Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Ez most komoly? Hol voltál fizikaórán? Vagy hogyan lehet jogsid?
A tej élet, erő, egészség.
-
ncc1701
veterán
A rekettyésen gurul lefele...
-
buherton
őstag
Szerintem ezt fizikás vonalat ne erőltesd.
AFAIK Einstein általános relativitás elmélete invalidálta a Newtoni törvényeket, vagyis ha valaki ma nagyon pontosan szeretne számolni, akkor a relativitás elméletet kell használni. A Newtoni törvényeket azért tanítják és használják a mindennapi esetekben, mert ezekben az esetekben a két elmélet között minimális az eltérés.
tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!
-
morcosharcos
senior tag
Nincsen műszaki felsőfokú végzettségem, de én úgy tudom, hogy a mérnöki gyakorlatban az erőhatásokat statikai (erők redukálása nullára függvénytannal) meg dinamikai (magasabbfokú egyenletek) számításokkal írják le. Amik meg tisztán a klasszikus newtoni szabályokon alapulnak.
Mondjuk ettől még egyetértek azzal, amit írtál.Kennedy: “Democracy is not perfect, but we have never had to put a wall up to keep our people in.”
-
Miaf***?
Amikor kiragadunk egy történetből egy mondatot és azt csontként rágjuk, nem értjük a miérteket, a hogyanokat csak hőbörgünk, hogy hülye világ vesz körül bennünket, holott fordítva van...
A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele, hagyom, hogy megmutassa önmagát.
-
yanna
addikt
Mer a ló 1 LE, a kocsi meg nem. Ennyi.
-
Miért ne lenne érvényes a harmadik törvény a lóra és a kocsira a harmadik törvény?!
A ló és a kocsi is akkora erővel nyomja a talaj/út felületét, mint a felület nyom vissza, amin haladnak.Ha éppen mocsárban halad a fogat, akkor rövid ideig lesz probléma a gyengébb ellenerő, amit mocsár képes kifejteni. De ez már egy másik történet
Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
3:35-nél házakat is látok.
A házak ugyanakkora erővel nyomják lefelé a földet, mint amekkorával a föld nyomja fölfelé a házakat.
A házak nem haladnak.
Minden statikus rémálma, amikor egy épület elkezd mozogni.
Elfogadom Newton harmadik törvényét.
De azt is meg tudom magyarázni, miért állnak a házak és miért mozog mégis a lovaskocsi.[ Szerkesztve ]
Béla
-
-
ZTi
csendes tag
válasz Hieronymus #10 üzenetére
Amennyiben már állandó mozgásban van, ami egyenlő az ellentétes erőkkel, akkor ekvilibriumban van a rendszer, azaz a rá ható erők összege nulla, de ettől még mozog, az inercia miatt. A kezdeti erő, amit közöltél a rendszerrel, hogy elindítsd, az maradt benne, illetve, hogy ezt az ekvilibriumot tartsd, súrlódás, légellenállás és gravitáció ellen, folyamatos energiát kell közölnöd vele.
Ha ez az egész az űrben történik, akkor csak meglököd és megy a végtelenbe, nyilvánvalóan nulla erő hat rá a lökés után, tehát mozog és nulla energiát fogyaszt ehhez.[ Szerkesztve ]
If you're havin' girl problems i feel bad for you son I got 99 problems but a bitch ain't one
-
Newton első törvénye:
Inerciarendszerben minden test megtartja nyugalmi állapotát vagy egyenes vonalú egyenletes mozgását mindaddig, míg egy kölcsönhatás a mozgásállapotának megváltoztatására nem kényszeríti.
Vagyis a lovaskocsi már eleve mozgott és csak azért halad, mert megtartja egyenes vonalú egyenletes mozgását?
Vagy nyugalomban állt és induláskor meglökték?
Amikor álló lovaskocsi elé kötik a lovat, akkor a ló és a kocsi között nincs erőhatás. Az erő nullvektor.
Mégis elindul a kocsi, bár a ló pontosan akkora erővel húzza a kocsit, mint amekkora erővel áll ellen a lovaskocsi.
Én már láttam lovaskocsit elindulni.
A hanghullámok hatására indult el. Gyí!
Gyí! Kocsiba fogott ló elindítására, lassan menő ló nógatására használt szó.
Angolul: gee.Béla
-
buherton
őstag
A kezdeti erő, amit közöltél a rendszerrel, hogy elindítsd, az maradt benne, illetve, hogy ezt az ekvilibriumot tartsd, súrlódás, légellenállás és gravitáció ellen, folyamatos energiát kell közölnöd vele.
Az erőt nem szokták közölni és nem is marad benne. A kezdetben fellépő erő - amikor a ló nagyobb erőt fejt ki a kocsira, mint a kocsi a lóra - fogja felgyorsítani a kocsit.
A ló nem közöl energiát a kocsival, hanem erőt fejt ki rá, ami aztán munkát végez.
A kocsi energiája akkor növekszik, amikor gyorsul, se előtte, se utána nem változik.
A lónak nem kell közvetlenül "megküzdenie" a kocsira ható gravitációval, hanem csak áttételesen pl. a súrlódás.
Ha ez az egész az űrben történik, akkor csak meglököd és megy a végtelenbe, nyilvánvalóan nulla erő hat rá a lökés után, tehát mozog és nulla energiát fogyaszt ehhez.
Természetesen az űrben is hatnak erők a testre, amik munkát végeznek a testnek. És természetesen a test energiája a gyorsulás miatt növekszik.
tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!
-
buherton
őstag
A következő a perpetuum mobile lesz?
tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!
-
" A kezdetben fellépő erő - amikor a ló nagyobb erőt fejt ki a kocsira, mint a kocsi a lóra - fogja felgyorsítani a kocsit."
Lehet, hogy tévedek, de azt állítod, hogy nem mindig érvényes Newton harmadik törvénye és mégsem ellentétes irányú egyenlő erők hatnak a ló és a kocsi között?Béla
-
-
buherton
őstag
Mea culpa, természetesen érvényes. Szóval az erő, amit a ló kifejt, annak az ellentétét fejti ki a kocsi a kapcsolódási ponton.
#18 Rive: Ez a részemről már szőrszál hasogatás, de továbbra is tartom magam az állításomhoz. Newton csak azért nem tudta, hogy nem pontosak a képletei, mert földi körülmények között annyira pici az eltérés, hogy nem tudta kimérni. Ezért használják ezeket a törvényeket mai napig, mert irtó pici a difi, de van difi. Ez olyan, hogy a Földön is próbálták bizonyítani, hogy nem Euklideszi térben létező háromszögnek a szögeinek összegei nem 180 fok, de annyira pici volt az eltérés, hogy nem tudták kimérni.
#19 morcosharcos: jaja mérnök vagyok wazze' , de a fizikában a tudásomat jó részt szakközépben szedtem fel egy külön tanárral.
[ Szerkesztve ]
tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!
-
-
Rive
veterán
Miért indul el mégis az álló lovaskocsi anélkül, hogy meglöknék?
... mert a két erő nem ugyanarra a testre hat, tehát nem tudják kioltani egymást.
Az egyik erő a kocsit gyorsítja, a másik meg a lovat lassítja => a lónak pedig nagyon támaszkodni kell a földre, hogy ezt az erőt ellensúlyozza és még gyorsulni is tudjon => a lánc végén meg a Föld szimplán bazinagy, szóval az mérhetően nem megy sehova.Ui.: ezt a hamis paradoxont nekünk Newtonnal együtt adták le, de látom, nem mindenkinek jutott belőle idejében...
[ Szerkesztve ]
/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!
-
Ez a megoldás.
Amikor a lovat befogják a kocsi elé, attól kezdve a lovaskocsi ebből a szempontból egy test és a köztük ható erők belső erők.
Itt a Föld és a lovaskocsi a két test.
Amikor a ló elindul, akkor a Földet icipicit az ellenkező irányba mozgatja.
( Abban erősen hasonlítunk, hogy nem sértegetjük a másikat. )Béla
-
HThomas
senior tag
"... a ló ugyanakkora erővel húzza előre a kocsit, mint amekkora erővel a kocsi húzza hátra a lovat. A szekér mégis mozog. Hogy lehet ez?"
A két erő eredője nulla, a ló és a szekér egyenes vonalú egyenletes mozgást végez. Tulajdonképpen mi is a kérdés?
-
-
HThomas
senior tag
Az álló lovakocsi azért indul el, mert elindul a ló is, amihez hozzá van kötve. A kérdés valójában az, hogy miért indul el a ló!
De ez a kérdés nem volt része az eredeti posztnak... de attól még érdekes, viszont kívül esik a Newton törvényeken, mivel azok nem foglalkoznak tranziensekkel, legalábbis nem két merev test közötti interakció szintjén. Le kéne menni legalább atomi szintre és ott megvizsgálni a dolgokat, hogy mi hogyan történik pontosan, de abból már nehezebb lenne figyelemfelkeltő álparadoxonokat gyártani
-
-
A kocsi mindent csinál, csak nem egyenesen halad, egyenletes sebességgel. Az út görbült, a közegellenállás sem egyenletes.
Nyilván az indulásban a lónak van szerepe, nem a kocsinak.
Haladás közben is ló fejt ki erőt a haladás irányába. Lóerőt, ami inkább nyomaték, hiszen iránya és erővektora van.A szerző a kérdéseket csavarral teszi fel általában. Bonyolítja a kérdés megértését.
Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
HThomas
senior tag
válasz Hieronymus #30 üzenetére
Az eredeti posztban két testről, a rájuk ható erőkről és vízszintesen mozgó lovasszekérről beszél... az az eset pofon egyszerű: "A két erő eredője nulla, a ló és a szekér egyenes vonalú egyenletes mozgást végez." Nagyjából ezzel ki is meríti az írás címében említett harmadik törvényt. Minden más csak arra jó, hogy fel lehessen tenni további kérdéseket, amit az aktuális leegyszerűsített modell nem magyaráz meg, és azokon lehessen csámcsogni addig, amíg valaki oda nem tesz egy fokkal bonyolultabb modellt, ami az aktuális kérdést megválaszolja, de felvet néhány továbbit.
-
"Newton harmadik törvénye szerint a ló ugyanakkora erővel húzza előre a kocsit, mint amekkora erővel a kocsi húzza hátra a lovat.
A szekér mégis mozog. Hogy lehet ez?"Ebben van a csúsztatás.
A két egység (ló és kocsi) között definiált erőt. Illetve erő párt.A mozgást viszont a (kocsi + ló) szerelvény és az út között kell értelmezni. Állandó sebesség mellett, a szerelvény közegellenállását kell kiegyenlíteni a lónak. Ha a ló több erőt fejt ki akkor gyorsul a szerelvény, ha kevesebbet akkor lassul.
A Földnek nem kell közegellenállást legyőznie ezért hajtóműre sincs szüksége. Miközben egyenletes sebességű, egyenes vonalú mozgásban van, picit imbolyogva forog a Nap körül, változó sebességgel.Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
HThomas
senior tag
válasz Hieronymus #32 üzenetére
Az ideális esetben igen, valóban együtt mozog a kettő egyenletes sebességgel és nem hat közöttük erő.
De a valóságban, ha egyenletes mozgás közben lecsatolod a szekeret a lótól, akkor a szekér egy idő után meg fog állni a veszteségek miatt, miközben a ló megy tovább. Vagyis a ló tartja fenn a szekér folyamatos mozgását is, kell, hogy legyen valamiféle erőátvitel a kettő között (nagyon hétköznapian fogalmazva). A deformációról és az anyagon belüli feszültségekről nem is beszélve. De ezeknek az eredője nulla lesz és megy az egész rendszer egyenesen tovább.
-
#29-hez.
A valóságban az álló ló elindul, akár kocsival, akár kocsi nélkül.
Mivel magyarázod, hogy a lecsatolt szekér másképp viselkedik mint a ló?
A lóra is hatnak veszteségek, például a légellenállás.
Miben különbözik ez elindulás az egyenletes mozgás fenntartásától?
Az egyenletesen mozgó kocsit ugyanúgy kell előrefelé gyorsítani, hiszen a veszteségek hátrafelé gyorsítják.
(Ady föl-földobott köve is mindig g-vel gyorsul lefelé, akkor is, ha éppen fölfelé tart vagy amikor megáll a fölső holtpontban.)Béla
-
HThomas
senior tag
Mivel magyarázod, hogy a lecsatolt szekér másképp viselkedik mint a ló?
Pontosan mit kellene ezen magyarázni? Hogy egy ló miben más mint egy szekér? Esetleg arra vonatkozik a kérdés, hogy milyen fizikai mechanizmusok írják le a ló belső működését? Én ezekre biztos nem fogok itt válaszolni, van kiterjedt irodalma mindegyik témánakMiben különbözik ez elindulás az egyenletes mozgás fenntartásától?
Egy külső megfigyelő elég világosan meg tudja mondani a különbséget. Az, hogy belül mi történik, az megint más kérdés, lásd fentebb... -
Leírtam. A közegellenállás (súrlódás és légellenállás) valamit a lejtő és emelkedő okán, változó mértékű erőt kell kifejteni a lónak a sebesség megtartásához.
Mivel a kocsi és a ló kölcsönhatása nem változik (nem közelednek vagy távolodnak egymástól) amennyi erővel húzza a kocsit a ló, akkora erővel fogja vissza a lovat a kocsi.
MI ebben a bonyolult?!
A deformáció és belső feszültségtől eltekinthetsz. Az abba fektetett munkát lassításkor visszakapod. Ezt használják ki a nyilak esetében.
Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!
-
-
HThomas
senior tag
válasz Hieronymus #36 üzenetére
igen, lényegében ugyanarról beszéltünk.
Új hozzászólás Aktív témák
- Eladó fülhallgatók
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X230 - i5-3GEN I 4GB I 500GB I 12,5" HD I Mdp I CAM I W10 I Gari!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad X220 - i5-2GEN I 4GB I 250GB I 12,5" HD I DP I CAM I W10 I Gari!
- Bomba ár- Lenovo ThinkPad X1 - i5-2GEN I 4GB I 128GB SSD I 13,3" HD I HDMI I Cam I W10 I Garancia!
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T460s - i7-6GEN I 12GB I 256GB SSD I 14" FHD I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest