Aktív témák

  • Rez_Grof

    őstag

    Archív I.: [link]
    Archív II.: [link]

    Mielőtt rátérnénk a tuning mikéntjére, olvassátok ezt el:

    Kérjük mellőzzétek az olyan kérdéseket, hogy: ''ilyen meg olyan proci meddig húzható?'', Minden rendszer egyedi, senki sem tudja, hogy meddig lehet az adott esetben húzni. ''Nem vagyunk jósok''. Ki kell próbálni mit megy bír egy adott konfiguráció. Archív témában lehet szemezgetni milyen eredmények születtek.



    Hogyan tuningoljak kérdésre egy rövid válasz

    A számítógép tuningolása garanciavesztésével jár, ha bizonyítható, hogy az alkatrész túlhajtás következtében ment tönkre.

    Nagyon sokszor kértek itt segítséget olyanok, akik azt se tudták, hogy mi mit csinál az adott alaplap SETUP-jában. Kérünk benneteket a saját érdeketekben is, hogy mielőtt tuninghoz fogtok, tanulmányozzátok át az alaplaphoz mellékelt kézikönyvet. Elkerülhetőbbek lesznek az ehhez hasonló helyzetek. [link]

    Ha tunigolni szeretnél tudd, hogy pontosan milyen alkatrészekből áll a számítógéped!!
    Az Everest nagyon jó program erre a célra: [link]
    És ezzel kezd:[link]

    Fontos hogy a géped hűtése jó legyen. Használj jó minőségű, hatékony CPU hűtőt. A gyári ventillátorok a névleges frekvencián elegendőek, de általában max. 10% túlhajtásig képesek lehűteni megfelelően a processzort.
    Javasolt a chipset (északi híd) és a memóriák hűtőbordával való ellátása is.

    Elengedhetetlen kellék még a nagy teljesítményű és jó minőségű, különböző védelmekkel ellátott tápegység. A modern processzorok áramfelvétele jelentős, a tuning során ez csak nőni fog.

    Amennyiben „sikerül” olyan beállításokat végrehajtani a BIOS-ban, hogy a PC már el sem indul, az esetek nagy részében lehetőség van „vészindításra”.
    Kapcsoljuk ki a PC-t, várjunk 10-15mp-t (álljon meg az összes ventilátor), tartsuk lenyomva az INS gombot és így kapcsoljuk be a gépet. Ekkor általában a SETUP DEFAULT értékekkel indul el a PC, így lehetőségünk van a SETUP-ba belépve módosítani a beállításokon.
    Némelyik alaplap képes észlelni hogy előzőleg nem tudott bebootolni és egy kikapcsolás-bekapcsolás után megpróbál alapállapotban elindulni.
    Ha ez sem segít, az alaplap típusától függő módon (kézikönyv!) CMOS RESET-et kell végrehajtani.

    A tunig alapvető lépései.

    1. Szinte minden lapon lehet olyan beállítást találni, hogy „AGP/PCI frequency” vagy „AGP Ratio” valamilyen szövegkörnyezetben. Ezt bármilyen kicsike tuning előtt is vagy FIXED-re vagy 66/33-ra KELL állítani, mivel az AGP kártyák fizikailag károsodhatnak a túl magas AGP frekvencia miatt.
    A PCI Express-es alaplapok közül a 915-ös lapkakészlet sajátossága, hogy nem képes valóban fixálni a PCI-e órajelét, ezért alaplaptól és a PCI-e buszon lévő eszközök típusától függően egy bizonyos FSB fölött (általában 260MHz felett) az egyes eszközök megtagadják a működést. Különösen érzékenyek a SATA kontrollerek, az alaplapra integrált Gigabit Ethernet adapterek és a VGA kártyák! A kritikus frekvencia elérésekor a VGA érzékenysége esetén be sem bootol a gép, a SATA kontroller nem látja a HDD-ket, az Ethernet kontroller egyszerűen „eltűnik”.
    A 925XE és feletti lapkakészletek már garantáltan támogatják a 266MHz FSB beállítását, és a PCI Express órajel fixálási probléma sem jelentkezik

    2. Mivel a memóriák sebessége (néhány speciális alaplap kivétel) szorosan összefügg az FSB-vel, ügyelni kell arra hogy nehogy a memóriák korlátozzák a tuningot. A legtöbb esetben az alapértelmezés a memóriák számára a „DRAM Ratio” 1:1, ez alaplapok függvénye, hogy mikor hogy jelölik, lásd a lentebb lévő táblázatot.
    Mivel ebben az esetben pl. 250MHz-es FSB esetén a memóriák is 250MHz-et kapnak, ez 500MHz-es effektív órajelet jelent DDR memóriák esetén. Tehát csak akkor használjuk így a memóriákat, ha biztosan tudjuk: bírja a használt FSB kétszeresét!
    Ha feltételezhető hogy a memóriák korlátozhatnak, célszerű az órajelüket visszaosztani.
    Erre az alaplapok SETUP-jában különböző néven, de szinte mindig van lehetőség.

    Nagy általánosságban az alábbi lehetőségek léteznek:
    :

    /a DDR memória sebbességek

    100MHz-es FSB-nél (a procinak ugyebár 400):
    1:1 = DDR200
    3:4 = DDR266
    3:5 = DDR333 (nem minden lapnál!)

    133MHz-es FSB-nél (a procinak 533):
    1:1 = DDR266
    4:5 = DDR333
    2:3 = DDR400 (nem minden lapnál!)

    200MHz-es FSB-nél (a procinak 800):
    3:2 = DDR266
    5:4 = DDR320
    1:1 = DDR400
    2:3 = DDR600 (nem minden lapnál!)


    /b DDR2 memória sebességek:

    A táblázatot a csúcs kategóriás alaplapok lehetőségei alapján állítottam össze, tehát ha valamelyik lehetőség hiányzik a tuningolni kívánt lapról (aminek nagy a valószínűsége még prémium lapoknál is) akkor azon nem kell meglepődni. Ezek itt az „elvileg” lehetséges szorzó számok, 3 féle jelöléssel..

    133MHz-es FSB-nél (a procinak 533):
    1.50x = 3:2 = DDR200
    2.00x = 1:1 = DDR266
    2.50x = 4:5 = DDR333
    2.66x = 3:4 = DDR354
    3.00x = 2:3 = DDR400
    3.33x = 3:5 = DDR443
    4.00x = 1:2 = DDR533


    200MHz-es FSB-nél (a procinak 800):
    1.50x = 3:2 = DDR300
    2.00x = 1:1 = DDR400
    2.50x = 4:5 = DDR500
    2.66x = 3:4 = DDR533
    3.00x = 2:3 = DDR600
    3.33x = 3:5 = DDR667
    4.00x = 1:2 = DDR800


    266MHz-es FSB-nél (a procinak 1066):
    1.50x = 3:2 = DDR400
    2.00x = 1:1 = DDR533
    2.50x = 4:5 = DDR667
    2.66x = 3:4 = DDR711
    3.00x = 2:3 = DDR800
    3.33x = 3:5 = DDR889
    4.00x = 1:2 = DDR1067

    3. A „DRAM timing”-ot érdemes „by Spd”-re vagy „Auto”-ra állítani
    Az esetek kis százalékában a BIOS nem képes az adott órajelekhez korrekt időzítési értékeket párosítani, ekkor állítsuk a késleltetéseket kézzel a maximumra (pl. 5-5-5-15).

    4. Most kezdődik a tuning. A FSB-t szépen el kell kezdeni emelni 5Mhz-es lépésekben. Ha Windows lefagy mikor egy programot elindítasz akkor vagy már rögtön kékhalállal indít akkor a jelenlegi beállításokkal átléptük azt a határt amit a rendszer még képes elviselni.

    5. Ekkor 5Mhz-t vissza kell venni az FSB-ből és a rendszert különböző terhelő programokkal kell izzasztani 4-5 órát vagy még többet. Pl.: 3Dmark, Cpuburn, Prime95, (ennek használatáról itt olvashatsz bővebben [link])
    Ha gond van, akkor általában hamar kiderül akkor még pár Mhz-t vissza kell venni és valószínűleg stabil lesz a rendszer.

    6. Ezután meg lehet próbálkozni a memóriák magasabb órajelen való hajtásával, vagy ha ez nem megy, akkor az időzítések alacsonyabbra vételével.

    7. CPU RATIO UNLOCKED (Szorzózár feloldás)

    Intel processzorok esetében biztos van aki már hallott szorzózár feloldásról „cpu ratio unlocked” vagy „cpu multiplier unlocked” az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez nem szorzózár feloldást jelent, hanem egy lehetőséget csak arra, hogy visszavegyük 14-re a processzorunk szorzóját. Miért pont erre? Az egész onnan indult ki, hogy anno annak idején mikor megjelentek az első Prescott magos processzorok, amik természetesen még csak 478 tokozásúak voltak, 3Ghz felett már annyira megnövekedett az üzemi hőmérsékletük, hogy az Intel cég mérnökei kénytelen voltak a Northwood magoknál jóval hatékonyabb energiatakarékos technológiát alkalmazni Prescott-ok esetében, ez lett a Thermal Monitor, aminek egy kibővített második specifikációja pedig a Thermal Monitor 2 rövidítve TM2. A TM2-nél úgy érték el a kisebb hőfejlődést, hogy úgynevezett FID (szorzó) és VID (feszültség) modulációt alkalmaztak a processzor terheltségi állapotának függvényében. Tehát a processzornak alapjáraton lecsökkentik a szorzóját 14-re és ezzel együtt a magfeszültségét is csökkentik általában 0,2V-al. Ha valaki bővebben kíváncsi a működésére menet közben tudom ajánlani a Rightmark CPU clock utility-t. A bibi csak ott volt bizonyos régebbi alaplapok nem voltak képesek megvalósítani, még BIOS átprogramozással sem ezt a FID & VID modulációt, ezért az Intel a 3,2Ghz és 3,4Ghz 478 tokozású Prescott magos processzorjait és elkövetkező alaplapjait úgynevezett FMB1.5 (Flexible Motherboard) jelzővel illette. Szépen telt múlt az idő és időközben kijöttek a LGA775 tokozású Prescott magos procik újabb generációi. Itt a nagyobb hőterhelést úgy jelölte meg, hogy a kisebb fogyasztású processzorjait (04A/05A) performance és a nagyobb fogyasztású processzorokat, amiket már ellátott TM2 technológiával is, kapták a (04B/05B) performance jelölést. Történt egyszer, hogy az Asus mérnökeinek sikerült egy kiskaput találni, magyarán mondva átverni a processzort és akármilyen terheltség mellett is állandóan 14-en tartani a szorzót. Tehát minden Intel processzor ami tudja a Thermal Monitor 2 (TM2) energiagazdálkodási technológiát, annál visszavehető a szorzó 14-re.
    Az Asus mindjárt üzleti hasznot akart kovácsolni a felfedezéséből, ezért azonnal hozzálátott alaplapjai BIOS-nak módosításához, hogy BIOS szinten 14-re tudjuk állítani processzorunk szorzóját, ezt a konkurencia se nézhette tétlenül és később több alaplapgyártó is kijött ezzel a megoldással. Természetesen az Intel reakciója várhatóan a tagadás volt, pontosabban tudomást se akartak venni róla, ezért nehéz konkrét információkat találni e témakörben a Neten. A történelmi áttekintés után nézzük konkrétan milyen processzoroknak lehet visszavenni a szorzójukat 14-re. Mivel Intel csak azon processzorjait látta el a TM2 technológiával, amik már magas órajelüktől fogva hajlamosak voltak a nagyobb hőfejlődésre, ezért sajnos csak ezeknél lehetséges a szorzó visszaállítás.:
    [kép]

    Külön felhívnám a figyelmet arra, hogy a 550 sorozatban két fajta készült, van 04A és 04B is. Kettő közül csak a 04B-nél lehet visszavenni a szorzót 14-re. Amit nem tettem a táblázatba, de érdemes megemlíteni, miszerint a Xeon processzoroknál is alkalmazta az Intel a TM2-t, méghozzá a Nocona és Irvindale magoknál, tehát ezeknél is lehet manipulálni a szorzóval. Arról nincs biztos információm, de valószínűnek tartom, hogy a legújabb duplamagos Paxville-oknál is működhet a dolog. Léteznek „F” vagy „J” jelzésű processzorok is, ebben az esetben a jelölés nem befolyásoló tényező. Még annyit az EE és XE (Extreme Edition) processzorok gyárilag szorzózár mentesek. Nézzük a másik hozzávalót, hogy melyek azok az alaplapok, amik támogatják a szorzóvisszaállítást. Én csak Abit, Asus, Foxconn, Gigabyte, MSI márkákkal fogok részletesebben foglalkozni, de attól még más egyéb márkájú lapok is tudhatják ezt a csalafinta megoldást. Hogy nehogy egyszerű legyen a dolgunk, minden alaplapgyártó más-más névvel illette a szorzóvisszaállítást.
    Abit:             CPU accelerator technology
    Asus:           CPU lock free
    Foxconn:     Adjustable ratios (Ratio Free)
    Gigabyte:     C.A.M. (Cpu Adjustable Multiplier)
    MSI:         CPU ratio unlock
    De sajnos ezt sokszor nem tüntetik fel külön az alaplap jellemzésekor és míg esetleg régebbi lapoknál külön menü sor volt erre a BIOS-ban, (High/low vagy Yes/No), addig általában az újabbaknál egyszerűen a cpu szorzó kijelző sorában lévő gyári(default) értéket lehet átbillenteni 14-re. Így viszont nem észrevehető az alaplap felhasználói kézikönyvében
    (user manual), ami mindig letölthető PDF fájlként a gyártó weboldaláról. Részletesebben kezdjük a sort a 478 tokozású alaplapokkal, mivel az Asus volt az első ki erre rájött, ezért a következő alaplapjai biztosan támogatják:
    P4C800-E Deluxe,
    P4P800-E Deluxe,
    P4P800 SE
    P4P800-X
    P4GD1
    Ezeken kívül támogathatják más lapok is, ha hivatalosan gyárilag nem is, olvastam úgynevezett mod-olt BIOS-okról, ahol élelmes vállalkozó kedvű programozók kibővítették az alaplap BIOS-át a Thermal Monitor funkciókkal. (pl.: Abit IC7-MAX3) A továbbiakban térjünk át a LGA775 tokozású alaplapokra:
    [kép]
    Amik időrendi sorrendben ezen táblázatban szereplő alaplapok után adtak ki a cégek, nagy valószínűséggel tudják a szorzóvisszavétet, de persze vannak kivételek is, mint pl: Foxconn NF4SLI7AA-8EKRS2. Vannak olyan lapok is, aminek jóval később került a BIOS-a módosításra a gyártó által. Biztosra esetleg úgy lehet menni, ha email-ben rákérdezünk az alaplap gyártójánál.

    *****************************************************************************************************

    Példa.:
    3GHz-es P4-es procit húztunk (800MHz-es FSB). Kiindulásnak 5:4-es beállítással kezdtünk a memóriának (320MHz), DDR2 memória esetén 1.5x szorzóra állítsuk (3:2 arány).

    258MHz-en bizonyult stabilnak a processzor. Ekkor a memória 412MHz-en ment, ezt valószínűleg bármelyik „utcai” RAM modul elviseli.
    A memóriák órajelének osztóját 1:1-be állítva ennél az FSB-nél a memóriák már 516MHz-en megy…ezt nem biztos hogy bírni fogja.
    Ellenben ha mondjuk levisszük az FSB-t 245MHz-re, akkor 490MHz-en már megy a rendszer.
    Ekkor benchmarkokkal illetve a használni kívánt alkalmazásokkal dönthetjük el hogy mi adja számunkra a jobb teljesítményt:

    a CPU=258, RAM=412 beállítás, vagy pedig a CPU=245, RAM=490 párosítás?


    A tapasztalatok azt mutatják, hogy kimagasló tuning potenciállal rendelkeznek a „telekondis” Northwood magok, az E0 steppinges Prescott magok, és a 6xx sorozat N0 steppinges tagjai




    By Rover623 & Rez_Grof & robyeger

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • KaYaK

    tag

    Hali! robyeger Én procikám egy 3Ghz Prescott C0-ás steppingü mint írtam ezelött az alaplap egy asus p4c800delux. Rez_Grof-nak igaza volt az 5:4 ben én is abban tettem csak nem azt írtam le sajnos, amit csináltam sorry...:B
    Sajnos ez a stepping nem valami tunning potenciál pedig igaz hogy léghűtéssel hűtöm(coolink) de nem akar feljebb menni sajna. Feszt emeltem de nem segített neki...
    Ramokkal sajnos nem tudok most játszani mert finoman szólva gajra mentek. a memtest 1 perc alatt 1xxx hibát jelez.:Y holnap megyek gariztatni azt meglátom lecserélik-e vagy nem. rem le.;)
    De netezni jók...

    élni és élni hagyni...

  • Kareszovics

    addikt

    Üdv!

    Nem vagyok nagy tuningmester, de egy kicsit okoskodtam a gépen.

    Az eredeti 133FSB-t 160-ra állítottam, ezáltal a RAM:200-as lett.

    Az Everesten 800 MB/sec többet kíptam, mint alapesetben és érezhetően gyorsabb lett a gép és nem fagy egy percet se :C!

    http://steamcommunity.com/id/sgtavitus?l=hungarian

  • WEBER

    tag

    épp ma hívott egy tag reggel hogy hogy állítsa a cpu/ram ratio-t hogyha 3.2/512/ 800 as a procija akkor ezek szerint jól járt az 1/1 el ha ddr400 as ramok voltak benne

    Ne mássz fára ha nem tudsz úszni mert könnyen elüthet a villamos. http://www.aaaah.dreamworld.hu/

  • Macilaccc

    tag

    Szóval van egy kérdésem :
    Van egy lga775 3ghz-s /1m , 800 -as procim. Kérdésem az, hogy mekkora max feszt lehet adni ennek a proccnak tartósan, annélkül, hogy elfüstölne?
    Hűtése vízzel megy, most 4ghz-en üzemel 1,4625v-al, de itt nem prime95 stabil, viszont a gép műxik rendesen, Hőfok rendben, idle 48fok, max-on 62-64 fok
    Ha vki használt már ilyen, vagy hasonló procit tartósan adott feszen, írja meg, hogy milyen fesszel, milyen procit, és mekkora órajelen!
    Thx!

  • robyeger

    addikt

    válasz KaYaK #2 üzenetére

    Én személyszerint nem szeretek RAM-ot tuningolni, sokkal problematikásnak tartom, mint a procikat. Másodsorban a DDR400 és az a feletti órajelű Ramok között jóval kisebb az árkülönbség, mint egy sima Prescott magos procik és Extreme Edition procik között. Lehet, hogy eddig csak gagyi Ramokkal akadtam össze?:P

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • robyeger

    addikt

    Loretto engedj meg egy privát kérdést nekem, megesz a kíváncsiság: Ha jól látom ''EE'' procid van. Úgy hallottam ezek nem szorzózárasak, ha így van akkor is milyen határok között tudod változtatni a sajátodat?

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • robyeger

    addikt

    válasz Macilaccc #5 üzenetére

    Slett27-nek a konfigja sokban hasonlít a tiedhez, szerintem nála érdeklődj konkrét ügyekben. Remélem csak nem haragszik meg rám, amiért őt ajánlottam:P

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz robyeger #7 üzenetére

    Nem is tudom, hogy kinek van egyáltalán Extrem Edition procija, mellesleg Extrem Edition procit csak 3,2GHz-től 3,42GHz-ig terjedő órajellel árulnak, 2,8Ghz-s nincs.

    Lorettonak ''Tele kondis'' P4-e van, ebben a prociban nw mag van, gyakorlatilag nincs benne a 2MB L3 cache és általában elképesztően lehet őket tuningolni.

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Macilaccc #5 üzenetére

    Milyen alaplapban ül a proci? Milyen vizhűtés van rajta? Irj egy kicsit bővebb infót a konfigodról.
    Vizzel 40-50 foknak kellene lenni-e terhelten, nekem levegővel vannak hasonló értékeim, hasonló tuning mellett, úgyhogy nagyon meleg a procid. Vizzel általában 1,6-1,7-ig szoktak elmenni feszültséggel, de függ attól is ,hogy mennyire melegszik a proci az adott feszültségen, huzamosabban a 70fok fölötti működést nem nagyon szeretik.

    Ha meg egy Prime is kifagy, akkor szvsz elég instabil a procid, mert a HT-s P4-eket 2 párhuzamosan futó Prime-al kell tesztelni, mert akkor van kihajtva teljesen a processzor.


    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • zoa

    tag

    1 kerdesem lenne, megprobaltuk feljebb nyomni a s478 P4 3.0 procimat, de mar 3.3 nal ugy melegedett hogy inkabb hagytam. Szal ez termeszetes? Vmi aerocool 101 vagy vmi ilyesmi huto van rajta.

    Kedvenc szinem a szivarvany

  • robyeger

    addikt

    válasz Rez_Grof #9 üzenetére

    Ha memóriám nem csal az első gyári 266Mhz FSB Intel proci Northwood magos 0.13 microtechnológiás volt, 512Kb L2 és 2Mb L3 cache-el, ja és Extreme Edition családba tartozott, az igaz hogy gyárilag 3,2Ghz-es. ''Tele kondis'' ilyenről nem hallottam, mesélj ez szorzózáras vagy nem?

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz zoa #11 üzenetére

    Mennyire melegedett, prescott vagy northwood? Milyen alaplap?
    A prescottok nagyon tudnak melegedni, milyen a hőmérséklete alapjáraton?
    Ez a két kis progi megmond mindent: Processzor információk:Bővebben: link Hőmérséklet figyelés:Bővebben: link

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • zoa

    tag

    válasz Rez_Grof #13 üzenetére

    Amikor sima 3ghzn hasznalom olyan 50-55 fok korul volt. Amikor tuningoltam olyan 65-70. Nem mertem ilyen melegen hasznalni. Prescott a tipusa. P4C800E deluxe az alaplap

    Kedvenc szinem a szivarvany

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz robyeger #12 üzenetére

    Egy kicsit utánna jártam a dolognak:

    Az Extrem Edition procik a Xeon MP Gallatin magjával szereltek 478-as tokozással, csak meg duplázták az FSB-t amit valószínűleg nem mindig birt ki az L3-as cache, igy szvsz azokban letiltották a cache-t és eladták Northwoodként. A ''tele kondis'' NW alja így néz ki: Bővebben: link

    Az első 266FSB-s proci tényleg EE-volt szintén Gallatin maggal, 3,46GHz-s órajellel , de az újak már Prescott 2M maggal vannak szerelve.



    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • robyeger

    addikt

    válasz Rez_Grof #15 üzenetére

    ''Gallatin maggal, 3,46GHz-s órajellel'' tényleg, írok it zagyvalékokat!:R
    Látom te vágod a témát rendesen!:D Kösz az infót!!!

    Keresem a 9th Company: Roots Of Terror játék magyar feliratos változatát,mindenféle megoldás érdekel; Intel Pentium-D940/''C1''stepping/ (1.3V-200x16) @ (1.43V-333x12) 4Ghz

  • Macilaccc

    tag

    válasz Rez_Grof #10 üzenetére

    Abit aa8xe a lap, bigwater víz van rajta, ami csak a procit hűti, és van a körben még egy radi a gyárin kívül, ami kétszer akkora, és azt is két 12 cm venti hűti.
    A ház jól szellőztetett, alaplapi fetek meghűtve rendese, táp 420 chif, dual fan. Mire vagy még kíváncsi?
    Az érdekes az, hogy ha nagyobb feszt adok neki, akkor sem melegszik jobban a 62-64 foknál. Szvsz, ezért kérdeztem, hogy huzamosabb ideig , gondolok itt évek, mekkora feszt visel el ez a proci?

    (1,6-1,7v-ot adnak a procinak?:Y Ez komoly? Akkor mondjuk, ha emelek a mostani 1,4625- ről 1,5625-re, akkor azzal hosszú távon semmi komoly károsodást nem okozok? ):F

  • Macilaccc

    tag

    válasz Rez_Grof #10 üzenetére

    Abit aa8xe a lap, bigwater víz van rajta, ami csak a procit hűti, és van a körben még egy radi a gyárin kívül, ami kétszer akkora, és azt is két 12 cm venti hűti.
    A ház jól szellőztetett, alaplapi fetek meghűtve rendese, táp 420 chif, dual fan. Mire vagy még kíváncsi?
    Az érdekes az, hogy ha nagyobb feszt adok neki, akkor sem melegszik jobban a 62-64 foknál. Szvsz, ezért kérdeztem, hogy huzamosabb ideig , gondolok itt évek, mekkora feszt visel el ez a proci?

    (1,6-1,7v-ot adnak a procinak?:Y Ez komoly? Akkor mondjuk, ha emelek a mostani 1,4625- ről 1,5625-re, akkor azzal hosszú távon semmi komoly károsodást nem okozok? ):F

    Prime95-t én is kétszer elindítva tesztelem a HT miatt! De gondolom, aki tuningol, az ezt már tudja! :U;]

  • gege71.hu

    addikt

    P4 3.6/2M/64 bit LGA-775 (P4 660).

    Na fiatalok.
    Egy ilyen cucchoz milyen Lap-memó kombót ajánlanátok?
    Egy kb 4 gigára gondolom egy jó Zalmannal azért meg lehet egy ilyet hajkurászni gondolom :)
    üdv
    gege

  • Loretto

    veterán

    válasz gege71.hu #19 üzenetére

    Az én voksom asus P5L2D+ corsair 667 xms :B

    Soirée...

  • gege71.hu

    addikt

    válasz Loretto #20 üzenetére

    P5LD2 nem? (egy bötűt felcseréltél jól ;] )
    na és a P5ND2-Sli Inteledisön?? Vélemény ?

  • Loretto

    veterán

    válasz gege71.hu #21 üzenetére

    Jóvanna :B Kicsit félrevagyok ma...:(

    A lap, drága mint a fene és sli(nem tudom kell néked).És állítólag döcög a dulacore-al.. nf4.

    Soirée...

  • gege71.hu

    addikt

    válasz Loretto #22 üzenetére

    :)
    Az ASUS P5LD2 Deluxe elég meggyőző teszteredményekkel dicsekedhet (amiket néztem) és árban 30K körül tán be is tudnám újítani a szokott forrásomból...hmm...hmmm...Nem tudom...hajt a tuningvénám meg az ic7-max3-mal már csak itt égek :D höhö...
    decisions decisions decisions... :(
    Gianninál pedig most nagyon jó árba van ez a 660-as procc. Erről mit érdemes tudni? Mostanában kicsit kiestem az infóáramlásból....leragadtam a 875-ös lapkánál és az s478-as p4-szintnél.
    Ha van átfogó megmondós cikkről linketek azt nagyra értékelném.
    Thnx
    gege


    [Szerkesztve]

  • Csibu3

    tag

    válasz gege71.hu #23 üzenetére

    Miért égnél az IC7-el??? Nagyon JO Tuning lap!! Nekem Abit AA8XE-thir eye-m van..
    Irto Durva as Asus-nal és az Msi-nél 20% gyorsabb memkezelés és a Procim (3Ghz prescott Lga) 4ghz-n megy benne....Nagyon Tuti lap...az Abit amilyen Por Piszok lapokat gyártott elkezdett Tuti Minöségi alaplapokat gyártani, mig az Asus a régi Gigászi cég nagyon a Mennyiség fele orientálodott a Minöség rovására... egyszoval ABIT RULEZ!

    Joe belehalt abba hogy ráléptek az ujjára. - Télleg??? Belehalt??? - Bele, pedig nagyon kapaszkodott az ablakpárkányba!

  • Macilaccc

    tag

    válasz Csibu3 #24 üzenetére

    Hi!

    Nekem is ilyen lapom van, és benne egy 3 ghz-s proci. Te milyen fesszel használod 4 ghz-n (tartósan)? Hőfokok? Vízzel, vagy léggel hűtöd?

    (Prime95 stabil 4 ghz-en, vagy csak tuning kedvéért húztad 4 ghz-re, és alacsonyabb órajelen használod?)
    Thx!

  • Loretto

    veterán

    válasz gege71.hu #23 üzenetére

    Hát ha a deluxot meg tudod annyiban szerezni...simaliba. Procit még nem néztem, de sztem 4 giga elférhet benne, lapot lestem inkább én is...

    Soirée...

  • gege71.hu

    addikt

    válasz Csibu3 #24 üzenetére

    ott röhög a fej ez ''égek'' után..persze, hogy nem égek vele...nekem mondod, hogy tuninglap??? :DD:)
    Nem is valószínű, hogy eladom. Megy 1/1 muteréknak ha váltok. :) Bár ki tudja hogy leszek zsetonilag :F az is lehet, hogy rákényszerülök....möllássuk :)

  • gege71.hu

    addikt

    válasz Loretto #26 üzenetére

    Bővebben: link
    Nem tom kamu e vagy sem, de jónak tűnik :)
    A lap is amiben így megzúzta Abit AW8-MAX..zsíratomdisznó...csak egyelőre köcsögdrága..lehet mégis megvárom a januári bónuszom ezzel a váltástémával :D

  • Csibu3

    tag

    válasz Macilaccc #25 üzenetére

    1.34 Feszt kap a proci léggel hütöm, ha 100 on megy tehát a 2 Prociidö eggyüt megy akkro is csak 59-60 fok...266Fsbnél....nem vok elfogult de az Abit az etalon most!!! :) :C

    Joe belehalt abba hogy ráléptek az ujjára. - Télleg??? Belehalt??? - Bele, pedig nagyon kapaszkodott az ablakpárkányba!

  • Csibu3

    tag

    válasz Macilaccc #25 üzenetére

    Ja és 4ghz-n használom amugy a proci 4340 ig felmegy... csakhát a lap nem birja tovább z FSB-t :DDDDDDDDDDDD

    Joe belehalt abba hogy ráléptek az ujjára. - Télleg??? Belehalt??? - Bele, pedig nagyon kapaszkodott az ablakpárkányba!

  • slett27

    addikt

    válasz Macilaccc #25 üzenetére

    Nekem van a hasonló konfigom. 4,1 GHz-en 1.575V-ot adok, többet nem érdemes, mert a hűtőm bírná (sztem ár/teljesítményben a legjobb, aláírásom), csak sajna itt a procim vége, 4,2GHz-nél már hibázik, viszont 4,33GHz-en még elindul. ;] RAM-ok 260FSB-nél 698MHz-en mennek, az osztás hagyom 3:4-ben, 3-5-3-4-es időzítésekkel 2V-on, nagyon tuti kis RAM-ok, Gianni féle ST. A chipset-nek a biztonság kedvéért adok 1,6V-ot. Én Prime-al nem tesztelek, igazából egymás után lefuttatom kétszer-háromszor a PCMark05-öt, nekem az is elég. A proci 4,1GHz-en felmegy 72C-ig, de ez csak léghűtés !!! Amúgy a régebbi hűtővel sikerült 90C:Y-ig is feltornászni a hőmérsékletet, le is kapcsolt a gép. :D Metabench-el is szoktam tesztelgetni, de pl ahol még (4,2GHz környékén) a Metabench lefut, ot már a PCMark05 elhasal. Ha van vmi kérdés, akkor szívesen segítek. Azt nemtudom, hogy a lapom fölémér-e, általában az ABIT-ok 7-10C is csalhatnak(lsd: IC7), nemtudom ez az újabb lapjaira (AS8, AA8, AA8XE) igaz-e. :U

    "Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

  • slett27

    addikt

    válasz robyeger #8 üzenetére

    Egyáltalán nem ! ;)

    "Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

  • Macilaccc

    tag

    válasz slett27 #31 üzenetére

    Ez az 1,575 ez elég sok, az én 1,4625-öm-hőz képest. Én nem mertem neki ennyit adni! De ha nálad ez így megy, és nem lesz különösebb baja, akkor végül is miért ne! ;]
    Mióta használod már ilyen feszen a procit? D0 vagy E0 steppinges? (Bár a hőfok adatokból ítélve D0-ás )
    Nekem csak nyáron ment fel egyszer 70 fok-ra, akkor, mikor az a nagy meleg volt, és a 3rd-eye szerint vagy 38 fok volt a szobában/gépben?!
    Érdekesnek, csak azt tartom, hogy hiába hogy vízzel hűtöm, mégsem tudom nagyon levinni a hőmérsékletet. :F Pedig minden ok, és még plussz radi is van a körben, de szerintem vmit rosszul mérhet az abit hőmérője, mert ugye annyira ne találom melegnek a vizet, mint amennyire méri! Na mind1. A lényeg, hogy megpróbálom a feszt megemelni, és hátha!

  • Macilaccc

    tag

    válasz Csibu3 #29 üzenetére

    Ez igen szép teljesítmény, hogy fesz emelés nélkül megy 4 ghz-en:Y:C
    (Az lga775 sorozat nem 1,39v -os alapfesszel rendelkezik a gyártó szerint?:F, vagy én tudom rosszúl?)

    E0 vagy D0 steppinges?

  • slett27

    addikt

    válasz Macilaccc #33 üzenetére

    A procim E0-ás Gianni féle. Valóban, sztem is fölémérnek a mostani ABIT-ok is, az enyéb kb 8C-ot. Sajna elég kevés emberkének van még 775-öse, ezen belül is ABIT-ja így kevés a tapasztalat. A procit alapon járatom, csak tuningnál emelek. Amúgy tudomásom szerint az alapfesz 775-ös Prescottnál 1.35V.

    "Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

  • Csibu3

    tag

    válasz slett27 #35 üzenetére

    Én a Procit csaj MEMTEST-el testelem...ez a legtutibb és mindig a valos dolgokat mutatja!!! A procinak meg nem a felülete 70 fok hanem belül a magja...!!!!! nem MIND1!!!
    Mellesleg nekem a procim gyári Feszen megy 4 gigán...ugy (ebben a pillanatba) 63 fok ugy hogy két processzoridön fut a SETI !
    Nos az abit lapokrol annyit hogy nekem volt eléggé sok! NEM mérnek feljebb 2-4 foknál!
    Nagyon erös gép az a 4.2-es de tudod nem a MHZ hanem az FSB számit....nekem pl 300fsbnél bekapcsola procim, csak hát ugyebár a SZORZO mint oan.. :(
    Nos mind1...az tény hogy az Abit absolute TUNING lap! :) és a P4 az abszolut tuningolhato proci.. :)
    Én most akarom eladni a procim és venni 64 bitest...nem tud nekem valaki segiteni eladni???

    Joe belehalt abba hogy ráléptek az ujjára. - Télleg??? Belehalt??? - Bele, pedig nagyon kapaszkodott az ablakpárkányba!

  • slett27

    addikt

    válasz Csibu3 #36 üzenetére

    Proci MEMTEST-el ? :U Nem kötözködésképp, de azzal a RAM-okat szokták tesztelni, igazi prociteszt a Prime95 (egymás mellett 2-szer futtatva a HT miatt), mégjobb prociteszt ha 3-4 órán keresztül játszol (GTA San Andreas, Battlefield2, Doom3, FarCry) és ha nem fagy le, nem indul újra, akkor tuti. Én nem mondtam, hogy a proci felülete 70 fok !! :F Amúgy a P4-esek közül az E0 steppinges melegszik a legkevésbé, 478-as tokozásnál volt C0-ás (asszem), ami alapból 55-60C körül volt, no tuning, brutál hűtéssel is max 300MHz !! D0-ás kicsit jobb ennél.

    "Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

  • Csibu3

    tag

    válasz slett27 #37 üzenetére

    A memtest a procit is Testeli..amugy A Legjobb teszt szerintem a Videkódolás..
    50 százalék Ht esetében a Másik 50 et meg elviszi a Seti (Search for ExtraTerrestrial Intelingence) magyarul UFO kutató :)
    De még mindig el akarom adni a procim...mennyiért lehet egy ien kincset mint az enyém eladni?? :)

    Joe belehalt abba hogy ráléptek az ujjára. - Télleg??? Belehalt??? - Bele, pedig nagyon kapaszkodott az ablakpárkányba!

  • Rover623

    félisten

    válasz Csibu3 #38 üzenetére

    Már nem kötözködésképpen, de mitől kincs az a proc...?:U
    A 775-ös 3GHz-es P4-ek a legtöbb korrekt lapban felhúzhatóak 4GHz-ig...
    Az ''alapfesz'' dolog meg vagy úgy van...vagy nem...
    Senki sem tudja hogy hány volton megy egy qrva P4 proci...szerencsétlen Intel belehuzalozza minden sorozatba a VID-t, aztán az alaplapgyártók azt állítanak be, ami az eszükbe jut...a proci működés közben beterhel, aztán a stab-ok kialakításától függően beáll vmi-re (alacsonyabbra persze)...
    Mérni meg a BIOS-on kívül nem tudja senki...de az is csak a terheletlen, ''üresjárati'' értéket mutatja...
    Szal ez az ''alapfeszen'' nem mond semmit...nálad auto állásban ennyit megy, akinek meg eladod, 80% eséllyel jó ha 3.75-öt hoz ki belőle...:(

    primus inter pares

  • Rover623

    félisten

    válasz Loretto #40 üzenetére

    Igen, két hét pihi volt, ''PC mentes'' környezetben...!
    Köszönöm kérdésedet, megtiszteltetésnek veszem...:)

    primus inter pares

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Rover623 #41 üzenetére

    Welcome back!
    :)

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Macilaccc

    tag

    válasz Rover623 #39 üzenetére

    Ha jól emléxem, az ő hsz-ben az állt, hogy 1,34v-on (alpfesz nála) megy 4 ghz-et stabilan. :Y :Y Nekem ez tűnt egy kicsit furcsának, mert nálam pl 3700 fölött már emelni kell egy kis feszt is, hogy stabil legyen. Bár igaz az én procim D0-ás!

    Ja, és pl tényleg nálam is 1,3825-re áll be auto esetén. szvsz lehet vmi abban, hogy összevissza írják be ezeket az alapfesz értékeket!

    [Szerkesztve]

  • Csibu3

    tag

    válasz Macilaccc #43 üzenetére

    Hát én kérek elnézést hogy 3 honap válogatás után sikerült egy oan procit találnom ami télleg GIGALOL! :) De amugy a Következö konfit akarom eladni szerintetek ér ennyit?

    Chietec 420w táp + Bravoszériás Ház
    Abit AA8xe-third eye
    P4 3ghz (4ghzn)
    1 Gb 533 ddr2 ram ami 667 megy
    Ati Radeon X700pro 256mb
    Audigy 2 zs platinum pro (boltban 40e :Y )
    Pinnacle Pctvpro
    Pioneer109 Dwd Writer
    Plextor 52x Cd-iró
    2 Db 200Gb maxtor Sata

    Joe belehalt abba hogy ráléptek az ujjára. - Télleg??? Belehalt??? - Bele, pedig nagyon kapaszkodott az ablakpárkányba!

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz Csibu3 #44 üzenetére

    szvsz olyan 200-250K

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Csibu3

    tag

    válasz Rez_Grof #45 üzenetére

    Köszi...és most keresnétek oat aki megveszi?? :DDDDD
    habár nem tom..nem akarom lecserélni.. :)

    Joe belehalt abba hogy ráléptek az ujjára. - Télleg??? Belehalt??? - Bele, pedig nagyon kapaszkodott az ablakpárkányba!

  • Loretto

    veterán

    válasz Csibu3 #46 üzenetére

    Ez aranyos, ''keresnétek'' :)

    Soirée...

  • mr_knight

    senior tag

    Melyiket lehet jobban húzni ? Intel P4 2,4 GHZ-esbe, ''Northwood'' vagy ''Prescot'' ?

  • Rez_Grof

    őstag

    válasz mr_knight #48 üzenetére

    Helyesen: Prescott

    Ezt igy nem lehet megmondani. Minden procinak egyedi a tuning potenciálja.

    [Szerkesztve]

    A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

  • Alvin_ti4200

    félisten

    Nemsokára leírom egy aranyos kis 520-as P4 történetét:) Elöljáróban annyit, eddig 3.6 GHz-en tartok alapfeszen:)

Aktív témák