Aktív témák

  • zttk

    csendes tag

    Sziasztok,

    Segítségre lenne szükségem, otthoni storage server építés ügyében. Eredetileg arra gondoltam, hogy valami nagyobb házba egy olcsó alaplapot beteszek amin minél több sata csatoló van és teszek bele olyan 10 db 3.5"-os HDD-t. Ez az ötlet továbbra is tetszik mert olyan OS-t rakok rá amilyet akarok és tudom, hogy elboldogulna azokkal a HDD-kkel amiket beletennék. kb. 40TB kapacitást szeretnék most kiépíteni, csak back-up funkciókkal tehát nem kell biztonságosnak lennie, semmi fontosat nem tárolnék rajta.
    De közben találtam használt storage servereket, pl: https://www.interbolt.eu/spd/002983/HP-StorageWorks-MSA2212FC-AJ745A-12x-LFF-HDD-Bay-D

    Kérdéseim (előre is elnézést ha banális kérdések):
    - Ezekhez a serverekhez kell még valami más is (egy másik Windows Server?) vagy tudok rá tenni pl Windows Home servert vagy bármi mást? Esetleg alapból van rajta OS?
    - A fenti HP azt írja hogy csak max 1TB-os lemezeket támogat. Ez csak a akkor volt így amikor a dokumentáció készült vagy van valamilyen limit benne OS oldalról is?

    Mit javasolnátok? Most nagyon megtetszettek ezek a rack-be tehető szerverek. Mi kell még hozzá a fentieken kívűl? Illetve ha használtan vennék akkor mit ajánlotok mit keressek?

    Jah igen nem sűrgős szóval ráérek akár félvet is nézelődni míg feljön valami ami megtetszik. Ez csak egy hobbi projekt hogy a mindenféle külső winyoimról egy helyre kerüljenek az adatok.

    Köszi!!!

  • HSNet

    aktív tag

    válasz zttk #1 üzenetére

    Szia, amit linkeltel az egy fibre channel storage, nem igazan modern darab (pentium 2/3 benne a 'controller'), igy 2tb-nel nagyobb lemezeket nem fog szeretni, nem igazan halk, es hacsak nem epitesz ki egy fc halot otthon, nem nagyon fogod tudni nas-kent hasznalni.

    Ha tetszik ez a forma, akkor egy ezeknel kicsit ujabb rack szervert (figyelj oda ra hogy sata es 3,5 inches lemez tamogatott legyen), 2-4 on board gigabit niccel egy jo alap, de a fogyasztasa/zajszintje nem igazan emberbarat.

    Vannak olyan storagek is, amik onnaloan naskent is hasznalhatoak (pl ennek az i vegu verzioja fc vegzodes helyett), de altalaban iscsi/nfs a fo profiljuk, samba megosztas ha van is, ritkan optimalis. Ezeken is valamilyen linux/bsd/solaris/windows alapu rendszer fut, csak nem tudsz annyira belenyulni, mint egy sajat doboznal.

    In God We Trust. Everyone else must have an X.509 certificate.

  • zttk

    csendes tag

    válasz HSNet #2 üzenetére

    Szia,

    Köszi a választ, ezzel erről le is mondanék :)

    Tehát marad, hogy összerakok egy gépet csak NAS céljára, amibe bele tudok tenni kb 10 winyot. Láttam PCIe kiegészítő kártyát amibe bele lehet kötni 8 sata winyot is.

    Mit tanácsolnátok, vegyek egy régebbi gépet használtan vagy mondjuk egy újabb kis ryzen alapút rakjak össze?

    Mire figyeljek? Hogy tudnám a fogyasztást és a hanghatásokat minimalizálni? Van olyan megoldás hogy csak akkor pörgesse a procikat amikor használom? Mivel éjjel-nappal menni fog ezek mégiscsak érdekes kérdések :)

    Illetve biztos nem én vagyok az első aki otthoni NAS-t építene, van erre másik topic ahol már mások kitalálták a tutit? Nagyon sok NAS-os topicot látok de mindegyik valamilyen gyári cucc..

    Köszi!

  • HSNet

    aktív tag

    válasz zttk #3 üzenetére

    Nincs tuti, one size fits all megoldás, ami mindenkinek tökéletes lenne.

    A gyári cucc az egyszerű megoldás. Ha beleszámolod az idődet is, akkor még lehet hogy az olcsóbb is.
    Ha új desktop gépben gondolkodsz, akkor kb ugyanoda érkezel árban, de a gyárit elég bekapcsolnod, ha már megvetted, míg az épített géppel még csak ott kezdődik a móka:)

    Ha a cél az, hogy tanulj, kísérletezz, mókolj vele, akkor épített gép, egyértelmű, a Syno és társai unalmas dolgok, csak bekapcsolod, és megy xD Olcsó kész nas-okat felejtsd el, nem véletlenül kerülnek annyiba, amennyibe.

    HW-ről általánosságban:
    -energia management általában megy alapból, ha nem, akkor is viszonylag fájdalommentesen aktiválható,
    -nem csak a procit, de a HDD-ket is érdemes altatni, általában azok lesznek a nagyobb fogyasztók,
    -ha csak annyi a cél, hogy legyen egy megosztott mappa, amibe másolgatsz Gb-en, akkor valahol az Atom 330 / Brazos E-350 körültől már elég hozzá, minimum 768MB ram-mal (azért legalább 1GB-t illik adni neki, hogy az integrált video-nak is jusson),
    -HW raid kártyák nagyrésze felejtős, ha raid, akkor általában eltakarja előled a SMART-ot, és nem fognak a lemezek spindown-olni sem, HBA-k (csak kontroller, raid nélkül) amiket használni akarsz, a 8 portosak általában SASx2->SATAx8 jellegűek, amikhez a SAS->SATA kábel elég drága. Amit olcsón lehet fogni, az az alap PCIEx1-es 2SATA csatis buta kártyák, és a PCIEx4-es öreg szerver/ws 4SATA controllerek,
    -öreg gép olcsóbb, újabb alacsonyabb fogyasztás mellett idle-zik (amit az idő nagy többségében csinál), a te döntésed, hogy most fizetsz, vagy a villanyszámlával,

    Pár ötlet vasra:
    -HP Microserver, max 5+1 lemez, de korrektűl összerakott masina, és azt raksz rá amit akarsz,
    -Core2Duo/Quad/AMD APU, 775 vagy AMD FM2+ alaplap 2 hosszú PCIE csatival, és 6/8 alaplapi SATA-val, plusz bele valami régi server/ws Sata controller a +4 sata miatt, még marad 1 szabad hosszú csatid, ha kell több hálózat, vagy mondjuk egy vidkártya,
    -J-s Celeron/Pentium-os, vagy AM1-es alaplap, itt max 4 SATA-d lesz, de ha van PCIEx16-os slot (nem baj ha csak x4-esként hajtott), akkor mehet bele valami 8-as HBA (meg a kábelek),
    -Ha van valami régi (P4-nél újabb) géped otthon, akkor azzal is elindulhatsz,
    -Ha valami ZFS alapú dolgot szeretnél, 10Gb-s networkkel, akkor valami socket 2011 alapú dual szerver (4U-s, hogy elférjenek a lemezek), akár az apróról, de ez sem kis fogyasztású, sem halk nem lesz,
    -Előzővel analóg, SAN/NAS doboz, ami ether-en tud kiszolgálni is létezik, de ezek gyak mint egyel feljebb, csak beépített rendszerrel.

    SW-ről általában:
    -Van n+1 cél software, amik mind használhatóak, és mindnek mások az extrái (és nyűgjei), a teljesség igénye nélkül: FreeNAS, UnRaid, OpenMediaVault, XPenology, stb,
    -Felránthatsz egy alap linux szervert, és beállíthatod ott is (pl Ubuntu Server, ClearOS, CentOS),
    -Mehetsz minden egyben irányba, pl Zentyal,
    -vagy akár ereszd-el-a-hajam megoldásként felrakhatsz egy ProxMoxVE-t is, ami ugyan egy teljes értékű Virtualizációs megoldás, de mellékesen filekiszolgálóként is tud működni,
    -másik véglet, TurnKey linux, előre összerágott minimál install, Debian alapon,

    10 SATA HDD kérdése. Hacsak nincs rá nagyon jó indokod, akkor nem érdemes ragaszkodni hozzá.
    Miért pont 10?
    Milyen redundanciát szeretnél?
    Mik a tipikus felhasználási módok?
    Van-e valami extra igényed, vagy bármi egyéb ami jó lenne?

    In God We Trust. Everyone else must have an X.509 certificate.

  • zttk

    csendes tag

    válasz HSNet #4 üzenetére

    Huh ez elég részletes volt köszönöm!

    Azért ragaszkodnék a legalább 10 darab satas meghajtóhoz, mivel összeszámoltam és jelenleg 25 TB adatom van a két PCn, a laptopon és az összes külső winyon egyben. Kb évente egy 2-4 TB-nyit "termel" a család. Az adatok nagyon nagy része videó, zene és családi fényképek, illetve családi Kft cuccai de azok megvannak rendes HP szerveren is.

    Ezeket szeretném egy helyre összepakolni. Megnéztem az árakat és azt láttam, hogy a 4TB-os winyok érik meg a legjobban, ezért rövid számolás után arra jutottam 40TB kéne azzal még 3 évig kényelmesen ellennék. Biztos tudnék törölni is a 25 TB-ból a képek nagyrésze tuti megvan több mentésben is. Illetve mivel a családi képeket is itt tárolom, legalább arra az 5 TB részre jó lenne egy redundancia (valamilyen raid formájában). A videóknak és a zenéknek nem is kéne, de nem tudom lehet -e raid-et bekapcsolni csak két winyora és a többire nem, ezért ha mindre be kell kapcsolni a 40TB-ból is már csak 28 marad.

    Azok alapján amit írtál mindenképpen magam szeretném összerakni ez mégiscsak egy hobby projekt :) Illetve amiben biztos vagyok hogy ez csak storage lenne, tehát nem használnám videólejátszásra. Ha lehet esetleg zene streamelésre DLNA-n de ahhoz se ragaszkodom.

    Megnéztem és pl amit ajánlottál pentium alapot, ott találtam neten teljesen passzív hűtésüt is. Ez reális megoldás? Tehát egy ilyen régi pentium passzív hűtéssel, benne amit említettél HBA kártyával? Mekkora táp kell hozzá? Elég 400W? Esetleg tudnál mondani egy HBA kártya típust és akkor utánaolvasok.

    Nem lenne jobb megoldás egy modernebb gép? pl egy kis ryzen azon van 8 sata abból is találtam passzav hűtésűt. Vagy legalábbis akkor pörögne fel a venti ha szükség van rá. Bár az 5TB-os lemezek arányosan sokkal drágábbak most mint a 4TB-sak, de ha várok fél-egy évet lehet azokból is fel tudnám építeni és akkor elég lehet a 8 sata.

    köszi mégegyszer a sok segítséget!

  • HSNet

    aktív tag

    válasz zttk #5 üzenetére

    Oké, akkor így tiszta, és bocs, megint wall of text.

    Storage-nál nem érdemes 3-4 évre előre méretezni, általában addigra csak olcsóbb lesz a dolog (kivéve ha jön egy árvíz...), és nem az van, hogy akkor kezded el az extra kapacitást használni, amikor éppen lejárt a garancia. Amit leírtál, az alapján nettó ~29GB elég lenne év végéig, próbáld elsőre ezt belőni és stratégiát, hogy hogyan bővíted.

    Amit szeretnél, azt 2 darab 5-8 lemezes nas is tudja, ezek 300-450 között lennének meg (lemezek kellenek mindenképpen, így azokkal nem érdemes számolni). Árban ez alatt megállni a géppel/gépekkel.

    SW-nek ha csak fileshare+dlna a cél, akkor szerintem indulj el FreeNAS-al, és abba container-be egy emby szerver, aztán ha evés közben jön meg az étvágy, akkor még mindig feldobhatsz egyéb dolgokat (active directory server, dns/dhcp, vpn, letöltő gép stb, csak a képzeleted és a gép memóriája szab határt.

    Passzív hűtésről lebeszélnélek, egyrészt a lemezek nem szeretnek megfőni, és ha már azok miatt úgyis kell valami lehetőleg halk venti, akkor érdemesebb a procira is egy túlméretes borda + leszabályozott venti kombó.

    Házban gondolkodj el, hogy mibe fogsz tudni 10+ lemezt betenni, úgy hogy még hűtésük is legyen, mert az sem egy egyszerű kérdés.

    Sata/HBA - SIL3xxx chipes kártyák az olcsó megoldás, Arcea/adaptec SATA controllerek a közép út (árban van hogy olcsóbbak mint a SIL-ek), és az LSI chipes IT-módba flashselhető kártyák (nem MegaRaid) a non-plus ultra. Ezekből van n+1 verzió, IBM, DELL, HP név alatt, fejből a Dell Perc H200/H310 ugrik be. Most éppen egyetlen darabot sem találok a hw aprón, de tegnap még volt fent egy, ha jól emlékszem IBM 10k + 2,5kx2 a kábelekért áron. Ha ebayen keresel rá akkor általában írják, hogy 'for ZFS', illetve itt is ki szokták írni, hogy LSI-re flashselhető/-elt.

    Táp: 400-as bőven elég (ha normális minőség), valószínűleg még egy jobb 250-es is elég lenne (a HDD-k induló áramára kell ezeknél méretezned, 5-6 lemezig, egy kis fogyasztású gép mellett 150W is elég.

    Javaslatom:
    Vegyél kettő (három) HP Micro server-t (vagy dell T20-at, vagy bármi más kis méretű torony szervert, amibe elfér 5x3,5-es disk). Mindegy melyiket, ami van olcsón. Abba mehet 8 GB ram, és 5 lemez (régiekhez kell a hackelt bios, hogy a CD helyére is tudjál hdd-t tenni, egyébként ide módban próbálja hajtani, Gen8-nál nem tudom, kérdezz rá a témájában). Az 5 lemezt összefogni RaidZ1-be, így marad 4 lemezni kapacitásod, és mégis redundáns vagy (ha egy lemezed meghal, akkor még nem vesztesz adatot). 1 ilyen doboz így 16TB nettó kapacitás lenne 30-80 watt fogyasztással. Ha fogyóban a hely, akkor teszed mellé a következőt:) Bővítése mehet 16TB-s lépésenként, vagy egyben cserélve az 5 lemezt egy dobozban nagyobbra (pl 5x4TB-ről 5x5TB-re cserével 20TB nettó helyed lenne / doboz, 5x8TB-nél 32TB / doboz, stb, mindig az össz kapacitás, -1 lemez).

    Ha inkább építenél 0-ról, akkor is érdemes két (három) dobozban gondolkodnod inkább, egy csomó szívástól megkíméled magad (elegendő lemezhely a gépházban, jó, és halk hűtés).

    Kis Ryzen szupi cucc, de nem biztos hogy a legjobb megoldás ide. DDR4 ram drága, Ryzen 2200/2400G csak 8 PCIE lane-t ad 16 helyett, rendes Ryzen mellé meg kell valami videóbigyula, hogy adjon képet is:) és még az R3 2200U (15W) is túl erős ahhoz, amire használni akarod xD

    Ettől függetlenül:
    Egy 2200/2400G valami B350/X370 alaplappal, amin 16+4-es PCI-E kiosztás van alapból (két hosszú PCI-E slot) jó alap lehet, az x16-ot csak x8-ként fogja hajtani, de nekünk elég az a HBA-hoz, az x4-be meg mehet még egy kártya még 4 SATA-val, vagy egy 2/4 portos hálókártya.

    A többi integrált nélküli ryzennél az x370/470-eket nézném inkább, mert ott a 8/8/4-es 3 hosszú PCIE alaplapok az izgalmasabbak, egy slotot elvisz a videokártya, a másik kettő mehet mint a G-seknél.

    Ezeknél 8 (alaplapi) + 8 (SAS HBA) + 4 (SATA kártya) = 20 lemezig el tudsz menni elvileg, és bootolhatsz NVME SSD-ről is mellette.
    Ha ez kevés, akkor Socket 2011/2066 illetve ThreadRipper esetén van elég PCI-E 60-100 lemezre, és ha muszáj, akkor még SATA multiplier-ekkel lehet minden egyes portot osztani tovább 5-5 lemezre:)

    In God We Trust. Everyone else must have an X.509 certificate.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    válasz zttk #1 üzenetére

    Szia!

    Legközelebb mielőtt új topikot nyitsz, legyél szíves használd a keresőt, mert több mint valószínű, hogy a meglévő témák közt is lesz olyan, amibe a kérdésed beleillik, és egy nagyobb, forgalmasabb témába választ is előbb remélhetsz.

    Jelen kérdésedet javaslom az alábbi témák valamelyikében feltenni:

    Home server / házi szerver építése
    Milyen NAS-t vegyek?

    Ezt a topikot pedig zárom.

Aktív témák