Új hozzászólás Aktív témák
-
buxiex
tag
Oktatás ld. lent
-
waccamár
senior tag
Nem azt írtam, hogy az állam üzemeltesse. Attól, hogy (és most még mindig csak a példa kedvéért beszélgetünk erről, mert a valóságban messze vagyunk ettől), "ingyen" lenne, az nem azt jelenti, hogy az állam üzemeltetné.
Én úgy képzelném el, hogy egy X Mb sebességű netet adna "ingyen" a szolgáltató, amit az állam fizet, és ha nagyobbat akarok, akkor azért fizethetnék.
Egyébként egyetértek a kommenteddel - de szerintem megmaradhatna a decentralizáltság, függetlenség, ugyan úgy ISP-k lennének, nem egy Magyar Internetszolgáltató Zrt. Bár itthon biztos létrehoznának rá egy ilyet
-
Louro
őstag
Abszolút értem mindkettőtöket. Csak amikor még se gyakorlati, se munkatapasztalata sincs a gyereknek, ne toljunk bele 3-4 szakmát. Egyben legyen erősebb. Ha akar, felvehet más tárgyakat fakultatív jelleggel.
Menet közben pedig igen, lehet váltani. Cégen belül is szoktak képzések lenni, de ahogy említették, ott vannak a felnőttoktatások. Az OKJ különben nem volt rossz. Nem szőrszálhasogatás, de ha valaki elvégez egy marketingszakot és munkája során látja a projektmenedzsereket, hogy mit is csinálnak és neki szimpatikus, akkor beszélgethet velük, járhat munka mellett oktatásra is. De, ha jó a cég és látja, hogy érdeklődik aziránt, akkor lehet juniornak át is tudja tenni.
És itt jön be, hogy ha már az alsó- illetve középiskolákban gondolkodni és tanulni tanítanák a gyerekeket, akkor sokkal könnyebbek lennének a váltások.
+1 gondolat (és elnézést a hosszért): Középiskolában legalább olyan szinten kell a szeparáció, hogy humán vagy reál beállítottságú a gyerek. Persze ez idővel változhat, de át lehet íratni a gyereket egyik iskolából a másikba. Nekem közgáz szakközépben volt biológia és kémia is. Nem csak matek és ügyvitel és mikró-makró.
-
Eugene Roe
őstag
Lenne benne ráció, ha ingyenesen vagy olcsón lehetne felnőttként beiratkozni pl.: 30-60 órás gazdasági ismeretek ~tanfolyamra, de ez nincs.
Illetve már OKJ sincs, egy 30-40 éves ember jelenleg nem tud szar állás vagy - hopp, nem is tetszik, amit tanultam és csinálok 5 éve - után átképződni. Remélem ebben lesz változás valami hamarosan.
-
doooo
veterán
Manapság már senki nem megy nyugdíjba egy munkahelyről, de szigorúan egyfajta munkakörből, szakmából is kevesen. Jobb helyeken már rájöttek (Japán pl.), hogy a mostani fiatalok hosszú életük során akár 4-5 különböző szakmában, munkakörben is megfordulhatnak majd, ami folyamatos újraképzést, tanulást jelent. Az a modell, amiről te beszélsz, már évtizedek óta halott, csak még szenvednek a felszámolásával, főleg az elmaradottabb helyeken (amik részben azért is elmaradottak, mert az állampolgárok nagy része nem kap megfelelő oktatást).
-
-
Louro
őstag
Sokan leírták a véleményüket, amivel egyetértek. A hazai rendszer visszafelé halad, nem előre. Azzal egyetértek, hogy gondolkodó embereket kellene kiköpnie az iskoláknak, de ehelyett rengeteg az életképtelen egyetemista is félelmetesen magas igényekkel. Persze valahol el kell kezdeni, ezt nem tagadom.
Azzal viszont nem értek egyet, hogy 8 év általános után még mindig széles körben edukáljunk. Különben mi értelme a különböző szakoknak, szinteknek (szak-, szakközépiskola, illetve gimnázium)? Fakultatívan persze nagyon jó. Igaz kevesen vennék fel, de aki nem akarja, az úgyis lázadni fog a kamaszodásnak és a hormontúltengésének köszönhetően.
-
Nem akarok magyar aktuálpolitikába belemenni. Látjuk, hogy léteznek jó állami szolgáltatások tőlünk Nyugatra, nem is olyan messze. Tehát maga az elv nem abszurd, egyszerűen nálunk jelenleg rossz irányba mennek a dolgok.
BTW ennek nyilvánvalóan a szegény, lecsúszott, műveletlen társadalmunk az elsődleges oka.
-
-
A hazai munkaerőpiacon is erre lenne szükség, elég komoly fejlesztőközpontok vannak az országban, ahol magas hozzáadott értéket állítanak elő. És igen, a magyar oktatási rendszer közel sem ilyen, és most tesznek még egy nagy lépést hátra az új NAT-tal. Nem véletlen, hogy a magániskolákban hatalmas túljelentkezés van országszerte.
-
És ebből itthon mit látsz megvalósulni?
Mert bullshitnek tök jó, és amúgy a nyugati munkaerőpiacon valóban erre van szükség.
Összeszerelőországban azonban elvagyunk a régi módszerekkel is, amik kiölik az érdeklődést és lelkesedést az emberből, és megtanítják fogösszeszorítva, kussban engedelmeskedni minden (akár emberileg vállalhatatlan legalja) "hatalmasságnak".A tanároknál jobban már csak az egészségügyi dolgozókat üldözik el ebből az országból.
Sok egyetemen megy az anyag ledarálása, majd a legfontosabb: a szórás.
Nem szóról szóra írtad le? Gyere újra, fizesd be! -
-
válasz
Eugene Roe #24 üzenetére
Erre gondoltam én is.
-
Louro
őstag
-
> Középszintű iskolában már specializálódunk. Közgazdászok valószínűleg nem tanulnak éneket, a rajzszakosok nem tanulnak kémiát.
What? Kozepiskolaban meg csoppet sem specializalodunk. Aki 14 evesen fizikus akar lenni, az lehet, hogy 18 evesen filozofus. Altalanos iskolaban szocializalodunk, kozepiskolaban onismeretet tanulunk. -
Louro
őstag
De, hogy a kiinduló vitához bedobjak még egy bombát, akkor lenne jó az idea, ha mindenhol ugyanolyan minőségű internetelérés lenne. De Budapest vs. Karakószörcsög valószínűleg nagyban különbözik. Amíg még valahol a 10Mb/s is luxus, addig engedjék el. Amerika se igazán jól lefedett. Oké, hogy sok a lakatlan terület, de akkor is.
-
Louro
őstag
Nem akarok szőrszálhasogató lenni, de az általános iskola általánosság ad egy képet egyes tudományokról. Középszintű iskolában már specializálódunk. Közgazdászok valószínűleg nem tanulnak éneket, a rajzszakosok nem tanulnak kémiát.
A felsőoktatásban pedig egy-egy területre kellene fókuszálni. Értem, amit írsz, hogy jó jöhetnek az ismeretek, de akik szakmailag akarnak elmélyedni, azoknak gáz, hogy ha matekszakon az irodalommal kell szenvedni. Pont azért ment matek szakra. Lehet a családban is már megvan a pozíciója.
Lassan ott tartunk, de lehet már tény is, hogy egy fizikus MA képzésen rajzot is kell, hogy "hallgasson".Akinek pedig kell, vegyen fel külön tárgyakat, végezzen külön tanfolyamokat e célra. Ne legyen elvárt. Nem muszáj mindenkinek KATA-zni, EKHO-zni. Normál alkalmazásban nem kellenek olyan speciális ismeretek.
-
Louro
őstag
Az állam bevonása, mint fenntartó nagyon veszélyes. Ahogy nemsokkal utánam is írták, ha az állam üzemeli, akkor annyi extra be lesz iktatva, hogy még azt is fogják tudni, hogy mikor mentünk wc-re és az kis vagy nagy dolog volt. Bár a hazai adatkezeléseket látva elég masszív állománycserére lenne szükség, de én nem adnám egy kézbe az egész hazai internetet. Így sokkal jobb, hogy több cég, több érdekeltség kezében van. Persze jó lenne, ha olcsóbb lenne, de ott a CAPEX.
Másik: Az internet hatalmas előnye a decentralizáltsága. Ha ezt állami kézbe tesszük, akkor már nem csak atomkofferrel fognak mászkálni a nagyok, hanem internetlekapcsoló kofferrel is.
Az internet maradjon decentralizált. Sajnos teljesen társadalmi, gazdasági átalakulás kellene, ha ingyenességről lenne szó.
-
-
Eugene Roe
őstag
A magyar állam működése mióta bizonyított bármit is a korrupción kívül? A neoliberalizmus két embernek jó, az idealista hülyének, és annak, aki a rendszer repedéseit kihasználva akar versenyelőnyre szert tenni a többi, szabálykövetőbb (kevésbé ambíciózus, törtető) emberrel szemben.
Kis túlzással, ahol az elmúlt 30-40 évben felülkerekedett neoliberalizmus, ott mind csak növekedett a társadalmi egyenlőtlenség, sőt az ország meghatározó része pont ott van, mint 30 éve, míg egy szűk kisebbség rakéta módja kilőtt, illetve maga után húzott még némi szemetet.
-
-
-
Ez a klasszikus neoliberális hozzáállás, ami szerintem tévút. Nem igaz, hogy az állam rossz gazda, számtalan terület van, ahol csak az állam lehet jó gazda, de minimum erős kontroll gyakorlója.
Ahol ez nem működik, ott a magán szektor is rossz lesz, mert nem megfelelően szabályozott, vadkapitalista, stb.
-
doooo
veterán
-
Ne viccelj már! Asszony építészmérnök, és nap mint nap meglátszik a business készségek hiánya a munkájában. Sokkal többet kellett volna ezzel foglalkozni az egyetemen, most meg küszködik azon, hogy hogyan kéne egy ügyféllel tárgyalnia, hogyan futtassa fel a vállalkozását, milyen egy árajánlat, stb. A fizikusok töredékéből lesz kutató, nagy részük megy a versenyszférába valami alkalmazott területre. Szerinted ott nem kellenek ezek az üzleti kompetenciák? Egy francokat nem!
-
nemlehet
őstag
Gépészként nem tudtam hova tenni, hogy minden félévben volt valamilyen közgázos tárgy. Aztán elkezdtem dolgozni és rájöttem, hogy igen is marhára kell, legalább azért, hogy alapfogalmakat megérts egy business meetingen.
Nyilván nem ismerem a pontos tananyagot, de a jog (főleg szerzői és szellemi tulajdonhoz kapcsolódó) fontos egy kutatónak de a marketing se hülyeség, nagyon ritka az amikor egy kutató tényleg semmi mást nem csinál csak kutat.. A családban gyógyszerész kutató van és nem csoportvezető mégis rendszeresen jár mindenféle eseményre, prezentálnia kell stb... Ott se árt ha legalább valaki alapelvekkel tisztában van.
Amúgy is ritka, hogy valahova elég egy tényleg csak 1 dologban nagyon penge specialista. -
Csakhoyg ezek kötelező tárgyak, nem opcionálisak. Nagy egyetemenekn is az idő 30-40%-a ilyenekkel megy el. És nem, nem mindenkinek kellenek ezek ahhoz, hogy jó mérnök legyen pl.
Amúgy melyik versenyszférába? A gyártástámogatósba vagy a pályázati kamusba? Egyikhez se kell. A többi része a versenyszférának pedig idehaza sajna elég kicsinyke szerintem.
-
-
Néhányan kitalálják, hogyan kellene jól élni, pl. hogyan kellene internetet, oktatást, környezetvédelmet, oltáskutatást csinálni, a többség meg alszik, és max. véletlenül szavaz meg olyan vezetőt, amelyik a kívánt irányba mozdul el - 4 vagy 8 évig. Biden is éppen hogy csak nyert.
Első körben még csak nem is a profitorientáltság a legégetőbb megoldandó gond, hanem a közöny és butaság - szerintem.
Kik azok a családi/ismerősi körötökben, akiket egyáltalán érdekel ez a hír?Apropó szabad internet. Szorosan kapcsolódik a szólásszabadsághoz, és így a sajtóhoz is.
Hányan támogatnak önként valamilyen médiumot? -
g0dl
addikt
Van az a pénz amiért az embernek korpásodik a haja.
-
waccamár
senior tag
Nyilván semmi sincs ingyen, maximum nem fizetsz érte közvetlen. Egy "ingyenes" internet fenntartható adókból - ahogy sok minden más is így van fenntartva. Az ötlet tetszik, nyilván rengetek kérdést, buktatót, megoldandó problémát vet még fel.
Azért az ingyenes 2 szobás lakáshoz hasonlítani meredek
Egy net előfizetés, ha most valami nagyon alapot nézünk, mondjuk 3.000 Ft. Egy évben 36.000 Ft. Ezt kapja valaki mondjuk 50 évig (és most már nagyon elszálltunk a számolással a példa kedvéért), az 1.800.000 Ft "költség".
Ezzel szemben egy 2 szobás lakás 15-40M Ft.
Igen, a feldarabolás megvalósításával vannak kérdések. Nem véletlen nem áll még sehogy a téma
De minden megoldható.
A profitorientáltságnak maradnia kell, mert csak úgy van fejlődés. Lehet szidni a kapitalizmust, vannak bőven árnyoldalai, de azért tart ott a világ fejlődésben ahol tart, mert a profit miatt vállalkoztak és kockáztattak, fejlesztettek és kutattak.
A jövedelmi egyenlőtlenség meg szerintem nem a bigtech-hez tartozik, azt nem ezzel fogják megoldani.
-
Az ingyenesség azt jelenti, hogy a fogyasztó nem fizet semmit közvetlenül, az infrastruktúrát az állam tartja fenn. Ugyanúgy, mint a közutakat például.
Az meg, hogy a Google nagy.... szétdarabolják 100 kisebb cégre....attól még "ugyanaz".
Pont ez a lényeg, hogy nem ugyanaz. Ha feldarabolják, és más tulajdonoshoz kerül, akkor jogilag és közgazdaságilag is külön cég lesz belőle. -
Louro
őstag
Az ingyenes internettel egy a baj. Üzemeltetni, karbantartani, fejleszteni kell, ami pénz. Ha egy teherhajó megint elvág egy vezetéket, vagy ahol még nincs internet, ki fogja odavezetni.
Szép és jó az idea, de akkor ennyi erővel ingyen kaphatna mindenki egy két szobás lakást. Ha születik egy gyerek, akkor három szobásra cserélhetik. Környék nem lenne már meghatározva. De autó is járhatna mindenkinek.
Ingyenes szerintem nemhogy az én életemben, de a jövőben sem lesz ingyenes.
Az meg, hogy a Google nagy.... szétdarabolják 100 kisebb cégre....attól még "ugyanaz". Inkább a profitorientáltságot kellene megoldani. A jövedelmi egyenlőségen kellene dolgozni, hogy ne szúrja az emberek szemét a Google. Az államok se szabályozhatnak mindent. Max közvetetten.
Új hozzászólás Aktív témák
it A netsemlegesség atyjaként ismert Tim Wu meghatározó online szereplő is egyben, a nyitott és ingyenes internet egyik támogatója.
- GeForce RTX 5060 Ti: Ha az ár jó, minden jó (lenne)
- TCL LCD és LED TV-k
- Autós topik
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Jövedelem
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Bluetooth hangszórók
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Kecskemét és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Fotók, videók mobillal
- További aktív témák...
- Kedvező ár! Dell E5530 laptop (15,6/i5-G3/8GB/256SSD)
- HP EliteBook 745 G6 Ryzen 5 Pro 3500u / FHD IPS / 8Gb DDR4 /256 SSD / Win11 /
- ÚJ MSI Core I5 13400 Gamer MAX PC 10X4.0GHz 32Gb DDR4 512GB NVME SSD GTX 1660 SUPER 6GB DDR6 2ÉV GAR
- HP Z440 Workstation Munka+játék PC 6X4.0GHz 32GB DDR4 512GB SSD QUADRO M2000 4GB DDR5 WIN11 1ÉV GAR!
- GIGABYTE GeForce 3080 VISION OC 10G
- Csere-Beszámítás! Custom vizes számítógép játékra! I7 12700KF / RTX 3090 / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- Samsung Galaxy A14 5G 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T470 - i7-G7 I 16GB I 256SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Garancia!
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest