak, amerikai autógyári munkás v bankár korábbi bérének harmadáért McDonaldsba eladónak) eléggé elszállt a 2000 táján stabilizálódni látszó GINI érték. Ez is mutatja, hogy a 2008 óta tartó tőzsdei száguldás kamu, egészséges növekedés esetén uis a GINI-nek csökkennie kéne. -
strogov
senior tag
Az ENSZ-nek nemrég volt egy ilyen felmérése. Ha globálisan nézzük akkor ahogy sejteni lehet tragikus a helyzet, hiszen a föld lakosságának fele gyakorlatilag nem rendelkezik semmivel. Ugyanakkor 60k USD már elég ahhoz, hogy valaki a leggazdagabb 10%-ba kerüljön, a felső 1%-hoz pedig 500k USD kell. Azért ne felejtsük el, hogy a felső 1% is kb. 70 millió embert jelent. Tehát a világ boldogabbik felén azért kis megtakarítással vagyonosnak számíthat az ember.
Számomra a legtanulságosabb része a kivonatnak, hogy rengetegen élnek hitelből. -
dabadab
titán
A fenéket nem. Van az országon belüli állapotokot mérő GINI index, az országok között meg ott GDP - meg egy csomó más mutató is van.
Egyébként érdemes ezeket böngészni, mert akkor az ember nem mond olyanokat, hogy "sok érték arra megy el, hogy a milliárdosok megtöbbszörözzék vagyonukat. Meg hogy a nyugaton általában több szemetet gyártahassanak." - mert kiderülne, hogy pl. az elmúlt évtizedekben elég jelentősen csökkent a legszegényebbek aránya, vagy ott van egész Kína, ahol úgy általában a népesség jelentősen gyarapodott.
-
mzso
veterán
válasz
Foglalt név #17 üzenetére
Jó kérdés. Szerintem hivatalosan ilyet senki nem mer/tud megjelentetni.
-
Csapoati
nagyúr
válasz
Dr.FantastiK #21 üzenetére
A hanyatló Baltikum...
-
strogov
senior tag
A volt keleti blokkból az észtek a leginkább orosz ellenesek. Az államalapítást úgy kezdték, hogy a területükön ragadt oroszok nem kaptak állampolgárságot. Folyamatosan támadják őket. Mivel 4 évente van ott is választás, ha tudtak volna már rég legyalulták volna őket (digitálisan).
Szerintem a digitális ügyintézés békében sokat segít, háborúban meg úgyis mindegy. Háborúban nekem az lenne az utolsó problémám, hogy nem tudom neten lekérdezni a NAV egyenlegem. Sokkal jobban zavarna ha a GIRO összeomlana az meg ugye nem digitális állam. -
Dr.FantastiK
őstag
szoval az itteniek kozzul sokan hiszik hogy az Elnok Hulye es tevutra viszi az orszagot . . .
ugyi?
Bezzeg az UberMegaSikeres Magyarorszag megallithatatlanul fejlodik a Joletbe es Tarsadalmilag ugyebar !? ? ?
itt osztan megy a papirozas 1000-wl.
-
#82729984
törölt tag
"Érdekes, hogy amióta Trump nyert, folyton az oroszokkal riogatnak."
Valakire rá kell fogni a vereséget. Egyébként is vicces, hogy pont az az USA reklamál, amelyik kommandósokat meg hadsereget szokott küldeni hogy megváltoztassa egy másik ország politikai összetételét...
Itt meg csak annyi történt hogy az oroszok nyilvánosságra hozták az igazságot az egyik jelölt dolgairól -
mzso
veterán
"hogy a munkahelyek megszűnésétől félve butaság lenne például azt bevezetni, amit mostanában sokan mondogatnak, hogy adóztassák meg a robotokat: ez Kersti Kaljulaid szerint hasonlóan szűk látókörű gondolkodás, mint az ipari forradalom idején a géprombolás. Ehelyett az emberek képzésére kell helyezni a hangsúlyt, hogy a formálódó új társadalmi és gazdasági környezetben minél könnyebben találhassák meg új helyüket."
