Új hozzászólás Aktív témák

  • i742

    csendes tag

    Здравствуйте!

    (A köszönések főbb tudnivalóit már Иван megválaszolta, így annak részletesebb leírását most hozzászólásomban mellőzöm.)
    Mindenekelőtt nagyon örülök hogy nyílt itt egy téma az orosz nyelvről is. Miután átnéztem az eddigi hozzászólásokat, remélem megengeditek, hogy tegyek pár, lényegesebb pontosítást, amit elsőre ránézésre nem bírtam nem leírni:

    #2 Mister_X:

    Ezzel a mondattal pontosan mit szerettél volna mondani: "красивая утра, позавтракаться и насладиться субботу". A "красивая утра" eleve hibás alak, mivel az утро ('reggel') semlegesnemű (végződése: -o), ezzel egyeztetve a jelzőt (красивый, -ая, -ое, 'szép') helyesen így lesz: красивое утро. ('szép reggel') (Ha pedig szeretnéd a mondatod többi részét is kijavítom majd miután felfeded mire gondoltál pontosan magyarul.)

    #4 Mister_X:

    Gondolom, utólag, a köszönések ismeretében már nyilvánvaló, hogy ez a két mondat stilisztikailag elég nehezen következhetne egymás után. Mivel ez a hozzászólás 12:30-kor született furcsa számomra, hogy a "полночь" ('éjfél') szerepel és nem a "полдень" ('dél mint napszak')? ('Délben' pedig úgy lesz: "в полдень", éjfélkor pedig "в полночь".)

    #6 Mister_X:

    "Сегодня школах" helyett: "(Я) сегодня в школе." ('Ma iskolában vagyok.')

    #7 Mister_X:

    "Я читаю книга." helyesen: "Я читаю книгу." ('Könyvet olvasok.') A книга -а végződésű nőnemű főnév, így tárgyesetben helyesen ilyen alakú.

    #11 Иван:

    А "мало времени" itt épp helytálló, ugyanakkor 3 másik dologra hívnám fel a figyelmet:

    - kötőszó ebben az esetben nem "a" ('viszont, hanem, ellenben), hanem inkább célszerűbb "и" ('és')

    -a másik dolog: "немножка" helyett "немножко" ('kevés, kissé, valamennyire'), mert ez itt egy határozószó

    - harmadik dolog: "по-русский" helyesen: "по-русски".

    Javításaimat remélem hasznosnak találjátok.
    Ne adjátok fel csak így tovább, sok sikert kívánok e nehéz nyelv minél jobb szintű elsajátításához!

    Спокойной ночи! ('Jó éjt!')

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák