Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz spammer #4360 üzenetére

    Én a helyedben ebben az esetben (ha nem akarnék semmiképp adatbázist használni) inkább azt a sokkal rugalmasabb megoldást választanám, hogy fájlból olvasnám ki az egyes adatokat (legyenek most termékadatok), legegyszerűbb szemléltetésként úgy, hogy az egyes oszlopok tabulátorral lennének elválasztva. Ez jelentené tulajdonképpen a táblázatot, ebből hoznám létre a tényleges HTML-táblázatot a fájlból való kiolvasásnál.
    A táblázat fájlból való kiolvasására és táblázatszerű kiíratására HTML-ben írok egy nagyon leegyszerűsített példát (nyilván még ezerféleképpen lehet, biztos van elegánsabb megoldás is, de most ez jutott eszembe).
    Legyen egy "termeklista.txt" nevű fájlod, és abban az első három oszlop legyen rendezve tabulátorral a következők szerint: "Termék neve", "Ár", ill. "Megjegyzés"; annak legyen pl. a következő a tartalma (az egyes mezők között tabulátor van!):
    Első termék 1200 Ide jöhet a blabla az első termékről
    Még egy termék 900 Ez a termék nagyon fullos cucc

    (Szerk.: sajnos a PH úgy alakítja át a szöveget, hogy a tabulátor nem látszik tabulátornak, de a lényeg, hogy az "Első termék" és az "1200" között (meg 1200 után) tabulátor helyezkedik el.)

    Ezenkívül legyen mondjuk egy termek.php fájl, amivel a termékeket egy HTML-táblázatba kiírod, annak a tartalma a következő:

    <?php

    //... egyebek...

    $file = @fopen("termeklista.txt", "r");
    if($file)
    {
    $i=0;
    $tablazat='
    <table border="1">
    <tr>
    <th>Termék neve</th>
    <th>Ár</th>
    <th>Megjegyzés</th>
    </tr>
    ';
    while (!feof($file)) {
    $i++; //sorok számlálása
    $termek_info = fscanf($file, "%[a-zA-Z0-9íéáűőúöüó@&;:,. /!?-]\t%[0-9]\t%[a-zA-Z0-9íéáűőúöüó@&;:,. /!?-]\n"); //reguláris kifejezések
    list($termeknev, $ar, $megjegyzes) = $termek_info; //változókba szétdobáljuk a tömbelemeket
    $tablazat.='
    <tr>
    <td>'.$termeknev.'</td>
    <td>'.$ar.' Ft</td>
    <td>'.$megjegyzes.'</td>
    </tr>
    ';
    }
    fclose($file);
    $tablazat.='</table>';

    echo 'És végül a táblázat:<br />';
    echo $tablazat;
    echo 'Sorok száma: '.$i.'<br />';
    }
    else
    die('A fájl nem létezik!');

    ?>

    Ha meg konkrét sorban (egy sor egy termék) szereplő árra keresel, akkor beraksz egy új változót, és lecseréled a while ciklust a következőre (nyilván ennél gyorsabban működő megoldással is lehet (nem mintha ez olyan irtó lassú lenne), de ezzel most nem foglalkoztam), a többi marad uaz:

    $keresett_sor=10;
    while ($i!=$keresett_sor && !feof($file)) {
    $i++; //sorok számlálása
    $termek_info = fscanf($file, "%[a-zA-Z0-9íéáűőúöüó@&;:,. /!?-]\t%[0-9]\t%[a-zA-Z0-9íéáűőúöüó@&;:,. /!?-]\n"); //reguláris kifejezések
    if($i==$keresett_sor){
    list($termeknev, $ar, $megjegyzes) = $termek_info; //változókba szétdobáljuk a tömbelemeket
    $talalat=$ar;
    }
    }

    if(isset($talalat))
    echo 'A keresett termék ára: '.$ar;
    else
    echo 'A keresett termék nem található!';

    Remélem segítettem elindulni az úton. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Akinari #4426 üzenetére

    De a másodfokú egyenlet megoldóképlete azért megvan, ugye...? :U Ebből a diszkrimináns a (b^2-4ac), az erre vonatkozó feltételeket meg itt találod: [link].
    Jó lenne tudni, hogy az egész feladatnak a matematikájával nem vagy tisztában, vagy a programozás részével.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Szenty #4428 üzenetére

    "A Wikipédiás cikk nem teljes, csak azt mondja erre az esetre, hogy "nincs valós gyöke"."
    ...de ez az állítás helytálló. :)
    Az eredeti kérdező nem beszélt arról, hogy a komplex számokat is kezelnie kell a programjának, és nyilván ha kezdő, akkor egyelőre inkább egy viszonylag egyszerű feladattal indul. Majd ha komplex számokkal is szeretne foglalkozni, akkor jelzi. :)

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz oszi91 #4477 üzenetére

    0 programozási ismerettel hogyan akarsz készíteni FPS-játékot? :F

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Jim-Y #4482 üzenetére

    Nem kell minden fórumban feltenni a kérdést. :) A JavaScript topicban már választ adtam.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz taxi #4515 üzenetére

    Hát ha már programozás fórumban kérdezted, akkor csak ennek van némi köze esetleg a TR1-hez: [link] - De ennek köze nincs a biztonsági felvételekhez, amiről írsz...
    De ilyen is van:
    [link] (mellesleg Google...): "IBM Voice Type Language Addword File", "Novell LANalyzer Capture File"

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz cellpeti #4537 üzenetére

    gondolom Windows-hoz kell...
    fordításhoz először is rakd fel a MinGW-t
    aztán környezeti változókba be kell rakni a bin könyvtárat
    ezután a Geany telepítési könyvtárában a data mappán belül a "filetypes.c" állományt szerkesztve a
    compiler=gcc -Wall -c "%f"
    sort átírni így:
    compiler=mingw32-gcc.exe -Wall -c "%f"

    Ha ez nem megy, akkor felejtsd el a Geany-t C-programozásra, és használd pl. a CodeBlocks-ot, azonbelül is a MinGW-vel ellátott változatot rakd fel (most codeblocks-8.02mingw-setup.exe). A CodeBlocks nagyon erőforráskímélő és viszonylag kézenfekvő program.
    Ha szeretnél debuggolni is, figyelj rá, hogy szóköz nélküli könyvtárba installáld a CodeBlocks-ot, mert a debugger futtatható állománya nem szereti a szóközzel ellátott könyvtárakat (nem is működik úgy).

    Mellesleg ha e kettő közül lehet választani, sokkal inkább a CodeBlocks-ot használnám a helyedben a Geany helyett C-programozásra.

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz jolti05 #4546 üzenetére

    Kissé OFF-topic...
    Magyarul itt az oldalon a "Ben Sage feat. Savvy - Sleepless (VIP mix)" számra gondolsz?
    Nem volt túl nehéz, most szedtem le, nem a Media Player, hanem a kis kék letöltőikonra kattintasz, aztán legalul ott van a nagyon pici piros színű Next link, ott meg a "Your Link:" alatti linknél simán letölthető... de ez kissé warez téma. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz klambi #4758 üzenetére

    Hali!

    A késleltetett színváltoztatásra az alábbit írtam, szerintem ez ilyen formában nem is eredményez gány kódot:
    @echo off & setlocal EnableDelayedExpansion
    title Changing colors

    REM /*** A színeket tartalmazó változó ***/
    set szinek=7e 1d 2c 3a 4b 5f 6d 7e 0f

    FOR %%S IN (%szinek%) DO @(
    cls
    REM /*** Aktuális szín kiíratása ***/
    echo Actual color: %%S
    REM /*** Színváltás ***/
    color %%S
    REM /*** Várakoztatás ***/
    PING 1.1.1.1 -n 1 -w 1000 >NUL
    )

    pause

    Kipróbáltam, nálam műxik. :K

    [ Módosította: #65675776 ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz PazsitZ #4768 üzenetére

    Ez ilyenformán nem működik (nálam legalábbis), hibaüzenet:
    "ERROR: Invalid syntax. /T can be specified only when /D is specified.
    Type "CHOICE /?" for usage.
    "

    Amúgy igaz (egyébként egyáltalán nem szoktam batch-progikat írni, ezt a késleltetési módot csak gyorsan Google-ből szedtem), de akkor már így néz ki a helyes forma:

    choice /c:1 /d:1 /t:1 >nul

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz klambi #4769 üzenetére

    Hogy érted, hogy "a choice-t hogy írom át set esre?" ? :F
    ---
    Kicsit átírtam a programodat, szerintem úgy kicsit ésszerűbb (pl. a kilépés legyen már utolsó helyen), egyelőre csak a shutdown parancsnak nem tudom, hogyan kell átadni a paramétert, úgy, hogy az működjön is. :F

    @echo Off
    cls

    echo Valassz!
    echo.
    echo 1 - Ido
    echo 2 - Datum
    echo 3 - Rendszerinfo
    echo 4 - A jeghegy csucsa! (Kikapcsolas x ido mulva)
    echo 5 - Szinvaltas
    echo 6 - Bongeszo megnyitasa
    echo.
    echo 7 - Semmi nem erdekel, kilepek!
    echo.

    choice /c:1234567 /M "Valassz! (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7)" /N

    echo.

    if %ERRORLEVEL% == 7 goto quit
    if %ERRORLEVEL% == 6 goto bongeszo
    if %ERRORLEVEL% == 5 goto szinvaltas
    if %ERRORLEVEL% == 4 goto kikapcs
    if %ERRORLEVEL% == 3 goto info
    if %ERRORLEVEL% == 2 goto date
    if %ERRORLEVEL% == 1 goto time

    REM /*** Rendszeridő ***/
    :time
    echo Ido:
    time /t
    goto quit

    REM /*** Dátum ***/
    :date
    echo Datum:
    date /t
    goto quit

    REM /*** Oprendszer verziója ***/
    :info
    echo Rendszerinfo:
    ver
    goto quit

    REM /*** Kikapcsolás x mp. múlva ***/
    :kikapcs
    echo Kikapcsolas 10 mp. mulva
    REM /*** Az alábbi sor még javítandó!! A paramétert nem fogadja be. ***/
    START "Kikapcsolas..." /B c:\windows\system32\shutdown /t 10
    goto quit

    REM /*** Színek változtatása ***/
    :szinvaltas
    @echo off
    title Changing colors

    REM A színeket tartalmazó változó
    set szinek=7e 1d 2c 3a 4b 5f 6d 7e 0f

    FOR %%S IN (%szinek%) DO @(
    cls
    REM /*** Aktuális szín kiíratása ***/
    echo Actual color: %%S
    REM /*** Színváltás ***/
    color %%S
    REM /*** Várakoztatás ***/
    choice /c:1 /d:1 /t:1 >nul
    )
    goto quit

    REM /*** Böngésző megnyitása ***/
    :bongeszo
    explorer http://www.coches-es.com/imagenes/noticias/hummer-rosa.jpg

    REM /*** Kilépés ***/
    :quit
    pause

    --

    Ja, egyébként fogalmam sincs, hogyan lehet (ha lehet) kinyitni/becsukni parancssorból a CD/DVD-fiókot... :(

    Arra figyelj, hogy esetleg más lehet nálad a szintaktika, én Windows 7-et használok, ahogy PazsitZ írja, ott kicsit máshogy kell használni.

    ----
    (#4773) PazsitZ: jah, OK, így már tiszta, mire gondoltál.

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Sk8erPeter #4775 üzenetére

    "ott kicsit máshogy kell használni."
    Mármint úgy értem, más (pl. korábbi) oprendszereknél.

    (#4777) klambi: szívesen! :)

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Mukso #4920 üzenetére

    Gábor Dénes tudtommal elég komolytalan képzést ad (cáfoljon meg valaki, ha valaki úgy tudja, az elmúlt években változott ez a tendencia). De gyakorlásnak a másik felvételiig jól jöhet, ha nem vesztesz vele...
    Autodidakta módon elkezdheted saját magad képezni is azalatt - pl. olyan területen, ami érdekel, a jövőbeli képzéseddel kapcsolatos lesz, és/vagy akár elsajátíthatod a weblapszerkesztést, és kellő tapasztalat birtokában addig is vállalhatsz ilyen jellegű melókat, amit még élveznél is.
    Programozást mindenképpen hasznos lenne addig is gyakorolni (ezt tényleg fontosnak tartom), hogy ne az egyetemen szívj majd vele, mert teljesen kezdőként nagyon nehéz eleinte (saját tapasztalatból tudom). Persze ezt úgy kezdd el, hogy ne túl nehéz feladatokkal próbálkozz eleinte, és lehetőleg úgy, hogy legyen mintamegoldásod is hozzá, hogy legyen miből kiindulni - hogy legyen sikerélményed, ne menjen el a kedved tőle.
    OKJ-s képzés is esetleg hasznos lehet addig gyakorlásnak, amennyiben ingyenes. Én is úgy emlékszem, hogy beszámítják, de tudtommal ahhoz el is kell végezni, és sok képzés 2 éves (vagy az ilyen jellegűek már mind?).
    Mindenesetre érdeklődési körödtől függ nyilván.

    Hány felvételi pontra számítasz nagyjából amúgy (mármint neked mennyi van)?

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Mukso #4925 üzenetére

    "nemnagyon szeretnék otthon tanulni ennyire előre, mert az fusztrálna a legjobban ha elég sokmindent tudnék és megsincs rola papirom."
    Ha a későbbiekben úgyis egyetemre fogsz járni, és remélhetőleg ELTE IK-s (vagy akár BME-VIK-es) diplomád lesz, akkor azzal már igen jó elhelyezkedési esélyeid lesznek, így fölöslegesen gyűjtögetni porfogónak a papírokat addig szerintem felesleges.
    Inkább képezd magad olyan területeken, amikre szükséged lesz az egyetemen. A matek része elvileg elég kemény ELTE IK-n, arra érdemes ráfeküdni előre, ha már van 1 szabad ráfordítható éved, hidd el, az egyetemen ez bőven meg fog térülni, mert akkor több energiád marad a többi tárgyra, így sem túl egyszerű tényleg minden tárgyat elsőre megcsinálni, de ha komolyan veszed, menni fog.
    ELTE IK-n tudtommal elég sok a matek, BME-VIK mérnök infon némileg talán gyakorlatiasabb a képzés, bár személyes összehasonlítási alapom nincs (előbbiről csak hallomás alapján), mert csak utóbbira járok. :)
    Amúgy attól még, mert van valami alapod ezekben a nyelvekben, az nem azt jelenti, hogy nem kell még így is rengeteget tanulnod, gyakorolnod. Sőt.
    Mivel az ember eléggé könnyen ellustul, ha nincs kellőképpen ösztönözve a tanulásra (lehet, hogy magadtól egy idő után leszarnád a tanulást, és az nem jó), ezért nem rossz ötlet, hogy addig is, míg fel nem vesznek, elmenj egy ingyenes OKJ-s képzésre, pl. arra, amit írtál.

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz timo92 #4961 üzenetére

    timo92, még annyit hozzáfűznék az előttem szólóhoz, hogy használd a "Programkód" gombot a kód kijelölése után, arra való, hogy átlátható legyen a kódod, így nem sokaknak van kedvük átnézni. :)

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz doc #4977 üzenetére

    Code::Blocks-ot használtam korábban, az akkori auto-complete, túlságosan leegyszerűsített felület és kényelmi szolgáltatások (pl. akár az automatikus formázás, rendbeszedés, ami később rájöttem, milyen hasznos - nem kézzel kell babrálni) hiánya miatt aztán leszoktam róla.
    NetBeans-t nagyon megszerettem, csak az ugye igencsak erőforrás-igényes (Java VM).
    Visual Studio-t (szintén erőforrás-igényes) most ismét megszerettem, mióta tanuljuk a C#-ot, de amúgy sem volt vele nagy bajom. Igazából milyen "nem szabványos" szokásokra gondolsz?

    A vim-nek van auto-complete szolgáltatása? Ha igen, korrekt? Még nem igazán használtam, bár nem is nagyon vágytam rá.
    Nem érzem magam attól hatékonyabbnak, hogy minél minimalistább felületen programozok. :) Rengeteg időt lehet spórolni a NetBeans és akár a VS kényelmi szolgáltatásaival. És nem érzem úgy, hogy "nem szabványos" kódokat írogatnék. Jó, mondjuk lehet, hogy full kezdőknek nem ajánlatosak ezek a fejlesztőkörnyezetek.
    Mindenesetre nem az a legzavaróbb szempont számomra, ha még elviselhető módon, de mégis erőforrás-igényes egy fejlesztőkönyezet. Inkább legyen kényelmes, gyorsan, hatékonyan lehessen vele kódolni, igenis legyenek hasznos szolgáltatásai.

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz doc #5010 üzenetére

    Ja persze, nem is volt célom kritizálni a vim-et, főleg, hogy nem ismerem. :) Gondoltam, hogy van valami oka, hogy annyira népszerű. ;) Csomószor látom, hogy emberkék ebben fejlesztenek (ahelyett, hogy az órára figyelnének :DD), de így külső szemmel valahogy tényleg nagyon minimalistának tűnt, és nem árt, ha azért egy program a szemnek is kényelmes - de igen, vágom, hogy vannak különböző témák is a vim-re, így az is testreszabható. Csak nálam a fekete alapon sárga feliratok, stb. nem jön be, így vim-ből biztos nem azt választanám - bár gondolom ez is megszokás kérdése.
    Valószínű azért nem szoktam rá a "nem szabványos" kódrészletek használatára, mert kezdetekben csakis Notepad++-t, Code::Blocks-ot és társait használtam, így ezek rászoktattak, hogy ha valami nem működik, akkor valószínűleg én vagyok a hibás, és nem a program (meg nem az, hogy valami idióta saját szabványnak megfelelő fájlt nem include-oltam). :D
    Az "stdafx.h" szerencsére nem mond semmit. :P
    A #pragma direktívákat többnyire kitörlöm a francba.
    Managed C++ borzalmaival sem találkoztam, úgy tűnik, nem vagyok elég tapasztalt, de szívesen meghallgatom az ezzel kapcsolatos "élményeket". :)

    Valószínű, hogy ki fogom próbálni a vim-et, csak ahhoz, hogy kényelmesen berendezkedjek benne, nem árt, ha van egy kis időm. :(

    Ja, még egy, pl. debuggolásnál nagyon kényelmes a VS használata, az nagyon feltűnően jól meg van csinálva. Pl. az nagyon tetszik, hogy futási időben egy breakpointnál vissza lehet tologatni a kis sárga nyilat, ahol éppen tartunk, így "visszafordíthatóak" műveletek, és még kényelmesebben lehet követni a program futását.

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz doc #5012 üzenetére

    Hmm, hát elég jól hangzik, biztos megszokás után nagyon kényelmes.
    Ezek a billkombók amúgy hogy érhetők el, kell hozzá előtte nyomni valami Ctrl-t, vagy hasonlót? Vagy honnan tudja, hogy én nem épp valami cw nevű változót szeretnék létrehozni? :D
    Amúgy a VS-nek, NetBeans-nek is vannak nagyon hasznos, könnyen elérhető billentyűparancsai.
    A cw-ről nekem most pl. épp a Visual Studio C#-hoz elérhető gyorsbillentyűje jut eszembe, beírod a cw-t, dubla TAB, és már ki is írta a Console.WriteLine(); sort.
    Vagy az osztályváltozó nevének beírása után beírod, hogy propf (propfull), dupla TAB, és már létre is hoz egy komplett property getter-settert.
    Sima prop+TAB+TAB pedig az automatikusan implementált getter-setter. (pl. public string Name { get; set; } )
    Vannak még ehhez hasonló nagyon hasznos dolgok, tehát a VS hiába MS-termék, nagyon össze van rakva. :) A debugger meg tényleg külön nagyon fasza benne. (Főleg, hogy legálisan használhatjuk campus licensszel. :P)

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz doc #5022 üzenetére

    Hát ez nem gyenge... :DD
    Látom Te még sokkal nagyobb billentyűzet-fanatikus vagy, mint én. :D Én sem szeretek az egérhez nyúlkálni, ha meg lehet oldani másképpen is, sőt, kifejezetten fárasztó az egérhasználat. Akkor már vagy-vagy alapon használom, ha lehet.

    Viszont olyan szépen leírtad és összefoglaltad a vim-nek a (legalapvetőbb) képességeit ezzel a hsz.-szel és az előzőekkel, hogy ez akár már tényleg simán mehetne Logout-cikkbe is. :D Az tuti, hogy nagyon sokan hasznát vennék, és most már annyit írtál róla, hogy az én kedvemet is meghoztad a vim-hez. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Rankerz #5058 üzenetére

    Nem igazán. Legfeljebb próbálkozások lehetnek rá. Fordítva mondjuk inkább el tudnám képzelni...
    Közben itt találtam egy témát erről: [stackoverflow]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz klambi #5091 üzenetére

    Nem linktár, de nem is olyan fórum, ahol szeretik az olyan jellegű kérdéseket, mint az "oldd meg a problémámat, reklamálok, ha nem elégít ki a segítség, és még véletlenül sem írom le egész pontosan, mit szeretnék". Nem is beszélve arról, hogy a programozós fórumokban a tapasztaltabbaknak sincs tengernyi ideje, hogy csak úgy megoldogasson feladatokat, viszont nagyon szívesen segít itt mindenki, ha valahol elakadtál, és meg is mutatod, el is mondod, mi volt a konkrét gond. Persze előfordulhat, hogy valakinek épp van kéznél ilyen kódja, de ha mégsincs, és valaki segítőkészen visszaír neked, mint pl. emonitor, akkor nem illik ilyen számonkérő stílusban reagálni. Ezt ne vedd kioktatásnak, de azért a segítségkérésnek, kérdezésnek is van egy "etikettje".

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz klambi #5099 üzenetére

    ezt írtad:
    "c# -ban lebegőpontos és vagy sima számológépben tud valaki segíteni??!?"
    Még az ötmillió kérdőjel előtt: milyen az a lebegőpontos számológép? :DD ;]
    Még mindig nem mondtad el, mit akarsz, mit tudjon (összeadjon és kivonjon, azt kész, vagy válaszolja meg azt is, mi az élet értelme? ( Console.WriteLine("42"); ) )
    Kíváncsi vagyok, ezek után lesz-e valakinek türelme ehhez. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz maci25 #5113 üzenetére

    Az SQL-nyelv nagyon egyszerű az adatbázis-kezelésre, válassz egy ehhez tartozó adatbázisszervert (MySQL, MSSQL, SQLite, Oracle, stb.), amelyik szimpatikus, vagy amihez értesz, és az adatbázist kezeld azzal a nyelvvel, amihez értesz (ezekről nem írtál semmit - de nagyon egyszerű az adatbázis-kezelés pl. PHP-vel, C#-pal, stb...), csak így fog menni. De Excel-fájlban nyilvántartani dinamikusan és gyakran változó adatokat valóban nem egy túl elegáns megoldás.
    Most ezzel lehet, hogy nem túlságosan lendítettem előre a gondolatmenetedet, de mi meg azt magunktól nem tudhatjuk, hogy milyen programozási nyelvvel foglalkoztál eddig, és mi az, amit esetleg szeretnél megtanulni. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz maci25 #5115 üzenetére

    0-ról indulva (legalábbis ez derült ki a hsz.-edből) nem lesz egyszerű a dolog... Egyből adatbázis-kezeléssel kezdeni, ráadásul úgy, hogy itt - szép megoldás esetén - táblák összekapcsolásáról, kereszttáblás lekérdezésekről lenne szó, nem lesz túl könnyű. :)
    Attól is függ, mit szeretnél kihozni a dologból, webáruházszerű felületet (tehát mondjuk neten szeretnéd-e publikálni a készletedet), vagy csak saját nyilvántartásra szeretnél egy kis progit készíteni.
    Webáruházhoz lehet találni ingyenes webáruházmotort, ami elvileg viszonylag kézenfekvő, de ahhoz is kell némi PHP-, MySQL-ismeret: [osCommerce] (van róla egy Logout-os cikk is: [link]).
    Amúgy C#-ban nagyon egyszerűen lehet kezelni az adatbázisokat, könnyen megoldható vele, hogy osztályt generáljon egy adatbázisból, és azzal utána már nagyon könnyű manipulálni a dolgokat, de erre akkor érdemes visszatérni, ha már ott tartasz, hogy érted a dolog működését. Meg ehhez szükséges az objektumorientált programozás ismerete, stb...

    Hát, összességében meg kell tanulnod legalább egy programozási nyelvet, meg SQL-ismeretekre is szert tenni, és utána már talán menni fog. :D

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz klambi #5116 üzenetére

    Korábbi kódjaidat sem formázva másoltad, de légy szíves használd a "Programkód" gombot forráskód bemásolásakor! Egy másik topicban leírtam, hogyan kell: [link] (nem túl bonyolult, mégis nagyon sokan kihagyják, és odahánynak egy formázatlan, áttekinthetetlen kódot a hsz.-ükbe :O).

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz tamas60 #5142 üzenetére

    Ez most tulajdonképpen munkaajánlat? Mert már szinte minden programozós fórumba bedobtad a hsz.-ed, de ezt nem írtad oda. :)

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz tamas60 #5149 üzenetére

    ezt a részt nem igazán értem:
    "Adatcsomag érkezik a szerverre (tárhelyre gondoltak sokan, de az zsákutca lett)"
    Mármint a megjegyzést a zárójelben. :) Ezt hogy érted?

    Hmm, fura, hogy ennyien elhasaltak a feladaton, pedig önmagában ez a diagramban megjelenítős, adatbázisban eltárolós dolog nem tűnik olyan nehéznek. Mondjuk itt az sem derül ki, egész konkrétan milyen komplexitású volt a feladat.

    Egyébként a fentire reagálva csak annyi, hogy nem árt, ha leírod konkrétan magát a feladatot legalább nagyvonalakban, hogy az esetleges jelentkező legalább sejteni tudja, hogy egyáltalán megéri-e emiatt a feladat miatt találkozni. :) A konkrét jelentkező kiválasztása mondjuk természetesen személyes dolog, de azért a feladattal nem árt tisztában lenni. :) Persze nem akarok egyáltalán okoskodni, csak megjegyeztem, hogy hogyan tudnál esetleg több eséllyel találni jelentkezőt. Legalábbis szerintem olyan ajánlatot sokan átugranak, ahol az a válasz, hogy majd személyesen elmondom. :P

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz tamas60 #5152 üzenetére

    "Már félek írni, mert ha nem sterilen a számítástekknika minden szabályának megfelelően fogalmazok akkor nem értik"
    Nem erről van szó - és nem is kell félni írni... De annak a mondatrészletnek, amit írtál, és amit idéztem ("Adatcsomag érkezik a szerverre (tárhelyre gondoltak sokan, de az zsákutca lett)"), annak nem sok értelme van, mivel a tárhelyszolgáltató is egy webszervert tart fent, és amikor igénybe veszed a szolgáltatást, akkor kapsz egy adott kapacitású tárhelyet, amin tárolhatod a fájljaidat, és az ezek között előforduló HTML, PHP és ehhez hasonló fájlok futtatásáért, kimenetének megjelenítéséért maga a szerver na meg persze a böngésződ a felelős, és még számtalan dolga van a szervernek. Ezt nem kötekedésnek írtam, ne is vedd annak, csak nem tudtam, mit szeretnél vele kifejezni. Mindenesetre ha saját szervered is van a Victor Hugóban, akkor tárhelyed is van. :P
    De maguk a konkrét feladatok, amiknek elvégzésére nem találtál megfelelő szolgáltatót, úgy tűnik, a rejtély homályába vész... :D Csak azért furcsa, mert elég sok mindent vállalnak a tárhely-szolgáltatók, megfelelő pénzért - persze lehet, hogy még így is olcsóbb volt fenntartani egy saját szervert, bár ez megkérdőjelezhető.

    "Aki nem vállalja a személyes találkozót azzal nekem semmi dolgom."
    Nyilván minden normális ember vállalja a személyes találkozót, ha elvállal egy melót, úgy tűnik, nem értetted, mire akartam kilyukadni... :N Nézz meg átlagos álláshirdetéseket - egy normális álláshirdetés elég jól körülírja, behatárolja a konkrét teendőket, elvégzendő feladatokat, hozzájuk elvárt ismereteket. Innen tudja a munkát kereső személy, hogy jelentkezzen-e egyáltalán állásinterjúra. Pl. ha jelentkezik olyan melóra, hogy "Programozás", akkor lehet, hogy az interjún kiderül, hogy olyan ismereteket várnak el a munkavégzéshez, amikről a jelentkező még soha életében nem is hallott, ergo nem fogja érdekelni a munka, és a munkáltató nem veszi fel. Akkor minek pazarolja az idejét olyasmire, amire tudja, hogy nem lesz alkalmas? :) Vagy épp ellenkezőleg: tudja, hogy a szükséges tudás birtokában van, megpróbál bekerülni a céghez.
    Erre céloztam azzal, hogy nem árt leírni a konkrét feladatot, mert pont ezzel hozhatod meg esetleg valakinek a kedvét a személyes találkozóhoz! De ez csak jótanács volt, nem izélgetés, most már úgyis tárgytalan. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz tamas60 #5156 üzenetére

    Mielőtt ilyen szintű megvetésre és általánosításokra ragadtatod el magad, inkább jusson eszedbe, hogy talán nem mindenki lúzer, full kocka, töketlen, nethuszár és valós tudást nélkülöző hencegő hülyegyerek... Vagy ha mégis így gondolod (leginkább az informatikusokról, na meg a számítógépet úgy egyébként nagyon sokat csesztető emberekről), talán ezt a véleményedet nem épp egy programozós fórumban kellene elmondanod.
    Tény, a személyes találkozó során ezerszer több dolog derül ki, sokkal több dolog tisztázható, ebben egyetértünk, önmagában nincs is ezzel semmi baj. De mindenkinek van saját élete is (nem csak virtuális :D), ezért felmerül benne a kérdés, érdemes-e vajon egy valaki által homályosan megfogalmazott feladat miatt áldozni az idejét, ha vannak konkrétabb pénzkereseti lehetőségek is. Félre ne értsd, örülök, hogy találtál jelentkezőt, csak ha már így reagáltál arra a teljesen ártalmatlan tanácsra, hogy nem árt, ha tisztázod a feladatot, ha alkalmas illetőket keresel annak elvégzésére, akkor már megpróbálom másféleképpen is elmondani az okokat, hátha úgy nem az a végtanulság, hogy "bezzeg a mi időnkben" - hát persze, régebben nyilván könnyebben ment az ilyesmi, az emberek biztos sokkal jobbak, határozottabbak, kreatívabbak, nagyobb tudásúak voltak, "a mai fiatalok" már csak ilyen monitorbambuló, pizzaevő barmok. :N Szándékos a túlzás, nem ezt mondtad, de igen negatív vélemény jön le belőle, amire nyilván tényleg vannak, akik rászolgáltak, de kivételek mindig vannak. :)

    Elég fura, hogy a szolgáltató elzárkózott a cron-tól... Pedig elég bevett dolog a használata. Hány szolgáltatónál próbálkoztál? :)

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz tamas60 #5178 üzenetére

    "Fraid is megirigyelné ez a veretes megállapítást a semmiből."
    "Fraid"? :Y :DD Gratulálok! :W
    A magas lóról beszélő mindentudó. Rövid tanács: gondold át az írásaidat.

    Mellesleg azért az elképesztő, hogy mennyire nem fogtad fel a lényeget, és mennyire nem vettél vissza az arcodból azok után sem, hogy nem csak én és shev7 próbáltuk hosszan kifejteni (amire persze végül érdemben nem reagáltál, bizonyítván, hogy nincs jó ellenérved), mi a probléma a hozzáállásoddal, hanem a többiek is igyekeztek rávilágítani az egyoldalú "kinyilatkoztatásaid hibáira"... de nyilván rajtad kívül mindenki más ostoba tulok. Másban keresni a hibát valóban a világ legegyszerűbb dolga.
    Rángatod a saját érveidet - ami nagyjából abból áll, hogy "akkor is nekem van igazam" -, mint Floki a lábtörlőt, de még egy épkézláb okfejtést nem lehetett tőled olvasni, plusz meggyőzni téged bármiről is lehetetlen küldetésnek látszik. Hidd el, beismerni a saját hibáinkat erény, és nem szégyen, nem kell folytatni mások lenézését. A hsz.-eid számának növekedésével sajnos egyre rosszabb véleményt alakítottál ki a mentalitásodról mások szemében. Bár nálad nyilván nem számít a lenézett gépcsesztető-monitorbambuló-ügyefogyott "számítógépes társadalom" akármelyik tagjának véleménye.
    Na, de tényleg nincs értelme folytatni, minden jót, jobb ítélőképességet kívánok. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz stevve #5193 üzenetére

    "A rendszerszervezők és projektvezetők szeretik doksikba betenni helykitöltés miatt és az ügyfelet ezzel vakítani, de a jelentősége szerencsére csökken a fejlesztésben."
    Ezt most komolyan írtad? :Y :D
    Szerinted helykitöltésre és parasztvakításra találták ki az UML-t? :DD

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Jim-Y #5198 üzenetére

    "1-1 feladat megoldása cca 2 sor"
    Akkor nyugodtan leírhatnád a megoldandó feladatokat (és hogy meddig jutottál) ebbe a topicba is, vagy az SQL-kérdés topicba.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz lac14548 #5204 üzenetére

    Van külön Android topic is ilyen célra: [link]. Ott tedd fel a kérdésed.
    Mellesleg NINCS olyan szó, hogy "applikáció" - ha már fordítani akarsz, fordíts értelmesen: olyan szó van, hogy "alkalmazás". :U

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz lac14548 #5206 üzenetére

    Ja, de ez nagyjából olyan szinten erőltetett egy szar szó, mint az, hogy "egzisztál", "egzaminál", "szubordinál", stb., áltudományos, de legalább fülsértő hangzású, és teljesen felesleges idegenszó-használat olyan esetben, amikor létezik tökéletesen használható magyar megfelelője is.

    Mellesleg filozófiával kapcsolatos könyvek is sokszor tele vannak ilyen jellegű szavakkal.
    Engem legalábbis nagyon zavar, mert nem attól lesz jó egy írás, hogy az átlagember számára minél érthetetlenebbé tesszük. Na de ez már mellékvágány. :P

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    Hali!

    Tök egyszerű Windows-beli batch programozáshoz kérnék segítséget, itt valaki biztos tudja a választ.
    Az Apache-szolgáltatást szeretném elindítani batch programból, ezzel a paranccsal:
    net start Apache2.2
    Ha admin-jogom van, ez működik is.

    De admin-jogok nélkül indítva a cmd-t nem megy, kiírja, hogy "Access is denied", ez nem is baj, ezt szereteném megfelelően kezelni.
    Egész pontosan így néz ki a válaszüzenet:
    System error 5 has occurred.

    Access is denied.

    Na, én azt szeretném elérni, hogy ha ezt írja ki, akkor annak megfelelő válaszüzenetet is írjon ki az adott felhasználónak, pl.: "Nincs admin-jogod.", vagy hasonló.
    A sima 'find' paranccsal próbálkoztam, de nem működött úgy, ahogy szerettem volna. Valószínű, hogy az "Access is denied" sztring némi késleltetéssel érkezik, nem rögtön, vagy a franc tudja, de mindenesetre a find nem találja meg a sztringet még akkor sem, ha pont ez a fenti a kiírt üzenet.

    Így próbálkoztam:

    @echo off
    set keresendo=Access is denied
    echo Ezt keressuk: "%keresendo%"
    rem set errorlevel =
    net start Apache2.2 | find /i "%keresendo%" > nul

    echo hibaszint: "%ERRORLEVEL%"
    if %ERRORLEVEL% EQU 0 goto megtalalta
    if %ERRORLEVEL% EQU 1 goto nincs_ilyen
    if %ERRORLEVEL% EQU 2 goto para

    :megtalalta
    echo OK, megtalaltam
    echo Nincs jogod elinditani a szolgaltatast.
    goto end

    :nincs_ilyen
    echo Nincs meg a keresett sztring.
    echo Elvileg nincs jogosultsaghoz kotheto problema.
    goto end

    :para
    echo Valami nem OK...
    goto end

    :end
    echo -- VEGE --
    pause

    Tehát itt admin-jogok nélkül elindítva a cmd-t azt kéne kiírnia, hogy "Nincs jogod elinditani a szolgaltatast.".
    A find ilyenkor beállít egy errorlevelt, és amennyiben nem talált semmit, 1-esre állítja a hibaszintet, különben pedig 0-ra, ha megtalálta a keresett sztringet.
    (A set errorlevel = sort csak kipróbáltam, mert olvastam már olyan hibáról valahol, aminek ez volt a megoldása, de mivel kommentezve van, ez most mellékes.)

    Ez a kód működik sima azonnali kiíratásnál, mert kipróbáltam ugyanezt egy másik saját batch-programban keresgélve a fentihez hasonló módon. A másik batch-programnak csak annyi a dolga, hogy kiírja a fenti "Access is denied" részt is tartalmazó sorokat, így:
    @echo off
    echo.
    echo System error 5 has occurred.
    echo.
    echo Access is denied. blabla
    echo.

    Na, ezt elmentettem "accesskiir.bat" néven, és kipróbáltam ezt az előző find parancsot, és ez jól MŰKÖDÖTT:

    accesskiir.bat | find /i "%keresendo%" > nul

    A 0-s hibaszintet állította be, helyesen, tehát megtalálta, amit kerestem.
    Ha az "Access" szócskát mondjuk kivettem a fentiből, akkor már az 1-es hibaszintet állította be, tehát nem találta meg. Épp ez lenne az elvárt működés.

    Miért nem működik ugyanez a korábbira, ha esetleg némileg késleltetve van a keresett sztring, mint a szolgáltatás elindításánál?
    Hogyan kellene megoldani?

    Köszi szépen! :R

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Lortech #5210 üzenetére

    Jester01, Lortech, köszi szépen a válaszokat! :R

    Valóban az volt a megoldás, hogy stderr-re érkezik a hibaüzenet, ez akkor, amikor próbáltam elkészíteni a batch progit, nem jutott eszembe. :B

    Időközben megkérdeztem stackoverflow-n, és ott is megmondták az ideális megoldást: [link]

    Lortech, tehát a Te megoldásod is nagyon jó, de ott történik egy felesleges fájlba írás, azt el akartam kerülni, csak ezt elfelejtettem megemlíteni az előző hsz.-emben. :B

    Szóval az ideális megoldás az, hogy az stderr-re érkező üzeneteket átirányítom a standard outputra, a következő módon:

    net start Apache2.2 2>&1 | find /i "%keresendo%" > nul

    Így már tökéletes! :K
    Köszi nektek is még egyszer!

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Sk8erPeter #5211 üzenetére

    Még egy jutott eszembe ezzel kapcsolatban:
    van arra mód, hogy többféle válaszüzenetet is ellenőrizzek, úgy mint egy if-else struktúra, mindezt fájlba írás nélkül?
    Tehát ha az "Access is denied" választ kapom, akkor csinálja ezt, ha meg a "The requested service has already been started." választ, akkor meg amazt, egyébként meg minden oké.
    Olyat nem lehet csinálni, hogy a választ átmenetileg egy változóba írom így batch programban?
    Vagy ezt már csak fáljba írással lehetne megoldani?
    Csak azért nem szeretnék fájlba írni, mert az szerintem felesleges overhead, minden esetben fájlírogatási műveleteket végrehajtani egy ilyen egyszerű művelethez szerintem szükségtelen, még ha nem is olyan nagyon lassú.

    Ha esetleg ezt már csakis fájlba írással lehet megoldani, akkor ott is csak az a megoldás, hogy külön-külön szekvenciálisan egymás után keresgélem a fájlban a megfelelő stringeket? Vagy lehet esetleg ilyen "vagy-vagy"-szerűen beadni neki, hogy mit keresgéljen?

    Előre is köszi! :R

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Geriman25 #5226 üzenetére

    Geriman25:
    elkezdheted akár 60 évesen is a programozást. :K Lényeg, hogy ne menjen el a kedved tőle, ha nem lesz kapásból sok sikerélményed, próbálj kitartóan gyakorolni, és könyvből/netről utánaolvasni az elméleti hátterének is.
    Ingyenes magyar C#-jegyzetek közül szerintem ez nyugodtan ajánlható kezdő szintre (is): [Reiter István - C# jegyzet] (alapból devportalról is elérhető, de az épp költözik).
    Itt egyébként van jópár hasznos jegyzet, tétel, stb. C# nyelvvel kapcsolatban: [link].
    Eleinte rengeteg dolgot egyáltalán nem fogsz érteni, és néha túl butának érzed magad ahhoz, hogy átlásd ezt az egészet, de majd meglátod, ha elkezdesz fejlődni, egyre jobban át fogod látni az egészet. Én is úgy kezdtem egyetemen, hogy fogalmam nem volt az egészről, sokat szívtam vele, túl magas volt, stb., de aztán rengeteg gyakorlással kezdtem elég jól átlátni, mi mire való. Mondjuk persze az alapvető informatikai érdeklődés meg kell, hogy legyen hozzá. Ne hagyd, hogy elmenjen a kedved tőle. :)
    Tény, hogy elég jól meg lehet élni belőle, meg ha érdekel, örömet is okozhat, amikor már belejössz. Nehéz lehet eleinte a gondolkodásmódot átvenni, de legyél kitartó és érdeklődő.

    ============

    (#5229) stevve :
    "Érdemes egyébként még a tanulás elején ilyen varázsszavakra rákeresni, mint principle, GOF, design pattern, composition és kicsit elméletben elsajátítani néhány nézetet."
    Az ilyenek szerintem nagyon gyorsan elvehetik a kezdő tanuló kedvét az egésztől. :DD
    Ennél a szerinted hülyeségnek, helykitöltőnek tartott UML-diagrammokat is hasznosabb lehet megérteni. :D (Továbbra sem értem, hogy lehet azt állítani az UML-ről, hogy "rendszerszervezők és projektvezetők szeretik doksikba betenni helykitöltés miatt és az ügyfelet ezzel vakítani, de a jelentősége szerencsére csökken a fejlesztésben", de remélem majd megmagyarázod. :) )

    De nem, szerintem inkább ilyennel csak a legelhivatottabbak kezdjék. Olyannal érdemes szerintem az elején kezdeni, ami gyors sikerélményt garantál, mert akkor nem érzi magát egyből hülyének az egészhez az, aki a tanulási folyamatot elkezdte, és így némi önbizalomra tehet szert ezen a téren. Legalábbis az elején nekem még az is örömet nyújtott, hogy jé, működik a kiíratás konzolra, jé, már tudok két számot összeadni a bemeneti paraméterektől függően, már működik a menüm, stb... Az nem igazán dobott fel az elején, amikor elméleti tényekről kellett olvasnom. :D Persze egyéni ízlés kérdése, van, aki szereti először nagyjából megérteni az elméleti részét, és csak utána belemenni az egészbe, én inkább a kapásból elején történő gyakorlati tanulgatás plusz mellette párhuzamos elméleti elsajátítás híve vagyok, persze lehet ezzel nem egyetérteni, ez csak az én véleményem. :)

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Lortech #5213 üzenetére

    Lortech: köszönöm, ezt ma mindenképp kipróbálom, és bocs, csak eddig nem volt rá időm. :R Még ma este visszajelzek. :K

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz stevve #5258 üzenetére

    "Ebben igazad van, ez tényleg kivétel, itt nincs mit tenni, valahogy le kell írni. :)
    A különböző UML diagramokat valóban tudnia kell olvasni egy fejlesztőnek, mert lehet rá szükség, Ezt ki is felejtettem az előbb. Jó is, hogy írtad.
    "Ami igazából a mondanivalóm, az az , hogy az UML teljesen alkalmas ezen megbeszélések alkalmával információátadásra, ideiglenes dokumentációként."
    Abszolút így van. Ideális esetben mindenki érti és könnyű így megbeszélni, hogy közben táblán, bárhol rajzolgatunk. Csak sajnos sokszor a jelmagyarázattal kell kezdeni, ami elég időrabló. :)"

    Most a végére rájöttél, hogy az UML mégsem csak egy helykitöltő baromság, ami remélhetőleg egyre kevesebb teret fog kapni a fejlesztésben? :P

    Amúgy látom időközben modderrel regényeket írtatok, úgyhogy túl sokat nem tudok hozzátenni, úgy kiveséztétek, alapvetően modderrel értek egyet, persze Te is sok igazságot mondtál.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz stevve #5269 üzenetére

    Szerintem akár egyetlen emberből álló munkánál is hasznos lehet az UML-ismeret.
    Most ez lehet, hogy nem a legjobb példa, de én is hadd mondjak egyet. Hobbiból folyamatosan csiszolgatom egy régen elkészített honlap kódját, állandóan változtatok rajta, és röhögök a korábban megírt kódjaimon, és annál jobbat írok, aztán később majd ezen is röhögni fogok, és átalakítottam már a kódnak nagyjából 60%-át objektumorientáltra, ami eléggé segít számomra a kódom áttekinthetőségében, módosíthatóságában, stb. Viszont már kellően sok kódot írtam ahhoz, hogy kezdjem egyre nehezebben átlátni az egyes objektumok kapcsolatait, mi örököl miből, mi tartalmaz mit, mihez milyen metódus, tagváltozó, stb. tartozik, ezért egy programmal legeneráltatttam a kód alapján az UML-diagrammokat, így csomó mindenre rájöttem, hogy mit lehetne egyszerűsíteni, megváltoztatni, áthelyezni, stb. - ismétlem, UML-ábrák alapján. Ezentúl mostanában egyre gyakrabban alkalmazom azt a módszert, hogy a kódírás előtt először megpróbálok valami összedobált UML-diagrammot készíteni arról, amit épp alkotni szeretnék - ez is jelentősen leegyszerűsíti a munkámat, mert sokkal könnyebben észreveszem az esetleges koncepcionális hibákat, főleg, miután UML-diagrammokkal szemléltetve verték a fejünkbe a különböző tervezési mintákat is egyes egyetemi tárgyakból. Ha már erről van szó - a különböző tervezési minták alkalmazása esetén is szinte elkerülhetetlen szerintem az áttekinthetőség érdekében egy normális UML-diagram megalkotása a programunkban szereplő objektumok kapcsolódásáról ahhoz, hogy a megfelelő tervezési mintát rá tudjuk húzni a saját feladatunkra. A tervezési mintákat meg ugye nem hülyeségből találták ki, hanem épp a fejlesztés gyorsítása érdekében. :)
    Mindezt azzal együtt értem, hogy nyilván az UML-diagrammok is állandóan változnak attól függően, hogy a kód épp hogy módosult. Így szerintem az UML-diagrammok előzetes megtervezése, valamint kód alapján történő utólagos megalkotása (legenerálása, ha van rá mód, és elég jó a program, amit erre használunk) is nagyon hasznos lehet. Már csak pont amiatt is, amit azt hiszem Te is írtál, hogy nagyjából egy nyelvet beszéljenek a programozási folyamatok különböző fázisaiban részt vevő fejlesztők is.
    Félreértés ne essék, nem azt mondom, hogy UML nélkül nem lehet létezni, sőt, nagyon is sok példa van rá, hogy egyszerűen elkerülik a használatát a fejlesztés során, de nem ördögtől való, és nem is haszontalan találmányról van szó, hanem épp ellenkezőleg, sok hasznát lehet venni adott esetben.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Lacces #5479 üzenetére

    A lényegre a többiek már reagáltak. Még annyit, hogy a rekurziótól nem feltétlenül hozzá nem értésből, vagy gonoszságból "féltenek", hanem sokszor hatékonysági szempontok miatt. A Fibonacci-számok kiszámoltatását is meg lehet oldani többféleképpen, a "klasszikus", rövid kódot eredményező rekurzív számolás viszont mégis kevésbé hatékony, mint az iteratív, abban az értelemben, hogy többször számoltatsz ki már korábban is kiszámolt műveleteket.
    De most látom, Wikipédián röviden és tömören összefoglalják erről a lényeget:
    "A rekurzív programozás hátránya a nagy erőforrásigény, különösen rosszul szervezett, vagy kaszkádszerű rekurziók esetén, ugyanis ekkor újra és újra ki kell számítani ugyanazt. A hívás akár meg is szakadhat, vagy abnormális eredmény keletkezhet az erőforrással kapcsolatos gondok miatt. Egyes esetekben holtpontra is juthat a program. Ugyanakkor ez a módszer hatékony is lehet, amit a funkcionális programozás is mutat, ahol az iterációkat rekurzív függvényhívással oldják meg."

    Nem attól kell tehát eldobnod az agyadat, ha a tanáraid felhívják a figyelmedet arra, hogy többféle megoldás is létezik, és mielőtt a rekurzív megoldáshoz folyamodnál, gondold át még egyszer, biztos jó lesz-e az úgy, nem eredményez-e túl nagy erőforrásigényt.
    A hozzá nem értés, a rég elavult ismeretek átadása, ódivatú nyelvek, fejlesztőeszközök erőltetése viszont sajnos a mai napig jellemző tendencia a középiskolákban és egyetemeken is, de szerencsére sok kivétel akad. Ettől függetlenül nem igaz nagy általánosságban, hogy "az egyetem rákényszerít" csúnya kód írására...
    Ja, és még egy nagyon fontos tényező: NEM attól lesz szép, áttekinthető és egyben hatékony egy kód, hogy csupán rövid, pársoros utasításokból áll!!!
    Nagyon könnyen lehet 20 soros szép kódot írni egy rövid 5 soros összegányolt szarral szemben is.

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Jim Tonic #5492 üzenetére

    Hár ez igen kellemetlen, hogy pont azt amatőrözted le, aki segített neked az előbb... :D Egyébként elolvastam a cikket, nem látom be, miért lenne "amatőr" azért, mert nem azokat a megoldásokat javasolta, amikre Te gondoltál, hanem amik neki beváltak, baromságot sehol nem beszélt. Hát igen, jobb ha az ember kétszer meggondolja, miket ír fórumon. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Jim Tonic #5495 üzenetére

    Én elhiszem neked. :D Amúgy ja, az rohadt idegesítő, hogy Chrome-ban nem lehet beállítani, hogy az épp aktív fül mellett nyissa meg az új tabon megnyitandó linket, ne dobja már a kilencvenharmadik megnyitott tabom mögé, miközben Operában ugyanez hatszáz éve beállítható, és ezek szerint Firefox-ban is...

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz modder #5503 üzenetére

    Jogos. :DD Asztali is, meg mindent tud, amit szeretne. :D Azt nem írta, saját kell-e. Ha igen, akkor milyen nyelven, számít-e az egyáltalán, stb...

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz jeges #5506 üzenetére

    Mondjuk akár webes felületen is nagyon egyszerűen megoldható lenne egy MySQL+PHP kombóval.
    Admin-felületen meg új tételeket is hozzá lehetne adni, darabszámmal, értékkel együtt. A kiszámítást meg az adatbázis-szerverre is lehetne bízni, vagy PHP-re.

    Sk8erPeter

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz Atos23 #5549 üzenetére

    Akkor ajánlj fel érte pénzt, ilyen ez a popszakma... ;]

    Sk8erPeter

Új hozzászólás Aktív témák