- Az IMF szerint az AI növelheti a GDP-t, és ez fontosabb, mint az emissziók
- Az ausztrálok kitartanak a közösségi média életkori korlátozása mellett
- Vámnyomás alatt India, teljes piacot akar az USA az Amazonnak
- Musk szerint bajban van a Tesla humanoid robotja
- Megnyugtatta a Netflix a befektetőket, a vámoktól sem tartanak
- Linux Mint
- Windows 11
- Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)
- Telekom otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Videó stream letöltése
- Musk szerint bajban van a Tesla humanoid robotja
- Padavan firmware
- Felhő alapú adattárolás (Dropbox, stb.)
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Otthoni hálózat és internet megosztás
Új hozzászólás Aktív témák
-
ddekany
veterán
Azt se gondolom, hogy pl. a kutatóktól túl sok időt elvont volna az, hogy feljebb tekerik a model meta paramétereit. Amúgy is ki kellett próbálni, hogy mi lesz, hol kezd lapulni a görbe. Ezzel együtt sokkal jobb eredményeket adnak a modellek sokkal kisebb mérettel mint 2 éve. Ég és föld. Mindig van pár radikálisabb újítás is a sütőben. (pl. Mamba - nem nagyon jött be. Titans - meglátjuk.)
-
-
-
Jó reggelt kívánunk, a nyers erő nem mindig elég. Pláne hogy úgy tűnik, azért az is korlátos.
-
ddekany
veterán
Ezért is fókuszálnak olyan területekre, ahol reális megoldani az automatizált helyesség ellenőrzést. (Ezért nem tudtak pl. jó vicceket író AI-t csinálni egyenlőre, mert az jó viccességet ellenőrző AI-t sem tudnak.) Esetleg ezáltal sikerül gondolkodásra/megértésre általában jobban képes rendszert csinálni, és ezt a képességet más területeken is kamatoztatni.
Hogy egyáltalán szükség van-e emberre valamennyire hasonlító általános AI-ra... nem tudom mire gondolsz. Ha gyorsabb/olcsóbb mint az ember, akkor hatalmas igény lesz rá. Hogy ezzel rosszul járna-e a legtöbb ember, vagy akár a végén mind, az más kérdés.
-
Kansas
addikt
Ellentmondás nincs benne, de ettől még ez inkább a kivétel, mint a szabály, emberek esetében is. AI esetében a valósággal való koherencia ellenőrzésének("reality check") a mellőzése csak hallucinációhoz vezet.
Arról is lehetne vitázni, hogy as gondolkodni bezárkózó ember az valójában híján van-e új külső adatoknak... legalább is a meglevő tudásához képest, vagy a már begyűjtött, de még teljesen nem feldolgozott külső adatok képesek-e betölteni ezt a funkciót... és hogy az ML rendelkezik-e efféle adatpufferrel, azt őszintén nem tudom.
Egyelőre én úgy látom, hogy az AI aligha van azon a szinten, hogy önmagára építve tudjon hasznos fejlődést produkálni, hallucinációk arányának növekedése nélkül.Arról nem beszélve, hogy a magam részéről továbbra se vagyok meggyőződve arról, hogy egyáltalán szükség van egy emberhez hasonlóan "gondolkodó" általános AI-ra.
-
ddekany
veterán
A mellékszál arról szólt, hogy nincs abban semmi ellentmondás, hogy önmágra építve fejlődjön valami, új külső adatok nélkül. Erre egy bizonyíték volt az ember. Ezzel nem azt állítom, hogy egy mai rendszer olyan lenne mint az ember. De leegyszerűsítve, a model előző generációja tréningezi következőt már most, csak most még ember is kell hozzá, aki kitalálja erre a konkrét módszert.
-
totron
addikt
Ami amúgy eléggé nyilvánvaló kéne legyen, ha ember vagy.
De a mostani modellek meg nem azok, ezt miért nem érted? Miért kell az erőltetett párhuzam? Megütköztem nagyon a #16-on, eddig csak jó logikájú kommenteket láttam tőled. Pont az merült fel, hogy na te még biztos nem programoztál semmit, ha erre jutsz. Közben meg de. Így van ez, mások vagyunk, bár érteni továbbra sem értem.
A check egy dolog és hangzásával ellentétben a tippelgetés sem ördögtől való, megvan a maga helye. De megfelelő input nélkül hamar eléri korlátait a modell. Ez nem olyan, mint egy moduláris szintinél, hogy a visszacsatolt hangot, hangokat fékezed ahol kell, továbbgerjeszted ahol meg az kell, meg a továbbgerjesztettséget iterálod tovább megint csak valami szerint, ez nem ennyire freestyle.Illetve itt nyilván az input és feldolgozóképesség jelenleg gépi szinten nem igazán létező szinergiájáról lehetne értekezni, ehhez nincs igazán szókészletem.
-
ddekany
veterán
De nem kell egyetlen fajta architektúrával megoldani mindent amúgy. A transform alapú neurális hálós izé nem ideális számolásra, és kész.
Amúgy én is megkérdeztem fentit a Gemini 2.5 Pro-tól, csak engedélyeztem neki a Code execution-t (alapból le van kapcsolva a AI Studio-ban). Úgy már meg se próbálta fejben, azonnal nyúlt a számológépért (Python), és jó eredményt adott.
-
ddekany
veterán
válasz
Hieronymus #26 üzenetére
Nyilván konzultációval, meg olvasol másoktól. De másik emberekkel konzultáltak, nem földönkívüliekkel. Az volt az eredeti mondandó, hogy csak önmagában darálva is tud fejlődni egy intelligencia. Ami amúgy eléggé nyilvánvaló kéne legyen, ha ember vagy. Rakás ilyen dolog van, amiben a fejlődés jelentős része ilyen. Pl. a programozni is javarészt úgy tanultam, hogy megakartam valamit csinálni, és aztán küzdöttem vele, tök egyedül (Internet még nem volt akkor).
-
válasz
Hieronymus #26 üzenetére
A matematika univerzális igazság, így lehetséges. Csak persze a jelenlegi LLM-ek elég hülyék hozzá, pl két random szám összeszorzására sem képesek hibátlanul, pláne ha azok mondjuk 10+ jegyű számok.
Ezért lenne jó az AGI, vagy legalább ebben szerintem mindenki egyetért, hogy az képes lenne felfogni a matematikát logikai szinten, ahogy egy intelligens ember. Habár ehhez nem kell AGI, csupán jobb LLM modellek, amik képesek felfogni a matematikát, s ez közel sem lehetetlen.
-
válasz
Hieronymus #26 üzenetére
Ramanujan megvan?
-
-
ddekany
veterán
válasz
Hieronymus #23 üzenetére
99%-ban így lett kitalálva az egész magasabb szintű matematika...
-
totron
addikt
válasz
Hieronymus #23 üzenetére
Így van, az AI nem tud kérdéseket feltenni, nem hogy jó kérdéseket. A természet adta neuronhalmazainkhoz, idegkötegeinkhez képest üres halmaz, játszódni jó.
-
Ha bezárnak ceruzával és üres füzettel egy üres szobába, akkor is tudsz fejlődni. Na nem idegen nyelvben, de pl. matekban igen.
Nem. Nem lesz valódi fejlődés. Hogyan lehet fejlődni matematikából külső inputok nélkül? Megtanulhatsz gyorsabban elvégezni műveleteket. Szebb számokat írni. Bár ez ízlés dolga.
A fejlődést mindig egy felismert probléma generálja. Valamit meg kellene oldani, de fogalmunk sincs hogyan. Erre lehet ötleteket halmozni és kipróbálni.
Egy zárt szobában, papírral és ceruzával legfeljebb csak olyan problémákat lehet megoldani, ami a megoldóval együtt került a szobába. -
ddekany
veterán
válasz
E.Kaufmann #21 üzenetére
A teljes önvezetés kapcsán mindig azt volt ez igen erős tippem, hogy nem lesz addig kellően megbízható, amíg nincs általánosabb AI mögötte. A specializált dolgok "törékenyek", nincs mögöttük a mélyebb megértés, ami segítene egy szokatlan szituációban. És úgy általában ez a véleményem a többi hasonló specializációról is. Programozásnál is ez az egyik gond, hogy algoritmusokat már jól ír, de a valóságban nagyon hamar szükségessé válik megérteni, hogy a valós világban mit is csinálna ez a program, és miért úgy.
-
E.Kaufmann
veterán
A teljes önvezetés se százas még, minden orvosnál sincs még AI asszisztens. Programozáshoz már használják ezerrel, de azok ilyen általánoska csevegő AI-k.
Már ott tartanak a nagy cégek, hogy megkérték a trumpúrt, hogy vödörrel önthessék a sok médiát, amik a "tudomány" nevében elveszthetik magántulajdon mivoltukat, ahelyett, hogy csak adott területek precízen szűrt adataival próbálnának még pontosabb részterületi AI-okat létrehozni, miközben az látszik, hogy hiába a minél nagyobb vasparkba minél nagyobb tölcséren át tolni az adatokat, valahogy nem akar úgy skálázódni, ahogy szeretnék._ABcDEFgH_ (vagy hogyishínak):
[link]
Nekem úgy tűnik, hogy inkább a könnyebb utat választanák, mert adatok szakértői átnézéséhez nem kell sem annyi áram, sem annyi jogvédett tartalom, hogy kuncsorogni kelljen érte Donáld bánál. -
_qXy_
újonc
válasz
E.Kaufmann #18 üzenetére
Miért feltételezed, hogy ez nem így történik már most is?
-
ddekany
veterán
válasz
E.Kaufmann #18 üzenetére
Mit értesz szakosodott AI alatt? Milyen értelemben kérdéses, hogy szükség van-e általánosra?
-
E.Kaufmann
veterán
Nem kéne ezt az általános AI-t kergetni. elsőre legyenek jó szakosodott AI-k különböző szakterületekre, amik ha már jól bejáratottak, akár be is tudnának segíteni az általános AI kidolgozásába, már ha tényleg szükség van rá.
-
ddekany
veterán
Nincs ilyen szabály, hogy ha valami zárt rendszer, akkor nem tud fejlődni. A mindennapos emberi tapasztalat ezt kapásból cáfolja. Ha bezárnak ceruzával és üres füzettel egy üres szobába, akkor is tudsz fejlődni. Na nem idegen nyelvben, de pl. matekban igen. Persze, mint embernél is, fontos, hogy néha legyen lehetőség ellenőrizni, hogy elszakadtál-e a valóságtól.
Adott válaszra való több idő adása egy alapvető probléma megoldási mechanizmus, és szükségszerű. Ha valamire nem tudod a kész választ (cache...), akkor kénytelen vagy tippelni egy lehetséges megoldási utat, elindulni arra, hogy meglásd jó-e. Meg kipróbálni többet is, hogy lásd, melyik a jobb. Az ember is ezt csinálja.
-
Kansas
addikt
A linkelt példád amúgy csak azt bizonyítja, hogy a matematika nem természettudomány.
Vannak olyen esetek, amikor egyszerűen természetéből fakadóan nem működik.
A teknősbékás futóverseny egyszerűen nonoszensz kiindulási alappal bír, a sebesség egyszerűen nem így működik. Szintén lényegét tekintve hasonló eset pl. a hőmérséklet is: függetlenül attól, milyen mértékegységben méred(°C/°K/°F), nem működik rá már a négy alapművelet 50%-a sem(a komplexebbekről nem is szólva), osztani, szorozni értelmetlen hőmérsékleteket egymással...
Egy szó, mint száz, a természettudományok használják a matematikát, nem fordítva.Az AI-hoz mindennek persze vajmi kevés köze van...
-
totron
addikt
Már a startponton tulajdonképpen, belső rendszer. Olyan ez, mintha idegen nyelvet akarnál gyakorolni egy náladnál nem magasabb szinten lévő másikkal, csak fáradnak a felek, a kimenet minőségének pozitív változása nélkül. Felismerni onnan lehet majd, hogy nem erről beszélgetünk, hanem szemmel jól láthatóan más problémakörökről. Minden mikrosiker számít, de jelenleg nincs is több már senki kezében, mint pár mikroelmozdulás, bármit is állítson. Ezek is egyre kisebbek és kisebbek lesznek, a nagy technológiai szerelem- és gondviselés-keresésben meg egyenesen paradoxonba rakjuk magunkat: [link]
Az adott válaszra való több idő adása is csak az oldalirányokban iterált továbbpróbálkozások lehetősége, nem pedig a fejlődésé. Ezek a szomorú hírek vannak. -
totron
addikt
Amit vázoltál egy nagyon hamar önmaga echo-jába való fordulás, könnyen beláthatóan, szóval nem értem honnan ez a nagy pozitivizmus.
Hiányzik az isteni részecske az egyenletből, ahogy most van nem fog tudni kitörni önmaga köreiből. Egy kellemes asszisztens szint összejött, persze milyen áron, lábnyom + invesztációk a továbbiakhoz már egy beláthatatlanul magas következő lépcsőfok vezet. Várjuk az eredményeket. Nincs jövőbelátás, de valószínűségek, eddigi emberi minták alapján, azért vannak.
-
ddekany
veterán
Az adott tudási szinthez szükséges energia és RAM méret elég gyorsan esik évek óta folyamatosan, így nem tudom honnan ezt a negativitás. Persze nem ismert, hogy milyen messze vagyunk a csoda-AGI-tól, meg hogy annak mi a hardver igénye. De épp ezért fordítva se hiszek ebben, hogy ugyan már, csak lufi, stb. Fogalma sincs senkinek.
-
ddekany
veterán
"Ez mondjuk nagyon szépen megágyaz az ostobaság szingularitásnak."
Lehet belefutni ebbe, de nem hülyék foglalkoznak ezzel. Nem ellentmondásos, hogy egy modell saját megát fejlessze. Van erre számos trükk, ami kb. arra tematikára épül, hogy rejtvényeket kitalálni könnyebb, mint megoldani őket. Meg persze azzal is lehet trükközni, hogy ha rengeteg test time compute-ot áldozol rá, akkor lehet jobb minőségű válaszokat csinálni, de aztán betanításkor elvárod, hogy kevesebből érjen el ugyan oda.Csak egy példa. Hallucinálás ellen van az a betanítási módszer, hogy fognak megbízható forrásból származó valami leírást, és kiadják az AI-nak, hogy generáljon belőle kérdés-válasz párokat. Ezt egy mai LLM már nagyon megbízhatóan meg tudja tenni. Utána üres kontextussal (nincs odatéve neki a forrás) felteszik ezeket a kérdéseket - ez egy nehéz feladat. Utána egy ugyancsak AI-al kiértékelik a válaszok helyességét - megint egy könnyű feladat. Ebből kinyerik, hogy melyik kérdésekre válaszol össze-vissza hibásan, mert ott akkor hallucinál. Ez alapján generálnak egy új betanító anyagot, ahol a helyesként elfogadott (jutalmazott) válasz ezekre a kérdésekre az, hogy "nem tudom a választ". Lényegében betanítják annak a felismerésére, hogy mikor nem tud valamit. És végig ugyan azt az AI modelt használtad.
-
totron
addikt
Az eleve egy fal, hogy a lábnyom <-> érdemleges tudás szembenállásában nem tud semmi nem csúfot felmutatni, eleddig meglehetősen kevés a haszon. Mikor pukkadik a lufee? Nagyon fontos a kontextus, de valami azt súgja, hogy már megmutatta a kenyere javát, megette a foga fehérjét a technológia. A befektetési kedvnek nem szabadna megtévesztőnek lennie.
-
ddekany
veterán
"alapfeltetele, hogy valos idoben tudjon tanulni, ami a jelenlegi sw/hw kornyezetben elkepzelhetetlen"
Azért ott van az in context learning. Ami nem fér bele, arra a RAG (meg újabb leszármozattai). Persze, egyenlőre bárdolatlan a dolog, de ez is fejlődik. Nincs itt se valami fal, amibe beleütköztek, és nem tudják mit tegyenek.
-
AI-al generált anyagból megy a betanítás
Ez mondjuk nagyon szépen megágyaz az ostobaság szingularitásnak.
Minimalizálni kell a halucináció arányát, de ugye eleve már annak felismerése is nehézkes, amíg egy AI sokkal meggyőzőbben tud kamuzni, mint egy ember.
De amúgy igen, a bruteforce már kevés. Minőségi anyagot kell minőségi módon betanítani.
-
ddekany
veterán
Feltéve hogy nem akad meg fejlődés (és egyenlőer nem teszi), az ügyfelek kiszolgálására bizonyosan kelleni fog az a rengeteg adatközpont meg AI chip. Simán lehet szűk keresztmetszet akkor is, ha a betanítást nem nézzük. Főleg hogy csak a sokat "gondolkodós" (test time compute) megközelítés lesz megfelelő a legtöbb tipikus LLM-szerű alkalmazásra.
-
ddekany
veterán
"Pl fizikailag nincs elég adat hozzá."
A meglévő rengeteg anyagból kell jobban kinyerni és begyakorolni az értékes szabályokat. Egy mostani LLM sokkal de sokkal de sokkal butább annál, mint ami a beletömött irdatlan mennyiségű könyvből "megtanulhatott" volna. Ezért nem is meglepő, hogy már rég elment abba az irányba a fejlesztés, hogy AI-al generált anyagból megy a betanítás.
-
Kansas
addikt
Jó lenne a cikk utolsó két(?) bekezdését újra fogalmazni... a mostani állapotukban alig lehet kihámozni belőlük az értelmet. Félig értelmetlen tagmondatok, ismétlődés... ennél azért jobbat tudtok általában.
-
-
zooly
aktív tag
Minden AGI elorejelzes nonszensz volt eddig is, eleve meg botsaska verzioban sem letezik, es alapfeltetele, hogy valos idoben tudjon tanulni, ami a jelenlegi sw/hw kornyezetben elkepzelhetetlen.
Új hozzászólás Aktív témák
ph Jelentős limitekbe futott az AI modellek fejlesztése, amire egyelőre nincs reális megoldás.
- PlayStation 5
- Samsung Galaxy A52s 5G - jó S-tehetség
- Futás, futópályák
- Lájtos chippel várható a legolcsóbb Tab S10
- Motoros topic
- Milyen processzort vegyek?
- Ukrajnai háború
- Last Epoch
- Gigantikus leépítéssel építené újra az Intelt a cég új vezére
- Azonnali informatikai kérdések órája
- További aktív témák...
- Xiaomi Redmi Note 11 Graphite Gray 4GB/64GB
- i7 8700/ RX6500/ 32GB DDR4/ 512GB m.2/ garancia/ ingyen foxpost
- Bontatlan Xiaomi 15 12/256GB Fehér eladó
- Intel Core i5 14400F - 4.7 GHz - 10mag/16szál - Új, 1 év garancia - Eladó!
- Eladó xiaomi 13t dual 8/256 GB kék színű független 18 hó garival +ajándék foxpost automata
- Beszámítás! Xiaomi Redmi Note 10 Pro mobiltelefon garanciával hibátlan működéssel
- Bezámítás! Dell XPS 13 9305 üzleti notebook - i7 1165G7 16GB DDR4 512GB SSD Iris Xe IGP Win11
- Prémium! Csere-Beszámítás! Számítógép PC Játékra! R5 5600X / RTX 4060 / 32Gb DDR4 / 1TB SSD
- AKCIÓ! MSI B450 R5 5500 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2070 8GB GDDR6 Rampage Shiva Zalman 500W
- Hp Prodesk 600 G5/G6 SFF/ i5 8-9-10 gen, i7-9700 vagy "félkonfig"/ Win11- Számla, garancia
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest