Új hozzászólás Aktív témák

  • Louro

    őstag

    Sziasztok!

    Próbáltam keresni hasonló topikot, de nem találtam. Címben is azért írta a felhőt, hogy a kereső esetleg kidobja, ha más keresi.
    Szeretnék valami hosszútávú, modern tárolási formát választani. Családi képek, videók és dokumentumok tárolása a cél.

    Amit a kutakodások alatt találtam:
    NAS:
    - Kell egy NAS (~100e). Hosszú távon gondolkodva, a bővíthetőség miatt 4 fiókos lenne az igazi. Mivel mindenféleképpen az adatvesztés elkerülése a cél, raid 1-ben gondolkoznék. (Sógornőmnek a diplomamunkája veszett el egyszer és 1 hete volt leadni ,így a sürgősség miatt még drágább volt az adatmentés.)
    - Példa okáért legyen 2x2TB HDD (2*25e). A HDD hangos és lassabb. Bár a sebesség másodlagos, mert képtárolása jelen esetben a cél. SSD-vel nem lenne zaj és gyorsabb lenne. Csak akkor duplájára nőne a költség.
    - 150e indulóköltség. Hosszabb távon a villanyszámla nő minimálisan és valamennyi zaja van állítólag. De az adatok "csak" nálam vannak. De betöréskor akár ezt is vihetik. NAS-on akár virágbolti videóanyagokat is tárolhatnék. Ahogy növekszik a tárhelyigény, talán itt gyorsabban tudnám növelni a tárhelyet. Talán.

    Felhő:
    - Havi/éves díja van. A felhőszolgáltatókat most nem sorolnám fel, de az egyiknél van 2TB 36-ért. Ha csak ezt nézem, akkor 4 év után lesz egálban a két platform. Utána viszont a NAS lesz költséghatékonyabb. Ha SSD-t tennék a NAS-ba, akkor 6 évre nő.
    - Internet nélkül nem elérhető az adat. (Bár a NAS esetén sem. A legtöbb háztartásban pedig csak akad már internet.)
    - Jelszót célszerű cserélni X havonta, ha már az ember a virtuális életét a felhőbe tölti és két lépcsős azonosítás alap.
    - Több helyen olvastam, hogy célszerű lokálisan is tárolni az adatokat. (Bár azt gondoltam, hogy a felhőalapú megoldja az adatvesztés elkerülését.) Ha ez kell, akkor célszerű legalább egy 2TB-s külső tárolóba fektetni :W
    - Nincs zaj, nincs extra villanyszámla. Cserébe el kell köteleződni.

    Kérlek segítsetek, hogy mit hagyok ki a képletből?
    Lehet, hogy árban jobbnak tűnik a NAS, de a felhő zajmentessége és nem lokális tárolása nekem szimplatikusabb.

    Mess with the best / Die like the rest

  • Patrec

    csendes tag

    válasz Louro #1 üzenetére

    Saját tapasztalatom alapján NAS mellett döntenék.
    4 fiókos ha újonnan veszed akkor több mint 100 ahogy én nézegettem, de HA-ról ki lehet fogni jókat.
    - "HDD hangos és lassabb":
    Alapjában véve csak akkor hangos ha komoly mennyiséget írsz rá vagy olvasol, amúgy szinte nem is megy, plusz bárhova le tudod rakni akár közvetlen a router mellé és nem lesz zavaró. A sebesség meg ilyen szinten nem számít mivel valószínűleg úgyis gigabites hálózatod van otthon, azon maximum 80-90 MB/s el tudsz adatot átvinni, egy átlag HDD meg ~150MB/s-re képes.

    Továbbá internet nélkül is elérhetőek NAS esetén az adatok a lokális hálózaton belülről. Én mindenképpen otthon tárolnám az ilyen adatokat, egyszer kell kifizetni, ha hosszú távra tervezed, akkor jobban megéri mint cloud tárhelyet bérelni és azt max akkor lopják el, ha betörnek, de ennek kicsi a valószínűsége, mellesleg a cloud szolgáltatót is feltörhetik ennyi erővel.

  • Louro

    őstag

    válasz Patrec #2 üzenetére

    Köszi az infót. Azt is néztem, hogy pl. a WD Greent nem érdemes venni. Szóval a lemezekre is figyelni kell. Bár SSD-ben gondolkodok a zaj elkerülése és nem a sebesség miatt. Lehet a raid1-et is elengedem, mert sok tárhelyem volt, de eddig csak egy ment tönkre a családban.

    Gondolom azt tudják a NAS-ok, hogy megadom, hogy mielőtt kiveszek egy lemezt, akkor azt "mondom", hogy az ki lesz véve/le lesz cserélve és arról helyezze át az adatokat. Hosszú távon próbálok gondolkodni és idővel nőni fog a tárhelyigény. 2 TB szinte semmi manapság. (Offline tárhelyet meg nem adom fel. Mondhatni backup-nak jó az.)

    Mess with the best / Die like the rest

  • Patrec

    csendes tag

    válasz Louro #3 üzenetére

    SSD amíg csak mondjuk 2TB-t akarsz addig tűrhető viszont a felett már meglehetősen költséges mulatság. HDD-ből igen nem mindegy milyet veszel, legalábbis az okosok ezt mondják, 24/7 használatra dedikált NAS vagy Enterprise HDD-k az ajánlottak, azok direkt ezekre lettek csinálva/tesztelve. WD-nél ilyen a RED vagy Gold széria, Seagate-nél pedig az Ironwolf és az Exos.

    Az tudtommal raid leveltől függ, ha kicserélsz egyet akkor újra tudja építeni az adatokat az új lemezen. Bár ha még működő lemezt cserélsz ki akkor előfordulhat, hogy tudod klónozni is, ezzel nincs tapasztalat, működő lemezt még nem cseréltem soha.

  • CsiszyFutár

    lelkes újonc

    Sziasztok, szeretnék venni egy NAS-t.
    Főleg méditattalmak lejátszása és torrentezés lenne a cél.
    2 lemezesbe gondolkodom, de egyenlőre csak 4 Tb HDD férne bele a keretbe.
    Amiket eddig néztem 1. QNAP TS-233, 2 SYNOLOGY 220J,
    3.ASUSTOR as1102t, 4. WD MY CLOUD EX2
    Szerintetek melyik a jobb választás, én eddig a Qnap mellet voksolok az erősebb proci meg a 2 GB ddr végett.
    De sajna még sohasem használtam hasonlót.
    Mindegyik tud torrentezni ? Meg támogatja a Plexet ?
    Mindegyikhez oda van írva hogy "wake on lan" az az ébresztés. De minek egy nasszervert ébreszteni? Annak nem az a funkciója hogy mindig menjen?
    HDD amit még néztem hozzá WD RED NAS DRIVE 3,5 4TB ebből egyenlőre csak 1 db lenne mint azt ahogy az elején is írtam.
    Honnan tudok valamilyen magyar nyelvű videót akármelyiknek is a beüzemeléséről ?
    Legyetek szívesek segíteni

  • Louro

    őstag

    válasz CsiszyFutár #5 üzenetére

    Nem okoskodok, csak itt inkább a NAS és felhő közötti pro-kontrára voltam/vagyok kíváncsi.

    Milyen NAS-t vegyek topikba érdemes ezt feltenni.

    Mess with the best / Die like the rest

Új hozzászólás Aktív témák