Új hozzászólás Aktív témák

  • Szirty

    őstag

    válasz moseras #481 üzenetére

    Szevasz moseras!

    "1. A létra ágainak(jól fogalmaztam ???) jobb oldalán csak 1 kimenet lehet ? (tehát, ha egy új kimenet kell, ahhoz új network-ot kell készítenem ?)"

    Azt sajna kapásból nem tudom, hogy az IEC erre mit mond, de általában nem. Egy network létra jobb oldalán jóformán bármennyi kimenet (coil) lehet (persze az átláthatóság és ésszerűség határán belül). Pl. így:

    De az IEC eléggé "minimál" követelményeket fogalmaz meg, szerintem minden megvalósítás ami megfelel neki, egyúttal jelentősen túl is szárnyalja.

    "2. Bonyolultabb hálózat esetén úgy érzem, hogy nem akarok az első ágon kimenetet definiálni, csak egy belső változót, és ezzel folytatni egy új network-ben. Ezt hogy tudom megcsinálni ? Erre való a Marker ?"

    Pontosan, bár egyes esetekben nem így hívják. Nevezhetjük "belső változónak" is, ami olyan bit, aminek nincs közvetlen köze sem bemenethez, sem kimenethez, csak egy memóriarekesz. Omronnál pl. ilyen a HR terület (is), illetve az az I/O terület is, emihez nem tartozik fizikai I/O cím. (Ezek tényleges mennyisége ugyanis kiépítéstől függ, de a teljes I/O terület minden bitje megvan akkor is, ha nincs kihasználva).

    "3. A "kontakt-ok" lehetnek output-ok is ? Tehát képes egy kimenetet bemeneti változóként kezelni ?"

    Igen, természetesen ez egy alapvető tulajdonság. ha van egy Out, arra a programban akárhányszor lehet hivatkozni mint "érintkező" attól függetlenül, hogy az belső változó, vagy fizikai kimenet.

    "4. Ha beteszek egy "TOF"-ot mondjuk 3sec-re, akkor addig amíg ez le nem jár, addig a PLC nem kerül be új ciklusba ? (mondjuk ez érdekes lenne)"

    A PLC mindig végrehajtja a teljes user programot minden PLC ciklusban, a timerektől függetlenül. Ez alól csak akkor van kivétel ha vezérlés átadó utasítást használsz (amivel átugorhatsz részeket egyes PLC ciklusokban) és akkor, amikor a program vagy a HW hibás (ilyenkor a PLC STOP állapotba kerülhat, ilyenkor a programvégrehajtás szünetel).
    A Watchdog nem is engedné, hogy a PLC ledekkoljon egy utasításnál, mert ha egy PLC ciklus túl hosszúra nyúlik (általában 100ms, de rendszerint ez az idő állítható) akkor intézkedés történik (egy STOP mode ilyenkor az eredmény).

    "5. Analóg jelet hogy lehet létrával kezelni ? Egy konstanshoz kellene hasonlítanom, és az alapján dönteni..."

    Összehasonlító utasítással :)
    De hát lehet összeadni, kivonni, stb, műveleteket végezni létrában is. Bár nem mindig szerencsés iylenkor a létra, de egy-két műveletnél nem gond.

    A többi pontra a köv. üzenetben válaszolok, (tartok tőle hogy túl nagy lesz)...

Új hozzászólás Aktív témák