Új hozzászólás Aktív témák

  • gabor.79

    aktív tag

    Az ilyen cikkek, mint ez, vagy bármelyik Flash-es csak provokáció, arra való, hogy az oldal gazdái jót nevessenek a sok okoskodón, valamint intelligencia- és hozzáértésteszt.

    Amit leírok, azt a tapasztalataimra és a tudásomra alapozom:

    A közhiedelemmel ellentétben nem úgy van, hogy megy a vírus/malware szomorúan a zinterneten, aztán amikor talál egy XP-s gépet, megörül, betelepül, és már megy is a botnet. Mivel jóesetben legalább két tűzfal védi a gépet (egy a routerben, egy pedig a Windowson), eleve csak akkor jön be valami, ha kérik. Ebből következik, hogy mindenképp szükséges a felhasználó ahhoz, hogy bármi hozzákerüljön.

    Ehhez az kell, hogy a felhasználó a gépére letöltse és futtassa a programot. Ez utóbbi eljuthat hozzá e-mail-ben, vagy egy speciálisan elkészített weboldalra kell elmennie. Mivel a magyarok jórésze nem beszél nyelveket, az átlagos spam-ek és phishing site-ok szerencsére gyorsan el is véreznek. A modernebb gonosztevők már lefordítják valami géppel a szövegeket, de ezeket még a nagy számban lévő funkcionális analfabéták is kiszúrják egyből.

    Védelmet nyújthatnak a víruskeresők, bár a környezetemben vannak páran, akik évente kényszerülnek újratelepíteni a gépüket, mert mégiscsak rámászik valami. Emellett minden laikus ismerősöm gépén ott vannak az ilyen-olyan Ask toolbarok és társaik, azaz ha a felhasználó fel akar telepíteni valamit, az fel fog menni, addig ügyeskedik, ezt nem fogja megakadályozni semmi.

    Visszatérve a kiinduló tézisre, miszerint mindig a felhasználó a szűk keresztmetszet, kiváló példa vagyok jómagam. Vírusom utoljára 2000 körül volt, malware pedig 2003-2004-ben, minden alkalommal én voltam az, aki a programot elindítottam a gépen. Vírusirtóm 2003-ban volt egy évig, amikor megvettem a Norton Internet Security-t, de rájöttem, hogy haszna nincs, csak fogja a gép erőforrásait - ha megbízható forrásból töltök le programokat és nem látogatok gyanús webhelyeket, nem fog történni semmi különös.

    Nem is történt. 2006 körül kikapcsoltam a Windows (XP!) frissítéseit, mert jobb nem lett tőlük semmi. Egészen idén augusztusig használtam a jó öreg SP3-at, csak most lecseréltem a gépet egy újabbra és lassabbra, de ezen sajnos már nem megy az XP, csak a nyolcas (a frissítéseket itt is kikapcsoltam). Maga az operációs rendszer nem lett jobb, körülményesebb és lassabb.

    Mindig el szoktam olvasni az ilyen cikkeket, s ilyenkor persze elkezdenek járni a gondolataim, hogy vajon akkor tényleg én lennék a hülye? Tényleg rosszabb nekem, ha egy minimális védelemmel ellátott XP-s gépen dolgozom? Igaza lenne az ilyen Grodd és Bééééla-féléknek? Évente az ilyenek miatt egy online víruskeresővel át szoktam nézni a gépet, de az utóbbi tizenvalahány évben nem találtak semmit. Na, most akkor mi van?

    Az is egy téveszme, hogy az újabb szoftver jobb lenne. Nemrég végeztem egy mérést egy 30-as és egy 44-es Chrome-mal, két év alatt a program 43%-ot lassult. Az általam látogatott weboldalakat ugyanúgy jelenítik meg.

Új hozzászólás Aktív témák