Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cika

    csendes tag

    Sziasztok! Kérdeznék párat, ha tudtok, segítsetek!
    1. Hogyan lehet kiszámolni az ideális (minimum) vezetékvastagságot?
    2. Transzformátoroknak milyen típusai vannak? Felépítésük, veszteségek, stb., szóval minden érdekelne.
    2.1. Egyenirányitás után hogy alakul a feszültség?
    2.2. Alapterhelésre mikor, hol van szükség? Mi a hatása?
    Várom a novellákat. :DD
    Előre is kösz

    Nem én kések. A világ siet. (Fodor Ákos: Aszinkron)

  • Cika

    csendes tag

    válasz zLegolas #1309 üzenetére

    Jól leteremtettél. :)
    Azt hiszem, nem volt túl egyértelmű a megfogalmazásom.
    Engem nem érdekel a trafókészítés, inkább megvenném, ahhoz pedig elég annyit tudnom, hogy milyen - forgalomban lévő - típusok vannak. Miben különböznek, jobbak-rosszabbak egymástól. Csak azért érdekel, hogy vásárláskor egyáltalán tudjam, hogy mit akarok. Lehet, hogy rossz a hozzáállásom, de a trafón inkább átlépnék, és abba mélyednék el, amit nekem kell megcsinálnom. Lesz vmi hátrányom abból, hogy a trafó kimarad?
    Sokat használtam Google-t, de úgy tűnik, hogy nem a barátom :) . Összesen egy doksit találtam, ami megemlíti ezt a dolgot, de ez is ott ér véget, ahonnan érdekel a dolog.

    Trafók árait keresgélve találtam erre az oldalra: http://www.elektris.hu/thtrans.htm
    A kérdést ez az oldal hozta, hogy van-e toroid és hagyományos vasmagoson kívűl más fajtája is, melyiket érdemesebb használni?

    A 2.1. Kérdés ihletője egy hozzászólás (talán ebben a toppicban, de ez nem biztos), mely szerint 12V-ra formált feszültség egyenirányítás után 13-14V volt, ahogy kapta a terhelést a fesz. egyre csökkent (így rémlik).
    Újtafogalmazva: 12VAC egyenirányítás után mennyi VDC? Terhelés hatására hogyan változik, változik-e a feszültség? Ha változik, hogyan küszöbölik ki (78xx ?).

    2.2. Igazából 2.1. folytatása. A feszültség stabilizálásáért irnak elő alapterhelést?

    1. Még mindig aktuális :D : Hogyan lehet kiszámolni az ideális (minimum) vezetékvastagságot?

    Szerintem ez így már szűkített a témán, bár így sem két soros a válasz.

    [Szerkesztve]

    Nem én kések. A világ siet. (Fodor Ákos: Aszinkron)

  • Cika

    csendes tag

    válasz zLegolas #1323 üzenetére

    Köszönöm a hozzászólásokat mindenkinek.
    Bocs, hogy ennyire eltűntem, de mostanság nem volt időm semmire.
    Javaslatodra egyszerűsítem a dolgotokat. :)
    Szóval a szobámat szeretném egyenáramra átalakítani. Nagyjából 15V-ra gondoltam, mégpedig azért, mert a számítógép ventilátorai is erről üzemelnének, így a fordulatszámszabályzó után is megmaradna a 12V + egy kis tartalék. (Most is külön tápról működnek, egy 235W-os codegent szedtem szét és dobozoltam újra. A CPU és VGA ventik váltható, +12V - GND vagy +12V - -5V-ról mennek potival lassítva, a házventik GND - -12V vagy +5V - -12V között kapcsolva, potival dolgoznak. Igazi favágó megoldás, de eddig bevált.)
    Első lépés lenne a ventiszabályzás megépítése, másodikként a világítás, aztán a szobai ventik, végül pedig ami még eszembe jut. Emiatt sajnos nem igazán tudom, mekkora teljesítményre lenne szükségem. Gondoltam többtrafós megoldáson is, de akkor a később érkezőnek ki kell alakítani előre a helyet. Több trafó esetén az első 35VA körüli lenne és ventik + világítás menne róla. A világításnál nagy fényerejű ledekre gondoltam, de itt még az is kérdés, hogy mennyire lehet bevilágítani velük a szobát.
    Ennek a dolognak a vezetékelésével kapcsolatban kérdeztem a szükséges vezetékátmérőt.
    Várom az ostorozást meg a segítséget. :U
    Köszi

    ui.: A toroid trafók kb 20VA-nál kezdődnek AVISOR-nál.

    [Szerkesztve]

    Nem én kések. A világ siet. (Fodor Ákos: Aszinkron)

Új hozzászólás Aktív témák