Jó vicc. Már rég olyan szinten áll a technológia, hogy mindenki a földön kényelemben élhessen. De a sok érték arra megy el, hogy a milliárdosok megtöbbszörözzék vagyonukat. Meg hogy a nyugaton általában több szemetet gyártahassanak. (Évente cserélhessék a TV-t, kocsit, telefont a régit meg kidobják a szemétbe...)
A robotizációnak is az lesz a hatása, mint a 20. századi technológiai fejlődésnek. Globálisan még több lesz a nyomorúságos zsellér, még gazdagabbak lesznek a csilliárdosok, még többet fognak pocsékolni a nyugati "fejlett" országok.
-
Patice
nagyúr
Ha ennyire ódzkodsz a digitális világtól, akkor nem is használsz bankkártyát, nincs TAJ számod, adószámod, társadalombiztosításod, stb.?
Akár akarod, akár nem már "digitalizáltak" téged is. Nem fogod tudni kikerülni a rendszert (kivéve persze, ha a rendszer te magad vagy
).
A jövő öregembere te magad vagy, ami blogol, elektronikusan intéz már most egy csomó mindent, szóval igazán nem lesz ellenedre e-személyit használni, meg elektronikusan intézni a kis nyugdíjadból (vagy aminek akkor fogják hívni) a számláid befizetését és időpontot foglalni a következő járókeret beültetésre.
Azzal egyet értek, hogy ügyelni kell a biztonságra - ezért kell elég képzett ember - és minden ésszerű eszközt be kell vetni a biztonság érdekében, de feltörhetetlen rendszer nincs.
Most is már csak egy számsor a fizetésünk egy elektronikus rendszerben, szóval már most is azt csinálhatnak a rendszerrel amit akarnak.
Háború idején készpénzzel sem mész semmire.
-
Ezekután nem tartom olyan óriási hátránynak, hogy sokminden papíron van, sőt, elérni se lehet mindent egy gombnyomással. Gombot uis Kamcsatkától Miami-ig elég sok helyen lehet nyomogatni.
-
gabor7th
addikt
A digitális állam= sebezhető állam. Most azt hiszik milyen jól működik. Jelen pillanatban béke van és ilyenkor nem kell összeomlasztani, sokkal jobb kémkedni a segítségével. Viszont ha eljönnek a háborús idők az egészet szépen bedöntik. Addig is kisebb szereplők játszadozhatnak velük, vagy akár a politika is annak kifejezésére, hogy sértve érzi magát valami ügybe; majd odaszúr a digitális államnak. Úgyhogy várjuk csak ki a végét.
"Erre a helyzetre jelenleg nem vagyunk még felkészülve, mondta az elnök, számtalan kétség és kérdés merül fel, melyeket megoldani a jelen vezetőinek feladata, akiknek le kell számolniuk a régi beidegződésekkel – már ha felelős vezetőknek tekintik magukat." A jelenlegi régi beidegződés az, hogy mindent digitalizálni és netre kötni kell, nem törődve azzal, hogy ezeket a rendszereket nem fogjuk tudni megvédni, úgyhogy remélem tényleg lesznek új vezetők akik ezt a régi beidegződést félreteszik.
"Az élethosszig tartó munkavállalás eltűnőben van, sokkal inkább az időben és térben részekre tört, alkalmazkodóképes, sok tényező által befolyásolt, folyamatos dinamizmusban létező munka nyer teret..."
Ezzel több baj is van. Elsőnek az, hogy ha így szétdarabolják a munkavállalást akkor lesznek időszakok amikor nem kapunk fizetést és mivel nincsenek tartalékai a dolgozónak sok helyen hát akkor mi lesz vele. A másik, hogy ha sok jól képzett munkaerőt akarnak akkor azok olyan huszon éveik közepén végeznek, aztán amikor már végre kezdik őket komolyan venni és jók lenni amiben vannak váltsanak és csináljanak teljesen mást mikor már ahogy egyre öregebbek egyre nehezebben megy. Meg ugye mivel egyre öregebb a társadalom egyre kevésbé dinamikus még egyre kevésbé szeretne minden héten valami forradalmi újítást tanulni. Ha az emberek mindig váltogatnak akkor a tapasztalatból való hatékonyabb munkavégzés elönye és a specializáltságból fakadó minőségi munkaválalló is eltünik. Szerintem inkább ez lesz a jövő.A jövőben sok öregember lesz és azokhoz kell alkalmazkodnia a munkahelyeknek és fel kell készülniük az állandóságra, ha használni akarják őket.
-
Egon
nagyúr
Szép lózungokat hallhattunk, nem csoda hogy Pali - eddigi, politikai felhangú írásai alapján - dobott egy hátast tőle...
Tipikus nagytőke által szponzorált gondolatok.
Az "e-polgár" előnyeiről hallhattunk, ellenben a hátrányairól (pl. adatvédelem) kevés szó esett. A robotok megadóztatásának elvetése vajh' kinek az érdeke? Helyette képezzük az embereket, mondá az elnök asszony. Miből??? Nem pont ezt a célt szolgálná a "robotadó"? Egyébként hogyan tervezi befoltozni a költségvetésen keletkezett lyukat, amit a robotosodás "mellékhatásai" (a foglalkoztatottak számának csökkenésével kieső SZJA stb.) jelent majd?
És a végére jöjjön az "atombomba". Kb. minden értelmesen gondolkodó ember eljutott odáig, hogy a robotosodással nem fenntartható a jelenlegi gazdasági rendszer (beleértve a TB-rendszert és az adórendszert). Csak itt a péhán több topicban előjött már a téma, hosszas viták folytak ebben a témakörben. Más kérdés, hogy átlag politikus, 4 éves ciklusokban gondolkodván, ritkán beszél ilyenekről (a klímaváltozással foglalkozó politikának is általában aktuálpolitikai céljai/vonzatai/áthallásai vannak). Ha akkora tudor az elnök asszony, talán bedobhatott volna 1-2 megoldási javaslatot a problémára... Tartok tőle, hogy a "megoldás" (globálisan) kimerül majd annyiban, hogy lecsökkentik/megvonják pl. a TB ellátásokat: "pár" ember felfordul majd ennek következtében, de a GDP nő, a nagytőke rendületlenül dübörög tovább...
A politikusok (nemzettől függetlenül) a Brexitből. Nem a liberálisok által népszerű magyarázatból ("tudatlan tömegek" megvezetése stb.), hanem a valós okokból: hogy miért érzi vesztesnek magát a munkásosztály, még egy jóléti társadalomban is... -
-
-
Waikiki
tag
Aaa, idióták. Mindenki tudja, hogy fejlett, modern társadalom hajtomotorja a foci és a stadionok.
-
Szép és jó, addig működik, míg a nagymackó szomszéd szét nem hekkeli az egészet.
Új hozzászólás Aktív témák
it Észtország elnökének beszédét hamarosan talán tankönyvekben fogják példaként hozni. És nem a levegőbe beszél, tények állnak mögötte.
- GAMING Nitro5 GTX 1650 4gb i7-9750H 16gb ram 500gb ssd 17col FHD 120HZ Win11
- Microsoft Surface PRO 3 12col 2K TOUCH Intel core i5-4300 8gb DDR4 ram 256gb ssd win11
- Apple iPhone 12 Pro 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- LG C1 55" eredeti állvány
- Bomba ár! HP ZBook Fury 17 G7 - i7 I 32GB I 512SSDI RTX3000 6GB I 17,3" FHDI Cam I W11 I Gar
- Dell Latitude 5310, 5410, 5420, 5430, 7210 2-in-1
- BESZÁMÍTÁS! MSI Z690 i7 12700K 32GB DDR4 1TB SSD RX 6800 16GB Phanteks P600S Cooler Master 750W
- Telefon felvásárlás!! iPhone 15/iPhone 15 Plus/iPhone 15 Pro/iPhone 15 Pro Max
- Csere-Beszámítás! Számítógép játékra! R7 3700X / RTX 2070S / 32GB DDR4 / 512GB SSD
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H610M i5 12500 16GB DDR4 512GB SSD RTX ROG 2080 8GB Rampage SHIVA Seasonic 550W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest