Aktív témák

  • Kaoru

    aktív tag

    1 éves multimédiafejlesztő szakot kitapostam, jön a második év, s ezzel közeleg a februári határidő is, feladat egy multimédiás szakdolgozat összeállítása.

    Elég sokat gondolkodtam rajta, hogy mi legyen. Először multimédiás szakácskönyvre gondoltam (nemröhög), mert az viszonylag elég széles körben érdeklik az embereket. Jó lett volna, minden saját videó és képek, többféle kategória, recepteken kívül alapfelszerelésekről és technikákról videó+szöveg. Hátránya viszont, hogy nincs videókamerám, s állandóan főznöm kellett volna, illetve mivel apám szakács sok időt kellett volna vele töltenem, amit inkább nem.

    Második ötletem pedig a harcművészetek lett, s egyelőre ennél is maradok. Már elég sok ötlet eszembe jutott, viszonylag hatalmas mennyiségű információ van róla felhalmozva neten, illetve érdekel is a téma.
    Egyelőre ezek az ötletek fogalmazódtak meg bennem:

    - 2 szintes menürendszer
    - Szabad navigálás és ''tour mode''
    - keresési opció
    - intro videó (mortal kombat zenére)
    - több felosztáson is gondolkodtam, de a földrajzi eddig a legszimpatikusabb. Egy földrészre kattintva kijöhetnének az országok listája, országokra kattintva pedig a hozzá tartozó harművészet(ek).
    - Alapvetően nem akarok 10 oldalakat írni a harcművészetekről, inkább egy könyen emészthető összefoglaló (kialakulása, lényege, filozófiája, technikái, fegyverzet), majd különböző opciók: hozzá tartozó sportolók önéletrajza, videók, képek, ''nyomtató barát verzió'', kapcsolodó linkek

    Bár mivel még csak nagyon alap dolgokat tanultunk meg első évben, de úgy látszik alapvetően 4-5 programra fogok támaszkodni:
    - Macromedia Flash
    - Adobe Photoshop
    - Adobe Illustrator
    - Adobe Premiere
    - vmien adatbázis készítő

    A következő dologgal még nem vagyok tisztában, hogy webes alapú, vagy hordozó alapú legyen, vagy próbáljam keverni a kettőt. Webes alapúnak az előnye, hogy bérelhetek tárhelyt, és könnyen tudom integrálni pl MySQL-lel az adatbázist a webfelületre, viszont a tárhely és a domain pénzbe kerül, fel kell tölteni sok anyagot, ami mondjuk 20kb/s sebesség mellett igen gyötrelmes, illetve a júzer sávszélességét sem teszi próbára. Illetve nincs ''multimédiás szoftver'' feelingje, hanem inkább egy honlap +böngésző kompatibilitási dolgok, meg optimizálás. A hordozó alapúval meg nem tudom milyen ''normális'' adatbázist lehetne tenni, flashbe integrálva, aminek nincs semmi kritériuma a felhasználó számára (legyen ms accesse, vagy szerverként működjön a gépe :D), s viszonylag hatékony. Előnye hogy CD/DVD-re menne a cucc, nem kell bérelni semmit, nincs fentartási költség, nem kell védelemmel foglalkozni, alacsony anyagköltség, rendes szoftver feelingje van. A hibrid megoldás is nagyon szimpatikus, meg van az összes előnye és hátránya, de itt felmerül a kérdés minek? Mert ugye ez nem egy olyan project, hogy hetente friss tartalom meg updatelődik.... mindegy még ez ráér, évközben úgy azért megtanuljuk remélem ezeket a dolgokat.

    Próbálok kisebb problémákkal megbírkózni. most is felmerült egy, hogy lehet flashbe úgy importálni vektoros képeket, hogy azokat ne alakítsa át bitmapbe... mert valahogy illuban egyszerűbb szerkeszteni, mint a flash saját kis rajzprogramjában. Egyelőre ennyi, ja probálok majd mindig bemutatni, hogy mit csináltam meg, stb. Egyelőre cska nagy körvonalas tervezési fázis az egész...
    De azért van itt egy link, nem is tudtam hogy létezik magyar hagyományörző harcművészet is: [link]



    Wake Up, You are dead! || Wacom Intous4 || http://youtube.com/KaoruHUN

  • Kaoru

    aktív tag

    Kis óra jegyzetelés

    1. Tervezés

    - Témaválasztás: OSZDB esetén valami multimédiához kötödő szoftver/hardware/eljárás. Szabad választás esetén bármi, amit multimédiás környezetbe be lehet illeszteni, van-e hozzá megfelelő forrásanyag (kép, videó, szöveg, animáció). A fejlesztésnek legyen saját arculata, saját fejlesztésű interkativitás.

    - A tervezetnek októberben késznek kell lennie
    - szélsőséges témákat nem ajánlatos
    - naprakész témák ajánlatosak

    - Cél: Mi a célja az elkészített multimédiás anyagnak? Célcsoport meghatározás, ez határozza meg a nyelvezetet, a dizájnt, a bonyolultságot, a téma elvontságát, szintjét. Ezt a dokumentációban is meg kell határozni.

    - Hogyan: Miylen eszközök kellenek, hw/sw (+szaktudás)?

    Magánfejlesztéseknéla jövőben az önálló tervezés nagyon fontos, hisz a megrendelő/munkáltatónak csak 1 alapötlettel rendelkezik, a fejlesztőnek kell megterveznie, mert ennélkül nincs sikeres fejlesztés

    2. Prototípus

    - Nyersanyagok begyűjtése: szövegek, aduió fájlok, képek, videók, jó ha többsége saját forrásból megoldható (szerzői jogok figyelembe vétele nyomatékos lesz majd a jövőbeli fejlesztéseknél)

    - Feldolgozás: digitalizálás (nem digitálsi források esetén), méret és minőség optimizálás, tömörítés, formátum egyeztetés, effektezés.

    - Látványtervezés: felhasználófelület a célcsoport(ok)nak, témának és tartalomnak megfelőlen. Szerencsés ha van hozzá érzékünk, ha nincs akkor ciki és szopacs :DDD

    - Navigáció tervezés: nem teljesen egyenlő a menürendszer megtervezésével. Az összes tartalom elérésée könnyen és egyszerűen, mindig tudja, hogy éppen hol tart, illetve az interaktivítás szintjét nőveli, ha van előre bejárható útvanalak és szabad navigálás!

    3. Multimédiás szerzői rendszer használata

    - A fejlesztői rendszerben való munka megkezdése (flash).A tanár folyamatosan segíteni fog, ha valamiben elakadunk

    - Az ideális erőforrás elosztás, ha 80% az 1-2 pontra, és 20% a programozásra. Ebben az esetben vagyunk félkészek.

    4. Teszt

    - Felhasználókkal kell teszteltetni, dokumentálni a hibákat, hogy jöttünk rá, hardverigények, stb.

    - Alfa-teszt: az első teszt. működik-e az alkalmazás, nincs e hiányzó forrásfájl, nem hibás-e a script, minden menüpont elérhető-e.Ez a nagy pofonok pillanata :DDD Egyértelmű-e, érthető-e, használható-e az anyag.

    5. Publikálás

    - Kész anyag közönség elé tárása. Esetünkben cégeknek, internet alapú médiánál, internetes teszterek.
    Egy nagy mm-es projekt költésgvetésének 99%-a a marketing, hát ez rofl, 1% pedig a tervezés és a fejlesztés

    ====
    A első fázis október, második fázis lezárása december. Mahd mindjárt le is támadom a tanárt az első postban felmerült 2 témával kapcs.

    Wake Up, You are dead! || Wacom Intous4 || http://youtube.com/KaoruHUN

  • Kaoru

    aktív tag

    A tanár végülis mind2 ötletet támogatta, de a szakácskönyvet jobban. Több munka lesz benne, osztálytársamtól kell kérnem videókamerát, illetve valami tuner kártyát is vennem kell, mert nincs videó bemenetem a videókártyán. Hát érdekes lesz.
    Gondolkoztam még fényképezőgépes videóval kapcs de az elég ratyi minőség. Uh lehet még valami állványt is vennem kéne, hát zsír.

    Százas hogy apámnál fogok videózni, az ő lakásuk nagyobb, féynesebb, meg most berobbant a lába is, szal nem nagyon ficánkol erre fele.

    A nagy kérdésre is választ kaptam, minden offline adatbázist xml-ben fogunk megcsinálni :U huh ezt nehezen tom elképzelni ... még...

    Wake Up, You are dead! || Wacom Intous4 || http://youtube.com/KaoruHUN

  • Kaoru

    aktív tag

    Ma nézegettem diákmunkát, mert egyetlen lehetőségem msot t-online ügyfélszolgálat, nem tudtam bejutni a helpdeskre, pedig ott több pénz lett volna, s 7végén is lehetne cisnálni.
    Szóval, hogy azért biztosítva legyke több oldalról is látom van 1 photoshopos munka is, gyorsan jelentkeztem arra is, majd remélem visszajeleznek. Biztos, ami biztos felraktam néhány régebbi munkámat referenciának, bár ez csak negyede, annak, amit eddig csináltam.
    [link]

    Wake Up, You are dead! || Wacom Intous4 || http://youtube.com/KaoruHUN

  • Kaoru

    aktív tag

    Témaválasztás, leadandó dokumentáció:

    Multimédiás Szakácskönyv


    Bevezető

    Egy multimédiás szakácskönyv mindenben segítségünkre lehet, hiszen nem csak képekkel és receptekkel segít nekünk az étel elkészítésében, hanem videók segítségével a legszükségesebb főzési és sütési technikákat is elsajátíthatjuk, nem kell a tartalomjegyzéket böngészni, ha valamit el akarunk készíteni, s akár okosan segíthet összeválogatni az aznapi menüt hűtőnk tartalmát figyelembe véve.

    Célcsoport

    Mivel a főzés tudományát bárki, bármikor elkezdheti, ezért elég széles célcsoportja lehet az alkalmazásnak. Alapvetően az a szándékom, hogy akár a 10 éves kisiskolás és az 50 éves nagymama is biztonsággal tudja majd használni. Ezért majd a dizájn és a szerkezet tervezésénél a legfőbb szempontjaim a letisztult és ízléses kezelőfelület, könnyű és leginkább az interneten megszokott navigációs rendszer, könnyen elérhető témákhoz/receptekhez rendelt multimédiás állományok (súgó).
    Ezen kívül a célcsoportot szeretném négy alkategóriára felosztani, a legtipikusabbnak vélt felhasználórétegek alapján: hagyományos ételek kedvelői, reform illetve egészséges étkek, sütés nélküli receptek a gyerekek számára, s egy egzotikus ételeket magába foglaló rész az ínyenceknek.


    Tervezett interaktivítások

    Szeretnék viszonylag nagy kép- és videóállománnyal dolgozni, amelyekben különböző eszközöket és technikák lesznek bemutatva. Elsődleges célom, hogy a receptekben ezek kifejezés érzékenyen megjelenjenek, s a szereplő multimédiás anyag, mint egy hiperhivatkozás előhívható legyen, így ha a kifejezés/technika a felhasználó számára ismeretlen lenne, keresés nélkül meg tudja azokat tekinteni. Természetesen ezen felül szeretnék a szakácskönyveknél is jól megszokott tartalomjegyzéket is beépíteni, ami a kulcsszavas kereshetőségen felül képes legyen adott hozzávalók és egyéb preferenciák alapján (egyszerűen elkészíthető, egészséges, előétel, főfogás, desszert) is keresni.
    Tervezek bele rakni egy kis receptes játékot is, aminek a lényege az lenne, hogy bizonyos fogalmakat meg kell válaszolni, ki kell találni, hogy a képen szereplő étel mi lehet, illetve milyen hozzávalók a legszükségesebbek egy étel elkészítéséhez (tehát egy képekkel és több választási lehetőséggel ellátott interaktív kvíz).

    Multimédiás eszközök

    A nyers fájlokat (fényképek, videók) az Adobe Photoshop és Adobe Premiere termékekkel szeretném elsősorban feldolgozni, digitalizálni. A dizájnelemeket úgy szintén az Adobe Photoshop programmal szeretném megtervezni elsősorban, de még szóba jöhet az Adobe Illustrator használata is. A fejlesztői rendszernek pedig a Macromedia Flash-t választottam.


    Hordozófelület

    Alapos megfontolás után úgy döntöttem mindenféleképpen offline tartalmat szeretnék létrehozni. Az online elérhetőség sok hasznos funkciója ellenére (frissíthetőség, utólagos fejleszthetőség, online közösség) sok ellenérvet is találtam (hatalmas tárhelyigény a videók miatt, viszonylag széles sávszélességgel kell rendelkezni mind a szolgáltatónak, mind a felhasználónak a zökkenőmentes és élvezhető felhasználáshoz, szerver- és domainbérlet, karbantartás és a tartalmak védelme). Így a legoptimálisabb választásnak a DVD felületre való tervezést találtam.

    Wake Up, You are dead! || Wacom Intous4 || http://youtube.com/KaoruHUN

Aktív témák